Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15031 replies to this topic

#7345
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Eu am facut invers, am umplut butelia cu apa inainte sa o tai  Posted Image

O chestie nu inteleg... exista sanse ca gazul sa se autoaprinda? Sau e vorba de aprindere accidentala de la o scanteie/mica flacara/tigara ?

#7346
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu, autoaprindere.
De la scanteie sau altceva deja se aprinde.


#7347
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule ne puteti spune despre ce gaz este vorba?
Conditii, ceva?
Referitor la robinete, cel de la butelie si cele folosite la gaze sub presiune au 2 scaune de etansare, pe inchis si pe maxim deschis astfel incit sa nu iasa gazul
pe la presetupa, valabil si la buteliile de GPL, se deschide complet robinetul astfel incit sa inchida iesirea gazului pe la presetupa.
Deci nu lasati robinetul deschis doar un pic la folosirea gazelor, inclusiv cele de sudura sint la fel, ori inchis ori maxim deschis.
Referitor la filet, buteliile cu gazele inerte sau fara pericol de foc au filet normal, cele combustibile sau cu pericol de foc au filet pe stinga incit sa nu se potriveasca regulatoarele/furtunele de la unul la altul.
Este un standard din vremuri stravechi.

Edited by Ion_Bumbu, 23 January 2019 - 16:47.


#7348
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Asa cum am spus, nu vorbesc din auzite.
Primul caz a fost un experiment in vremea facultatii la un "laborator" si amestecul era un propan pt lipituri in recipient de 3-5(nu retin exaxt,portabil, similar cu cele mici de camping). Probabil ca era acolo si ceva pp. In butelie nu erau mai mult de 5-600g adica aprox 1l .
La rece, era racoare, pe pamant/nisip.

Al doilea l-am trait live, iarna cand se taie porcii, cu autogaz in butelie normala, habar nu am cat era in butelie dar mai era foarte putin in ea si acopul a fost fix asta discutat..."are apa domne, e prost gazu".
Istoria simpla, un dorel putin luat in sezonul taierii porcilor, sa goleasca "bine"butelia sa ju aiba apa  ca sa mearga sa o incarce ...la skid, evident.
I-am spus ce se va intampla....lasa bah ca nu bubuie nimic..o vars pe zapada...
Gazul "varsat" joc cu presiune, imbibat zapada....la un moment dat puf.....
A fugit prostul si a lasat butelia, norocul a fost ca a ramas cu "gura" in sus, partea nasoala era ca in cele 2 minute deja zapada si ce.era sub ea se cam imbibase asa ca exista riscul de supraincalzire.
Nu stiu daca bubuia, oricum a mai ars si a scuipat inca vreo 1.5-2 min  pana camd s-a terminat gazul.

Deci gpl auto, de iarna, temperaturi in jur de 0C sau putin sub, deversat in zapada.


De aia zic ca nu e de joaca.


Fenomenul e simplu teoretic, practic insa imi e greu mie sa tin prelegeri pt ca nu stapanesc toate detaliile.

Simplist, autoaprinderea are loc in momentul jn care gazul ajunge la temperatura critica de autoaprindere, in prezenta oxigenului.
La gazele astea totusi temperatura e foarte mare, cu siguranta sare de 500 de grade.
Treaba e ca presiunea cu cat e mai mare coboara aceasta temperatura, nu stiu exact  sa spun grafice samd.
Fenomenul din cate tin eu minte de la experimentul despre care vorbeam, are legatura cu acest fenomen, presiunea mare a gazelor rezultate din evaporarea lichidului.

Mai departe, cum de ajunge si oxigen in punga aia de gaz ...nu stiu, normal ar fi sa fie impins de acolo.

O alta "legatura" poate fi substratul pe care se face deversarea....daca stau bine sa ma gandesc, noi parca am folosit o saltea tip burete pe care s-a facut deversarea.  La imtamplarea reala si neplanificata era zapadansi pamant..
Posibil ca gazul lichid sa imbibe un asemenea mediu relativ loros si apoi la destindere sa apara mici "bule" in care presiunea sa creasca foarte mult, implicit si temperatura de autoaprindere sa scada foarte mult...

Habar nu am si nu vreau sa bat campii aiurea.
Ma mai pot gandi la un lucru, exista hidrocarburi care se autoaprind la temperaturi relativ joase...nu le stiu dar e posibil( djn cate mai stiu la modul general) ca amestecul sa fie contaminat cu ceva de acest gen. Nu trebuie un procent semnificativ pt o "scanteie" generata de o asemenea componenta..un camion de lemne se aprinde cu un bat de chibrit.

Repet, nu stiu dar am vazut povestea live de 2 ori si pt mine e suficient incat nu ma joc cu fenomene pe care nu le stapanesc.





#7349
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Gazul are densitate mai mare decat a aerului si se acumuleaza jos (pivnite, subsoluri, canale, gropi etc) si de acea la gaze alimentarea se face de sus in jos pentru a elimina mai intai eventualele bule de aer (sa nu se stinga flacara). La case teava face o bucla in sus dupa care coboara si intra in casa, la blocuri alimentarea incepe cu ultimul etaj si se termina cu parterul.
S-a intamplat pe vremea URSS-ului ca un transsiberian sa ia foc cu calatori cu tot cand a intrat  intr-o vale inundata de o conducta de gaze sparta (gazul a curs in doua vai atunci)  sau mai recent in orase .
Gazul mai greu se autoaprinde mai curand este de suspectat electricitatea statica.

Gazul odata aprins expadeaza si se amesteca cu oxigen. In explozii norul negru este din cauza arderii incomplete (monoxid de carbon in principal).

La un arzator (aragaz) duza este retrasa pentru a nu se incalzii si a nu se deteriora etansarea. Arderea este la distanta de duza  ( formarea amestecului gaz-aer)

#7350
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Electrostatica am uitat sa o scriu dar da...desi e cam contraintuitiv fenomenul in acest context dpmdv( nu prea "vizualizez" cum si unde fluidul ar putea genera energie electrostatica..nici descarcarea nu e chiar simpla,cel putin in ceea ce am vazut eu in cazul experimentului parca nu prea avea unde)...in general vorbind la circulatia fluidelor, in speta gaze de tot felul ca asta imi e mai familiar putin( poate o fi vorba si la lichide), problema incarcarii electrostatice e una de care se tine cont obligatoriu in majoritatea aplicatiilor..
Practic pe oricunde circula "aer" e musai impamantarea.

Fapt este ca lucrurile se intampla oarecum "contraintuitiv" si de aceea pericolele sunt mai degraba dificil de apreciat foarte usor, e mai bine sa respecti recomandarile alora care chiar se pricep.




#7351
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

View PostIdI1, on 23 ianuarie 2019 - 20:15, said:

La case teava face o bucla in sus dupa care coboara si intra in casa, la blocuri alimentarea incepe cu ultimul etaj si se termina cu parterul.

Rog fotografii cu explicații. După cum povestești, se pare că a reapărut salvarea neagră care răpește copii.

Pe aici mai suntem unii care au trecut pe la școală și au mai și citit în acel timp. Te rog...

#7352
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
In blocurile de locuinte urca teava principala in sus fara sa fie legat nici un consumator la ea dupa care incepe coborarea. Primul consumator sunt apartamentele de la ultimul nivel, iar cele de la parter ulrimul consumator. Presiunea cea mai mare la gaze o au apartamentele de sus si cea mai mica cei de la parter . Poze sa fii sanatos, dar nu ma apuc sa fac sau sa caut. Daca ai ochi o sa observi bransamentele de gaze din blocuri.
Ce altceva nu se intelege trebuie desenat ca la copiii mici? Extraterestrii nu circula prin teava aia.

#7353
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Eu nu am vazut asa ceva,  teava pleaca de jos si se inteapa la fiecare apartament ptr alimentare,  oricum metanul este mai usor ca aerul,  presiunea depinde de temperatura externa si consumul de la etajele inferioare

#7354
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
Gazul metan este mai puțin dens decât aerul, se duce in sus. De aceea senzorul de gaz si aerisirile sunt situate in partea de sus a încăperilor.
Gpl-ul/butanul sunt mai dense decât aerul. Unde se folosesc butelii fantele pt aerisire trebuie făcute in partea de jos a încăperii.

#7355
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Referitor la deschiderea la maxim si strangerea robinetului pe scaunul de sus, am rezerve la gazele inflamabile.


#7356
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ma spik, eu cred( la cati robineti am desenat si eu in scoala) ca se refera la altceva.
Robinetul are sus, la ax, o presetupa, de de ax e prins pistonul.
In capetele cursei pistonului acesta "etanseaza".
In principiu important e sa etanseze jos, in pozitia inchis.
Grig probabil se refera la faptul ca in principiu  si la total deschis are loc o etansare im partea superioara dar a zonei de sub presetupa, practic nepermitand fluidului sa mai preseze pe aceasta si astfel micsorand riscul ca gazele sa iasa sinpe langa ax/presetupa.

La madim inchis gazele sunt izolatenin butelie, la macim deschis gazele sunt deschise total pe traseul de 90° spre iesire si inchis de piston/scaun spre in sus, spre presetupa.

Cand robinetul e semideschisazele ies pe sub piston si pot merge atat pe iesire cat si inapoi pe deasupra pistonului spre presetupa.

Nu am taiat robineti insa la mintea mea creata eu nu cred ca aia care au proiectat robinetii sunt atat de prosti...sau cine stie, or fi.
Ru l-as fi desenat astfel, pistojul sa fie ca un cilindru mai inalt decat diametrul iesirii, adica traseul spre presetupa sa fie permanent "blocat". Evident ca acolo nu merge sa etansezi perfect pt ca  e metal pe metal si nu poti avea frecare mare pt a permite cursa pistonului in cilindru...insa nici inchidetea despre care vorbeste grig nu are cum sa fie mai buna decat daca pistonul etsnseaza pe presetupa ca la olandez. E posibil si e probabil sa etanseze astfel ( multe ein alea vechi de lichid asa sunt) dar eu cred ca si treaba cu pistonul inalt e fezabila in limitaea stresului pe presetupa la pozitia semideschis.

E deci in opinia mea o chsestie adevarata daca la asta se refera, nu prea am experienta cu robinetii de gaz pt presiuni mari insa normal cam asa ar trebui sa fie si cam asa ar fi ideal sanii folosesti daca tii cont doar de problema scuegelilor pe la presetupa.
Totusi, in practica nu prea am auzit de astfel de.probleme, presetupa aia nu e o garnitura de 1mm totusi, iar deschiderea totala la orice gaz, in special la cele "periculoase" nu prea mi se pare o idee chiar stralucita.

Mai degraba te bazezi pe o presetupa si un design bun al robinetului decat sa ai de invartit 5 ture daca apare cumva o avarie.....daca se intampla .....fugi, lasi dracu fiarele sa faca ce or sti si fugi...

E deci o treaba discutabila...chiar am sa caut un desen de robinet pt gaz sa vad ce mate are inauntru, nu mii aduc aminte sa fi desenat asa ceva...dar nah, eu multe nu mai tin minte si ca multi ...cand trebuia sa invat si sa intreb imi statea mintea la alte prostii :P



Adica uite..jos con...sus ciuciu...o presetupa de forma, oring rapanos practic...plus un fel de presetupa de plastic sub ea..
Nu tine si presiunea e infima.
La asta se refera probabil grig , la o etansare care sa nu se vazeze exclusiv pe.presetupa .

Attached Files



#7357
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Eu am inteles perfect ce a zis Bumbu si e corect, dar in practica e mai nasol cand se intepeneste robinetul si ai foc pe furtun.
Te cam ia cu calduri pana sa-l inchizi! :)

Edited by spik1, 24 January 2019 - 12:40.


#7358
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Pai bai nene, opritor de flacara, dupa regilator mai pui si un d'ala pt cazul cand se sparge furtnul si asa umllinfirtunul de morchive

#7359
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Daaa, sa vezi ce calm esti cand vezi flacara!!!
Ce sa mai spun de butelia de la aragaz...
Si la aia pui opritor de flacara?! :)

#7360
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Sa faca ce opritorul ala de flacara la aragaz ?
Arde furtunul linistit, crezi ca intra flacara in butelie si explodeaza?
:D

#7361
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nop!
Da parca si trece un secol pana inchizi robinetul daca e musai repede si e deschis la maxim! :)

#7362
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

View PostIdI1, on 24 ianuarie 2019 - 00:11, said:

In blocurile de locuinte urca teava principala in sus fara sa fie legat nici un consumator la ea dupa care incepe coborarea. Primul consumator sunt apartamentele de la ultimul nivel, iar cele de la parter ulrimul consumator. Presiunea cea mai mare la gaze o au apartamentele de sus si cea mai mica cei de la parter . Poze sa fii sanatos, dar nu ma apuc sa fac sau sa caut. Daca ai ochi o sa observi bransamentele de gaze din blocuri.
Ce altceva nu se intelege trebuie desenat ca la copiii mici? Extraterestrii nu circula prin teava aia.

Să nu mai încerci să compensezi lipsa de cunoștințe prin obrăznicie!

Este evident că fabulezi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate