Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15017 replies to this topic

#5383
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Daca cineva are bormasina de banc de la Lidl si vrea masa culisabila refacuta la suduri si la unghi, i-o ofer cu placere!
La fel si aparatoarea.

Attached Files



#5384
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 30.07.2003
Sa le iau de rezerva la bormasina din Brico... Posted Image

#5385
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Daca se potrivesc...

#5386
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu le dai intr-o saptamana, le iau. Pana atunci nu am cum sa ajung prin Pantelimon.

#5387
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,387
  • Înscris: 30.11.2005
Holsuruburile Multi-monti. Am ramas placut surprins , cand la un aparat (un stabilizator) am gasit in pachet si aceste cuie . O sa le testez ..:)

Attached Files



#5388
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Alea nu sunt pentru beton. Sunt pentru lemn.

#5389
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,582
  • Înscris: 31.01.2010
Fier moale, ma rog ce am nimerit eu.

#5390
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
?!?!

#5391
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,582
  • Înscris: 31.01.2010
Ceva de genul 4.6...

#5392
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,387
  • Înscris: 30.11.2005
Având o sursă constantă de materie primă (rumeguș+hârtie-carton) am  pus cap la cap niște fiare si am construit o presă , buna in micul atelier la multe lucruri .Am facut si cateva accesorii pentru ea care sa-mi permită brichetarea materialelor de mai sus . Tocarea hartiei (dupa ce a fost măruntită și înmuiată) mi-a creat cele mai mari probleme si cât pe ce să ard bormașina la care tin foarte mult. Aveam două variante venite atunci in cap :
1. un motor montat pe un butoi  de fier cu cercuri , la care sa-i atasez prin sudare de o mica fulie , ax+cutit , sau
2. sa incerc un adaptor , pentru un flex de putere
Am mers pentru inceput pe varianta 2 și constat că merge  foarte bine , la 7000  de  ture , toaca fara mila compozitia . Faptul ca am mandrina atasata imi va permite sa testez si altfel de variante ale  cutitului de taiere .
Intrebarea mea este , daca voi cumpara un mic disk de 125 pentru beton , acesta pot sa-l manipulez prin îndoire , pentru a putea face câteva aripioare , sau  se va  sparge ?  (am 2  diskuri  mari  , dar nu-mi vine sa incerc .. deocamdata) .  (Scopul ar fi , sa fie capabil sa toace , si bucati mari de carton , adica sa fie mai agresiv.. )

Attached Files



#5393
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
Salut,

Brichetele sunt făcute de tine? Arată foarte bine.
Care este rețeta amestecului? (rumeguș mai mult, mai fin, hârtie mai multă?)
O poza cu presa se poate? Mulțumesc.
Am făcut si eu o presa si câteva încercări si nu prea par presate cum trebuie, deși am cric de 20 to.

Stima,

#5394
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,387
  • Înscris: 30.11.2005
In curand , o sa pun o foto si cu presa , sa o scot afara  din  garaj  si sa-i mai aduc ceva modificari minore  si sa-i trag o vopsea Posted Image ( rugina apare f. repede ).
Da , sunt  facute de mine , am cam 60 bucati , o parte  le-am uscat , aranjandu-le sus pe o soba de teracota , in 2  zile  s-au  facut  beton . Am  facut  fel de fel de  teste , ... cantarita , inainte , bagata in cuptorul cu microunde , apa  ramasa a  disparut rapid dupa 10 min, iar  ea  s-a  incins bine de tot .
Cu privire la reteta  , am  mers  pe 70% hartie/carton si restul rumegus . Rumegusul trebuie pus  si  el  la inmuiat 2-3  zile . Se adauga , dupa ce avem  hartia , facuta  pasta . Sub presa am , vas de colectare a  apei (foarte important)  care  contine si ligninul eleiminat de hartie , ce  este liantul de baza ..
Dar , din  experienta  mea , de pana  acum , am  constatat ca ,  se leaga  foarte  bine , daca hartia  este  maruntita  bine ,  facuta  pasta , asa  ca o  sa  merg  pe 50/50% . Am pus  si  talaj ,  mai  mare la  inmuiat , cativa  saci de coji de fasole . Eu cred ca  merge  adaugat , cam  tot  ce  se  aprinde  de  la  un  chibrit ..
Presa mea , a  fost  gandita , mai  mult  pentru indoire  fiare , dar se  adapteaza  foarte  bine si la  aceasta activitate . Cricul  este de 32  tone , dar   nu  cred ca  folosesc  mai  mult  de 20% , deoarece  ,  deocamdata tubul  il  am  din  teava de   canalizare ,  intarit  cu  3   coliere . Il  simt , ca  daca  fortez ...  cedeaza . Urmeaza un upgrade la  tevi de metal groase ( rotunde , patrat  ) . Acestea  sunt accesorii  dupa  parerea  mea , si  oricand  , putem  aduce  modificari . Sub tub am o  placa  de  metal , cu  gauri..  fara  numar . In formula  actuala , si  mie  mi  se  pare , ca ies   nu  suficient  de  presate . Ce  vedem  pe  aici  prin  foto ,  sunt , dupa  ce  le-am  uscat  cat  de  cat. Dar  important  este  ca  stau  legate bine  de  tot . Tubul , la  fel , are  gauri foarte  multe.   Ca sa  imi  ridice  cricul , am montat 4 arcuri  puternice  de  la portbagajul  de  la  dacia 1300
edit:
vreau sa  fac  la  baza ,  cu  4  incinte , si 4  pistoane , pentru  a  merge  treaba  mai  repede
edit2:
cele  pe care  le  vedem , in  comert si  care  ies  din  masinile  special  destinate ,  merg  pe  alt  principiu in afara  de  presare:  sunt  presate  " la rece"   dar  rumegusul  este  incalzit  la 108  grade pentru  a  elibera  lignina  si  a  face  posibila , "lipirea" lor ...

Attached Files


Edited by scub, 20 March 2018 - 09:58.


#5395
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Mia baieti. Adaugati 1% dextrina in amestec si incercati asa. Eu dau multa dextrina la unul ce face brichete de carbune. Baga 1% in amestec dar nu stiu daca il preseaza la rece sau cald.
Va trimit eu moca o o jumatate de kg sa incercati. Va costa doar posta/curierul.

Va dau pe privat pe urma cum sa va faceti dextrina singuri. Nu merge la nivel industrial dar 2-3-5 kg le puteti face acasa cu putina asistenta Posted Image

Cu 1-2% dextrina cred ca merge amestecul doar din rumegus putin umezit.

Edited by PoeOvidiu, 20 March 2018 - 10:14.


#5396
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,387
  • Înscris: 30.11.2005

View PostPoeOvidiu, on 20 martie 2018 - 10:09, said:

Va dau pe privat pe urma cum sa va faceti dextrina singuri. Nu merge la nivel industrial dar 2-3-5 kg le puteti face acasa cu putina asistenta Posted Image
Cu 1-2% dextrina cred ca merge amestecul doar din rumegus putin umezit.
eu , eu   vreau reteta... nici  nu  stiu  ce  este , dar  ma  informez . Puteti sa-mi  lasati pe prv. daca  doriti , chiar  sunt  interesat !! :)

#5397
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ia si tu niste amidon si il prajesti in tigaie la foc mic pana se ingalbeneste. Amesteci continuu sa nu se arda. Nu folosesti ulei sau altceva, il prajesti asa uscat. Cand ajunge la o culoare galbuie il pui deoparte si il folosesti la brichete. Bagi 1-2% in amestec.
  Adica un fel de rantas :D

#5398
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,387
  • Înscris: 30.11.2005
Priceput!!  . Urmeaza sa facem ceva ceva cozonaci ... o sa-mi rezerv  spatiu  in  cuptor . Trebuie  incercat , se  pare ca  este   foarte  bun . Ma intereseaza  pentru obtinerea  unor   mini brichete pentru aprins   focul  ,  mai  afânate ..  cum  e   lana de  lemn ( descoperita  aseara !)

Multumesc !

Edited by scub, 20 March 2018 - 11:18.


#5399
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu merge in cuptor. Trebuie amestecat continuu ca altfel nu se prajeste uniform. Daca totusi il bagi incalzeste cuptorul la maxim 160 de grade si amesteci din cand in cand.

#5400
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Si ce rol are amidonul prajit?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate