Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15017 replies to this topic

#3439
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
multumesc

#3440
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Prima impresie de astazi, furtunul spiralat nu este recomandat iti trage pistolul  daca il lasi jos, iar la un acoperis este sigur ca il tranteste bine, un furtundrept este recomandabil.

Impresionat de cuie. Am desfacut cateva din banda de hartie sa le incerc la ciocanul manual. Cuie adevarate, le poti bate cu ciocanul manual in stejar, intra asa frumos, ca in branza, suporta alungire la incercarea de scoatere pana se rup (de scos nu am reusit).

#3441
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Tare asta '' suporta alungire pana se rup '' .

#3442
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Daca ai fi pus mana pe un ciocan si ai fi strambat un cui la viata ta ai fi inteles; in cazul unui cutremur cuiele de proasta calitate se rup direct, cuiele de calitate se alungesc intai la efort si mai ai sanse sa nu iti pice barna in cap. La intelectul tau nu cred ca are rost sa dezvolt subiiectul cu procentul de carbon din sarma de otel.

#3443
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Si cum arata cuiele alea proaste? Ca eu inca nu am intalnit cui sa nu il pot scoate si nici sa se rupa/alungeasca decai in cazul in care era de 20 de ani in lemnul ala si era ruginit in proportie de 70%, indiferent cu ce a fost batut si in ce fel de lemn. Sa inteleg ca sunt proaste ? Nu exista sa nu poti scoate cuiul, nici macar ala batut cu pistol pneumatic, chiar daca e cui rasucit sau cu nervuri. Dar nu intotdeauna folosesc muschii si ranga, astea merg la cuiele clasice Posted Image

Am inteles, alea bune suporta alungirea si dupa ce se rup :)

Edited by PoeOvidiu, 24 June 2017 - 10:10.


#3444
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Hai mai, gladiatorul a "taxat" doar exprimarea nefericita si oarecum amuzanta!
Eu am inteles ca o calitate a unui cui bun este si faptul ca se "intind" inainte de rupere.
Acu' nici nu stiu cat de aliat este otelul din care se fac cuiele de pe piata larga...nu cred ca au prea mult carbon sa devina casante, dimpotriva sunt asa de moi ca uneori se indoaie imediat ce aplici o lovitura purin mai gresita sau vrei sa bati cuiul mai in "strec".
Aici ma refer la batutul cu ciocanul obisnuit, la "mecanizat" nu am nici o experienta!

#3445
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Nu stiu ce vi se pare voua neclar sau amuzant insa da, exista in general cuie bune si cuie proaste, ca si suruburile.
Daca e prea moale se indoaie si nu poate fi batut in material mai tare mai ales daca nu stii sa bati cuie sau nu folosesti ciocan de cuie( ciocanele mecanice nu sunt ideale pt asta)
Problema si mai grava e cand sunt prea tari pentru ca sunt adesea si casante si intradevar, e preferabil un cui moale pentru ca se rupe mult mai greu.

Cuiele speciale, cu striuri/profile  de diverse feluri, ca si cuiele pt pneumatice, sunt in general mai tari decat cuiele normale pentru ca altfel nu prea pot fi folosite..insa e mai greu sa nu fie si casante.
Asta e valabil si la suruburile filetante, pentru ca lemnul e mult mai elastic si lucreaza fata de alte materiale, si nici nu pot fi folosite intotdeauna diametre suficient de mari pentru a asigura rezistenta la intindere, forfecare sau rasucire, calitatea e critica.

Intai incercati sa lucrati cu suruburi de rigips noname sau branduri mai asa si asa, apoi incercati spre exemplu banalele negrese de la rigips...veti constata ce e aia surub prost vs surub ok.
La fel e si la cuie si chiar si la alea manuale diferentele sunt uneori foarte mari.
Pare intr-adevar aiureala dar nu e.



#3446
tata11

tata11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 18.11.2007
A cumparat cineva de la lidl filetanta cu inpact la aprox 250 lei ? E buna de ceva?Cea care se
Vindea cu acumulatorul separat..

Edited by tata11, 02 July 2017 - 16:08.


#3447
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Nu stiu cum sunt astea mai noi, eu am de 2 ani jumate una pe care am abuzat-o la maxim din cauza faptului ca nu am curent unde lucrez..  Chiar de curand am gaurit cateva sute de tigle cu ea. Acumulatorul tine suficient timp si acum.

Attached Files



#3448
tata11

tata11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 18.11.2007

View Postionut27, on 02 iulie 2017 - 17:46, said:

Nu stiu cum sunt astea mai noi, eu am de 2 ani jumate una pe care am abuzat-o la maxim din cauza faptului ca nu am curent unde lucrez..  Chiar de curand am gaurit cateva sute de tigle cu ea. Acumulatorul tine suficient timp si acum.
Cea de care intreb arata ca o masină
de înșurubat de impactAttached File  Screenshot_20170702-215847.png   718.15K   57 downloads

#3449
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Puteti sa o cumparati si sa o testati cateva zile. Daca nu sunteti multumit de ea, faceti retur.

#3450
SoldierManyaku

SoldierManyaku

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.11.2015
Salut, vreau sa in achizitionez urmatorul flex http://www.centertoo...7-125-bosch-p17 , de bun banuiesc ca e bun....intrebarea mea este a mai cumparat cineva de pe magazinul asta ...ca nu gasesc nimic de el ...multumesc anticipat

#3451
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Cele mai multe scule le-am cumparat de aici: https://www.shopexpe...ru-disc-125-NOU
Nu am avut probleme niciodata cu ei. Transportul este inclus in pret.
Dupa ce cumparati flexul, intrati pe site-ul bosch si inregistrati produsul pentru a beneficia de garantia de 3 ani. Bafta!

http://www.bosch-pro...garantee_1.html

Daca ar fi sa mai cumpar un flex as merge tot pe Makita GA 5030 pe care il am si l-am folosit intensiv. Cand ma gandesc ca la un moment dat era la reducere  la 200 lei si nu l-am luat...

Edited by ionut27, 03 July 2017 - 10:53.


#3452
SoldierManyaku

SoldierManyaku

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.11.2015

View Postionut27, on 03 iulie 2017 - 10:36, said:

Cele mai multe scule le-am cumparat de aici: https://www.shopexpe...ru-disc-125-NOU
Nu am avut probleme niciodata cu ei. Transportul este inclus in pret.
Dupa ce cumparati flexul, intrati pe site-ul bosch si inregistrati produsul pentru a beneficia de garantia de 3 ani. Bafta!

http://www.bosch-pro...garantee_1.html

Daca ar fi sa mai cumpar un flex as merge tot pe Makita GA 5030 pe care il am si l-am folosit intensiv. Cand ma gandesc ca la un moment dat era la reducere  la 200 lei si nu l-am luat...
Multam de sfat, am luat pana la urma un Bosch GWS 850 CE, ca se incadra in 300 lei ...mai puternic si cu variator de turatie. O zi placuta!

#3453
b34life

b34life

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 08.01.2015

View PostSoldierManyaku, on 03 iulie 2017 - 13:07, said:

Multam de sfat, am luat pana la urma un Bosch GWS 850 CE, ca se incadra in 300 lei ...mai puternic si cu variator de turatie. O zi placuta!

Sa il folosesti sanatos!
Si eu tot GWS 850 am, dar fara variator. De pe shopexpert l-am luat la 280 de lei.
Il am de un an si sunt foarte multumit de el.

Edited by b34life, 03 July 2017 - 19:52.


#3454
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
https://www.atelieru...la-p-21211.html
Vs
https://www.shopexpe...ametru-disc-125

De cvr am văzut ca se cam plânge lumea pe afară. Ăstea de 1400w nu prea sunt de folosit cu o mana, în alea 2.5 kg a lui 5040c zic ca lo fi făcut rezistent.

#3455
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Eu am si de 1550w si de 1300w si de 750w si pe ala de 750w il folosesc cel mai des pentru ca este usor si nu il simt in mana.

#3456
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
Buna seara, am luat un pistol wurth dss1/2h. Trebuie pus ulei , pe unde , ce cantitate , ce ulei? In partea de jos a manerului scrie oil daily si arata o sageata spre cupla care intra in furtun.Va mulțumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate