Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15026 replies to this topic

#3259
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Am de vreo 7 ani bormasina Bosch GBH 2-26 DFR plus mandrina intershimbabila luat la pachet cu un Comparare
Bosch GWS 7-115 E Polizor unghiular....folosite mult si bine si pot sa spun ca nu da niciun semn de oboseala, totusi ma gandesc daca trebuie sa merg cu ele la service sa le mai unga cu vaselina noua ..periile sa le inlocuiasca , dar dupa cum am spus nu da niciun semn de scantei ....sau scartieli aiure, muinceste bine la rotoperecutie, mi-e cam frica sa le duc la service sa nu-mi faca vreo smecherie pe la ele.

Doresc sa-mi achizitionez un [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B22ygZPayH4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] am zis sa o cumpar de pe site-ul lor https://shop.bosch-p...Accessories   si nu stoi ce pacte sa aleg deoarece acolo imi da 2 variante de pachet , pe mine ma intereseaza sa -mi aleg pachetul cu 2 baterii de rezerva 2 x battery GBA 18 V 5.0 Ah si incarcatorul plus scula .    nu gasesc pe nici un site din romania produsul, sa ma risc sa dau comanda la ei, o fi valabila si service=ul de la noi??

#3260
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Aia nu livreaza in Romania. Da sigur il gasesti si la noi, cauta distribuitori.
Parerea mea e ca nu merita atatia bani. Gasesti scule bune pe olx la jumatate de pret si mai putin

#3261
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Daca stii unde sa cauti gasesti din 2016 sau din 2017 pe olx.
Cumparate ieri de pe olx :[ https://s1.postimg.org/4kh2otha7/18110718_776994169139148_704584554_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce se vede in poza pluc inca un acumulator de 5,2 AS (si cei din poza sunt tot de 5,2 ah acumulatorii unul AS si unul simplu) plus incarcator. Totul din 2016 , la cat de ieftine sunt sculele pe olx fata de magazin iti permiti sa le schimbi la 2 ani Posted Image

Edited by Jexy, 23 April 2017 - 20:02.


#3262
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Scule cu acumulatori, sh?! Hmm...

#3263
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
de ce nu? si io tot de acolo mi-am luat o gramada de scule din gama 18v si n-am avut probleme.
cu 3000 de lei iti cumperi cam tot ce ai nevoie pe langa casa. in magazin de banii aia abia iei un pendular, o masina de gaurit si acumulator
si acumulatorii is ieftini pe olx, gasesti de 4ah la 150 de lei. in magazin is 400.
e mai riscant aici ca astia au cicluri limitate, da' la 150 de lei tot merita Posted Image

daca luati de pe olx sa negociati ca tot timpu lasa din pretu' afisat

Edited by alx42, 23 April 2017 - 20:38.


#3264
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 Jexy, on 23 aprilie 2017 - 19:41, said:

Daca stii unde sa cauti gasesti din 2016 sau din 2017 pe olx.
Cumparate ieri de pe olx :[ https://s1.postimg.org/4kh2otha7/18110718_776994169139148_704584554_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce se vede in poza pluc inca un acumulator de 5,2 AS (si cei din poza sunt tot de 5,2 ah acumulatorii unul AS si unul simplu) plus incarcator. Totul din 2016 , la cat de ieftine sunt sculele pe olx fata de magazin iti permiti sa le schimbi la 2 ani Posted Image
Si cat tin acumulatorii?!

#3265
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
@jexy , cat ai platit pe pendular si bormasina   ?
Zi-mi pe pm sa nu deranjam , eventual daca poti sa-mi dai ceva indicii unde as gasi ,asa ceva la un pret bun.

Multumesc

Edited by spyros, 23 April 2017 - 21:27.


#3266
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010

 spik1, on 23 aprilie 2017 - 20:43, said:

Si cat tin acumulatorii?!
Ieri au venit, doar m-am jucat putin cu burghiul ala de 10 intr-o butura de stejar uscat,  avand in vedere ca sunt aproape noi nu imi fac griji, un astfel de set nou costa bine peste mie, amandoua sunt brushless.
Le-am gasit pe olx, pretul...acceptabil pentru mine.
Omul le-a pus la ora 22 si ceva si eu l-am sunat imediat, negociat si rezolvat.
La cate scule sunt pe olx aproape noi sau noi este pacat sa dau banii pe ele in magazin.

Edited by Jexy, 23 April 2017 - 21:42.


#3267
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Pai si garantie de unde>?

#3268
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Decat sa cumpar o scula din magazin cu garantie prefer de aceiasi bani sa iau doua la fel de pe olx si garantat ma tin mai mult avand in vedere ca garantia este doar 2 ani.

#3269
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Scuze ca deviez putin de la scule dar are o oarece legatura.
O vecina a luat o pompa tengtian sau ceva de genul, o chinezarie cu melc.
Intrebarea mea e daca pompele de genul asta au toate motorul in baie de ulei sau exista si uscate.
Intreb pt ca are un buson de "golire" in fund , l-am desfacut si e uscat inauntru, se si vede si nu curge nimic.
Pare putin cam aiurea dar asao fi natia ei.
Am verificat si alta deja stricata si a curs putina apa, probabil ca de aia a si crapat.
E posibil sa necesite umplere cu ulei, sanfie chestia asta optionala sau asa e ea...daca vrea ulei , de care? De transformator nu am.
Cea veche, tot fara ulei, a mers vreo 3 ani..probabil pana s-a dus vreun simering si a intrat la motor.

Attached File  20170425_115319.jpg   56.65K   32 downloads

#3270
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Am o pompa submersibila de genul asta de ceva timp,motorul lucreaza in apa...asta vad ca are aspiratia sus,deasupra motorului cred...nu stiu ce sa zic dar ulei nu cred ca e posibil sa folosesca nici macar chinezii,riscul de contaminare e prea mare.

#3271
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Da, motor jos, etaj itermediar de izolare si grupul de antrenare a apei sus. Apa o aspira pe grila aia
Sunt submersibile cu motor in baie de ulei, wtx-urile.sunt sigur, wk-urile cred ca sunt la fel si toata sleahta de pompe chinezesti de calitate mai buna cred ca asemenea.
La wtx ca de alea am, nu am vazut la exterior buson de golire sau ceva de genul asta, de desfacut zona de motor nu am avut nevoie in cei 10/8/6 ani de cand muncesc pompele.
Normal e ca acel compartiment sa fie etans, nu cred ca apa are ce cauta in motor, pot presupune ca uleiul are rol de transfer termic spre exterior/carcasa care e sumbersa.

De vreme ce are buson de umplere/golire etansat cu oring clar apa nu are ce sa caute in acea incinta  dar daca e goala nu ma duce mintea sa presupun la ce trebuie buson...nu cred ca asa au avut matrita si au pus un buson ca n-au avut alta treaba.in fond costa sa faci buson si sa pui un surub in plus. Sa golesti apa care poate sa intre acolo dupa un timp nu cred ca e cazul, la cata electrica stiu eu presupun ca se parleste inainte sa apuci sa golesti, asta daca nu cumva nu mai ai de ce sa schimbi pompa, la cimitir nu ai nevoie de multa apa :D  :D

Ceva nu are logica, ma depaseste.
Ca fapt divers, un gigi de pe aici a cam parlit o pompa si nu stiu cum/de unde a auzit ca se pune ulei...la cea primita la schimb a bagat ceva ulei, nu stiu de care dar presupun ca ceva de motor ca astia n-au carte multa...de mers merge si cu la fel cum merg si alea bagate fara sa li se puna ulei, a vecinei a patit ceva la motor dar restul de regula crapa pt ca ruginesc sau se duce ansamblul de pompare/ in general mansonul de cauciuc.

Edited by parintele, 25 April 2017 - 11:54.


#3272
george19755

george19755

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.02.2013
Pe baga ulei de In

#3273
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 31.01.2010
Oare chiar stii ce spui???

#3274
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
E bun ala de in, daca se mai si incalzeste nitel, polimerizeaza la marele fix. :D.


#3275
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Ulei de transmisie se baga, asa am auzit prin vecini.

Edited by pufarin, 25 April 2017 - 15:52.


#3276
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
"Se baga" insemnand ce?
E modul normal un care functioneaza si daca da, de ce vin goale? De ce nu zice pe ea/in tidula aia care o insoteste? Ca alte nmlimicuri zice, gen sa nuno tragi de cablu sau sa pui nu stiu ce colier...
E optional si baga priceputii pt ca...?


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate