Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15027 replies to this topic

#14275
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

View Postmagtacpactig, on 28 mai 2023 - 18:23, said:

In partea care freaca sau in partea care forfeaca?
Pe partea care era inclinata - nu stiu daca este cea care freaca sau foarfeca

View Postcrisstonne, on 29 mai 2023 - 03:42, said:

cu discul montat  ��
Esti ironic sau chiar asa ai procedat cu discul pe flex? Ce disc ai folosit - cel de taiat sau cel de pilit?

#14276
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cauta cum se ascute foarfeca de vie.

#14277
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005

View Postvdingo11, on 28 mai 2023 - 18:16, said:

........ am incercat sa o ascut cu un smirghel, cu polizorul unghiular dar taie si mai prost.
Cu ce ati ascutit astfel de unelte?
Cu smirghel , rezolv si eu toate taietoarele . Am niste macete agricole/forestiere ( bune la defrisari) , ce le  ascut  excelent cu smirghel , dar folosind granulatii diferite de la mare la mic , 240 , 400 , 800 , si  un astfel de suport .  Ideal ar fi un slefuitor cu banda , mesterii de cutite au in dotarea atelierului , obligatoriu o astfel de scula.
Dar  merge  si  cu  suportul acela , dupa ce prinzi ferm de o  masa foarte  fixa , lamele ( cu  cleste  autoblocant ) .
**
Ai scris ceva , cum ca  o  folosesti la  iarba...
Ai reusit in trecut sa tunzi  iarba  cu  ea ?
Destinatia  ei ar fi  alta.

Attached Files



#14278
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Cutitele si alte unelte taietoare se ascut ideal pe pietre de apa sau "ulei".

#14279
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Da , am cateva (stratificate,  cu granulatii diferite), pastrate pentru taietoarele "mai de soi"  (cutite bucatarie) . La topoare , de exemplu folosesc smirgel cu scai, apoi prins tamburul in bormasina (pe suport)  si merge treaba bine.

Edited by scub, 05 June 2023 - 10:57.


#14280
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

View Postscub, on 05 iunie 2023 - 08:32, said:

Ai reusit in trecut sa tunzi  iarba  cu  ea ?
Destinatia  ei ar fi  alta.
Da destinatia ei este pentru gard viu dar tunde excelent iarba. Am incercat in decursul anilor mai multe modele iar cel mai rezistent in timp a fost Grunman GH-3116 de la dede.
Eu toata iarba (nu am suprafata foarte mare dar este ceva) o tai cu aceasta foarfeca chiar daca am si un trimer electric. Trec o data si iau grosul apoi la a doua mana iese perfect.
Am si iarba care este mai batoasa si daca foarfeca nu este noua (sau ascutita, ceea ce eu nu am reusit) nu o taie. Dar la mine si-a facut treaba. Te rupe un pic la brate dar este ok. Nu mai ocup loc cu masina de tuns.

Edited by vdingo11, 05 June 2023 - 14:23.


#14281
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Cad prețurile.

L.E. La K.

Attached Files



#14282
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Sfarsit de gama 12V?

Exista ceva diblu de poate fi folosit in perete de pamant?
Pentru un corp suspendat agatat de un perede de jumatate de caramida (arsa) lipite intre ele si tencuite cu pamant/nisip.

#14283
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
as da o gaura mai mare in care as baga o bucata de lemn fixata in perete cu combinatia aia de pamant/nisip.

#14284
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Varianta mai scumpa ar fi cu ancora  chimica
"Ancora chimică constă într-un tub sau o capsulă umplută cu un compus chimic, de obicei un rășină epoxidică sau un poliuretan. Aceasta este introdusă într-un orificiu forat în materialul de construcție și se solidifică acolo, formând o ancoră puternică și durabilă."
+ dibu (sau tija filetata)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F7ubYCjpalk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by scub, 15 June 2023 - 17:16.


#14285
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
rasina aia e prea dura si e scumpa. practic peretele se va macina pe langa si va iesi fara probleme.

alta varianta ar tot o gaura mai mare (5cm) si prins diblul in spuma poliuretanica.

#14286
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Diblu prins in spuma?

#14287
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,590
  • Înscris: 31.01.2010
Da, am prins eu in disperare de cauza cu spuma in caramida eficienta, aia cu gauri, dupa ce se intareste nu-l scoti nici cu tractorul!
Alta "ancora" chimica a saracului este lipiciul la tub de 300ml, Bizon dar au avut si la Lidl.
La fel cind s-a intarit e beton si ala.

Edited by Ion_Bumbu, 15 June 2023 - 19:10.


#14288
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Vreau sa verific daca functioneaza cum trebuie incalzirea in pardoseala, respectiv daca se incalzeste uniform si nu are zone moarte. Cum ar fi cel mai bine? Pot sa folosesc un termometru ca asta https://www.emag.ro/...72/pd/D35VNCMBM ca sa masor temperatura podelei sau ce metoda imi recomandati?

#14289
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Eu am prins un calorifer mare pe un perete din rigips și cărămidă cu adeziv din acela la tub ca de silicon. Ceva cu întărire foarte rapidă gen 1 minut. Am moșcolit diblurile și gaura și a ieșit beton.
@lex2010: e ok termometru ăla. L-am luat de pe ali la jumate de preț.

Edited by sandel1, 15 June 2023 - 20:04.


#14290
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Bagi direct un holsurub mai mare  cu masina de insurubat fara nici un diblu. Eu asa am facut la BCA si tine mai bine decat orice diblu.

#14291
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Vreau sa torn o bordura pentru a delimita un spatiu patrat.
Am niste amestec ramas si nu vreau sa mai cumpar alte borduri.
Latimea bordurii este de 8 cm iar inaltimea este diferita de la 15cm la 25cm (este vorba doar de ce este deasupra pamantului). Doua laturi le-am turnat facand cofrajul la cumpana si turnat la nivel si a iesit ok. Celelalte laturi pleaca de la o inaltime si ajung la alta inaltime. Nu as dori sa mai stric scandura sa il fac la drept in partea de sus si as face cofrajul mai inalt si apoi turnat cat este necesar.
Cand am mai turnat in trecut acest tip de bordura cu inaltime diferita nu prea mi-a iesit bine chiar si cu mult chin.
Am incercat cu ata pe interiorul cofrajului dar la un moment dat se prindea in material si murdarindu-se devenea inutila, am incercat sa marchez pe interiorul cofrajului dupa ata nivelul si apoi sa trag dupa acea linie -evident acoperea si nu am fost multumit.
Cum se poate marca linia de turnare ca sa iti vina usor si sa fie si drept fara burta, etc.
Multumesc.

Edited by vdingo11, 17 June 2023 - 20:12.


#14292
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Prinzi un leaț drept pe interiorul cofrajului la linia de turnare si torni dupa el. Imediat dupa turnare scoti leațul si completezi marginea ramasa. Pt a putea scoate leațul il prinzi de cofraj din exterior cu holsuruburi. Pt asta poti folosi un leaț drept, fasonat, din acela pe care se pun tiglele pe acoperis.

Edited by AlexD2, 17 June 2023 - 21:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate