Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15002 replies to this topic

#13915
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Și la holșuruburi este bine să dai gaură înainte pentru a nu se umfla plăcile de pal.

#13916
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Bineinteles ca dai gaura insa dai una singura, aia pilot, daca ar avea filet pina la capat ca sa stringi bine trebuie data inca una de diametru mai mare in partea care se stringe.

#13917
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Pregăurire  deci ...aşa o să fac .
***
Am o cutie plină cu  astfel de autoforante  ( ramasa dupa ce am acoperit cu plastic ondulat o anexa )   si  vad ca pe  gaurile de la L-urile  mele  metalice  intra  perfect . Parca  le-as  folosi pe acestea ,ca  sa nu  mai fac o  comanda online (s-a  scumpit taxa de transport cam peste tot Posted Image ) . E o idee proasta ?
***
A sosit si minitrusa 1/4. M-a  surprins mânerul de la cheia cliket ..este cauciucat Posted Image .  Cutia pare destul de zdravana .

Attached Files


Edited by scub, 04 February 2023 - 02:19.


#13918
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
Asa cum spunea @Ion_Bumbu, daca vrei sa folosesti holsuruburi ce au filet pe intreaga lungime, ori strangi foarte bine placile de pal inainte sa bagi holsuruburile, ori pregauresti prima placa cu un spiral avand acelasi diametru cu filetul, altfel placile nu vor putea fi stranse perfect. Autoforantele alea au pasul prea mic pentru pal si imbinarea nu va rezista prea mult timp. Ericssoanele sunt mult mai potrivite, acestea insa necesita pregaurire pe intreaga lungime dar cu un spiral avand diametrul mai mic decat filetul (masori varful ericsonului si folosesti un spiral cu diametru egal) .
Asa cum am mai spus, pentru rigidizarea imbinarii eu foloseam 2 dibluri de lemn si 2 ericsoane pentru fiecare latura. Ai nevoie de o platbanda (tabla de 1 sau 1,5) ce trebuie sa aiba latimea egala cu grosimea placii de pal (de regula placile au 16 sau 18mm), pentru a-ti confectiona un sablon, astfel incat gaurile sa fie egale (la aceeasi distanta) in ambele bucati de pal, altfel pe langa partea inestetica, cepii nu se vor potrivi la gaura. Bucata de platband o indoi la unul dintre capete la 90 de grade astfel iti va fi mai usor sa dai exact semnele.

#13919
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Da , o sa caut in zona   aceste holsuruburi pentru PAL . Sunt  similare  cu  modelul  <multi-monti>  pentru  beton . Inspira incredere Posted Image
Erau bune si cepurile a fi montate , dar experienta mea in ale lucrului cu  ele  (si consolidari  mobila , imi zice sa nu-l desfac Posted Image  . Acesta este unul dintre  ele , "tras pe dreapta" ,  l-am legat cu sfoara si i-am  legat usile cum se leaga picioarele la mort Posted Image  .
Blaturile sunt  lucrate  ingrijit , mi-a placut  modelul de  fiset , dar fabricantul  nu au dus treaba  pana la  capat sa-l asambleze cum trebuie . A fost  si  mutat de "la bloc" la  tara , pus  culcat , dar tot  s-a  slabit  ... si  mai  mult .  Din depozit , mesterii  l-au  adus  montat  asezat pe  pozitie si dupa ce a  fost  supus  sarcinii Posted Image  , a  inceput ...dansul .
Mai am unul ...
*
Multam de  sfaturi , adun ce-mi trebuie , mai iau un ajutor si incerc sa-l  dreg...
***
burghiu freza , interesant

Attached Files


Edited by scub, 04 February 2023 - 09:38.


#13920
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
@scub
Nu stiu cum sunt prinse politele in interior, daca nu vrei te risti sa-l desfaci e greu sa nimeresti exact ca gaura data in lateralul dulapului sa  ajunga fix in centrul politei. Dezavantajul holsuruburilor si ericssoanelor e ca se vad la exterior, chestie de estetica. Cu sablonul pentru demontabili lateralele raman intacte si marele avantaj e acela ca se poate demonta in caz ca vrei sa-l mai muti. Daca stii ca vrei sa-l muti, nu mai da cu aracet pe dibluri.
Eu am in hol unul asemanator si tinand cont ca astea lungi au tendinta sa se strambe (iau forma de butoi) , i-am pus pe mijloc o tija filetata de 6 prinsa cu piulite nituibile ce se pot strange cu imbusul.

Edited by titoo, 04 February 2023 - 10:07.


#13921
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005

View Posttitoo, on 04 februarie 2023 - 09:55, said:

Nu stiu cum sunt prinse politele in interior, .........
- politele sunt date  jos , nu se prind  in  nimic (am uitat sa fac  poze , sunt undeva  depozitate. Ce  este in  poza , este  de  la un alt  dulap  ,  vechitura) . Sunt  detasabile politele,  blat  gros  rezistent , parca are  bolturi din plastic  pe  care  se  aseaza   ;
- buna ideea  cu  bara  filetata !!!! ;
- intentia ar fi sa-i prind 4 L-uri  metalice sus  si 4  jos , din interior , la colturi , holsuruburi lemn si poate , iau  cateva  ericsoane din acestea , si  ii  dau  din  exterior  4  sus  ,  4  jos , ingropate ( fac  cumva  un  mic  sanfren - dar  la  ce  forta  au  filetantele , se  ingroapa  singur  in PAL :) ).
- nu mai pleaca de aici , a  fost  plimbat  destul !  Asa ca  merg pe rigiditate  maxima  , de  incadrat , se  incadreaza pe  usi  :)  .

#13922
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
Cu conditia sa pui L-urile metalice ultimele, dupa ce l-ai strans cu ericsoanele si dupa ce ii pui la interior tija filetata. Tija pune-o cam la jumatatea dulapului, sub o polita, sa nu se vada urat cand il deschizi si o tai dupa ce pui polita, ca daca o tai prea scurt si ai strans prea tare nu se va mai aseza polita. Vezi sa nu iei holsuruburi prea lungi, sa nu iti iasa pe partea cealalta cand fixezi L-urile in interior.

Edited by titoo, 04 February 2023 - 12:12.


#13923
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
https://leaflets.kau...w/flyer/page/33

parkside 12v la kaufland

#13924
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 29.05.2004

View Postarg, on 04 februarie 2023 - 22:59, said:

https://leaflets.kau...w/flyer/page/33

parkside 12v la kaufland

niste gunoaie la preturi exorbitante

#13925
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 16.10.2019
Asa ceva ati folosit?

Attached Files



#13926
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Doar pneumatica de la Lidl cam tot la pretul ala...

#13927
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 16.10.2019
Taie tabla de 1,5 mm grosime?

#13928
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Max 1,5mm

#13929
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postpexic, on 05 februarie 2023 - 12:46, said:

niste gunoaie la preturi exorbitante

ok gunoaie, dar ceva similar la pret decent stii?
sau ceva uau la acelasi pret?

#13930
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Iti faci treaba linistit cu ele.

#13931
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
109lei 12v 4a si 3 ani garantie... chiar ca sunt gunoaie. (sa ia el din piata de la "moldoveni" bunaciuni ieftine)

p.s. am vrut sa mai iau o lanterna, iar nu am gasit. (si am fost in doua magazine)

#13932
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmagtacpactig, on 05 februarie 2023 - 14:31, said:

Taie tabla de 1,5 mm grosime?
Nu am avut, dar din cate stiu taie doar tabla subtire, maxim 0,8-1.

Edited by titoo, 05 February 2023 - 16:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate