Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandata postala comunicare conducator auto catre politie

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
AndreiVer

AndreiVer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.06.2014

 bicosu, on 06 iunie 2014 - 15:51, said:

Felicitari! Esti modelul meu in viata!
Multumesc pentru ironii. O zi buna :D

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

 fighterkyokushin, on 06 iunie 2014 - 14:03, said:

Amenda o ia oricum. Problema e ca pe langa amenda trebuie sa-i suspende si permisul (vitez +50 peste), pe care legal e sa se duca "ca mieluselul" si sa-l predea pentru nr de zile (parca 90) specificat. Tehnic, in functie de zona, daca refuzi sa-l predai trebuie sa te oblige sa-l aduci. Cum nu exista suport legal ca politia sa-ti bata la usa sa-ti ceara permisul, te cheama in instanta sa te determine sa-l predai. Daca ar fi asa de simplu cum spui tu, nici dracu' n-ar mai da permisul.

man, habar nu ai cat e amenda pentru ca nu anunti cine a fost conducatorul. evident, e dreptul tau sa alegi intre o amenda mare si cealalta amenda plus eventuala suspendare.

#21
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 30.01.2006
Ce sa mai, tipic romanesc, nu ai incercat si tu o spaga ceva? Daca faceau militienii un abz te intelegeam, dar asa... Ce pot sa-ti spun. Nu ma considera vre-un sfant, si eu ii mai dau talpa uneori, in special pe autostrada, dar ii dau doar daca e nevoie, si daca pot suporta consecintele. E drept ca uneori ii dau si peste limita mea de suportare a consecintelor, insa daca ma prinde o sa fiu barbat pana la capat. Poate nu o sa le predau permisul la timp si ma mai aleg cu o luna de suspendare, dar imi permit lucrul asta destul de lejer.

Totusi, du-te si plateste-ti amenda, si preda si permisul daca tot ai gafato, si pe viitor gandeste-te de 3 ori inainte sa "scapi" piciorul in acceleratie.

#22
AndreiVer

AndreiVer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.06.2014

 test_driver, on 06 iunie 2014 - 17:45, said:

Ce sa mai, tipic romanesc, nu ai incercat si tu o spaga ceva? Daca faceau militienii un abz te intelegeam, dar asa...
Nu a existat nici un contact intre mine si politisti . Si oricum la metoda asta cu pescuitul , o masina te vaneaza si alta te opreste. Deja sunt cel putin 4 politisti implicati. Nu prea se accepta spaga.

 test_driver, on 06 iunie 2014 - 17:45, said:

Totusi, du-te si plateste-ti amenda, si preda si permisul daca tot ai gafato
Atata vreme cat legea e permisiva , niciodata-n viata ...
De altfel , in acest moment nu am nici o amenda de platit. Singura pe care o voi plati va fi cea pentru necomunicare.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 AndreiVer, on 06 iunie 2014 - 11:34, said:

Buna ,
Am fost surprins de un radar mobil neinscriptionat (tot mai frecvente in ultima vreme) in afara localitatii cu o viteza destul de mare (posibil +50 peste limita). Am franat abia cand i-am recunoscut numarul , dar era deja prea tarziu. Nu a existat nici un fel de interactiune intre noi (ne-am continuat amandoi drumul in directii opuse).
Sunt sanse sa nu fi fost radarul in functiune in acel moment pt ca era in afara localitatii si nu se gandeau ca vor prinde pe cineva cu viteza +50. Actioneaza preponderent in localitati pe drumuri E, unde e limita 50-60. In ultimii ani doar de un singur caz, tot aici pe sp am citit ca a primit acasa instiintare pt comunicare de la radar mobil. Era vorba de depasire cu 11 km/h si a primit doar avertisment si penalizare.
Daca totusi primesti recomandata mai ai solutii;)).

#24
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 AndreiVer, on 06 iunie 2014 - 11:34, said:

NELAMURIRI:
1) Demersurile politiei se opresc aici (doar cu amenda primita pentru necomunicare) ei neavand pe numele cui sa intocmeasca procesul verbal pentru amenda (respectiv retinere permis daca e cazul) ?
2) Aceasta amenda o primesc o singura data si poate fi achitata doar jumatate din valoarea ei in 48 de ore ?

Momentan am de gand sa "taraganez" lucrurile , adica sa nu ridic nici o recomandata de la posta pana imi vor face ei afisarea la adresa de domiciliu , urmata apoi de contestarea procesului verbal pe diverse motive in functie de ce va scrie in acesta.
Alte sugestii ?

succes
amenda o primesti o singura data pentru necomunicare, apoi iti este trimisa alta instiintare, dupa care alta amenda si tot asa timp de 6 luni, Posted Image
sper sa ramai fara carnet intr-o zi

un sfat, cand circuli, poarta o burqa si vorbeste in haraba.
in felul asta nu te pot identifica

alt sfat, stai departe de bazele NATO. nu se stie niciodata cum te intalnesti cu o alta haraboaica "cap-cana"

sau vreun american mai zelos.
am impresia ca pentru "friendly fire" nu ti se face nici slujba la biserica, se considera sinucidere

Edited by tsunnami, 07 June 2014 - 08:56.


#25
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Numai in romania se intampla caterinca din asta in care politia e sclavul contravenientului, se roaga in genunchi sa ii spuna cine a fost la volan si daca are placerea sa plateasca amenda...


In strainatate iti vine amenda acasa si trebuie sa sari din pat in pijamale si sa fugi repede sa o platesti ca nu se stie daca mai ai timp sa nu intri in penalizari din alea groaznice. Plus amenda vine direct pe utilizatorul din acte al masinii. Daca nu te misti super repede sa comunici ca nu ai fost tu, ti-o furi urat de tot cu o tona de puncte si anul viitor ars de asigurari ca pe drac cu dublarea primei de asigurare pentru condus periculos.

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Da, da,.... si marmota invelea ciocolata.
Daca eu am pe firma 10 masini, cum sa platesc eu? Plateste cel ce a gresit.
Iar la persoane fizice: daca bunica are masina, dar nu are permis si o conduc eu, cum sa ii puna penalizeare ei, ca nici permis nu are.
Deja au aparut deontologii, cu pareri de la "bunica".
Iar amenda pt necomunicare se plateste o singura data pt o singura fapta necomunicata.

#27
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 dorin_2k, on 07 iunie 2014 - 10:20, said:

Da, da,.... si marmota invelea ciocolata.
Daca eu am pe firma 10 masini, cum sa platesc eu? Plateste cel ce a gresit.
Iar la persoane fizice: daca bunica are masina, dar nu are permis si o conduc eu, cum sa ii puna penalizeare ei, ca nici permis nu are.
Deja au aparut deontologii, cu pareri de la "bunica".
Iar amenda pt necomunicare se plateste o singura data pt o singura fapta necomunicata.

Care parte din utilizatorul din acte al masinii nu ai inteles-o?

In tarile civilizate exista o rubrica in cartea masinii si la politie unde este specificat UTILIZATORUL masinii. Deci daca ai firma, nu esti tu automat utilizator pe 10 masini.

Eu am masina de la firma si sunt trecut in acte ca utilizator. Amenzile vin la firma de leasing, care adauga 20 de euro la amenda costuri administrative si mi-o trimite acasa. N-am mai depasit viteza legala...nici nu mai stiu de cand.


Este stupid de usor de implementat un astfel de model si in Romania cu rezultat colectare dubla la buget a amenzilor si reducerea cu un sfert cel putin ale cheltuielilor politiei si judecatoriei.

Da, probabil se va reduce si numarul de amenzi acordate pentru ca lumea va deveni de doua ori mai atenta la pedala de acceleratie, dar castigul statului oricum ar fi mult mai mare. Dar cine sa isi scoata capul din cur si sa se gandeasca la legi in folosul populatiei?

Edited by izometric, 07 June 2014 - 12:23.


#28
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 dorin_2k, on 06 iunie 2014 - 14:09, said:

Mai ai o varinta dar daca o scriu aici vor sari deontologii pe mine.
Mai, mai ca ai scrie sa o conteste dar ti-e frica ca sar lupii pe tine. Asa-i?
Ce naiba, doar are toate motivele din lume s-o conteste, nu? Posted Image

#29
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
drumurile sunt de vina !

#30
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
@Dau,
Dom' profesor facea referire la fapte de natura penala, prevazute la 293 CP

#31
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Am inteles.
Mda.

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
E o solutie, dar nu o recomand. Daca e dovedita fapta, se poate lasa cu racoare. Si nu e bine sa fie @Lipsum la usa. ;))

#33
megan6X

megan6X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2014
Buna,

Eu am primit o foaie asemanatoare de la politie cum ca am lovit o masina si am plecat de la locul accidentului (lucru care nu-mi amintesc sa-l fi facut si nici n-am vreo urma pe masina). Acum sunt plecata din tara si ma gandesc sa platesc direct contraventia pt necomunicarea datelor soferului decat sa ma duc pana in tara si sa-mi suspende permisul + amenda. Ziceti ca as plati punctele alea amenda doar o singura data? se poate ajunge in instanta daca nu comunic? ma gandesc ca celalalt sofer nu ma da in judecata pt cateva zgarieturi..

#34
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Am senzatia ca am luat un radar mobil far sa fiu oprit.... insa la 8 zile am primit scrisoare recomandata de la posta romana acasa care banuiesc ca ar fi de la rutiera si nu am ridicat-o. Se mai trimit in 2020 scrisori recomandate de la rutiera pentru viteza far sa fiu oprit?Daca nu ridic recomandata pot primi amenda pentru necomunicare date?

Edited by juannn, 01 June 2020 - 19:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate