Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

Imprumut Prima Casa 66500 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
gabi2014

gabi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.04.2014
Salut,

Vreau sa imi cumpar un apartament de 3 camere prin Prima Casa. Stiu ca prin acest program se poate acorda un credit de pana la 66500 euro daca locuinta e noua in anumite conditii.Conditia de baza, din cate am inteles, este ca autorizatia de constructie sa fie emisa dupa februarie 2010.

Mi-am gasit un apartament nou decent intr-o zona ok cu 78000. As avea sa dau diferenta daca as primi 66500 de la banca. Problema e ca blocul are 3 autorizatii de constructie, una fiind din 2011 (nu stiu detalii legate de ce sunt 3 autorizatii si nu 1 cum ma asteptam). Blocul acum se intabuleaza si va mai dura 2-3 saptamani pana vor iesi actele, vreau sa stiu daca am vreo sansa sa il pot cumpara sau ar trebui sa caut altceva si sa nu mai pierd timp.

Iata si intrebarile pe care le am si la care mi-as dori sa raspunda cei care vorbesc din experienta si nu pe baza unor presupuneri/povesti:

1. Stiti cumva daca faptul ca doar una dintre cele 3 autorizatii de constructie este dupa februarie 2010 m-ar impiedica sa accesez cei 66500 euro (echivalent in lei) de care am nevoie?
2. Avand in vedere faptul ca e destul de interpretabila situatia si sunt sanse mari sa mi se respinga ulterior creditul (cand dosarul trece de banca si ajunge la Bucuresti), nu as vrea sa imi risc diferenta de 11500 de euro la semnarea unui banal antecontract. Stiti cumva daca exista posibilitatea de a plati avansul de 5% (platit eventual 500-1000 euro la semnarea antecontractului) doar dupa ce mi se aproba oficial creditul pentru locuinta respectiva?

Multumesc!

#2
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014
Nu te baga pe imprumuturi daca nu ai, daca ai banu jos, daca nu stai unde esti acuma.
Asculta la mine o sa ajungi sa platesti toata viata ta si o sa traiesti intr-un continu stres, primestel ca un sfat bun de la mine.

Edited by Dragonasu, 05 June 2014 - 21:22.


#3
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 Dragonasu, on 05 iunie 2014 - 20:55, said:

Nu te baga pe imprumuturi daca nu ai, daca ai banu jos, daca nu stai unde esti acuma.
Asculta la mine o sa ajungi sa platesti toata viata ta si o sa traiesti intr-un continu stres, primestel ca un bun sfat de la mine.
Ce in treaba omul si ce raspuns dai tu....
Sunt topicuri dedicate pentru "credit sau cash"...

#4
warlock_

warlock_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.04.2014

 Dragonasu, on 05 iunie 2014 - 20:55, said:

Nu te baga pe imprumuturi daca nu ai, daca ai banu jos, daca nu stai unde esti acuma.
Asculta la mine o sa ajungi sa platesti toata viata ta si o sa traiesti intr-un continu stres, primestel ca un bun sfat de la mine.

numai inconstientii fac astfel de greseli

pt acei banuti o sa ramburseze suma dublu ca si valoare adica in loc de 70.000E o sa trebuiasca sa achite cel putin 140.000E

asta in situatia in care in ziua de azi  nimeni nu mai este sigur de nimic

de achitat ma indoiesc ca o sa reuseasca vreodata el sau copii lui ....... insa e bine totusi pt samsarii imobiliari ca mai exista si astfel de fraieri ..... inconstienti

 flp014, on 05 iunie 2014 - 21:09, said:

Ce in treaba omul si ce raspuns dai tu....
Sunt topicuri dedicate pentru "credit sau cash"...

omul vrea sa-l trezeasca din betie pe inconstient ....... e ceva rau in asta?

e cel mai bun sfat pe care ar putea sa-l primeasca

Edited by warlock_, 05 June 2014 - 21:20.


#5
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
..si eu ma gandeam la prima casa, in cazul in care stam deja in chirie, eu singur stau de 3 ani si ma gandeam la un apartament de 2-3 camere pana in 25-30k, plus cateva mii sa dau avans.Nu stiu cum e mai ok, sa dau proprietarului luna de luna aproximativ 150 de euro, sau sa dau la prima casa 150-200 de euro.Ideea e ca nu o sa pot strange atatia bani, poate peste multi ani, insa foarte putin probabil.Cu toate astea, ma cam tem si eu de datoria asta ce ramane putem spune ca pe viata, sa ai zeci de ani datorie nu e chiar ok, asta e un dezavantaj mare.Avantajul la chirie e ca dai daca ai, daca nu te iei si pleci, insa platesti toata viata si nu e casa ta, nu poti sa faci nimic...

#6
warlock_

warlock_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.04.2014

 DaniJ90, on 05 iunie 2014 - 21:27, said:

..si eu ma gandeam la prima casa, in cazul in care stam deja in chirie, eu singur stau de 3 ani si ma gandeam la un apartament de 2-3 camere pana in 25-30k, plus cateva mii sa dau avans.Nu stiu cum e mai ok, sa dau proprietarului luna de luna aproximativ 150 de euro, sau sa dau la prima casa 150-200 de euro.Ideea e ca nu o sa pot strange atatia bani, poate peste multi ani, insa foarte putin probabil.Cu toate astea, ma cam tem si eu de datoria asta ce ramane putem spune ca pe viata, sa ai zeci de ani datorie nu e chiar ok, asta e un dezavantaj mare.Avantajul la chirie e ca dai daca ai, daca nu te iei si pleci, insa platesti toata viata si nu e casa ta, nu poti sa faci nimic...

e mult mai avantajos si sigur cu chirie ....... ai mult mai multe avantaje

te muti oriunde doresti si in orice zona doresti ....... la orice ora, fara sa fii conditionat de nimic

in cazul in care preturile se duc naibii poti sa te raportezi la piata fara nici un fel de pierderi ......

in cazul in care esti proprietar, nu-ti mai poti schimba locatia decat prin revanzarea locuintei ceea ce in ziua de azi este o mare problema

nu degeaba in afara tarii oamenii prefera sa locuiasca cu chirie!

Edited by warlock_, 05 June 2014 - 21:33.


#7
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Cate aberatii de raspunsuri. Ce intreaba omul si ce se raspunde...

Avansul poate fi platit cel tarziu la semnarea contractului de vanzare-cumparare. Deci dupa aprobarea data de banca si de fond.

#8
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014
Cine nu e de acord cu mine vrea sa te traga in teapa.
Ei au facut pasul si vreau sa cazi si tu cu ei.
Are dreptate warlock_ ei iti da 70 de mi dar dupaia ei iti ia dublu prin taxe si mai stiu eu ce.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca vrei sa fie si ultima casa, ia-o cu programul de imprumut pentru prima casa. Dator vandut, garantat.

Edited by myshyk, 05 June 2014 - 22:01.


#10
gabi2014

gabi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.04.2014
@tatarduka: multumesc pentru informatie.

Inteleg ce ziceti si sunt de acord cu voi: voi plati poate mai mult decat dublu. Insa in conditiile in care nu am banii jos, ce sa fac? Stau cu ai mei? Ma duc sa stau la bunici? Stau in chirie pana-i adun? Nu mai bine plateam deja o parte din credit?

Ideea sta in felul urmator: prefer sa imi cumpar o locuinta a mea si sa mi-o amenajez dupa cum imi place si sa raman cu ea decat sa stau in chirie intr-un apartament unde sigur nu o sa ma simt niciodata confortabil. Nu zic ca nu exista chirii care poate ma vor multumi, dar ma indoiesc ca pretul chiriei va fi cel mult egal cu rata in cazul asta.

E aiurea sa incepi sa bagi bani in casa altuia sa ti-o faci cum vrei tu si sa te scoata la scurt timp ca s-a intors baiatul/fata din strainatate si nu are unde sta.

Banii de pe chirie prefer sa ii dau pe rata (chiar daca poate platesc o idee in plus pe luna) dar macar am un apartament al meu si amenajat cum vreau si cu tot ce imi doresc sa ma simt bine acasa. Asa in chirie tot platesti si in final nu ramai cu nimic (suma cam tot aia e).

 myshyk, on 05 iunie 2014 - 22:01, said:

Daca vrei sa fie si ultima casa, ia-o cu programul de imprumut pentru prima casa. Dator vandut, garantat.
Mai bine ultima decat deloc, nu? Poti sa imi sugerezi alte optiuni mai avantajoase in afara de a sta 10-15 ani pe capul altora sa strang banii astia?

Va rog foarte mult sa raspundeti la subiect.

Va multumesc!

Edited by gabi2014, 05 June 2014 - 22:10.


#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1. Programul Prima Casa nu se mai acorda in euro de aproape 1 an, numai in lei.
2. Bancile nu acorda imprumuturi in functie de apartament ci exclusiv in functie de veniturile solicitantului.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai, de unde boala asta sa te muti doar in "casa ta"? 70% din nemti locuiesc cu chirie, toata viata si o duc mai bine decat noi. Au rate la masini, la electrocasnice, la mobila, dar nu-si cumpara case, oare dece?

#13
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Nu stiu, eu sunt tare nehotarat, de fapt sunt 50-50. warlock_ ai dreptate cu ce ai zis la fel are dreptate si initiatorul, doar ca in final oricum nu ramai cu nimic, ca mori :) .Cred ca depinde si de oras si zona.Insa e o problema intr-adevar in caz ca se intampla ceva cu euro, am un vecin ce a luat credit in franci elvetieni acum cativa ani si acuma trebuie sa plateasca dublu pe luna rata.

 Friskey, on 05 iunie 2014 - 22:14, said:

1. Programul Prima Casa nu se mai acorda in euro de aproape 1 an, numai in lei.
2. Bancile nu acorda imprumuturi in functie de apartament ci exclusiv in functie de veniturile solicitantului.
Ok, dar cand baga euro si la noi, nu iti transforma in euro, tu ce crezi?

 myshyk, on 05 iunie 2014 - 22:17, said:

Mai, de unde boala asta sa te muti doar in "casa ta"? 70% din nemti locuiesc cu chirie, toata viata si o duc mai bine decat noi. Au rate la masini, la electrocasnice, la mobila, dar nu-si cumpara case, oare dece?
Da, asa e, aici ai dreptate, neamtul prefera sa stea cu burta la soara, sa aibe confort, ca oricum traieste putin si nu vrea griji in legatura cu casa si ca poate o pierde, asta imi da si mie de gandit.

#14
gabi2014

gabi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.04.2014
1. Stiu ca nu se mai acorda imprumuturi decat in lei, am pus in euro ca e mai usor de inteles valoarea.
2. Pentru locuintele noi (daca vrei sa accesezi contravalaoarea in lei a 66500 euro) sunt cateva conditii. Si pe site la BT la simulatorul de credite ai optiune in dropdown la prima casa cu autorizatia de constructie.

Am fost la banci, ma incadrez ca venit pentru orice varianta. Ma interesa informatia asta sa stiu daca imi mai pierd timpul sau nu 3 saptamani pana ies actele de la cadastru. La banca nu pot vorbi decat cu actele in fata, concret.
In plus, creditul fiind in lei, nu esti influentat de cursul euro (dar cu dobanda mai mare evident).

@myshyk: tu unde locuiesti? Ai casa ta sau chirie? Stai la parinti/bunici?

La credit platesti 30 de ani banii pe care ii dai pe chirie (mai mult sau mai putin, hai sa zicem 35 de ani de rate = 30 de ani de chirie). Dupa ce faci? Platesti in continuare. BIne in 30 de ani poti si muri din diverse cauze, insa daca ai murit nu te mai intereseaza ca nu ti-ai terminat creditul sau ai stat in chirie Posted Image.

Parerea mea este ca atata timp cat salariul iti permite o rata care sa nu te afecteze prea tare si ai un job stabil cu sanse realiste la promovare, nu vad de ce ar trebui sa te chinui. Sa zici ca mai stai 10 ani sa strangi banii, dar 10 ani te chinui si nu mai faci nimic sa pui pentru apartament. Timpul trece si peste 10 ani realizezi ca mare lucru nu ai facut, te-ai chinuit, te-ai privat de diverse mici placeri sa economisesti bani si trece viata pe langa tine si tot nu esti implinit.

Din pacate nu am rude cu bani care sa ma imprumute si nici bani nu imi pica din cer.

Cu toate astea, altul era subiectul, nu inteleg de ce trebuie sa venim cu argumente pro si contra credit? Ma gandesc ca exista alte topicuri dedicate pentru chestia asta.

Edited by gabi2014, 05 June 2014 - 22:31.


#15
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014
Doar un lucru, imagineazate ca ramai fara lucru si nu mai ai cu ce plati. Casa ta sa dus pe rapa, tot ce ai dat pana atunci nu mai valoreaza nimic ti-a luat-o banca.

#16
gabi2014

gabi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.04.2014
Si nu acelasi lucru se intampla si cu chiria? Daca nu mai ai bani, nu te da afara? Macar in cazuri urgente poti vinde apartamentul.
E o conditie totusi, parca primii 5 ani parca nu il poti vinde. Deci trebuie sa rezisti 5 ani.

#17
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Pai si daca il vinzi ce ai castigat? Iti dai seama ca toti stiu ca daca vinzi un apartament la care mai ai rata, inseamna ca esti strans rau de tot si iti ofera un pret de nimic de iti vine sa te arunci de pe pod.Cu chiria nu e chiar acelasi lucru, sa zicem ca acuma iti permiti o chirie de 250 de euro, daca nu o mai poti plati si esti vai de tine, te muti undeva unde e cu 50 de euro, sau te muti la parinti iar, nu ai pierdut nimic...asta e problema cu rata.

#18
gabi2014

gabi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.04.2014
Ai dreptate, insa exista si posibilitatea sa te muti la parinti si sa bagi pe cineva in chirie.
Din nou, va rog foarte mult sa ne concentram pe subiect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate