Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce sa cumpar? Laptop sau Desktop?

- - - - -
  • Please log in to reply
333 replies to this topic

#37
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pentru majoritatea jocurilor, mai importanta este placa grafica. Procesorul e pe locul doi. Un PC cu procesor de 300 lei si cu placa grafica de 800 lei va oferi performante mai bune in majoritatea jocurilor decat un PC cu procesor de 800 lei si cu placa grafica de 300 lei.

#38
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Da, dar e nevoie de un procesor decent pt a se evita bottleneck-ul in viitor.

#39
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Alegerea unui procesor scump + placa grafica ieftina inseamna bottleneck garantat in jocuri deja de la inceput (adica in prezent).

#40
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Mai bine iei doar procesorul si stai pe integrata o vreme pana strangi bani de o placa video decenta.

#41
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si mai bine cumperi toate componentele deodata, dupa ce ai adunat toti banii.

#42
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostSeb, on 04 iunie 2014 - 09:58, said:

Alegerea unui procesor scump + placa grafica ieftina inseamna bottleneck garantat in jocuri deja de la inceput (adica in prezent).
Da, ai dreptate. Dar ziceam ca daca iau un CPU mediocru (gen Pentium G3220) si un GPU gen GTX 760, normal ca va fi bottleneck!

View PostLensFlare, on 04 iunie 2014 - 10:01, said:

Mai bine iei doar procesorul si stai pe integrata o vreme pana strangi bani de o placa video decenta.
Exact la asta ma gandeam si eu, + ca HD 4600 am auzit ca ruleaza si jocuri destule, cu un FPS decent!

#43
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,733
  • Înscris: 28.12.2008

View Postjegmihai, on 04 iunie 2014 - 10:04, said:

Exact la asta ma gandeam si eu, + ca HD 4600 am auzit ca ruleaza si jocuri destule, cu un FPS decent!

Însă un G3220 + 760 va scoate de câteva ori mai multe FPS-uri. Upgrade poţi să faci şi la procesor pe viitor.

#44
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
jocuri si grafica = desktop :)
restul = laptop
cum jocurile para sa fie "de baza", mai bine desktop

#45
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
G3220 cu SSD nu vor gatui in niciun fel un GTX760. Diferenta de FPS-uri intre G3220 si i3/i5 va fi insesizabila in gaming.

+ 6/8GB RAM. De preferat RAM-ul sa fie in Dual-Channel.

Edited by cristyyo, 04 June 2014 - 11:42.


#46
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postoauzor, on 03 iunie 2014 - 18:53, said:

Si atunci ce sens mai are intrebarea ta?

Poate ca pe baza parerilor noastre sa-si influenteze tatal ca sa cumpere desktop-ul.

#47
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Crezi ca iti va ploua in gura cand o sa apara Witcher 3 = Desktop.
Vrei sa dai la manivela in varful corcodusului = Laptop.

#48
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010
Folosesc doar laptopuri de vreo 3-4 ani, si iti recomand desktop daca vrei sa te joci jocuri calumea.
Daca nu ai pretentii la jocuri, poti gasi un laptop cu i3 si placa video dedicata pana in 20 de milioane care iti duce jocuri decente precum CS:GO in 50-100+ FPS.

Eu joc maxim 2-3 jocuri decente, d-aia nu simt nevoia unui desktop. Dar daca vrei jocuri calumea, desktop neaparat.

#49
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Pentru jocuri, clar desktop, din mai multe motive:
1. Experiența mea personală. Îs cu doi ani mai bătrân ca tine, la sfârșitul clasei a VIII-a, după examene, ai mei mi-au promis un PC nou. Cum eram absolut plută pe atunci cu PC-urile, am cerut și eu sfaturi pe ici colo, și mi s-a trântit, ca și ție, fraza ”i-ați laptop că o să ai nevoie mai încolo”. M-am pomenit așa cu un ”HașPeu” cu i3 și o placă video slabă de 64bit la 2200lei. Cerințele mele pe atunci erau foarte clare...vroiam să pot și eu să joc noile titluri la FPS decent, întrucât bătrânul Athlon XP nu mai ducea nimic de la NFS Most Wanted încolo...însă din lipsa de cunoștiințe...n-am știut ce să aleg.
În primă fază am fost mulțumit...însă apoi au început să apară problemele..unitate optică poc(nu că mi-ar fi trebuit dar...), RAM...poc...display poc, panglică display poc...iar acum o lună...s-a ars de tot placa video, și am zis că nu mai are niciun rost să mai bag vreun ban în el...și acum chiar regret banii pe care părinții mei i-au dat. Pe lângă problemele hardware...deja se vedea că nu mergea absolut niciun joc cum trebuie. Nu mergea CoD MW3 bine, nu mergea Battlefield, WoT....etc...nici măcar pe low...
Asta ne duce la punctul 2:
2. Laptop-urile nu sunt făcute pentru gaming, cel puțin nu în segmentul acesta de preț...Sunt slabe ca performanță, fiabilitatea lasă de dorit, iar temperaturile la care lucrează sunt extraordinar de mari. Un tovarăș are un Acer(2800 lei atunci) luat cam în aceeași perioadă cu HP-ul meu. E adevărat că e ok ca performanță, dar temperaturile sunt...pur și simplu...uimitor de mari....85-90 de grade la procesor și placa video, cu tot cu cooler extern, deși e curățat de praf, și are pasta termică schimbată. În WatchDogs, îi merge 3 minute ok, până ajunge la 90 de grade probabil, și începe să sacadeze, probabil pentru că își face throtling ca să nu se supraîncălzească.

Mă rog, ca o concluzie așa, îți spun sincer, mai ales că suntem de aprox. aceeași vârstă, lasă calculatorul, și apucă-te de învățat. Posted Image...Nu....glumesc.
Un desktop va fi mereu mai performant decât un laptop, în același buget.
În plus, în cazul unei defecțiuni, costurile, cât și ușurința în depistarea problemei sunt mai mici pentru un desktop.

Edited by Ally97, 04 June 2014 - 14:33.


#50
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

Un desktop va fi mereu mai performant decât un laptop, în același buget.
În plus, în cazul unei defecțiuni, costurile, cât și ușurința în depistarea problemei sunt mai mici pentru un desktop.

corect, exista si laptop-uri dedicate jocurilor, dar nu la 1800-2000 lei ci eur :)

#51
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Au mai scazut preturile, acum iei ceva bun de jocuri la putin peste 1000E

#52
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cam multa filosofie pentru tema asta, sincer.
Vrei performanta, clar desktop.
Vrei mobilitate, clar laptop.
Le vrei pe amandoua, dublezi cel putin bugetul.

Avand in vedere varsta, eu m-as duce pe desktop direct, performanta mult mai ok si sansa de upgrade pe viitor.
Pana ajungi tu la facultate sa-ti trebuiasca un laptop, mai dureaza, dar si acolo e cu dute vino. Un desktop configurat cum trebuie acum, cu potential de upgrade pe viitor va putea fi folosit si atunci. Pentru portabilitate, un Smartphone, o tableta, sau un laptop ieftin.

Personal am trecut pe laptop din acelasi motiv, crezand ca am nevoie de portabilitate, desi nu cred ca am fost cu laptopul mai mult de 4-5 ori pe la facultate. Bine, sunt pe uman, in domeniul comunicarii, nu am treaba cu realul unde e posibil sa-ti trebuiasca mai mult.

#53
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postdriftking91, on 04 iunie 2014 - 10:06, said:

Însă un G3220 + 760 va scoate de câteva ori mai multe FPS-uri. Upgrade poţi să faci şi la procesor pe viitor.
Da, dar totusi, i5  "o sa faca legea"

View Postaeon, on 04 iunie 2014 - 10:07, said:

jocuri si grafica = desktop Posted Image
restul = laptop
cum jocurile para sa fie "de baza", mai bine desktop
Da, asa zic si eu. Posted Image

View Postcristyyo, on 04 iunie 2014 - 11:39, said:

G3220 cu SSD nu vor gatui in niciun fel un GTX760. Diferenta de FPS-uri intre G3220 si i3/i5 va fi insesizabila in gaming.

+ 6/8GB RAM. De preferat RAM-ul sa fie in Dual-Channel.
Posibil, insa nu cred ca acel i5 e doar un simplu marketing daca e sa o luam asa.

View PostJohn_Biggun, on 04 iunie 2014 - 13:31, said:

Crezi ca iti va ploua in gura cand o sa apara Witcher 3 = Desktop.
Vrei sa dai la manivela in varful corcodusului = Laptop.
Posted Image)) Ce metaforic a sunat!

View Posttyiby, on 04 iunie 2014 - 13:37, said:

Folosesc doar laptopuri de vreo 3-4 ani, si iti recomand desktop daca vrei sa te joci jocuri calumea.
Daca nu ai pretentii la jocuri, poti gasi un laptop cu i3 si placa video dedicata pana in 20 de milioane care iti duce jocuri decente precum CS:GO in 50-100+ FPS.

Eu joc maxim 2-3 jocuri decente, d-aia nu simt nevoia unui desktop. Dar daca vrei jocuri calumea, desktop neaparat.
Nici nu stiu cum e CS GO Posted Image)  Insa sunt constient ca laptopurile din gama aia de pret sunt slabute.

View PostAlly97, on 04 iunie 2014 - 14:30, said:

Pentru jocuri, clar desktop, din mai multe motive:
1. Experiența mea personală. Îs cu doi ani mai bătrân ca tine, la sfârșitul clasei a VIII-a, după examene, ai mei mi-au promis un PC nou. Cum eram absolut plută pe atunci cu PC-urile, am cerut și eu sfaturi pe ici colo, și mi s-a trântit, ca și ție, fraza ”i-ați laptop că o să ai nevoie mai încolo”. M-am pomenit așa cu un ”HașPeu” cu i3 și o placă video slabă de 64bit la 2200lei. Cerințele mele pe atunci erau foarte clare...vroiam să pot și eu să joc noile titluri la FPS decent, întrucât bătrânul Athlon XP nu mai ducea nimic de la NFS Most Wanted încolo...însă din lipsa de cunoștiințe...n-am știut ce să aleg.
În primă fază am fost mulțumit...însă apoi au început să apară problemele..unitate optică poc(nu că mi-ar fi trebuit dar...), RAM...poc...display poc, panglică display poc...iar acum o lună...s-a ars de tot placa video, și am zis că nu mai are niciun rost să mai bag vreun ban în el...și acum chiar regret banii pe care părinții mei i-au dat. Pe lângă problemele hardware...deja se vedea că nu mergea absolut niciun joc cum trebuie. Nu mergea CoD MW3 bine, nu mergea Battlefield, WoT....etc...nici măcar pe low...
Asta ne duce la punctul 2:
2. Laptop-urile nu sunt făcute pentru gaming, cel puțin nu în segmentul acesta de preț...Sunt slabe ca performanță, fiabilitatea lasă de dorit, iar temperaturile la care lucrează sunt extraordinar de mari. Un tovarăș are un Acer(2800 lei atunci) luat cam în aceeași perioadă cu HP-ul meu. E adevărat că e ok ca performanță, dar temperaturile sunt...pur și simplu...uimitor de mari....85-90 de grade la procesor și placa video, cu tot cu cooler extern, deși e curățat de praf, și are pasta termică schimbată. În WatchDogs, îi merge 3 minute ok, până ajunge la 90 de grade probabil, și începe să sacadeze, probabil pentru că își face throtling ca să nu se supraîncălzească.

Mă rog, ca o concluzie așa, îți spun sincer, mai ales că suntem de aprox. aceeași vârstă, lasă calculatorul, și apucă-te de învățat. Posted Image...Nu....glumesc.
Un desktop va fi mereu mai performant decât un laptop, în același buget.
În plus, în cazul unei defecțiuni, costurile, cât și ușurința în depistarea problemei sunt mai mici pentru un desktop.
Ce roman mi-ai scris tu aici! Posted Image)
Oricum apreciez ca mi-ai povestit experienta ta neplacuta cu acel laptop, poate asta ii va convinge si pe ai mei. Pai de exemplu soramea imi zice "Cine mai are calculator? Nimeni!" . Posted Image)

View Postsirgoofy, on 04 iunie 2014 - 16:33, said:

Au mai scazut preturile, acum iei ceva bun de jocuri la putin peste 1000E
Da, mersi de ofeta, interesanta! Posted Image


Si pentru georgik 12, scuze dar am atins limita de quote-uri. Probabil ai dreptate cu prima propozitie, si cu celelalte de asemenea. Sa speram ca cu toate aceste motivatii sa ii conving pe ai mei!

PS: Ce parere aveti de wishlist-ul postat de mine in postul #1 ?

Edited by jegmihai, 04 June 2014 - 19:54.


#54
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Daca nu faci RAID, n`are rost H87.
O Asrock B85 Pro4 + update de BIOS si aia a fost.
Eventual, o Gigabyte B85, din cate se pare astea ar suporta Haswell Refresh fara update BIOS, desi nu garantez, vad ca apare doar o versiune de BIOS la producator pe site.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate