Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce sa cumpar? Laptop sau Desktop?

- - - - -
  • Please log in to reply
333 replies to this topic

#1
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Salut, pana la urma mi-am reparat PC-ul care mi se stricase, probabil va amintiti de mine & problema mea. L-a reparat tata la un tip si a fost 150 de lei, era ceva stricat pe la placa de baza, desi eu i-am zis sa nu-l mai repare. Posted Image))
In fine, oricum PC-ul merge ca o oroare, parca mai rau ca inainte, imi sta CPU-ul in 80% daca intru pe yahoo mail....asa ca eu ma gandeam la unu' pe piese, cu i5 si toate cele....iese la 18 miloane.  http://www.evomag.ro...ublic?id=603838
Dar taicameu ma innebuneste sa-mi iau laptop, la fel si sorumea si multi altii, apai eu vreau sa ma si joc, si cu un laptop de 18 mil mai greu...comparativ cu un PC.  
Voi ce parere aveti? Posted Image

#2
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Daca nu vrei portabilitate iti iei desktop.

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postxxvirusxx, on 03 iunie 2014 - 18:50, said:

Daca nu vrei portabilitate iti iei desktop.

Pai deocamdata nu vreau portabilitate, vreau "raw-horse power".

#4
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Si atunci ce sens mai are intrebarea ta?

#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ok, sa zicem ca n-ar strica portabilitatea, doar ca nivelul puterii de procesare sa fie decent. Nici nu stiu ce vreau, adica sunt a IX a si nu vad unde mi-ar trebui un laptop, dar toti cunoscutii ma toaca la cap sa-mi iau laptop.

#6
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
nu e bine ce ai acolo , lipseste placa video , deci buget 1800 lei ?
o sa vina baietii cu sfaturi ...

#7
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Eram si eu in dubii la fel ca tine acum cateva luni, dar eu am ales laptopul. Vroiam portabilitate, sa ma duc cu laptopul la facultate, la munca, sa nu mai incurcat cu 100 de fire, sa ma plimb cu el prin toata casa.

Daca esti gamer inrait, ia desktop. E mult mai puternic ca un laptop si ai posibilitatea de upgrade, pe cand la laptop aceasta posibilitate tinde spre zero.

Mai bine cumperi un ssd si folosesti hardul vechi, decat sa dai banii pe un hdd...

Edited by oauzor, 03 June 2014 - 19:00.


#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Are video integrat, dar conteaza ce jocuri vrea sa se joace....

PS. Iti poti lua peste 3 ani laptop, cand pleci la facultate.

#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postbotelucian, on 03 iunie 2014 - 18:58, said:

nu e bine ce ai acolo , lipseste placa video , deci buget 1800 lei ?
o sa vina baietii cu sfaturi ...
wishlisht-ul postat e doar "o idee", la 18 miloane, ca pe laptop probabil as putea da ceva mai mult..
PS: Are placa video. :D

#10
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
varul meu si-a luat laptop " de gaming " acum un an , il vinde la vreo 70% din cat a dat pe el sa isi cumpere desktop.
eu iti recomand i5+placa video buna apoi restul in functie de cati bani raman
ps integrata aia e pe langa jocurile care vei vrea sa le joci , crede-ma
poti merge si pe i3+placa video calumea

Edited by botelucian, 03 June 2014 - 19:03.


#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postoauzor, on 03 iunie 2014 - 18:59, said:

Eram si eu in dubii la fel ca tine acum cateva luni, dar eu am ales laptopul. Vroiam portabilitate, sa ma duc cu laptopul la facultate, la munca, sa nu mai incurcat cu 100 de fire, sa ma plimb cu el prin toata casa.

Daca esti gamer inrait, ia desktop. E mult mai puternic ca un laptop si ai posibilitatea de upgrade, pe cand la laptop aceasta posibilitate tinde spre zero.

Pai ma joc destul de des, dar nu sunt chiar nebun dupa jocuri, ceva acolo rezolutie nativa ecran si detalii low/med si 40 de FPS-uri pe un joc gen GTA IV / Watch Dogs ar fi perfect! :))

#12
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ce monitor ai?

#13
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Ai ce sa faci cu un laptop? Adica simti nevoia de portabilitate? Sau iti iei laptop doar ca sa-l tii pe birou?

Un laptop pentru jocuri de ultima ora te duce lejer peste 3000 lei, si nu ai garantia ca o sa-ti mearga bine cele mai noi jocuri.

Sper sa nu gresesc cand zic ca majoritatea placilor video dedicata de pe laptopuri sunt pe 64, maxim 128 bit, adica mai slabe decat una de desktop de 500 lei.

#14
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai acum dupa preferinte. Mie de exemplu nu imi plac laptopurile (deocamdata) ma enerveaza un 17-19 inch. Am avut si un netbook, l-am tinut 4 luni si l-am dat.

Daca lucrezi la un proiect ceva, atunci iti este folositor, te duci la o cafenea/terasa cu el, te mai uiti si dupa fete....
Sau daca nu ai cardul mare la aparatul foto, il iei la munte sa descarci pozele in el...

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Laptop ca ocupa mai putin loc. Am de peste 3 ani Laptop si nu simt nevoia de Desktop. Bine, eu nu joc jocuri.

#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postbotelucian, on 03 iunie 2014 - 19:00, said:

varul meu si-a luat laptop " de gaming " acum un an , il vinde la vreo 70% din cat a dat pe el sa isi cumpere desktop.
eu iti recomand i5+placa video buna apoi restul in functie de cati bani raman
ps integrata aia e pe langa jocurile care vei vrea sa le joci , crede-ma
poti merge si pe i3+placa video calumea
daca chiar e cu desktop, eu zic minim i5, si stau pe integrata o vreme, ca si integrata aia cred ca e mai buna/la fel de buna ca un GT 630 de 2 gb.

View Postxxvirusxx, on 03 iunie 2014 - 19:02, said:

Ce monitor ai?

Samsung SyncMaster 913n

View Postoauzor, on 03 iunie 2014 - 19:06, said:

Ai ce sa faci cu un laptop? Adica simti nevoia de portabilitate? Sau iti iei laptop doar ca sa-l tii pe birou?

Un laptop pentru jocuri de ultima ora te duce lejer peste 3000 lei, si nu ai garantia ca o sa-ti mearga bine cele mai noi jocuri.

Sper sa nu gresesc cand zic ca majoritatea placilor video dedicata de pe laptopuri sunt pe 64, maxim 128 bit, adica mai slabe decat una de desktop de 500 lei.

De avut am ce face cu un laptop, ma mai duc la prieteni etc, mai juucam o Fifa alea alea :))   , mai am un  laptop prin familie, un Lenovo G550 , care e al soramii, dar majoritatea verii stau pe el in curte.  Si da, stiu, ca un laptop de minima decenta pt gaming e vreo 26 de milioane...

View Postxxvirusxx, on 03 iunie 2014 - 19:10, said:

Pai acum dupa preferinte. Mie de exemplu nu imi plac laptopurile (deocamdata) ma enerveaza un 17-19 inch. Am avut si un netbook, l-am tinut 4 luni si l-am dat.

Daca lucrezi la un proiect ceva, atunci iti este folositor, te duci la o cafenea/terasa cu el, te mai uiti si dupa fete....
Sau daca nu ai cardul mare la aparatul foto, il iei la munte sa descarci pozele in el...
Da, si astea sunt utilizari practice insa eu nu le consider niste nevoi impunatoare, sunt pe locul al doilea

View PostClovis, on 03 iunie 2014 - 19:12, said:

Laptop ca ocupa mai putin loc. Am de peste 3 ani Laptop si nu simt nevoia de Desktop. Bine, eu nu joc jocuri.
Pai da, ca idee daca tot am nevoie de portabilitate, sa iau o tableta...doar ca tabletele cu Android nu ruleaza aplicatii x86.

#17
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Acel HD 4600 cred ca este capabil de unele jocuri noi. Eu am testat doar Crisys 3 si a mers perfect la 1440x900

#18
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Asta cu tableta e o gluma proasta. Asa am zis si eu, mi-am luat o Nexus 7, chipurile sa inlocuiasca desktop-ul. In cateva luni am pasat-o alor mei si mi-am luat laptop.

Eu mi-am luat un laptop in decembrie de 2500 lei, mi-am pus pe el un ssd si duce toate jocurile din acest moment, si eu nu le rulez pe rezolutia nativa a desktpului, ci pe un tv full hd.

Edited by oauzor, 03 June 2014 - 19:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate