Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Doc Martin (2004 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Martin Clunes interpreteaza in acest serial rolul unui chirurg eminent, "relocat" din Londra intr-un sat uitat de lume, ca simplu medic generalist.
Are loc, bineinteles, o mica ciocnire a civilizatiilor, iar serialul se construieste preponderent pe aceasta adaptare a doctorului (dar si a satenilor) la noile realitati cotidiene.
Nu este un serial pe gustul oricui, trebuie sa-ti placa umorul englezesc pentru a-l aprecia, iar ca idee si realizare face parte din seria de productii axate in jurul micilor comunitati rurale din Marea Britanie, (in genul Ballykissangel, de ex) unde predomina umorul de situatie, obtinut in special din viata de zi cu zi, glume satesti, intamplari neinsemnate, barfe, fobiile si extravagantele personajelor, idile nevinovate, etc...

Eu am redescoperit recent acest serial (vazusem in urma cu ceva ani cateva episoade la TVR - au dat numai un sezon sau doua) si m-am apucat sa-l urmaresc la modul serios.
Este o alternativa mai mult decat binevenita la cele cateva sitcomuri americane pe care le "tolerez" in prezent...


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YGE9mr0_-Y0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
What a jolly good film indeed Posted Image O să încec și eu să îl revăd
Îmi place calmul și cinismul realist al lui Dr. Martin , el urmează tradiția adevăratei sobrietăți britanice Posted Image  keeps his chin up most of the times
http://www.sterlingt...le_images61.htm

Edited by Teophileos, 03 June 2014 - 16:12.


#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
In Cornwall e "relocat". Imi amintesc ca am vazut cateva episoade la TVR si chiar mi-a placut.
Cica e si foarte exact reflectata viata si atmosfera locala din Cornwall ,accentele ,etc. Am un amic de acolo si cand l-am intrebat cam care-i treaba acolo ,obiceiurile a zis simplu : Uita-te la Doc Martin

#4
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Da, filmarile au loc in Port Isaac, redenumit in serial drept Portwenn, si nu lipsesc referirile la localitati reale din Cornwall, precum Truro, Bodmin, etc...
Peisajele sunt extraordinare, cu greu se putea gasi o locatie mai potrivita.

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/aa/PortIsaacLarge1.jpg/800px-PortIsaacLarge1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Azi am descoperit ca acest excelent serial a primit si sezonul 8, deja fiind difuzat primul episod. Ma bucur ca au decis sa-l continue, pentru ca sezonul 7 s-a terminat lasand loc la oarece continuare, dar si intr-o nota finala care putea incheia intreaga serie.

#6
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Sezonul 9 e si ultimul? Stie cineva?
Nu intreb pentru mine.

#7
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
Super serial, absolut superb!
Pe IMDB apare ca si sezon 9 dar daca tin cont ca apare din doi in doi ani, da abia prin toamna lui 2021 vedem ceva...

#8
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
stie cineva unde poate fi vazut, pe netflix nu mai este

#9
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
logic ca numai este...cauta prin alte surse.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate