Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Receptie - acte necesare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
Buna ziua,

am nevoie de un model pentru a realiza declaratia pe propria raspundere a valorii constructiei.
Constructia este in Bucuresti si am fost la Primarie sa cer un model si nu aveau asa ceva. Eu stiu ca se cere un raport desfasurat, cu materiale si costuri pe etape.

Daca ati facut de curand si aveti un model mi-ar folosi f mult.

Nici proiectantul nu e lamurit ce si cum ar trebui sa faca el in acel raport privind punctul lui de vedere, si aici am nevoie de clarificari - pe PM.

Multumesc

#2
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009
Si eu as vrea sa fac receptia casei (Sectorul 4) stii cumva care sunt pasii?
Am inteles ca pentru Procesul Verbal de receptie trebuie sa vina o echipa de la Politia Locala, urmeaza apoi primarie, cadastru, intabulare etc.

#3
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
am o cerere de la primarie, unde atasez declaratia pe propria raspundere privind valoarea investitiei si punctul de vedere al proiectantului. dupa ce depun, vin respectivii la receptie - am inteles un reprezentant de la primarie si un agent. dupa aceea la isc se platesc 0,7 % din valoarea constructiei. urmeaza taxe si impozite locale, cadastru, intabulare samd.
nu sunt inca sigura daca acea declaratie se face la notar.

si eu inca nu am terminat gardul - am facut o dispozitie de santier pt a face altceva decat in proiect insa inca nu am clarificat daca soclu de 60 cm cu scanduri de lemn puse pe orizontala cu spatiu 1 cm intre ele se incadreaza in limitele admise pentru un gard la strada.

iarasi nu ma incadrez ca termen si buget sa finalizez balustrada balconului si sa pun gresie pe treptele exterioare si nu stiu daca vor conta pentru receptie.

daca are cineva lamuriri sunt bine venite.

#4
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcorinacri, on 12 iunie 2014 - 06:56, said:

am o cerere de la primarie, unde atasez declaratia pe propria raspundere privind valoarea investitiei si punctul de vedere al proiectantului. dupa ce depun, vin respectivii la receptie - am inteles un reprezentant de la primarie si un agent. dupa aceea la isc se platesc 0,7 % din valoarea constructiei. urmeaza taxe si impozite locale, cadastru, intabulare samd.
nu sunt inca sigura daca acea declaratie se face la notar.

si eu inca nu am terminat gardul - am facut o dispozitie de santier pt a face altceva decat in proiect insa inca nu am clarificat daca soclu de 60 cm cu scanduri de lemn puse pe orizontala cu spatiu 1 cm intre ele se incadreaza in limitele admise pentru un gard la strada.

iarasi nu ma incadrez ca termen si buget sa finalizez balustrada balconului si sa pun gresie pe treptele exterioare si nu stiu daca vor conta pentru receptie.

daca are cineva lamuriri sunt bine venite.

Poti sa faci receptia daca imobilul este acoperit / este inchis cu tamplaria exterioara .
Nu te intreaba nimeni de instalatii / finisaje .
Cu gardul la fel , intabularea o sa o faci pe imobil , nu pe gard .

#5
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
ms pt raspuns.

in teorie asa este, in pratica pot comenta legat de orice si vreau sa le dau cat mai putine motive de comentat.

#6
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcorinacri, on 13 iunie 2014 - 16:56, said:

ms pt raspuns.

in teorie asa este, in pratica pot comenta legat de orice si vreau sa le dau cat mai putine motive de comentat.

Daca ai respectat dimensiunile in plan ale proiectului si fatadele , da-le o sticla ( bunaPosted Image ) si nu comenteaza .
Comenteaza cand e vorba de investitori ( constructii facute pentru vanzare ) , la locuinte private nu comenteaza in general .

Edited by motanul13, 16 June 2014 - 10:02.


#7
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
Mersi! Cred ca in max o sapt depun.

#8
defunct

defunct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.11.2004
Cum stau lucrurile in 2018 pentru receptia casei. As dori sa stiu care sunt pasii de urmat pentru a face receptia casei in Bucuresti, sector 1. Multumesc!

#9
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.09.2013
Mortule, intra pe saitul primariei si gasesti actele care-ti trebuiesc.Sau intreaba-l pe diriginte, arhitect...
Sa traiesti!Posted Image

Edited by raducut123, 03 November 2018 - 20:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate