Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Faceti conversatii in romana cu copiii vostri?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
bart_simpson

bart_simpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.06.2014

View PostKarhu, on 03 iunie 2014 - 11:31, said:

Cum sa nu aiba cetatenie romana?
Ba da, are automat cetatenie romana deoarece parintii au si ei cetatenie romana.
De fapt ar ajunge si ca un singur parinte sa o aiba, vezi aici.
nu cetatenia il face roman si o stii asta. Sunt tot felul de obiceiuri, de cutume, specifice unei societati pe care copilul le asimileaza automat in mediul in care creste. El este si va fi asa cum sunt cei alaturi de care creste(si nu ma refer la parinti aici) Va avea obiceiurile alimentare ale tarii/zonei in care traieste, modul de interactionare specific, tot bagajul cultural aproape insesizabil la prima vedere dar care il formeaza.
Pentru ei "acasa" e acolo unde cresc si unde se formeaza, unde e viata lor, nu unde le spun parintii ca e "casa" pentru ei. Ei nu inteleg nimic din asta.

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Posts-brody, on 03 iunie 2014 - 11:33, said:

Daca parintii au o alta cetatenie, si au renuntat intre timp la cea romana, nu va avea nici copilul.
Da, insa cazuri precum cel descris sunt destul de putine, mai mult intre cei care au emigrat in Germania acum multi ani, cand primirea cetateniei germane era conditionata de renuntarea la alte cetatenii.

#21
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postbart_simpson, on 03 iunie 2014 - 11:37, said:

El este si va fi asa cum sunt cei alaturi de care creste(si nu ma refer la parinti aici) Va avea obiceiurile alimentare ale tarii/zonei in care traieste, modul de interactionare specific, tot bagajul cultural aproape insesizabil la prima vedere dar care il formeaza.
E o ingradire. Daca poti sa ii oferi o bucatica mai mare de lume, de ce sa nu o faci?
Emigrantii ar trebui cu atat mai mult sa inteleaga aspectul asta.

Edited by catalina1, 03 June 2014 - 11:43.


#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbart_simpson, on 03 iunie 2014 - 11:37, said:

nu cetatenia il face roman si o stii asta.
...
Va avea obiceiurile alimentare ale tarii/zonei in care traieste
In discutie era vorba de cetatenie, nu de altceva...
Si un copil cu ambii parinti romani, crescut intr-o casa unde se vorbeste romaneste, va fi (chiar daca nu 100% dpdv cultural) tot roman.
Va avea obiceiurile alimentare de acasa. Daca mananca saptamanal sarmale, mamaliga si mititei va fi roman si dpdv culinar :)

#23
bart_simpson

bart_simpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.06.2014

View Posts-brody, on 03 iunie 2014 - 11:22, said:

Ce folos are sa stie limba romana un copil nascut si crescut intr-o alta tara, care nu va avea vreodata legatura cu obiceiurile sau cultura romaneasca ? Daca tot vreti sa fie poliglot, alegeti o limba mai 'selecta'. Si nu, nu e roman copilul ala

Am mai spus, ca sa se inteleaga cu parintii. Eu unul nu am auzit pe nimeni sa nu il invete pe copil limba materna.
Cred ca tu nu faci diferentierea limba straina-limba materna. Limba mai selecta o poti alege din meniu mai tarziu. Ca sa ii formezi codul masina ai nevoie de un limbaj de baza, elementar, si ala e limba materna.

View Posts-brody, on 03 iunie 2014 - 11:25, said:

Cred ca daca parintii aleg ca ei insusi sa 'uite' limba romaneasca, e ok ca nici copilul sa nu o invete. Cu atat mai mult, daca unul din parinti e de alta nationalitate.

Parintii pot sa aleaga sa il inchida in beci, sa il lege de pat, sa nu vorbeasca cu el deloc. Nu despre ce pot alege parintii vorbim aici. Dar daca vrei sa cresti un copil cat mai NORMAL este necesar sa i te poti adresa cat mai complet, cum nu o vei putea face in alta limba, tu ca adult care ai invatat noua limba ca pe o limba straina nu ca pe o limba materna.

#24
bart_simpson

bart_simpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.06.2014

View Postcatalina1, on 03 iunie 2014 - 11:42, said:

E o ingradire. Daca poti sa ii oferi o bucatica mai mare de lume, de ce sa nu o faci?
Emigrantii ar trebui cu atat mai mult sa inteleaga aspectul asta.
Tu ii poti oferi ce fel de bucatele vrei. Asta nu il va face sa fie fiecare bucatica pe care tu i-o oferi. Una sunt experientele alta e ceea ce esti. Pentru fiecare om exista ceva (de regula mai multe ceva-uri) care se asociaza indisolubil cu "acasa", cu copilaria, cu viata lui si asa va fi intotdeauna. Felul in care se joaca la gradinita, modul in care educatoarele interactioneaza cu ei, felul in care copiii de langa el, colegii lui, mananca, stranuta, orice. Vreti sa spuneti ca nu v-ati surprins copilul cu gesturi sau expresii pe care nu avea cum sa le auda in casa? Astea sunt influenta mediului, a societatii in care el creste si se formeaza. Alea sunt pentru el "acasa" nu o chestie indepartata pe care o vede poate o data pe an, si in care eventual i se promite o reintoarcere triumfatoare CANDVA.

View PostMotanul007, on 03 iunie 2014 - 11:48, said:

FALS!
Uita-te la tigani si o sa vezi ca sunt la fel in orice tara traiesc, indiferent de ce obiceiuri, valori, cultura,etc. exista in zona respectiva.
La fel este si cu romanii.
pls bitch! Nu suntem toti ca tine. :boredlook:

1 asocierea cu tiganii este si gresita si extrem de nefericita. Daca nu intelegi vreunul dintre termeni ti-i explic.
2 discutia era de copiii nascuti si crescuti in alta tara nu de parintii lor.

#25
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
@bart_simpson
N-am spus ca tara in care locuieste sa nu insemne pentru el "acasa", nu inteleg de ce te legi de asta.
Dar mai "acasa" decat o tara este "acasa" reprezentat de familie, de mediul in care traiesti... La nivel mai micro, in ordinea asta.

Quote

Una sunt experientele alta e ceea ce esti.
Suntem experientele noastre si felul in care le internalizam. M-as hazarda sa spun ca nu prea suntem nimic mai mult sau mai putin de atat.
Iar a-ti priva copilul de niste experiente desi a-i oferi aceste experiente iti e foarte comod mi se pare egoism, egoism provenit din frustrarile parintelui.

Edited by catalina1, 03 June 2014 - 12:09.


#26
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postzedicus, on 03 iunie 2014 - 10:58, said:

Ma refer la cei care s-au mutat dincolo si au copii. Copilul ala practic nu e roman, nu s-a nascut in Romania, nu are cetatenie romana. Va intreb daca il invatati romana? Eu unul nu prea as face-o ca nu prea vad la ce i-ar trebui sa stie o limba care nu i-ar folosi. Sa vorbeasca o limba a unei tari pe care doar ar vizita-o maxim de cateva ori in viata si atat.

Este logic ca urmatoarea generatie de emigranti isi va pierde identitatea romana, sa mai treaca pe aici doar daca parintii nu au vandut tot dupa ce au murit bunicii, dar este inutil sa mai inveti un copil limba romana,mai ales ca poate nici in vizita nu va mai veni pe aici, si nici nu este o limba de circulatie internationala,eu am prieteni care nu prea mai stiu ei bine limba romana.......

#27
bart_simpson

bart_simpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.06.2014

View PostMotanul007, on 03 iunie 2014 - 12:05, said:

Romii si romanii au fost to timpul popoare apropiate ca port, obiceiuri, traditii, muzica, etc. Traim in aceiasi tara, suntem cu totii cetateni europeni, sunt mai multe asemanari decat diferente intre noi.
au fost tot timpul popoare diferite. Pls, iti inteleg nazuintele dar hai sa nu transformam topicul asta intr-o discutie despre tigani ca acum acum apare un rasist mai rau decat mine si se deschide o discutie de poiana. :)

#28
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Am un prieten italian cu nevasta romanca, traiesc in Germania de 15 ani. Au 2 copii de 12 respectiv 8 ani. In casa vorbesc doar romana si italiana. Parintilor li s-a atras atentia de catre profesorii din scoala sa nu vorbeasca cu ei germana in casa, pentru ca ei ca parinti nu vorbesc aceasta limba corect, iar copii o vor invata prost.

#29
bart_simpson

bart_simpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.06.2014

View Postsammydo, on 03 iunie 2014 - 12:11, said:


Este logic ca urmatoarea generatie de emigranti isi va pierde identitatea romana, sa mai treaca pe aici doar daca parintii nu au vandut tot dupa ce au murit bunicii, dar este inutil sa mai inveti un copil limba romana,mai ales ca poate nici in vizita nu va mai veni pe aici, si nici nu este o limba de circulatie internationala,eu am prieteni care nu prea mai stiu ei bine limba romana.......
Fii atent. Nu il inveti o limba straina, asa cum tu ca roman invatai in scoala engleza, franceza, germana sau rusa, ci VORBESTI CU EL. Intelegi?

Daca prietenii tai si-au uitat limba materna ma gandesc ca nici nu o stiau foarte bine :)

#30
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postsammydo, on 03 iunie 2014 - 12:11, said:


Este logic ca urmatoarea generatie de emigranti isi va pierde identitatea romana, sa mai treaca pe aici doar daca parintii nu au vandut tot dupa ce au murit bunicii, dar este inutil sa mai inveti un copil limba romana,mai ales ca poate nici in vizita nu va mai veni pe aici, si nici nu este o limba de circulatie internationala,eu am prieteni care nu prea mai stiu ei bine limba romana.......

De ce e inutil?

Un exemplu la repezeala - cat de repede crezi ca invata un roman italiana sau spaniola macar cat sa se descurce, comparativ cu un neamt sau un rus?

#31
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Mai oameni buni,la ce va folosi copilului vostru in state sa stie limba romana? Toti cei care ati plecat o faceti definitiv, o sa va ingropati acolo, poate copii vostrii o sa isi schimbe si numele de familie pentru ca nu o sa intelaga ce inseamna Dumitrescu, sau Ionescu, eu inteleg foarte bine ce imi spuneti voi, dar sunt familii care nu mai converseaza in limba materna, in fine, asta este parerea mea.

#32
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View PostKarhu, on 03 iunie 2014 - 11:42, said:

Da, insa cazuri precum cel descris sunt destul de putine, mai mult intre cei care au emigrat in Germania acum multi ani, cand primirea cetateniei germane era conditionata de renuntarea la alte cetatenii.
Nici acum Germania cu recunoaste a 3-a cetatenie, deci vei fi nevoit sa renunti la una din cele doua cetatenii, daca doresti sa ramai cetatean german

#33
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu stiu un tip care a facut Fac de Fizica, asa ca sa aiba o diploma..Si vorbesc de anii lui cesca..
Imediat dupa 89 a zbughit-o si acum lucreza dincolo, la o agentie de turism, ocupandu-se ghici, grupurile de romana si si de spanoli, pt ca vorba aia seamna..
Da,  a invatat-o si pe asta, ba si-a luat chiar are si atestatate de traducator, pt ambele.. Si isi face meseria pe la conferinte, etc..
Dincolo ca se distreaza, castiga si destul de bine incat sa imi spuna mie, sunt multumit..Ma plimb, dar si castig...
Asa ca dincolo, chiar daca treci lb romana la limba nativa, e OK, pt ca aia sunt atat de retardati, ma refer la francezi, americani, etc..incat iesi mediat in evidenta....
Asa ca sincer, de ce sa nu iti inveti plodul si romaneste? Sa aiba o sansa in plus?

Edited by Prien, 03 June 2014 - 12:51.


#34
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostHedonist, on 03 iunie 2014 - 12:39, said:

Nici acum Germania cu recunoaste a 3-a cetatenie, deci vei fi nevoit sa renunti la una din cele doua cetatenii, daca doresti sa ramai cetatean german

nu pe naiba. io am coleg, al carui fiu are 3: ruseasca, slovena si germana.

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Despre dubla cetatenie in Germania scrie aici: http://en.wikipedia....ual_citizenship
Despre cea tripla nu scrie, oricum subiectul dezbatut e cu totul altul.

#36
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
dubla am si io iar despre ca tripla se poate:
http://www.pnn.de/potsdam/228426/
in germana. cine nu intelege; heul' mir 'nen Fluss.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate