Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Faceti conversatii in romana cu copiii vostri?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Ma refer la cei care s-au mutat dincolo si au copii. Copilul ala practic nu e roman, nu s-a nascut in Romania, nu are cetatenie romana. Va intreb daca il invatati romana? Eu unul nu prea as face-o ca nu prea vad la ce i-ar trebui sa stie o limba care nu i-ar folosi. Sa vorbeasca o limba a unei tari pe care doar ar vizita-o maxim de cateva ori in viata si atat.

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Nu strica sa stie o limba in plus. Chiar daca nu o va cunoaste la perfectie, dar macar atunci cand creste, se poate lauda ca stie o limba in plus. Si stai bland, in vest nu va fi tot timpul cum e acuma. Nu stiu de ce am impresia ca nu va mai tine pana in 2025 Posted Image (o parere personala).
Strica o limba in plus pe CV ? deloc. Poate firma unde va lucra , va avea parteneriate cu firme din Romania. Eu stau in Franta, si nu de putine ori am auzit >>> "de ce sa invat alta limba ? limba franceza e o limba internationala si cand ma duc intr-o tara straina, ei trebuie sa vorbeasca franceza, nu eu limba lor" . Deci practic, daca iese si el cu mentalitatea asta, se va face de cacao in fata celui care il asculta

Edited by Andreysc7, 03 June 2014 - 11:13.


#3
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 18.11.2005
Asta e o prostie ....dar e doar parerea mea..............orice limba poate sa il ajute candva............noi cu copilu vorbim romaneste in casa pentru ca nu ii dauneaza sa o stie:)))Franceza si engleza o invata oricum sau alta limba straina Posted Image

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Daca stie inca o limba, chiar una "exotica" precum romana, are totusi un mare avantaj in viata.

#5
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Dacă ambii părinți sunt români, mi se pare aiurea să vorbești cu el în altă limbă.
Copiii mici învață lejer 2-3 limbi dacă sunt într-un mediu multilingvistic (de ex. Luxemburg).

#6
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Plus ca i se dezvolta un anume simt al limbii si ii va fi mai usor sa invete si alte limbi in viitor.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Exemplul cu tiganii este unul prost.

Pt. initiator, ii recomand sa aplice ipoteza lui si pt. alte natii.

De ex., copil nascut in alta tara, din parinti americani, ( sau cuplu mixt)  englezi, francezi, australieni, spanioli, mexicani, portughezi, chinezi, ba chiar si vorbitori de alte libi de mai mica circulatie, suedezi, finlandezi, norvegieni, olandezi, danezi, etc., etc.

Si in aceste cazuri, daca se naste copilul in alta tara, ii considera pe acestia automat de alta natie sau etnie ?
Sau treaba ramane valabila numai pt. romani ???

In Elvetia sunt 5 limbi oficiale !

Germana,
Franceza,
Italiana
Romansh
+ engleza care este internationala standard.

Edited by loock, 03 June 2014 - 11:18.


#8
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postloock, on 03 iunie 2014 - 11:11, said:

Si in aceste cazuri, daca se naste copilul in alta tara, ii considera pe acestia automat de alta natie sau etnie ?
Sau treaba ramane valabila numai pt. romani ???
Etnia e cea care e, indiferent de ce considera parintii. Oamenii in general nu se rusineaza cu ceea ce sunt.
Si fii tu sigur ca majoritatea oamenilor normali la cap (adica fara frustrari tampite) au grija ca copiii lor sa invete limba materna. De fapt, nici nu cred ca isi pun problema sa vorbeasca cu ei in alta limba. Adica eu cu sotul meu vorbim romana la noi in casa, dar in momentul in care apare copilul trecem pe engleza sau franceza sau whatever? Cum sa vorbesti cu sotul tau in alta limba daca aveti aceeasi limba materna?

Copilul respectiv va vorbi doua limbi la nivel nativ. Este un avantaj!

Edited by catalina1, 03 June 2014 - 11:20.


#9
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Fratele meu (e in US din 92) vorbeste si in romaneste cu copiii. Cel mare (10-11 ani acum) nu vrea sa raspunda in romaneste dar intelege.
O se la foloseasca crede-ma.

#10
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Citi romani am intilnit eu in Germania si ce bine a prins limba romana....

#11
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Ce folos are sa stie limba romana un copil nascut si crescut intr-o alta tara, care nu va avea vreodata legatura cu obiceiurile sau cultura romaneasca ? Daca tot vreti sa fie poliglot, alegeti o limba mai 'selecta'. Si nu, nu e roman copilul ala

#12
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

View PostMotanul007, on 03 iunie 2014 - 11:04, said:

dar in momentul in care ma apropiam de ei, schimbau imediat discutia in tiganeste.
Gonthare, daca si pe aia ai ajuns sa-i sperii.......

#13
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Cred ca daca parintii aleg ca ei insusi sa 'uite' limba romaneasca, e ok ca nici copilul sa nu o invete. Cu atat mai mult, daca unul din parinti e de alta nationalitate.

#14
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Posts-brody, on 03 iunie 2014 - 11:22, said:

Ce folos are sa stie limba romana un copil nascut si crescut intr-o alta tara, care nu va avea vreodata legatura cu obiceiurile sau cultura romaneasca ? Daca tot vreti sa fie poliglot, alegeti o limba mai 'selecta'. Si nu, nu e roman copilul ala
E vorba in primul rand de comunicarea parinte-copil.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

View Postzedicus, on 03 iunie 2014 - 10:58, said:

Ma refer la cei care s-au mutat dincolo si au copii. Copilul ala practic nu e roman, nu s-a nascut in Romania, nu are cetatenie romana.
Cum sa nu aiba cetatenie romana?
Ba da, are automat cetatenie romana deoarece parintii au si ei cetatenie romana.
De fapt ar ajunge si ca un singur parinte sa o aiba, vezi aici.

#16
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013

View PostKarhu, on 03 iunie 2014 - 11:31, said:

Ba da, are automat cetatenie romana deoarece parintii au si ei cetatenie romana.
Daca parintii au o alta cetatenie, si au renuntat intre timp la cea romana, nu va avea nici copilul.

#17
bart_simpson

bart_simpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.06.2014

View Postzedicus, on 03 iunie 2014 - 10:58, said:

Ma refer la cei care s-au mutat dincolo si au copii. Copilul ala practic nu e roman, nu s-a nascut in Romania, nu are cetatenie romana. Va intreb daca il invatati romana? Eu unul nu prea as face-o ca nu prea vad la ce i-ar trebui sa stie o limba care nu i-ar folosi. Sa vorbeasca o limba a unei tari pe care doar ar vizita-o maxim de cateva ori in viata si atat.

Pai in primul rand, pentru copii este extrem de usor sa invete o limba straina in copilarie, de la 2-3 ani de cand incepe sa vorbeasca. In al doilea rand nu trebuie sa ignori bagajul de cuvinte, explicatii, pe care le prinde in casa, si care implicit ii influenteaza capacitatea de a gandi, rationa, face legaturi, etc. Chiar daca parintii sunt de nationalitati diferite si vorbesc limbi diferite pe copil il va ajuta cel mai mult sa vorbeasca limba parintilor, iar efectul educational si cultural al parintilor va avea un efect mult mai mare. Nu e vorba daca ar vizita sau nu tara respectiva, ci de a se intelege foarte bine cu parintii.

DIncolo de asta deprinderea invatarii unei limbi dintr-o familie de limbi diferita il va ajuta foarte mult mai departe.

A iti invata copilul limba materna (sau  si paterna) este unul dintre lucrurile cele mai bune si cel mai usor de facut pentru copil.

#18
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postbart_simpson, on 03 iunie 2014 - 11:34, said:

A iti invata copilul limba materna (sau  si paterna) este unul dintre lucrurile cele mai bune si cel mai usor de facut pentru copil.
Exact! Trebuie sa faci un efort sa NU iti inveti copilul romana. Chiar si in cazul in care parintii nu vorbesc amandoi romana, comunicand in alta limba.

Stiu copil in Cehia care acum cunoaste: germana (limba tatalui), franceza (limba mamei), engleza (limba in care comunica cei doi), ceha (limba tarii in care traieste si limba in care invata). Nu a fost nici un super efort pentru copil, totul a fost natural. Singura chestie e ca a reusit sa vorbeasca cursiv mai tarziu si ca destul de multa vreme combina limbile intre ele. Dar asta este irelevant pentru dezvoltarea ulterioara.
Dupa cum spui si tu, acum are o capacitate de a gandi, de a rationa, de a face legaturi superioara altora, mult mai complexa. Si are mintea mult mai deschisa. Pur si simplu mi se pare un om a carui fericire va depinde mult mai putin de maruntisuri exterioare, e un om mult mai liber.

Edited by catalina1, 03 June 2014 - 11:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate