Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Windows was unable to complete the format - FIX

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Windows was unable to complete the format

Se intampla des ca un stick USB sa nu mai vrea sa functioneze, iar Windows sa ceara sa il formatati, dar procesul de formatare sa esueze cu eroarea:

Quote

Windows was unable to complete the format

Attached File  error1.jpg   54.89K   34 downloads Attached File  error2.jpg   14.65K   56 downloads

Optiunea 1
1. Control Panel - Performance and Maintenance - Administrative Tools - Computer Management - Disk Management
2. Identificati stick-ul USB, selectati-l.
3. Selectati DACA e posibil fiecare partitie de pe stick, click dreapta si Delete.

4. Selectati stick-ul USB, click dreapta si selectati Format
Attached File  format.jpg   136.6K   80 downloads

E de preferat sa optati pentru NTFS (daca stick0ul e mai mare de 4Gb), dar NU optiunea Quick Format!
Attached File  format2.jpg   105.16K   70 downloads

Optiunea 2
Formatarea stick-ului folosind utilitarul HP USB Disk Storage Format Tool
Attached File  HP-USB-Disk-Storage-Format-Tool_1.png   34.47K   81 downloads

Optiunea 3
Formatarea sub Mac OS X folosind Disk Utils

Attached File  mac.jpg   109.95K   49 downloads

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 Adm, on 02 iunie 2014 - 11:20, said:

E de preferat sa optati pentru NTFS
NTFS nu e o alegere buna pentru flash drive-uri, deoarece se vor face mai multe operatii de scriere (lucru rau la memoriile flash), din cauza modului cum e conceput sistemul de fisiere NTFS. Daca nu trebuie scrise fisiere mai mari de 4GB, e preferabil FAT32.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Daca un stick face probleme pe un calculator, el trebuie incercat si pe altul.

E posibil ca sistemul de operare sa nu-l recunoasca asa cum trebuie si sa ceara formatare, fara ca stick-ul sa nu aiba nimic.

De multe ori la carcasele ieftine in special, porturile din fata - care se conecteaza prin cablu la placa de baza sunt extrem de proaste si au pierderi enorme ( imbatranesc repede ) - nu mai pot livra tensiunea corespunzatoare ptr functionare corecta - cel mai sigur e sa-l testezi infipt direct in placa de baza - in spatele calculatorului.

Solutiile de formatare de mai sus sunt utile doar in cazul in care din cine stie ce motive - de ex a fost scos incorect stick-ul - sistemul de fisiere de pe acesta s-a corupt. Caz ptr care eu asa alege metoda 2 - cu HP USB Tool.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 Seb, on 02 iunie 2014 - 11:36, said:

NTFS nu e o alegere buna pentru flash drive-uri, deoarece se vor face mai multe operatii de scriere (lucru rau la memoriile flash), din cauza modului cum e conceput sistemul de fisiere NTFS. Daca nu trebuie scrise fisiere mai mari de 4GB, e preferabil FAT32.

in teorie, ca in practica e putin probabil sa folosesti un stick pana ajunge la limita de scrieri

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Limita practica e uneori mai mica decat cea din teorie.

#6
George02

George02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.01.2011

 eiffel, on 02 iunie 2014 - 11:48, said:

Caz ptr care eu asa alege metoda 2 - cu HP USB Tool.

si eu

 Adm, on 02 iunie 2014 - 11:20, said:

E de preferat sa optati pentru NTFS (daca stick0ul e mai mare de 4Gb), dar NU optiunea Quick Format!

de ce nu quick format ?

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
E de dorit sa formatezi tot spatiul, nu doar primele sectoare, iar in cazul unot stick-uri USB diferenta e de secunde.

#8
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Daca nu dai quick format poate sa dureze ore intregi formatarea mai ales la stickurile mari si nu faci decat sa le scazi durata de viata. Oricum eu recomand un program dedicat de formatare stickuri gen USB_Format in loc de utilitarul existent in Windows...

Am avut o experienta personala cu un stick de 4GB pe care trebuia sa copiez continutul unei imagini ISO cu Windows 8.1 ca mai apoi sa instalez de pe el. Fisierele din imagine ocupau mai putin decat marimea stickului dar surprinzator ultimii 20 MB nu mai aveau loc sa fie copiati. Era ceva foarte la limita si degeaba am incercat sa-l formatez NTFS sau FAT32 pentru ca nu aveau loc toate fisierele. Prostia de format din Windows facea ceva index table sau draku stie care ocupa ceva spatiu si nu era tot spatiul disponibil pentru copiere. Am rezolvat formatand FAT32 cu utilitarul USB_Format de mai sus si apoi au avut loc toate fisierele din imagine si au mai si ramas 15MB liberi...

NTFS nu e bun pentru stickuri decat daca ai neaparata nevoie sa folosesti artibutele extinse ale fisierelor (compresie si criptare) sau daca ai fisiere mai mari de 4.2GB (gen filme Full HD).

#9
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
http://www.rmprepusb...mprepusb-manual

RMPrepUSB e un utiilitar (practic o interfata pentru mai multe utilitare) ce permite multiple optiuni de partitionare si formatare ale dispozitivelor de stocare cu interfata USB.Poate formata stick-ul ca FDD (fara MBR,dispozitivul apare cu litera A: si e recunoscut de BIOS ca un floppy disk,util cind ce doreste updatarea BIOS-ului),ZIP drive (cu MBR,dispozitivul are litera A:)sau HDD (cu MBR si mai multe partitii,va primi litera C: si va fi recunoscut de BIOS ca un hard disk).

Edit:Aceasta e interfata programului:

Edited by silviuseal, 02 June 2014 - 15:50.


#10
George02

George02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.01.2011

 Adm, on 02 iunie 2014 - 12:43, said:

E de dorit sa formatezi tot spatiul, nu doar primele sectoare, iar in cazul unot stick-uri USB diferenta e de secunde.

De ce ? Care este problema cu suprascrierea datelor ?

#11
NectaliSilvey

NectaliSilvey

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2015
have you tried Command Prompt to format it? It worked on my case.
1. click Start button and type cmd in the search both and press Enter
2. Type command DiskPart on the black windows and press Enter key
3. Continue typing disk 4. Type create primary partition and hit Enter
4.  type in Command prompt format /FS:FAT32J
http://www.eassos.co...-the-format.php

#12
iftimieionut

iftimieionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 09.01.2011
Sper ca am postat bine...
Am un HDD extern Samsung de 650 GB...A venit formatat NTFS, l-am folosit vreo 2-3 ani fara probleme...Azi, m-a mancat dupa ureche, si dupa ce am mutat toate datele de pe el, i-am dat un format (Quick format)... Posted Image  Posted Image  La un moment dat, primesc eroarea "Windows nu a putut termina formatarea" sau ceva de genul asta...Am incercat toate metodele de formatare enumerate mai sus, dar nici una nu a dat roade...Singurul mod in care pot sa-l formatez este exFAT...

Stie cineva cum o pot scoate la capat...  

I-as da fara Quick Format, dar nu vreau sa stau vreo 5 zile si la urma sa imi apara aceasi eroare...

Edited by iftimieionut, 08 March 2016 - 18:35.


#13
Dori2

Dori2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.10.2015
Am un hdd care a fost exfat si din gresala am dat formatare ntfs .Acum nu mai pot formata de nici un fel.Se mai poate formta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate