Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

The Strain (2014 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
heathledger

heathledger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.01.2012
strigoi, a romanian thing

#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Am inceput si eu sa urmaresc chestia asta, e facut dupa o trilogie a lui Guillermo del Toro de la care n-am citit nimic inca dar m-am interesat de cartile astea si urmeaza o mare ciorba in sezoanele urmatoare.
E oricum destul de interesant in sensul ca se petrec permanent lucruri care inainteaza povestea, asa e cand ai un roman ca baza pentru script. Deci oricat de slab ar fi serialul esti legat de el sa vezi ce urmeaza.

Am fost foarte confuz de titlu, pe care romanii la traducerea cartii l-au interpretat ca "molima", in engleza "strain" e folosit cel mai des in relatie cu un virus, "virus strain" e "tulpina de virus", dar in serialul asta vedem niste viermi care preiau controlul corpurilor. Sunt niste organisme multicelulare care patrund in sange prin oua si dupa ce ajung la maturitate transforma organismul. Unde e virusul in toata povestea asta? "Molima" e de fapt un cuvant mai aproape de adevar, daca il luam metaforic. Exista desigur posibilitatea ca partea asta sa nu fi fost inca dezvaluita, vom vedea.

#21
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
De fapt, nu exista oua. Viermii se divid si se inmultesc astfel.
Eu am citit cartile dupa primele episoade. Multe chestii bune, idee de baza buna, dar se vede ca sunt scrise cu intentia de a fi filme, deci lasa de dorit ca romane. Merita, mai ales prima carte.
The big reveal, daca il pastreaza ca in carti, e naspa.

#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Eh, da, m-am aruncat si eu pe chestia cu ouala deoarece era cea mai plauzibila la informatiile pe care le detineam pana in acel moment.
Insa problema cu Molima ramane. Ar fi valabila doar daca acei viermi sunt de fapt infectati cu un virus si fac pe gazda pentru el. Asa e?

#23
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Cel mai mult ma distreaza bolboroselile in romana.

#24
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Atmosfera the walking dead in episodul 8.

#25
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Nu e o capodopera dar subiectul e interesant si imi place ca incearca sa amestece intr-un fel medicalul cu fantasticul, cel putin deocamdata. Acum ca a inceput mai serios si actiunea, imi place din ce in ce mai mult . Ah si mi se pare foarte bine ales actorul care il joaca pe Eichhorst, e personajul meu preferat.
Ok, chestiile alea care vor sa fie in romana sunt penibile dar na, in afara de noi nu stie nimeni deci nu-i bai.

#26
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Cred ca ar fi putut gasi un consultant roman, pe cineva cu care sa faca 2-3 exercitii de limba romana, sa repete  cele cateva cuvinte in romana pana le iese ok.

Edited by tiestodj20, 03 September 2014 - 07:41.


#27
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,567
  • Înscris: 05.11.2009
dupa un episod 7 destul de interesant (incheiat ffff bine cu ... vorba colegului trupele speciale vampiriste), episodul 8 a fost cam meh . As fi vrut sa insiste mai mult cu fortele alea speciale. poate apar in episodul 9

#28
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostSfPetru, on 02 septembrie 2014 - 09:24, said:

Ar fi valabila doar daca acei viermi sunt de fapt infectati cu un virus si fac pe gazda pentru el. Asa e?
Nu e foarte clar, dar cred ca ai putea spune asa. Vampirismul se raspandeste cu ajutorul viermilor, dar daca e ceva mai mic in interiorul lor, gen virus, responsabil de asta, nu se zice.
Spoiler

Edited by caroline_hi, 04 September 2014 - 18:44.


#29
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Episodul 7 a fost pana acum preferatul meu, mi-a parut rau in episodul urmator cand s-a terminat cu flashbackurile din lagar . Episodul de saptamana asta a fost ok, a avut rostul lui dar pe mine Eph ma plictiseste si enerveaza pe alocuri, as prefera sa se concentreze serialul chiar mai mult pe Abraham, Eichhorst si Vasiliy Fet, sunt cele mai interesante si dinamice personaje.
Imi plac vampirii astia mai mult pentru ca sunt diferiti, e mai interesant, am inteles ca exista si ceva mitologie. Vreau sa vad ce-i cu vampirii aia de zici ca-s din trupele speciale, par interesanti si aia, am citit eu ceva pe net dar am zis sa pastrez din mister.

Oricum, The Strain si Extant au fost surprize placute vara asta, pacat ca nu-s seriale de toamna!

#30
heathledger

heathledger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.01.2012
"big boss" zici ca e dintr-un desen 2D. atat de prost e realizat.

#31
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View Postheathledger, on 16 septembrie 2014 - 23:10, said:

"big boss" zici ca e dintr-un desen 2D. atat de prost e realizat.
Parca e o caricatura de clovn.

#32
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Degetele "maestrului" arată de parcă le-a modelat din plastilină un copil de grădiniță.

Edited by Hider141, 20 September 2014 - 19:44.


#33
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,567
  • Înscris: 05.11.2009
si am ajuns si la episodul 12. Pana acolo povestea zic eu ca a fost fada, tot speram sa apara din noua strigoii din fortele speciale. Si au aparut. Cam putin si ca de obicei.. pare ca au un plan, dar sunt misteriosi. In rest.. cam lancezeste totul, scena cu nora insa mi-a placut si felul cum se impletest povestea cu cea a mosului. Oare cand isi vor da seama ca ce au facut ei prin episodul 9,10,11 (adica fuga fata de strigoi) e cam plictisitoare? Si  ca vrem mai mult mister, vrem forte speciale vampiresti etc?

#34
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Poate vor sa dezvolte latura asta cu fortele speciale vampiresti in sezonul 2. La multe seriale s-a intamplat asa, si nu m-as mira sa fie cazul si cu The Strain.

Edited by Hider141, 30 September 2014 - 07:52.


#35
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
probabil ca urmeaza cat de cat fidel actiunea din carti(sunt 3 carti, nu le-am citit) si stim de la Game of Thrones ca asta poate sa duca la slow development si mai putina actiune pura. Acum, pe mine sincer nu ma deranjeaza, actiunea e mai usor de facut decat character development ,de exemplu. Partea proasta e ca Eph e inca foarte enervant si e pacat, actorul e bun dar nici macar el nu e indeajuns de carismatic sa-si salveze personajul.
Episodul 12 a fost bun, mi-a placut flashback-ul ,faza cu Palmer si evident Mr. Quinlan(parca asa il cheama peSWAT-ul ala). Sper sa realizeze producatorii ca Eph nu e asa simpatic si ca cele mai bine primite personaje(din ce am vazut si pe net) sunt Abraham, Vasiliy, Eichhorst si Mr Badass Vampire, ca sa stie pe ce sa puna accentul sezonul viitor.

#36
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
In episodul asta a fost o portie mai mare de limba romanaPosted Image .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate