Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Abatoare pentru bovine din Neamt sau din zona Neamtului (MOLDOVA)

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 redfany, on 22 decembrie 2014 - 21:47, said:

nu stiu exact sa-ti spun dar daca vrei o sa ma interesez
am inteles ca daca montezi vaca artificial cu rasa de carne si parca erau si ceva rasa de lapte , iar cel care are produsul seminar are si licienta sau atestat  in domeniul , faci un dosar cu actele care trebuie si le duci la primarie .
stiu de un caz aici la care a vrut sa se faca dosar pt. subventie si din pacate veterinarul nu a avut licienta , deci nu putut da o dovada clara .
este undeva o lista cu rasele subventionate iar vitelul trebuie sa treaca de 6 luni.
eu stiu ca la noi deocamdata se plateste ce ai de la  7 luni in sus  pana la data de referinta care poate fi anul asta 31 ianuarie 2015 ... adica 430 lei pe cap si cei cu laptele mai primesc ceva in plus de asta in functie de cantitatea de lapte , cota ...

#20
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Salut,eu am vandut saptamana trecuta vitelul cu 8.5 lei pe kg.Este obtinut dintr-o mama metis limousine cu tata angus(monta artificiala,cu samanta de prin Canada).A fost luat ca ºi viitor taur de monta.In general preþul a fost mult mai mic,din ce am auzit s-au dat viþei ºi cu 6 lei kg viu.In carcasa undeva la 12-13 lei,în timp ce un coleg a luat de undeva de prin Giurgiu cu 10 lei kg carcasa. Al meu a avut 200 kg la 6 luni,intarcat undeva pe la 3 luni jumate.Acum nu sariti ca l-am intarcat prea devreme,asa am decis nu singur.Salutare si sarbatori frumoase sa aveti.

#21
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
La bucuresti am dat unuia care are macelarie in piata cu 12 lei kg carcasa. Taurasi care aveau la 8-10 luni 130--150 kg

#22
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 adrianborcea, on 24 decembrie 2014 - 14:08, said:

Salut,eu am vandut saptamana trecuta vitelul cu 8.5 lei pe kg.Este obtinut dintr-o mama metis limousine cu tata angus(monta artificiala,cu samanta de prin Canada).A fost luat ca şi viitor taur de monta.In general preţul a fost mult mai mic,din ce am auzit s-au dat viţei şi cu 6 lei kg viu.In carcasa undeva la 12-13 lei,în timp ce un coleg a luat de undeva de prin Giurgiu cu 10 lei kg carcasa. Al meu a avut 200 kg la 6 luni,intarcat undeva pe la 3 luni jumate.Acum nu sariti ca l-am intarcat prea devreme,asa am decis nu singur.Salutare si sarbatori frumoase sa aveti.
interesanta incrucisarea . mai ai vreo poza cu el . al meu tot lim este din mama metis lim si tata de rasa lim .il vrea cineva la o ferma . acu sa vedem .

#23
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Am ceva poze,numai cã acum sunt la pãrinþi ºi nu am posibilitatea de a le pune.Am ºi cu vitelul ºi cu vaca,cu vaca mai pot face.Câteva poze sunt puse acum vreo sãptãmânã ºi ceva pe pagina mea de sunphoto,la albumul"animalurile mele".Eu unul am fost foarte mulþumit de randamentul vitelulului.Ce mi-a plãcut e cã nu a fost deloc pretenþios la mâncare de multe ori prefera cocenii nu lucerna,oricum avea din toate câte puþin la dispoziþie tot timpul,la 2-3 îi goleam ieslea ºi puneam ce nu  papa el la vaca ºi cal.SALUTARE ªi sãnãtate!

#24
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Salutare,am ajuns si am pus pozele asa cum le am.Nu sunt de o calitate excelenta,dar altele cu vitelul nu am.Cu vacuta mai pot face poze,zilele astea aflu si daca a prins monta cu BBB.

Attached Files


Edited by adrianborcea, 27 December 2014 - 18:08.


#25
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
fain vitelul , dar faina-i vaca .
acuma vreau si eu sa vad la anul cand tai cate kg scot si sa soscotesc cum e mai bine viu sau in carcasa?

#26
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
da are mai mult caractere de angus

#27
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
pretul in crestere 7- 7,5  ron in viu si 12,5 -13  in carcasa la tineret  pana 18 luni .

Edited by lucy56, 30 January 2015 - 13:33.


#28
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
la cai stie careva care este pretul.in viu sau in carcasa?

#29
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
cu ce pret  a-ti mai vandut bovine? si unde ?

#30
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012

 lucy56, on 22 decembrie 2014 - 21:28, said:

redfany multumesc...pentru ca in primul rand ai spart gheata postand dupa o perioada de asteptare mare .sper ca raspunsul tau sa fie un model si un impuls si pentru altii ca  sa mai aflam ceva informatii.
astia de la piatra sant cica niste snapari hoti. pretul oferit de ambele abatoare a fost de 10.5 si 11.5 lei pe carcasa kg.deci in medie cam 5.5  ron in viu .dar la pretul asta nu dau nimik .
ce vrei sa spui de suventia de 300 euro ?cine da suventia asta?
Art. 73 (1) SCZ pentru creșterea taurinelor din rase de carne şi metişii acestora prevăzut la
art.69 lit.d) se acordă fermierilor activi care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a)solicită SCZ pentru un efectiv de animale de minimum 10 şi maximum 250 capete taurine de
carne, inclusiv, pe beneficiar, în exploatații cu cod ANSVSA, constituit, după caz, din:
(i) vaci din rase de carne și/sau
(ii) vaci metise cu rase de carne și/sau
(iii) tineret mascul şi/sau femel din rase de carne şi/sau
(iv) tineret mascul şi/sau femel metis cu rase de carne și/sau
(v) tauri din rase de carne.
B) solicitanții cu un efectiv mai mare de 250 capete taurine de carne beneficiază de SCZ calculat la
nivelul a maximum 250 capete taurine de carne;
c) tineretul mascul pentru care se solicită SCZ trebuie să aibă vârsta de maximum 25 de luni la
data ieşirii din exploataţie sau la data limită de depunere a cererii unice de plată, după caz;
d) pentru tineretul femel până la prima fătare, dar nu mai târziu de vârsta de 32 de luni la data ieşirii
din exploataţie sau la data limită de depunere a cererii unice de plată, după caz
e) vacile de carne și/sau vacile metise cu rase de carne și/sau taurii de reproducție din exploataţie
pentru care beneficiarul solicită SCZ să aibă vârsta de maximum 12 ani la vaci și de 6 ani la taurii
de reproducție la data limită de depunere a cererii unice de plată;
f) vacile metise cu rase de carne provenite din altă țară trebuie să aibă vârsta de minimum 16 luni la
data limită a cererii unice de plată;
g) efectivul de animale trebuie să fie identificat şi înregistrat în RNE;
h) să deţină registrul individual al exploataţiei în conformitate cu prevederile Regulamentului (CE)
nr. 1760/2000 de stabilire a unui sistem de identificare şi înregistrare a bovinelor şi privind
etichetarea cărnii de vită şi mânzat şi a produselor din carne de vită şi mânzat şi de abrogare a
Regulamentului (CE) nr. 820/97 al Consiliului;
Art. 73 (1) SCZ pentru creșterea taurinelor din rase de carne şi metişii acestora prevăzut la
art.69 lit.d) se acordă fermierilor activi care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a)solicită SCZ pentru un efectiv de animale de minimum 10 şi maximum 250 capete taurine de
carne, inclusiv, pe beneficiar, în exploatații cu cod ANSVSA, constituit, după caz, din:
(i) vaci din rase de carne și/sau
(ii) vaci metise cu rase de carne și/sau
(iii) tineret mascul şi/sau femel din rase de carne şi/sau
(iv) tineret mascul şi/sau femel metis cu rase de carne și/sau
(v) tauri din rase de carne.
B) solicitanții cu un efectiv mai mare de 250 capete taurine de carne beneficiază de SCZ calculat la
nivelul a maximum 250 capete taurine de carne;
c) tineretul mascul pentru care se solicită SCZ trebuie să aibă vârsta de maximum 25 de luni la
data ieşirii din exploataţie sau la data limită de depunere a cererii unice de plată, după caz;
d) pentru tineretul femel până la prima fătare, dar nu mai târziu de vârsta de 32 de luni la data ieşirii
din exploataţie sau la data limită de depunere a cererii unice de plată, după caz
e) vacile de carne și/sau vacile metise cu rase de carne și/sau taurii de reproducție din exploataţie
pentru care beneficiarul solicită SCZ să aibă vârsta de maximum 12 ani la vaci și de 6 ani la taurii
de reproducție la data limită de depunere a cererii unice de plată;
f) vacile metise cu rase de carne provenite din altă țară trebuie să aibă vârsta de minimum 16 luni la
data limită a cererii unice de plată;
g) efectivul de animale trebuie să fie identificat şi înregistrat în RNE;
h) să deţină registrul individual al exploataţiei în conformitate cu prevederile Regulamentului (CE)
nr. 1760/2000 de stabilire a unui sistem de identificare şi înregistrare a bovinelor şi privind
etichetarea cărnii de vită şi mânzat şi a produselor din carne de vită şi mânzat şi de abrogare a
Regulamentului (CE) nr. 820/97 al Consiliului;
35
i)animalele pentru care se solicită SCZ trebuie să fie deţinute de beneficiar cel puţin o perioadă de 8
luni de la data intrării în exploataţie a acestora şi până în momentul ieşirii/până la data depunerii
cererii unice de plată, după caz, cu excepţia vacilor din rase de carne și sau metise cu rase de carne
care trebuie menţinute, pe o perioadă de reţinere de 6 luni de la data limită de depunere a cererii
unice de plată, la adresa exploataţiei şi/sau locaţiei menţionată în cerere; Momentul ieșirii din
exploatație menționat anterior trebuie să fie cuprins între ziua următoare închiderii perioadei de
depunere a cererii unice de plată pentru anul precedent și data limită de depunere a cererii unice de
plată pentru anul curent;
j)toate animalele din categoria taurine din rase de carne si metisii acestora pentru care se solicită
SCZ trebuie să fie înscriși în Registrul Genealogic al rasei;
k)animalele beneficiaza de sprijinul cuplat in zootehnie astfel:
- o singură dată pentru categoria tineret mascul și/sau femel (iii, iv)
-o singura data pentru categoria tauri din rase de carne (v)
-anual pentru categoriile vaci din rase de carne și vaci metise cu rase de carne (i, ii)
(2) SCZ pentru creșterea taurinelor din rase de carne şi metişii acestora se acordă diferențiat pe
următoarele categorii de animale, astfel:
a) vaci și tauri din rase de carne;
B) tineret mascul şi/sau femel din rase de carne: 75 % din cuantumul aferent categoriei prevăzute la
lit.a);
c) vaci metise cu rase de carne și tineret mascul şi/sau femel metis cu rase de carne: 50% din
cuantumul aferent categoriei prevăzute la lit.a).
(3) Lista cu rasele de taurine de carne este prevăzută în Anexa nr. 7 din prezentul ordin.

#31
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Saptamana asta , abator in judetul cluj
taur de 3 ani putin peste 700 kg in viu, 400kg carcasa -12 lei/kg de carcasa -plata la 10 zile .

#32
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 pimi, on 08 mai 2015 - 08:42, said:

Saptamana asta , abator in judetul cluj
taur de 3 ani putin peste 700 kg in viu, 400kg carcasa -12 lei/kg de carcasa -plata la 10 zile .
este bine ca de obicei pretul la peste un an si 8 luni este acelasi ca la adulta . se considera adult.

#33
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Nu stiu cat de profitabil poate fi
Eu nu cresc vaci , dar facand o comparatie cu ce mananca un cal  socotesc ca un vitel ar trebui sa te coste minim 100 de lei pe luna -hrana, curent,ingrijitor, pasune motorina ..ma rog toate cheltuielile , evident mai putin cand e mic, mai mult cand creste dar pun o medie de 100 de lei pe luna pe toata perioada de crestere (crescatorii de vaci ma pot contrazice pt ca au datele concrete)
Daca la 3 ani  am investit in el minim 3600 de lei si la vanzare obtin 4800 cred ca mai bine il vand la 2 luni cu 1200 si am terminat decat sa il cresc 3 ani pt aceeasi bani.

#34
dutadx

dutadx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2010
Buna ziua, sunt Dan fermier de vaci de carne 60 capete (Angus si Galloway).  In toamna o sa am de livrat 20-30 vitei intre 250-300kg. Si normal intrebarea fireasca este daca stie cineva In Jud Timis sau judelele invecinate vreun abator sa cumpere sau macar sa presteze servicii de abatorizare sa macar iau carcase de la ei? Orice informatie ajuta. Multumesc anticipat!

#35
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Salutare,
Aveti idee cat costa abatorizarea in abatoarele din Romania facuta pentru terzi,adica le lasi pielea,organele  si iti iei carcasa?

#36
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
ceva preturi la carcase de data recenta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate