Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Abatoare pentru bovine din Neamt sau din zona Neamtului (MOLDOVA)

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
Deschid acest topic pentru a schimba informatii si afla informatii noi .
Îl consider de interes general, asa ca prima intrebare este:
ce abatoare cunoasteti in Neamt (active) si ce preturi practica ?

Edited by scaiba, 01 June 2014 - 11:06.
Am editat eliminând caps lock și încă ceva mărunțișuri. Atenție te rog pe viitor, contează și forma...


#2
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Pe acest forum, cand scrii cu "caps lock" se considera ca tipi. Iar daca tipi, multi vor evita "discutia"! Posted Image

#3
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 Venboteam, on 01 iunie 2014 - 08:58, said:

Pe acest forum, cand scrii cu "caps lock" se considera ca tipi. Iar daca tipi, multi vor evita "discutia"! Posted Image
Nu doar pe forum, e o chestie "de bun simt" :)) nu suntem la ziar cu titluri "BOMBA" Posted Image

#4
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
http://www.kosarom.ro/

#5
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
deci cu caps lock s-a terminat . cer scuze daca am deranjat cumva pe cineva .da consider mai important raspunsurile la obiect nu punctuatie....
pe bune motanu 007 te-ar interesa ceva despre abatoare sau bovine sau ai aruncat si u cu piatra a?
same- firma cu k ca sa nu facem reclama proceseaza din cate stiu eu pasare si porc din fermele proprii.

#6
maco

maco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.01.2007
Abator SC Nicbac Prod SRL din com. N. Balcescu, jud Bacau. Nu stiu ce preturi au, dar poti cauta pe Goggle un nr. tel

#7
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 maco, on 03 iunie 2014 - 10:26, said:

Abator SC Nicbac Prod SRL din com. N. Balcescu, jud Bacau. Nu stiu ce preturi au, dar poti cauta pe Goggle un nr. tel
cunosti abatorul ? sacrifica si bovine?ai livrat si tu acolo ?

Edited by lucy56, 03 June 2014 - 19:56.


#8
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Fara a fi cunoscator, la ProdProsper, Dumbrava Rosie, Neamt, ai incercat. Nu stiu daca sacrifica sau nu bovine, dar stiu ca au (sau, ma rog, aveau) unele produse (preparate) din carne de vita.

#9
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
pana acum am livrat la dustim prod  piatra neamt . cica s-a desfiintat.stiti ceva ?

#10
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pe la astia ai incercat?
http://www.marcel.co...bout/despre-noi

#11
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 ddaannii, on 15 iunie 2014 - 21:53, said:

Pe la astia ai incercat?
http://www.marcel.co...bout/despre-noi
nu am dat niciodata la ei , si nu stiu sa fi auzit sa achizitioneze animale. au ferma proprie de porci .

#12
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
ce preturi se practica in viu si in carcasa la ora actuala la tineret bovin si adult ?

#13
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
ultima "treaba" scoasa de patronii de abatoare. pret diferentiat la tineret bovin intre masculi si femele . diferenta de aprox de 1 ron /kgPosted Image oare peste ceva timp o sa puna pret diferentiat si pe lipsa sau prezenta coarnelor pe marimea parului ,pe forma baltaturilor, culoare etc...Posted Image

#14
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
revin cu intrebarea:ce preturi se practica in viu si in carcasa la ora actuala la tineret bovin si adult in zona voastra ?

#15
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 lucy56, on 07 decembrie 2014 - 22:12, said:

revin cu intrebarea:ce preturi se practica in viu si in carcasa la ora actuala la tineret bovin si adult in zona voastra ?
nimeni din toata tara nu stie nimic?Posted Image Posted Image

#16
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
sunt din Suceava  de langa Vatra Dornei.
poate stiti la noi cresterea vitelor, e ocupatia majora a gospodarului aici.
nu prea syiu abatoare dar pot oferi niste detalii de preturi.
din Piatra Neamnt vin aci la noi niste oameni care cauta vaci sau tauri de carne si ofera preturi la bucata direct fara cantar.
de exemplu : aici in vecini au avut un taur de 2 ani si vreo 400 de kg si a luat 2700 de lei pe el.
vitei mici de 2 luni 600 de lei si 3- 4 luni 800 de lei.
nu sunt de rasa pura si nici nu cresc mari din mai multe  cauze .
eu am cumparat anul trecut o vitica de 10 luni cu 1000 de lei pt tinut si am negociat de la 1200.
sunt unele ferme care ofera contracte de insemantare si colectare a vitelului rasa angus din metis , dupa ce are 200kg la pretul de 8-10 lei viu+ subventia de 300 de euro la vitel de carne montat artificial.
deci pretul pe kg viu ar fii undeva la 6-8 lei aici.

#17
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 redfany, on 22 decembrie 2014 - 20:19, said:

sunt din Suceava  de langa Vatra Dornei.
poate stiti la noi cresterea vitelor, e ocupatia majora a gospodarului aici.
nu prea syiu abatoare dar pot oferi niste detalii de preturi.
din Piatra Neamnt vin aci la noi niste oameni care cauta vaci sau tauri de carne si ofera preturi la bucata direct fara cantar.
de exemplu : aici in vecini au avut un taur de 2 ani si vreo 400 de kg si a luat 2700 de lei pe el.
vitei mici de 2 luni 600 de lei si 3- 4 luni 800 de lei.
nu sunt de rasa pura si nici nu cresc mari din mai multe  cauze .
eu am cumparat anul trecut o vitica de 10 luni cu 1000 de lei pt tinut si am negociat de la 1200.
sunt unele ferme care ofera contracte de insemantare si colectare a vitelului rasa angus din metis , dupa ce are 200kg la pretul de 8-10 lei viu+ subventia de 300 de euro la vitel de carne montat artificial.
deci pretul pe kg viu ar fii undeva la 6-8 lei aici.
redfany multumesc...pentru ca in primul rand ai spart gheata postand dupa o perioada de asteptare mare .sper ca raspunsul tau sa fie un model si un impuls si pentru altii ca  sa mai aflam ceva informatii.
astia de la piatra sant cica niste snapari hoti. pretul oferit de ambele abatoare a fost de 10.5 si 11.5 lei pe carcasa kg.deci in medie cam 5.5  ron in viu .dar la pretul asta nu dau nimik .
ce vrei sa spui de suventia de 300 euro ?cine da suventia asta?

#18
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
nu stiu exact sa-ti spun dar daca vrei o sa ma interesez
am inteles ca daca montezi vaca artificial cu rasa de carne si parca erau si ceva rasa de lapte , iar cel care are produsul seminar are si licienta sau atestat  in domeniul , faci un dosar cu actele care trebuie si le duci la primarie .
stiu de un caz aici la care a vrut sa se faca dosar pt. subventie si din pacate veterinarul nu a avut licienta , deci nu putut da o dovada clara .
este undeva o lista cu rasele subventionate iar vitelul trebuie sa treaca de 6 luni.

Edited by redfany, 22 December 2014 - 21:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate