Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

The Hobbit: The Battle of the Five Armies (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#127
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostTinaMavro, on 10 ianuarie 2015 - 02:04, said:

Dar na, ce să-i faci, suntem prinși în meandrele concretului.
UNII...dar pt. alţii e mai uşor să se desprindă de chingile realităţii şi concretului. :P

#128
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,649
  • Înscris: 09.05.2008

View PostTinaMavro, on 10 ianuarie 2015 - 02:04, said:

De ce?
Ca asa e in capitalismu' de Dambovita.

Vazut.
3D.
Frumos.
2D - slab fata de orice parte din Lotr

#129
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
Super,acum se leaga tot,ma pot uita la  LOTR cum trebuie,inteleg mai bine filmul.Merita toti banii! Posted Image

#130
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postfuturist, on 10 ianuarie 2015 - 07:29, said:

Ca asa e in capitalismu' de Dambovita.

Vazut.
3D.
Frumos.
2D - slab fata de orice parte din Lotr

O alta faza pe care n-am putut-o pricepe. In fine, poate Hobitii erau defecti ca doar pe astia i-am vazut in 3D. Dar pe bune: care e faza cu 3Dul? Iti pune filmul in 2 sau 3 cadre situate  la distante (virtuale) diferite, unul din cadre fiind de obicei ala cu subtitrarea, iar toata treaba asta se numeste 3D. Nu e cine stie ce vedere in perspectiva, mai curind vedere pe bucati: bucata din fatza, bucata din spate si eventual bucata cu subtitrarea. La inceput mi-a luat timp sa ma obisnuiesc cu ochelarii 3D, dupa care ii dadeam la o parte din cind in cind pentru ca intunecau imaginea si oricum vedeam destul de bine si fara ei. Sau ma uitam cu un singur ochi pentru ca mi se parea mai usor de privit. Iar din tot filmul am ramas cu... povestea. Care nu era cine stie ce. Pentru ca LOTR >> Hobbitul 3. Chiar nu vad avantajul 3Dului.

#131
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Depinde ce 3D si cati bani se baga in el. La IMAX cinema, cand iti baga intro-ul ala cu "IMAX" iti dai seama cat de departe poate fi impins 3D-ul. In rest, la bani putini efectele 3D o sa fie la minim si multe elemente o sa fie 2D.

Pe de alta parte, am vazut si eu The Hobbit 3. Exact ce ma asteptam sa fie - mult CGI, povestea subtire intinsa la limita si cam atat. Un film dragut, usor plictisitor si usor de uitat.

#132
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Eu nu cred ca Hobbit-urile o sa fie la fel de memorabile ca LOTR. LOTR e mult mai memorabil decat Hobbit

#133
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Din pacate nu s-a ridic la nivelul lui LOTR insa nu m-ar deranja sa apara in fiecare an cate o noua parte,  sa-l faca si serial :)

#134
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Nu am citi cartea, dar eu zic ca regizorul a facut treaba buna avand in vedere cat de groasa e cartea in comparatie cu LOTR. Iar in ultima parte regizorul s-a axat mai mult pe luptele personale intre personaje decat batalia generala. Ce mai putea face dupa cele 2 batalii finale din LOTR 2 si 3 care au fost superbe?

#135
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View PostBursul, on 12 ianuarie 2015 - 12:23, said:

Nu am citi cartea, dar eu zic ca regizorul a facut treaba buna avand in vedere cat de groasa e cartea in comparatie cu LOTR. Iar in ultima parte regizorul s-a axat mai mult pe luptele personale intre personaje decat batalia generala. Ce mai putea face dupa cele 2 batalii finale din LOTR 2 si 3 care au fost superbe?
http://www.bobses.eu...lkien-hobbitul/

Attached Files



#136
bughy220

bughy220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 02.03.2011
In ultima scena, cand se face tranzitia de la Bilbo cel tanar la cel batran, uitandu-se la inel, incepe subtil soundtrack-ul din LOTR...m-am topit pe scaun in momentul ala..

http://youtu.be/akzvoBDlzoM?t=44s

Edited by bughy220, 11 February 2015 - 22:35.


#137
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Ca si la Star Wars, acum apare aceeasi intrebare: In ce ordine e recomandat sa te uiti la filme? Intai Hobbitul si apoi Lord of the rings? Sau in ordinea aparitiei?

#138
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Eu as spune ca e recomandat sa te uiti prima data la seria The Hobbit, si dupa la seria Lord of the Rings. Nu e obligatoriu, dar parerea mea e ca dupa aia vei intelege mai bine anumite aspecte din Lord of the Rings.

#139
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Eu as zice in ordinea aparitiei lor, eventual sa te opresti la LOTR pentru ca Hobitul nu se ridica la acelasi nivel din pacate :)

#140
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Hobbit, apoi LOTR, directors cut. Cireasa de pe tort fiind la sfarsit n-ai sa regreti.


#141
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Numai mie mi-a placut mai mult decat LOTR?

Edited by diogene_din_butoi, 19 March 2015 - 21:23.


#142
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Eu, personal, nu pot spune ca mi-a placut mai mult decat LOTR. Dar totusi, nu as spune nici ca a fost atat de slab pe cat pretind unii.
Poate fi din cauza ca nu am citit cartile, sau poate fi din cauza ca imi plac destul de mult filmele fantasy atat timp cat sunt in stare sa adune macar un 50% pe rottentomatoes.

#143
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdiogene_din_butoi, on 19 martie 2015 - 21:23, said:

Numai mie mi-a placut mai mult decat LOTR?

Tu si inca vreo doi, care in loc sa integrati filmele ca intr-o poveste intreaga, faceti diferite comparatii si ajungeti la concluzia ca merita vazut primele 20 minute din LOTR, cele 2 batalii finale, minutele 45-60 din LOTR2 si scena de sex care nu exista.

#144
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TZm_Zth0rhw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate