Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

concurenta neloiala si/sau evaziune fiscala

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
"noi ne uitam lung pe geam sa intre un client iar ei vand cantitati mari de marfuri fara sa ii doara capul de nimic.
ce am putea face?"

Pana la urma invidia e de vina!
Decat sa iti vina astfel de idei, comuniste, gen cum sa fac sa il dau in gat, sa ii fac o plangere anonima... mai bine te-ai gandi cum sa-ti faci afacerea profitabila.
Pana la urma tot ce spui e doar teoretic, nu stii exact cum stau lucrurile acolo. Dar te-a deranjat cu ceva si hai sa-i caut nod in papura...

#20
monamona1

monamona1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2014
@derago,cred ca nu ai citit tot
am spus ca se vinde marfa fara acte si fara a se inregistra nimic.
daca tu esti corect si iti platesti impozitele,iar altul nu,se numeste invidie?
in alte tari asta se numeste corectitudine,nu invidie.si se mai numeste complicitate daca taci.corect,sau nu?

http://www.contzilla...bonului-fiscal/

Edited by monamona1, 30 May 2014 - 08:49.


#21
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postmonamona1, on 30 mai 2014 - 08:47, said:

...
În primul rînd, consider că atitudinea ta este cea corectă. Spre deosebire de cele enunțate de o mare parte din cei care ți-au răspuns, a căror atitudine se apropie izbitor de cea a interlopilor.
În al doilea rînd, constat cu uimire că ANAF-ul nu pune la dispoziția contribuabililor cinstiți mecanisme de semnalare/raportare a evaziunii, deși sloganul său este "alături de contribuabilii corecți, în lupta cu evaziunea fiscală".
Părerea mea este că ar fi bine să contactezi un funcționar de la ANAF și să-l întrebi cum se procedează legal într-o situație ipotetică în care cineva vrea să denunțe un act de evaziune fiscală. Apoi, funcție de răspunsul primit, poți lua decizia de a merge mai departe sau nu.

#22
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View Postmonamona1, on 29 mai 2014 - 20:44, said:


noi ne uitam lung pe geam sa intre un client iar ei vand cantitati mari de marfuri fara sa ii doara capul de nimic.
......
2- suntem din aceeasi localitate si nu as vrea sa intru in conflict cu nimeni
de aceea nu as vrea sa fac plangere la politia locala.


Acu...fără supărare, dar mai român de atât nu poți fi. Te deranjează unele chestii (și chiar te afectează direct), dar când vine vorba să faci ceva, începi să te fofilezi. Alege: ori ai c...ie, ori esti oaie.

#23
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
La ANAF, oricine poate face plangere impotriva oricarui comerciant, chiar fara a avea vreo dovada. Identitatea ii este protejata.
In urma plangerii, un corp de control se va prezenta la societatea respectiva si va rascoli hartoagele pana va gasi ceva pentru care sa dea amenda. Si va gasi! La orice SC gasesti, nu exista un comrciant care sa aiba totul pus la punct.

Am citit din nou prima postare si raman la convingerea ca este doar invidie.
Probabil croitoria este o cocioaba pe langa magazinul tau si nu intelegi de ce cumpara de la ala si nu de la tine!
Mergi la ANAF si fa plangerea. Nici cei care vor efectua controlul nu vor sti semnatarul plangerii. Controlul se va efectua pentru ca in urma unei astfel de plangeri sunt obligati sa verifice. Dar fa plangerea doar daca ai dovezi si nu pentru frustrarile personale.

Edited by derago, 30 May 2014 - 18:18.


#24
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Bineinteles ca e vorba numai de invidie, ea nu are clienti aproape deloc dar tot ce o roade e cum sa le dea la gioale alora care au clienti, nicidecum nu se gandeste de cum sa isi puna la punct afacerea proprie. Exact pe principiul "capra mea a murit atunci musai sa moara si capra vecinului".
Nu e treaba ca aia nu platesc impozite pentru ca pana la urma nici ea nu plateste impozite pentru ca, asa cum a spus:

View Postmonamona1, on 29 mai 2014 - 20:44, said:

noi ne uitam lung pe geam sa intre un client
deci cum nu are incasari automat n-are nici pentru ce sa plateasca impozite.

#25
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Parca ati fi babele alea din fata blocului. Nu va saluta o tipa, ziceti "asta e curva".

#26
monamona1

monamona1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2014
@friskey, vad ca arunci cu piatra. situatia este urmatoarea: eu am un magazin, firma inregistrata la RC, salariat, etc. iti spun cu speranta ca intelegi ce inseamna astea. la croitoria respectiva se duc cu marfa persoanele de acolo,angajatele, care merg ca tigancile cu traista de marfuri. ele nu au firme,nu dau bonuri fiscale,etc. sper ca intelegi si ce inseamna lucrul acesta. cu magazin expus nu sunt numai eu,suntem mai multi,si tuturor nu ne convine situatia. eu am intrebat ce s-ar putea face intro astfel de situatie.  nu am facut,ca daca aveam ganduri rele faceam ceva pana acum. nu e cazul sa comentezi despre cum imi gestionez eu afacerea ca nu ai habar. platesc impozite, tu ai platit pana acum ceva sau esti genul care sta la gard si critica pe cel care face?

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007
Ti s-a spus mai sus ce poti sa faci.

Chiar daca nu vrei sa recunosti, e si la tine o problema de vreme ce ai preturi mai mici si tot nu reusesti sa atragi clienti.

#28
monamona1

monamona1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2014
este,intradevar, o mica problema

nu dau pe datorie

la ei e cercul mic si se practica lucrul acesta, la mine e magazin si nu se practica.....
doar catorva persoane din familie sau cunostinte in care sa am mare incredere

#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007
Atunci de ce te plangi? Ai identificat cauza problemei, restul e cancan.

#30
monamona1

monamona1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2014
da

nu am sa fac nimic,pentru ca nu sunt chiar atat de ticaloasa si nu vreau sa fac rau deoarece intotdeauna raul se intoarce
inca nu e dracul atat de negru sa ma pretez la asa ceva
am intrebat si eu ce s-ar putea face pentru ca, intradevar,ma macina treaba asta
e si un pic de invidie,cum au spus predecesorii,recunosc
oricum,multumesc si celor care au tinut cu mine si mi-au dat sfaturi,si celor care m-au criticat,am avut de invatat de la toti

#31
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postmonamona1, on 03 iunie 2014 - 18:59, said:

nu am sa fac nimic,pentru ca...
...sîntem mioritici. De-aia!

#32
monamona1

monamona1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2014
mioritici???

fraieri,lasi,prosti,inghitim ce ni se serveste si prea putini care ar lua taurul de coarne pentru a schimba ce ne nemultumeste
desi nimeni nu e multumit de actual

#33
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postmonamona1, on 03 iunie 2014 - 11:53, said:

la ei e cercul mic si se practica lucrul acesta,
pai daca marfa se vinde intr-un cerc mic cum dracu se invart cantitati mari de marfa fara acte de provenienta?
tu ne descrii o afacere mai ceva ca dragonul rosu si cand colo o fi o femeie doua care aduc toale din turcia mergand acolo cu autocaru de weekend si le dau la cunoscuti pe datorie in cercul lor mic de croitorese...
adica daca matusa cumpara 10 perechi de blugi pentru toti cunoscutii cand merge in turcia si apoi le da in cercul restrans si primeste banii la salariu, e evazionista? cum poti sa dai bon fiscal daca nu incesezi bani?
penibil. penibil e si sa afirmi ca re asta nu ne merge noua bine.
NU, nu de asta nu ne merge bine, nu ne merge bine pentru ca statul sifoneaza un sfert din pretul de la raft in timp ce eu ca producator iau 5% din pretul ala. si politicienii crapa de bogati ce sunt. ca au multi bani de sifonat.

Edited by onlyone, 03 June 2014 - 20:56.


#34
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ntz, daca capra vecinului e mai grasa e clar ca e o frauda la mijloc, o vrajitorie, o hotie, ceva necurat musai trebuie sa fie.

#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postmonamona1, on 03 iunie 2014 - 18:59, said:

am intrebat si eu ce s-ar putea face pentru ca, intradevar,ma macina treaba asta
e si un pic de invidie
E invidie multa + lipsa de responsabilitate + ipocrizie.
Te macina ca aia au trafic, vrei sa-i reclami, dar nu-ti asumi responsabilitatea asta; tu ai vrea sa reclami 'anonima' - ca un responsabil si vigilent cetatean caruia ii pasa de incasarile impozitelor...  Bravo!

Dupa cum scrii, pari a fi credincioasa... vezi ca invidia e al X-lea pacat, poate ai uitat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate