Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

concurenta neloiala si/sau evaziune fiscala

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
monamona1

monamona1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2014
sa va spun subiectul,pe scurt,poate aici gasesc un raspuns si eu
detin un magazin,intro localitate destul de mare. comuna,nu oras. aici mai exista si o croitorie. in aceasta croitorie,sunt persoane care aduc marfa fara acte de provenienta,fara a inregistra nimic,fara a declara nimic,implicit,fara a plati impozitele aferente. nu le controleaza nimeni,nu le doare capul de nimic. conducerea probabil e de acord.
noi,comerciantii,ca nu sunt numai eu,avem magazinele expuse tuturor controalelor, (si nu ne ocolesc), inregistram marfa,platim impozite,avem angajati cu contracte de munca , platim si pentru ei impozitele aferente, mai platim chirie, salubritate, si alte.
noi ne uitam lung pe geam sa intre un client iar ei vand cantitati mari de marfuri fara sa ii doara capul de nimic.
ce am putea face?
mi s-a spus sa facem plangere la politie.
1- politia stie si nu face nimic
2- suntem din aceeasi localitate si nu as vrea sa intru in conflict cu nimeni
de aceea nu as vrea sa fac plangere la politia locala.
unde as putea face o sesizare,de preferat online, fara a se afla cine a facut?

#2
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
http://www.ziare.com...matorul-1241977

#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rãu

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
[email protected] - catre directia antifrauda fiscala din MF;
[email protected]

#4
monamona1

monamona1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2014
multumesc
pe alt site de avocati intreb de vreo doua saptamani si nu stie nimeni.
sau nu se doreste a se da un raspuns.

#5
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014

View Postmonamona1, on 29 mai 2014 - 20:44, said:

fara a se afla cine a facut?
Nu exista asa ceva in Romania !
totul, dar totul se afla pina la urma .
Daca vrei liniste taci ! acolo sunt prea multe "necunoscute" , inca nu sti bine pina unde se intind bratele caracatitei si vrei sa intri in hora , vezi ca deobicei astea merg pina la primar sau chiar mai sus si respectivul plateste bine ca altii sa inchida ochii .
Trebuie gindita o miscare de genul acesta cu un om de specialitate , un avocat , un procuror , cineva care are experienta , nu asa de capul tau sa scri la garda financiara - acolo trebuie date date de identificare iar daca iese ca "nu e adevarat" intri la necaz.

Edited by rozone, 29 May 2014 - 21:15.


#6
monamona1

monamona1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2014
si pana cand trebuie sa ne fie frica de corupti?
chiar sa nu se poata face nimic?
tacerea,asta e unul din marii dusmani ai nostri,ai fiecaruia dintre noi. tacem si inghitim.

#7
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Incet s-a inceput curatarea .
NU poti face nimic de unul singur cind esti intr-un "sistem" - ori esti cu ei ori impotriva lor care este egal cu dusman si trebuie eliminat , suna foarte urit dar din pacate acesta este cruntul adevar din zilele noastre .
Repet , poti face dar nu fara a fi documentat si nu de unul singur ! ei sunt multi dar stau in umbra , cind sunt incoltiti incep sa iasa afara atit ei cit si pilele (piloacele) lor .
In alta ordine de idei : ia priveste putin la Cluj ce se intimpla cu Uioreanu ...urmareste pina la sfirsit telenovela si vei pricepe ce vreau sa spun.

Edited by rozone, 29 May 2014 - 21:23.


#8
monamona1

monamona1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2014
sunt constienta ca asta a adevarul zilelor noastre. problema asta ma macina de mult timp, dar nu am facut nimic pana acum. si tot de teama asta ca se afla si ca tot pe mine ma vor bate la fund.

mie mi-ar fi de folos ca macar cineva sa ii sperie. nu vreau neaparat o pedepsire, nu ma incalzeste.

Edited by monamona1, 29 May 2014 - 21:26.


#9
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Trimite-le mesaje anonime de pe "free sms" si vezi ce se intimpla - anonim 100%

Edited by rozone, 29 May 2014 - 21:28.


#10
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postmonamona1, on 29 mai 2014 - 21:24, said:

sunt constienta ca asta a adevarul zilelor noastre. problema asta ma macina de mult timp, dar nu am facut nimic pana acum. si tot de teama asta ca se afla si ca tot pe mine ma vor bate la fund.

mie mi-ar fi de folos ca macar cineva sa ii sperie. nu vreau neaparat o pedepsire, nu ma incalzeste.

Cauta sa-i bati in acelasi mod, plangerile online anonime, si in general tot ce este anonim nu este luat in considerare, ce va impiedica sa luptati cu aceleasi arme? Ce sens are sa va lamentati cand ati putea sa actionati, marfa cu acte fara acte, adaos comercial mic, si o sa vedeti ce bine merge treaba.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu poti face nimic, e clar ca sunt protejati de cine trebuie si de asta nu se va intampla nimic. Daca faci gargara prea tare s-ar putea sa ti se intample tie.
Oricum plangerile online, telefonice, anonime si mai stiu eu ce sunt niste imbecilitati inutile.
Solutia e simpla: cotizati si voi unde trebuie si scapati de bataile de cap, puteti sa vindeti mai ieftin si magazinul vi se va umple de clienti.

Edited by Friskey, 29 May 2014 - 21:41.


#12
monamona1

monamona1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2014
oricum marfurile lor sunt mai scumpe decat in magazin.
dar se incanta una pe alta sa cumpere,mai ales ca le dau pe datorie,platesc la salariu.


nu e vorba de cotizat undeva la noi aici. nu mi s-a cerut niciodata nimic, nu mi s-a batut vreun apropo de genul asta.

revin cu completare.......nu EU cotizez,ca nu eu sunt in neregula.

Edited by monamona1, 29 May 2014 - 21:51.


#13
SunnyGoldfish

SunnyGoldfish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 17.04.2013
Angajeaza un  detectiv particular apoi dovezile sa le postezi pe net,asa se va autoseziza garda financiara

#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postmonamona1, on 29 mai 2014 - 20:44, said:

detin un magazin,intro localitate destul de mare. comuna,nu oras. aici mai exista si o croitorie. in aceasta croitorie,sunt persoane care aduc marfa fara acte de provenienta,fara a inregistra nimic,fara a declara nimic,implicit,fara a plati impozitele aferente. nu le controleaza nimeni,nu le doare capul de nimic. conducerea probabil e de acord.
de unde stii ca se aduce marfa fara acte de provenienta?
ce fel de marfa se invarte prin croitoria aia?
de ce nu aduceti si voi genul de marfa vehiculata in croitorie mai ales ca....?

View Postmonamona1, on 29 mai 2014 - 21:42, said:

oricum marfurile lor sunt mai scumpe decat in magazin.
dar se incanta una pe alta sa cumpere,mai ales ca le dau pe datorie,platesc la salariu.

Edited by onlyone, 29 May 2014 - 22:44.


#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postmonamona1, on 29 mai 2014 - 21:42, said:

oricum marfurile lor sunt mai scumpe decat in magazin.
Inseamna ca problema e la voi si tine de marketing/publicitate/promovare care sunt defectuoase.

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postmonamona1, on 29 mai 2014 - 20:44, said:

unde as putea face o sesizare,de preferat online, fara a se afla cine a facut?
Tu vrei sa reclami pe cineva, dar sa nu porti raspunderea ca ai facut asta... bravos natiune! Mai ai frati?

#17
monamona1

monamona1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2014
vreau sa reclam o ilegalitate,evaziune din cauza careia si eu si tu si fratii tai traim prost in tara asta. e normal sa vreau sa fiu discreta,pt ca rechinii sunt mult mai multi si mai puternici ca oamenii simpli care tac si inghit de teama lor.

Edited by monamona1, 30 May 2014 - 07:08.


#18
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Gindirea si pozitia pe care o ai fata de aceste viscuri ale societatii este laudabila si o respect .
Problema e alta : "in Romania se fura " este pleonasm .
O mentalitate o schimbi in zeci de ani , trebuie sa treaca generatii .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate