Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alegerea unui sistem audio 2.1

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Si cum testezi tu acel sub ca sa observi cat anume impinge el in difuzor ?
In functie de cate pahare rastoarna ?
Hai sa facem altfel, tu spune-le comeciantilor sa-ti indice manualul tehnic online al acelui sub, vezi care-i puterea de consum, la acesta aplicam un randament conform tipologiei amplificarii folosite si, la final, "vedem" cat mai ramane.
E ok ?
Oricum ar fi irelevant.
Desi ti-am atras atentia si eu si inca cineva, tot n-ai retinut faptul ca puterea-i irelevanta la un sistem audio.
Acel sub poate sa se auda la fel de tare desi are un amplificator intern de numai 50w precum si daca are un amplificator de 500w.

Cat priveste greutatea, si un sub de Genius, din ala vechi, cum se fabrica prin 2005, are aproape 10kg si are un amarat de woofer de 16cm inauntru. Mi se pare normal ca la un woofer de 38cm constructia sa fie mult mai robusta.

Puterea de 80w nu o spun eu, ci nenea de aici.

Vezi sfatul meu adaugat la postul #17, adica ultimele 3 randuri ale postului...

Edited by Protopopeus, 29 May 2014 - 17:45.


#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Site-ul ala e notoriu pentru petardele ,tarncotele si porcariile pe care le comercializeaza. Cum am zis sunt niste chinezarii absolut penibile. A luat un amic in necunoastere un microfon foarte ieftin de la ei si ca sa-i dea "greutate' au pus aia(chinezii) o bucata de metal babana in el.
Boxele si subwooferele nu dau bine cu kilogramul nici cu wattul de pe hartie. (btw -boxele nu scot niciodata watti ,poate dar in cazul cand iau foc iar focul e folosit la creara altui flux de putere)
Cat priveste politica de retur ,ei nu pierd nimic. Daca gasesc unu'/doi necunoscatori care pun botu' intr-o saptamana ei tot ies in profit  ,mai ales ca banii inapoi pot fi trimisi la sfantu' asteapta.

Edited by edigee, 29 May 2014 - 17:56.


#21
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Eu iti zic sa incepi cu asa ceva: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QSMyY3_dmrM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  te darama la propriu, vei fi jupanul blocului si vedeta la stirile de la ora 5 , fata de ce vrei tu sa cumperi e ,,the best", fi cel mai smecher, ce pana meaPosted Image  Oricum ce vrei sa iei nu are prea mare legatura cu muzica, ci doar cu zgomotul.

Edited by baribalu, 29 May 2014 - 19:28.


#22
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
Lasati-l in pace stricati orzul pe gaste cum se zice :))

FiOriginal uita-te la threadul cu poze de sisteme audio, ia-ti subwooferul ala de 18 kg , dupa care vino la mine sa asculti amplificatoru si boxele alea , statia scoate doar 50W pe canal, nici nu se compara cu cei 600 ai tai :D Si ne zici tu singur care se aud mai tare si ce simti in piept:)) hehehehe.

#23
FiOriginal

FiOriginal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2014

View PostProtopopeus, on 29 mai 2014 - 17:39, said:

Si cum testezi tu acel sub ca sa observi cat anume impinge el in difuzor ?
In functie de cate pahare rastoarna ?
Hai sa facem altfel, tu spune-le comeciantilor sa-ti indice manualul tehnic online al acelui sub, vezi care-i puterea de consum, la acesta aplicam un randament conform tipologiei amplificarii folosite si, la final, "vedem" cat mai ramane.
E ok ?
Oricum ar fi irelevant.
Desi ti-am atras atentia si eu si inca cineva, tot n-ai retinut faptul ca puterea-i irelevanta la un sistem audio.
Acel sub poate sa se auda la fel de tare desi are un amplificator intern de numai 50w precum si daca are un amplificator de 500w.

Cat priveste greutatea, si un sub de Genius, din ala vechi, cum se fabrica prin 2005, are aproape 10kg si are un amarat de woofer de 16cm inauntru. Mi se pare normal ca la un woofer de 38cm constructia sa fie mult mai robusta.

Puterea de 80w nu o spun eu, ci nenea de aici.

Vezi sfatul meu adaugat la postul #17, adica ultimele 3 randuri ale postului...
Nu stiu ce sa zic ma lasi fara cuvinte daca tu ai parerea ca un site cu vechime de cativa ani vand produse care spun ca au atatia wati etc si nau vor sa le dea teapa la clienti ca prind 2  3 pe saptamana inseamna ca nu ai luat niciodata nimic de pe internet eu am cumparat si de pe saituri care nus cunoscute deloc si nam luat plasa dapoi pe un sait dinasta ... si cat despre greutate ma refeream ca un woofer mai greu are forta mai mare ca unu de 100g si e si logic nu ? Degeaba ai tu o cutie de 100g la 50w si eu una de 3kg la 50 vati nui logic ca aia grea are difuzorul mai mare si reda mai usor si mai puternic 50w decat o cutie de 100g ca wooferele tranzmit prin vibrati ce simnti tu in piept si cu cat o greutate mai mare vibreaza cu atata vibratia e mai mare
Si cu aia 80 de w inseamna ca nu sti nimic daca cauti comentarile lui alti sa mi le zici mie tu imi vorbesti din experienta ta si cunostintele tale (daca ai asa ceva ) nu dintre a altor persoana ca am vazut si eu acea pagina daca nai observat subwooferul e acela si boxa iara numa ca asta e mai noua un pic de la el am luat ideia cu woofer activ eu vroiam sa merg pe pasiv dar era prea complicat ......

View Postedigee, on 29 mai 2014 - 17:55, said:

Site-ul ala e notoriu pentru petardele ,tarncotele si porcariile pe care le comercializeaza. Cum am zis sunt niste chinezarii absolut penibile. A luat un amic in necunoastere un microfon foarte ieftin de la ei si ca sa-i dea "greutate' au pus aia(chinezii) o bucata de metal babana in el.
Boxele si subwooferele nu dau bine cu kilogramul nici cu wattul de pe hartie. (btw -boxele nu scot niciodata watti ,poate dar in cazul cand iau foc iar focul e folosit la creara altui flux de putere)
Cat priveste politica de retur ,ei nu pierd nimic. Daca gasesc unu'/doi necunoscatori care pun botu' intr-o saptamana ei tot ies in profit  ,mai ales ca banii inapoi pot fi trimisi la sfantu' asteapta.
Dar ce asteptari ai avea de la cel mai ieftin produs sa fie de calitate ? Si ce vezi tu gresit ca iau dat un centru de greutate microfonului si stai linistit ca nu cei care vand au pus fierul si aia care lau fabricat ei doar vand produse de la mai multe firme akai auna si multe altele

View Postbaribalu, on 29 mai 2014 - 19:26, said:

Eu iti zic sa incepi cu asa ceva: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QSMyY3_dmrM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  te darama la propriu, vei fi jupanul blocului si vedeta la stirile de la ora 5 , fata de ce vrei tu sa cumperi e ,,the best", fi cel mai smecher, ce pana meaPosted Image  Oricum ce vrei sa iei nu are prea mare legatura cu muzica, ci doar cu zgomotul.
Poate reusesc cu subwooferu sai daram dulapu la vecinu :)))

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

Quote

A luat un amic in necunoastere un microfon foarte ieftin de la ei si ca sa-i dea "greutate' au pus aia(chinezii) o bucata de metal babana in el.

View PostFiOriginal, on 29 mai 2014 - 21:20, said:

Si ce vezi tu gresit ca iau dat un centru de greutate microfonului ....
Asta cred ca-i raspunsul anului pe aria audio.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Tu daca esti chitit pe dulapurile alea(ma refer la boxele din link si subul ala) de ce mai vii aici si ceri sfaturi? Doar sa ne distrezi?
Ai reusit din plin.

Edited by edigee, 29 May 2014 - 21:39.


#25
FiOriginal

FiOriginal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2014

View Postedigee, on 29 mai 2014 - 21:30, said:



Asta cred ca-i raspunsul anului pe aria audio.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Tu daca esti chitit pe dulapurile alea(ma refer la boxele din link si subul ala) de ce mai vii aici si ceri sfaturi? Doar sa ne distrezi?
Ai reusit din plin.
Nu sunt fixat pe aceste boxe am intrat cu speranta ca poate stiti sami recomandati un woofer mai bun ..... Dar voi in loc sami recomamdati ceva spuneti cat de slab e acel woofer ok e slab zimi tu unul mai bun un sistem2.1 mai bun pana in 10 mil

#26
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View PostFiOriginal, on 30 mai 2014 - 07:04, said:

Nu sunt fixat pe aceste boxe am intrat cu speranta ca poate stiti sami recomandati un woofer mai bun ..... Dar voi in loc sami recomamdati ceva spuneti cat de slab e acel woofer ok e slab zimi tu unul mai bun un sistem2.1 mai bun pana in 10 mil

Nu ai ce cumpăra cu 1000 lei în zona aia. Poate doar o pereche de difuzoare, și alea modeste. Dacă îți plac boxele alea, ia-le și fii fericit (sau original), dar nu mai continua discuția asta fiindcă nu are rost, cel mult atragi persoane care vin să facă glume pe seama ta.

#27
FiOriginal

FiOriginal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2014

View Postbibiaudiofil, on 30 mai 2014 - 07:30, said:



Nu ai ce cumpăra cu 1000 lei în zona aia. Poate doar o pereche de difuzoare, și alea modeste. Dacă îți plac boxele alea, ia-le și fii fericit (sau original), dar nu mai continua discuția asta fiindcă nu are rost, cel mult atragi persoane care vin să facă glume pe seama ta.
Ok am sa iti ascult sfatul pentru ca ai dreptate pana acum am dat numai de persoane care nau nici o legatura cu audio ...o zi buna :D

#28
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View PostFiOriginal, on 30 mai 2014 - 07:37, said:

...................
pana acum am dat numai de persoane care nau nici o legatura cu audio
..................

Vai de capul tau !
Tu esti unul dintre cei mai paraleli oameni raportat la notiunile de audio, care-au poposit vreodata pe aceasta arie...
La urechile tale inca n-a ajuns faptul ca puterile sistemelor din comert sunt si de 20 ori mai mici decat spun comerciantii, tu n-ai nici cea mai vaga idee cum stau lucrurile cu puterea, in plus, nu vrei sa pricepi in ruptul capului ca nu puterea e importanta fiindca tu nu asculti putere ci volum sonor, iar asta se exprima in decibeli, nu in wati. Tu pe aia ii auzi, deci daca vrei un sistem care sa se auda tare nu mai intreba ce putere are ca te faci de ras, ci intreaba care-i SPL-ul maxim.

Daca esti din Bucuresti, fa si tu un efort si mergi pe la niste showroomuri de auditii sa mai inveti si tu ce-nseamna bas, ce-nseamna sunet, ce-nseamna volum sonor.
Tu, foarte probabil, vei fi arhimultumit si de volumul sonor al unor boxe precum Magnat Monitor Supreme 100, numai ca habar n-ai ce-nseamna acel volum.

Ca sa intelegi si tu, sa nu mai intrebi in stanga si-n dreapta daca-ti darama sub-ul ala paharele sau nu: un sub care darama pahare inseamna ca-i prost construit, unul dintre factorii de vina in acest sens fiind greutatea prea mica.
Tu spui despre acel sub ca-i greu la 18kg ale sale ?
Ei bine, la 18kg este extrem de usor, poate daca-r fi avut cu un "0" in plus mai ziceam (adica mai probabil 180kg decat 18, nu te mira).
Sunt boxe de raft, cu mid-basuri de 13cm care au mai mult de 18kg. 18kg au ale mai entry-level boxe de podea cu woofere de 12 - 14cm, nu sub-uri cu woofere de 38cm.

Tu esti unul dintre cei mai necunoscatori intr-ale audio-ului care-au intrat pe aceasta arie si problema mai mare e aceea ca nici nu se lipeste de tine ceva...

Apropo de recomandari si lamentarile tale, ai citit pana la capat postul meu nr.17 ?
Sau, vorba colegilor, ai intrat chitit sa-ti cumperi acea panarama de sistem propusa de tine si doar asteptai confirmari in acest sens ?

Pe langa faptul ca esti complet paralel cu gramatica (Dumnezeule, tu maltratezi de-a dreptul limba romana, cate clase ai ?!!!), la fel esti si cu matematica.
Daca tu ai efectuat postarea nr.18 la 18:28 iar eu am efectuat postarea nr.19 la 18:39, adica dupa 11 minutae, tu cum naiba ai ajuns la concluzia ca mi-am inghitit limba, neraspunzandu-ti, si mi-ai trimis PM in acest sens la ora 18:55, adica dupa ce eu iti raspunsesem deja de 16 minute ?
Sau tie ti-a luat mai mult de 16 minute sa-mi scrii acel rand din PM ?

Edited by Protopopeus, 30 May 2014 - 08:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate