Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Comunitatea Digi se implica - Salvam Digi Oriunde!

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1154 replies to this topic

#955
sopavh

sopavh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.12.2018
Oficial, prin informatiile de pe site-ul digiromania.ro, apare ca aplicatia este disponibila in Google Play, AppStore si Windows Mobile Store.

Ar fi pacat sa renunte la aceasta aplicatie, sincer, chiar daca exista acum VoWifi.

Attached Files



#956
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,290
  • Înscris: 03.04.2004
Iti dai seama ca informatia e outdated, Digi Oriunde pentru Android nu mai exista, iar aici e grosul utilizatorilor.

Oricum era net inferioara Vowifi-ului care merge si in roaming si poti si primi apeluri din orice sursa versus acea aplicatie prin care puteai fi sunat doar de un utilizator al aceleasi aplicatii; Vowifi merge pe o gama larga de terminale a scarii de preturi.

Edited by emanu900, 15 April 2019 - 07:30.


#957
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006

View Postsopavh, on 15 aprilie 2019 - 01:18, said:

Oficial, prin informatiile de pe site-ul digiromania.ro, apare ca aplicatia este disponibila in Google Play, AppStore si Windows Mobile Store.

Ar fi pacat sa renunte la aceasta aplicatie, sincer, chiar daca exista acum VoWifi.
Pai daca te uiti in Google Play o sa vezi ca aplicatia a fost retrasa si ca nu mai exista in magazinul celor de la Google. Plus ca a confirmat Digi_Helper in mod oficial ca aplicatia nu mai este dezvoltata pentru Android.

Oricum, pe Android se poate folosi mult mai usor serviciul VoWiFi. VoWiFi este disponibil inclusiv in roaming. E mult mai usor si simplu de utilizat VoWiFi vs. Digi Oriunde.

#958
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
Da, dar aplicatia ajuta la mobil share... e un avantaj dem de luat in seama fata de VoWifi... mai ales daca esti plecat in roaming...

Edited by khristian78, 15 April 2019 - 10:27.


#959
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,290
  • Înscris: 03.04.2004
Mobil share?

#960
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,627
  • Înscris: 06.03.2004
Nu e normal sa imparti un abonament.Probabil au constatat si cei de la Digi...

#961
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Foarte bine ca mai taie din mocaciuni! La cat costa acum un abonament si cat de rezonabil e roamingul nu mai vad un motiv întemeiat pentru rromanisme dinastea.



#962
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Digi.Orinde merge si pe telefoane fara VoWiFi, inclusiv pe telefoane vechi. Iar telefoane chiar noi care sa suporte VoWiFi nu sunt deloc pe toate drumurile, si nici pentru toate buzunarele(*). In plus sunt chiar destule telefoane care au in principiu VoWiFi dar acesta nu e utilizabil in reteaua RDS din motive dubioase (= napasare/ dezinteres din partea celor ce pot rezolva problema), ca RSD te paseaza la producator si producatorul la RDS. Dezavantajul la Digi.Oriunde e ca poti doar apela tu, nu poti si primi (ma refer la apeluri dinspre reteaua telefonica obisnuita, nu de la cineva care apeleaza prin Digi.Oriunde). Parerea mea e ca era bine sa ramana.

(*) De exemplu sunt curios daca merge pe Nokia 1, care e nou si ieftin. Chiar si de VoLTE am indoieli, chiar daca:
  • unele modele mai de top din aceasi gama sunt vandute de RDS si au oficial suport VoLTE + VoWiFi
  • exact Nokia 1 este folosit si vandut (oficial) de operatorul Jio din India care nu are decat 4G. Acolo VoLTE merge, la RDS inca nu m-am lamurit (probabil ca nu)…


#963
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
VoWifi presupune sa ai cartela in telefon, iar multe din telefoanele vandute in anumite tari europe nu sunt dual sim
Exista un grup de abonati digi mobil pt care digi oriunde era foarte folositoare: de pe telefonul cu cartela altui operator european puteai sa suni in Romania la tarife modice [ situatia era dramatica , dpdv al costurilor pt clientii care erau pe alte continente si doreau sa sune in europa/Romania.
Digi legase aplicatia de un telefon mobil fizic, deci limitase abuzurile 'intreprinzatorilor' cu asterisk & Co; era un asa zis win-win situation.

#964
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
À propos de ‘abonament sharing’: cu niste ani in urma, cand mi-am activat Digi.Oriunde, nu m-a lasat sa ma loghez atata timp cat eram conectat cu numarul respectiv la reteaua telefonica. Pentru a ma putea loga a trubuit sa scot SIM-ul. (In ziua de azi poti trece in ‘Mod avion’ apoi activa WiFi pentru a folosi aplicatia). Am impresia ca nu a ramas asa, dar aceasta era o modalitate simpla si sigura de a stopa ‘abonament sharing’, daca acesta ar fi fost/ ajungea o problema.

#965
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
Din punct de vedere tehnic (am decompilat mai demult APK-ul) acțiunile înregistrare dispozitiv (parte a autentificării), listare dispozitive înregistrate, informații cost control sunt toate niște apeluri SOAP către servere Digi. La vremea respectivă chiar am replicat apelurile într-o altă aplicație de test (în fine, curiozitatea mea era să văd dacă nu cumva s-ar putea folosi Linphone-ul pe post de client, după ce l-aș fi făcut să pară că ar fi chiar aplicația Digi). M-am uitat acum din nou în log-urile aplicației de Android și am constatat că apelul prin care se cer informațiile legate de costuri eșuează. Serverul fizic pare accesibil, nu și serviciul respectiv de pe server. Pot presupune că au făcut niște schimbări pe partea de server pe care apoi le-au adaptat și clientului de iOS (dacă cineva are posibilitatea de a accesa log-urile aplicației de iOS putem apoi compara URL-ul apelate), aplicația de Android rămânând în aer. Dacă acesta ar fi cazul, s-ar putea să ne trezim că într-o bună zi nu va mai merge nimic în clientul de Android, deși poate tehnic schimbările necesare ar fi triviale.

Edited by idna, 17 April 2019 - 09:55.


#966
Adriano2010

Adriano2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 02.10.2017
@sags Am incercat eu pe Nokia 1 si clar suporta VoLTE, dar eu nu am inca serviciul activ pe numar, o sa vad dupa ce activez daca merge. Totusi s-a intamplat ceva ciudat, am schimbat IMSI pe Roaming dimineata si am avut semnal de la I TIM desi eu sunt in Romania si a aparut si optiunea de VoLTE. Aplicatia Digi oriunde o am pe alt telefon pentru ca folosesc cartela intr-un router mobil sa dau net la 4 device-uri.

Attached Files



#967
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
OT:
Pe ‘Change IMSI’/ ‘Roaming’ SIM-ul Digi primeste IMSI de TIM Italia. Te-o fi luat de client TIM aflat in Romania in roaming.

#968
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
*acel moment când faci poză telefonului cu un alt telefon*
Digi.Oriunde e antică și permite totul într-un singur sens. E veche și lumea plânge după ea. E timpul pentru VoWiFi. Strângeți bani și luați-vă unul compatibil doar pentru vorbit cu rudele din România. Apeluri gratuite în Roaming, primite și efectuate. Ce poate fi mai frumos?

#969
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
^ Poate vreau Pixel (nu Samsung/Huawei), poate vreau ca DieselCRDI un iPhone. Poate vreau pe Pixel să folosesc cartela de Germania și în același timp și aplicația celor de la Digi. De fapt aici nu e niciun "poate" în cazul meu - am două Optim 2; un SIM stă fizic într-un sertar, aplicația însă merge cu numărul aferent pe telefonul soției; celălalt SIM stă(tea, căci între timp Nexus-ul 5X a decedat de o bootloop-uită fulminantă, fie-i țărâna ușoară) într-un telefon pe care aplicația nu merge și sunt forțat să folosesc practic tot un alt telefon (tot cu alt SIM decât cel de Digi). În fine, cine se poate opune progresului. Probabil peste câțiva ani se vor putea folosi și alte telefoane pentru VoWiFi (gen Pixel/iPhone).

#970
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Nu mai găsesc aplicația în google play.

#971
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
De mult timp nu mai e...

Edited by khristian78, 07 May 2019 - 07:43.


#972
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View Postbogdan074, on 06 mai 2019 - 23:01, said:

Nu mai găsesc aplicația în google play.
doar daca ai apk-ul mai poti instala

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate