Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Comunitatea Digi se implica - Salvam Digi Oriunde!

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1154 replies to this topic

#1
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Romanul are o vorba: daca n-ai sadit un pom, ai trait degeaba!

Asa ca incerc si eu sa-mi aduc aportul la ce va fi/va urma, deschizand un topic sticky de salvarea a serviciului Digi Oriunde.

Am facut o estimare la un moment dat ca Digi.Mobil este de viitor, iata ca s-a confirmat....
Din pacate serviciul VOIP a fost tras pe linie moarta si a ramas legat doar de aplicatiile mobile dezvoltate de Digi, dezvoltate e un fel de-a spune, de doi ani n-am mai vazut un update....

Nu-mi imaginez un serviciu Voip liber, dependent strict de o anumita aplicatie. Voip inseamna libertate!
Comunicatii fara limite la preturi decente!

Voip inseamna trei chestii:
- Username
- Pass
- registrar/domain.
si-n functie de imaginatie, orice solutie voip la-ndemana: soft sau hard.

Vrem sa-l putem folosi ca inainte pe orice solutie hard sau soft existenta pe planeta asta!

Va rog mult, bagati un vot de sustinere pt. aceasta cauza, chiar daca nu-l folositi acum!
Peste un an sau doi s-ar putea sa fie de nepretuit!

P.S. Scopul este de a mari prioritatea de dezvoltare si eventual de a reconsidera acele limitari deja existente.

Edited by IP-XCENTRIC, 28 May 2014 - 18:40.


#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Atata timp cat minute > internet la orice abonament/optiune/cartela nu-i vad rostul.

#3
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
@xcit: cat de usor crezi ca pot fi influentat? Sef o chestiune relativa, de imprejurari.... Eu sunt pe val si pe duca....
@leomagic44: multumesc de sustinere, m-am gandit la un support mai simplu, lasi un reply si gata, chestionarul implica prea multe....
@opop: tu nu calatoresti mult in strainatate prin prisma serviciului.
@Nero-d: prefer oamenii care nu se implica cu astfel de comentarii si-si vad de drum....

Ca idee, sunt multi cei care traiesc/calatoresc sau lucreaza mult afara si platesc destul taxe de roaming enorme.... La ei m-am gandit in principal.

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 05.12.2005
Dar Alonia de la MediaSat ce are? trebuie neapărat să fie DIGI oriunde?

#5
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 06.02.2012

View Postopop, on 28 mai 2014 - 18:53, said:

Atata timp cat minute > internet la orice abonament/optiune/cartela nu-i vad rostul.
Nu prea te ajuta cand esti in afara tarii

#6
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
@mihaicozac: Pai daca ai deja Digi si platesti deja o factura, la ce bun sa mai folosesti restul de 11000 de sip provideri?
Nu mai bine integrezi totul pe o singura factura?

Edited by IP-XCENTRIC, 28 May 2014 - 19:05.


#7
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View Postrumburak, on 28 mai 2014 - 19:08, said:

Nu am stiut de aparitia acestui nou topic. Din motive pe care nu le cunosc,nu pot da like,dar sustin din toata inima acest proiect.Serviciul DigiOriunde este o adevarata binecuvantare pentru multi. Eu am ce am cu aplicatia,care lasa mult de dorit si nu cu serviciul VOIP,oferit de Rcs&Rds. Corect,este free,nu poti avea pretentii absurde,dar....Sa speram k cei care trebuie sa "auda" o vor face. Felicitari sincere pentru aceasta initiativa. Cu stima si respect

Ii raspund lui rumburak pe acest topic intrucat si eu am avut ceva surprize cu aplicatia.
Din pacate rom-ul meu android chinezesc englezesc are ceva limitari sau mai exact lipsuri pe partea de voip, asa incat dupa probe intense singurul softphone care s-a ridicat la nivelul asteptarilor mele a fost Media5, care n-accepta schimbare de user agent.

Si eu vad lucrurile la fel....

Edited by IP-XCENTRIC, 28 May 2014 - 19:15.


#8
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostIP-XCENTRIC, on 28 mai 2014 - 19:00, said:

@opop: tu nu calatoresti mult in strainatate prin prisma serviciului.

Ca idee, sunt multi cei care traiesc/calatoresc sau lucreaza mult afara si platesc destul taxe de roaming enorme.... La ei m-am gandit in principal.
Pai si acolo nu platesti internetul ? Si sa nu-mi zici ca se pune problema de 10-20 euro pentru sute de minute in roaming Posted Image
In Italia si Spania ai digimobil deci iar inutil.

Edited by opop, 28 May 2014 - 19:52.


#9
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Inca nu am folosit aplicatia asta. Cu ce ii mai buna decat Skype de vreti sa o salvati ?

#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
poti suna cu aplicatia pe orice numar de telefon, platind din minutele pe care le ai incluse in abonament. de aia e mai buna ca skype.
de fapt e mai buna decat orice altceva.

totusi ce e de salvat ca nu am prea inteles? se inchide serviciul digi oriunde? sau care e treaba?

Edited by onlyone, 28 May 2014 - 19:57.


#11
rumburak

rumburak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 04.04.2004
@IP-XCENTRIC salut din toata inima aceasta initiativa. Sincer chiar nu ma simt deloc ca un cersetor ! A mentine si a dezvolta in continuare acest serviciu VOIP, furnizat de RCS&RDS, consider eu ca este benefic pentru foarte multi utilizatori de gadget-uri. Serviciul Digi.Oriunde reprezinta, de multe ori, alternativa cea mai economica in anumite situatii. Poate ca este o utopie sa ne inchipuim ca va ajunge vreodata de talia Skype, sau Viber, dar pentru utilizatorul obisnuit si fara pretentii exagerate este foarte bun. Aplicatia insa lasa mult de dorit, din toate punctele de vedere. Faptul ca de doi ani nu s-a venit cu nici un update chiar nu stiu cum ar trebui sa il inteleg. Poate o petitie online, poate daca, cei cu adevarat interesati, ne-am da numele in clar, nu stiu ce si cum sa mai zic ca sa ne facem auziti de cei in drept sa ia masuri. Nu are nimeni pretentii absurde la o aplicatie free, poate daca ar scoate ceva vizibil imbunatatit lite si full, la un pret de bun simt, poate...poate...Nu cunosc politica RCS&RDS, dar sper sincer ca nu vor trage acest serviciu pe linie moarta. Ar fi pacat si pentru noi, dar si pentru firma, care ar avea numai de pierdut, atat material, cat si ca prestanta, zic eu !!! In speranta ca acest topic nu va ajunge un spatiu pentru polemici inutile, jigniri ,care ,din pacate, vad ca au si inceput, limbaj de maidan si alte cele, pe care le puteti vedea in alte topicuri dedicate RCS&RDS, pe acest forum, va doresc celor de buna credinta numai bine si va asigur de toata consideratia mea. Cu stima

#12
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 12.04.2006
D-abia astept s-o folosesc cand voi fi plecat in concediu in Bulgaria! Zicea cineva ca trebuie sa ai net: de wi-fi nu s-a auzit? La orice (sper) receptie de hotel este semnal wireless. Si bineinteles ca-i mai bun decat viber sau skype: poti suna direct pe fix sau orice mobil...(ai mei parinti nu au 'smart' deci nici vorba de viber).

#13
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Sa ia exemplu de la Viber.Un fel de client IM(cu toate cele).Vreau ca sa putem fi sunati in aplicatie+ de a putea folosi telefonul fix prin intermediul lor(ATA adapter)

Viber este un VoIP in toate regula(vorbesc de Viber out).Vrem dezvoltarea aplicatiei(client pe Windows,Linux si OS X).

#14
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View Postopop, on 28 mai 2014 - 19:50, said:

Pai si acolo nu platesti internetul ? Si sa nu-mi zici ca se pune problema de 10-20 euro pentru sute de minute in roaming Posted Image
In Italia si Spania ai digimobil deci iar inutil.

Daca n-ai rezidenta-n Italia, NU trimit la hotel. E probat, am intrebat, am asteptat dupa raspuns doua saptamani....
Te las pe tine sa descoperi un gheseft cu sim-uri DIgi.it in Venetia si apoi te rog sa revii cu pareri....

#15
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
+1

Edited by GsmWorld, 28 May 2014 - 20:47.


#16
Dorje

Dorje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 03.08.2006
+1

#17
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
+1

#18
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 12.04.2006
+1
p.s.: nu se poate face un poll?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate