Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebari de baza SRL-D

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ewgor

ewgor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2014
Salut,

In cateva zile voi obtine actele necesare deschiderii unui SRL-D, respectiv voi infiinta o firma. Am cateva intrebari, desi poate s-au mai discutat in aceasta sectiune (daca da, va rog sa ma indrumati unde anume le pot gasi!) si anume:
1. Din cate am inteles ma pot angaja la propria-mi firma in calitate de administrator cu un salariu minim pe economie (studii superioare). intrebarea este: care vor fi darile mele lunare pentru stat si daca exista un motor de calcul avand in vedere ca sunt scutit de CAS?
2. Daca in primele luni nu voi avea activitate, deci implicit nu voi avea incasari, cum ma voi plati pe mine insumi sau mai exact cum voi putea plati darile la stat daca depun un capital social minim de 200 RON?
3. Avand un singur salariat (pe mine), este necesar sa am si un contabil care sa imi calculeze partea contabiliceasca ? sau pot sa o fac singur? intreb doar din punct de vedere juridic.
4. Exista cumva vreun mod de calcul (formule sau un format xls) pentru impozitul pe venit si impozitul pe profit? in functie de cifra de afaceri?
5. Cand trebuie depuse raportarile financiare periodice (lunare, trimestriale si anuale)? este o data anume? sau in functie de data deschiderii firmei?
6. Raportarile financiare trebuiesc intocmite si depuse de un contabil sau poti sa le faci singur daca nu ai activitate?

Evident ca intrebari sunt multe insa momentan va rog ca in situatia in care exista raspunsuri la intrebarile de mai sus sa ma indrumati in acea directie ori sa raspundeti punctual.

Multumesc!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
1. Studiile n-au relevanta. Pentru salarii aici: http://www.calculatorsalariu.ro/
2. Nu te poti plati, trebuie eventual sa vii cu bani de acasa (dar nu-i o afacere).
3. Da. Restul nu mai conteaza ca acel contabil te va sfatui.

#3
ewgor

ewgor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2014

 neagu_laurentiu, on 28 mai 2014 - 17:18, said:

1. Studiile n-au relevanta. Pentru salarii aici: http://www.calculatorsalariu.ro/
2. Nu te poti plati, trebuie eventual sa vii cu bani de acasa (dar nu-i o afacere).
3. Da. Restul nu mai conteaza ca acel contabil te va sfatui.

Multumesc pentru raspunsuri, calculatorul este util insa asa cum am spus la pctul 1 nu stiu daca si angajatorul si angajatul sunt scutiti de CAS! calculatorul calculeaza inclusiv acest CAS.
La pctul 2, m-am mai interesat si am aflat ca pot sa fac un contract de imprumut intre mine si firma si astfel as putea sa ma sustin (sa zic asa) ca si angajat.
La pctul 3, revin, stiu ca este indicat sa ai un contabil, este foarte util insa daca nu am activitate si doar un singur angajat, pe mine, acele raportari lunare chiar daca sunt zero nu pot sa le fac singur?
Pentru restul intrebarilor, si nu numai, cineva?

Mulutmesc anticipat!

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
La SRL (fie el si -D) e OBLIGATORIU contabil angajat sau contract de prestari servicii cu o firma specializata sau contabil autorizat/expert si membru CECCAR. La PFA/II nu ai nevoie de contabil cand tu stii legislatia.
Intrebarile tale tin de ABC-ul societatilor si fiscalitate dar degeaba-ti spun eu (un anononim) pe forum cand tu trebuie sa ai persoana de incredere langa tine si pe care o asculti.

Edited by neagu_laurentiu, 29 May 2014 - 10:16.


#5
ewgor

ewgor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2014
ok, ms. poate ma ajuta altcineva cu informatii sau sugestii unde anume m-as putea lumina. Posted Image

#6
Cristina89

Cristina89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.05.2009
1 Poti sa te angajezi ca si administrator iar site-ul de calculat salariu de mai sus te poate ajuta sa vezi cat platesti. In cazul in care nu ai activitate nu are rost pentru ca o sa dai bani aiurea la stat din buzunarul tau. Doar in cazul in care ai nevoie neaparata de asigurare de sanatate pentru primele luni ale firmei.
2 O sa trebuiasca sa creditezi firma din banii tai, salariu plus darile la stat pentru angajat si angajator
3 Este obligatoriu sa ai contabil. Stai linistit ca dupa ce ti se infiinteaza firma o sa fii asaltat de telefoane, printre care si oferte de contabilitate. Poti gasi pe la 100-300 lei un contabil pentru inceput.
4 La SRL-D ai doar optiunea de impozit pe venit 3%
5 Cu asta o sa-si bata capul contabilul tau. Tu o sa trebuiasca doar sa-i dai toate actele la inceputul fiecarei luni, si eventual sa iti tii conta primara daca nu este asigurata de contabil
6 Neparat de contabil expert

Sper ca te-am lamurit, daca mai ai ceva intrebari poti sa spui.

Edited by Cristina89, 09 June 2014 - 16:36.


#7
ewgor

ewgor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2014
Multumesc pentru raspunsuri, au fost destul de utile. Ce am inteles? orice as face voi avea nevoie de un contabil dar sa si restudiez manualul din faculta, bazele contabilitatiii! Posted Image Posted Image Posted Image

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Esti economist de profesie si vrei sa fii tot tu pe acest post de vrei sa restudiezi ?

#9
ewgor

ewgor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2014
Nu sunt economist, la baza sunt inginer insa am studiat si un pic de contabilitate dat fiind faptul ca am terminta un profil gen inginerie economica in mecanica. sincer sa fiu nu stiu cum am luat acel examen, cert este faptul ca de atunci (2002-2003) nu am reusit sa comunic pe aceasi limba cu oricare contabil ori economist!
Nu inteleg partea cu "vrei sa fii tu tot pe acest post"?

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Sa te angajezi tu contabil la firma in cauza daca ai fi indeplinit cerintele de studii.
Altfel nu vad de ce ai intra in detalii de contabilitate, va sti contabilul ce si cum, tu sa stii la nivel global una-alta.

Edited by neagu_laurentiu, 10 June 2014 - 12:28.


#11
ewgor

ewgor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2014
Aceasta varianta este imposibila, din cate am inteles deoarece in calitate de administrator nu am cum sa tin si contabilitatea, mai ales partea cu bilantul, Vroiam doar pentru mine, pentru a intelege aceasta limba chineza :) si / sau in situatia in care nu voi avea activitate atunci nu vad oportuna angajarea unui contabil deoarece voi adanci si mai mult datoriile srld-ului !
Intentia mea a fost de a accesa acele fonduri nerambursabile dar din pacate anul acesta din cate am inteles, programul a fost inchis. Mai studiem, si incercam la anu insa pana atuci as vrea totusi sa am activitate in firma.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Poti tine contabilitatea daca ai fi avut studiile economice superioare (cum spune in lege).
Ai nevoie de contabil chiar daca nu ai activitate comerciala (nu ma refer la cazul cand suspenzi activitatea, te duci la Registrul Comertului si declari asta etc.), cat timp ai salariati trebuie sa le asiguri banii in cauza, trebuie sa depui acte la finante si in situatia cand nu ai venituri s.a.m.d.

Vezi pe aici cu programul de finantare (nu stiu daca s-a oprit sau nu finantarea):
http://www.aippimm.r...gorie/programe/

Edited by neagu_laurentiu, 10 June 2014 - 12:55.


#13
bir_cont

bir_cont

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.06.2014
Buna,

Pentru partea salariala v-a trebuie sa creditezi firma , in privinta declaratiilor cel mai bine ar fi sa ai un contabil, fiindca legislatia este schimbatoare.

#14
crazy_mouse_87

crazy_mouse_87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.12.2007
Buna ziua,

Doresc sa-mi deschis un srl-d care se va ocupa cu producerea si comercializarea de mobilier la comanda.

Eu am absolvit studii universitare de licenta  contabilitate financiara si de gestiune  ( treb sa ajung sa ridic diploma , am inteles ca apare economist pe ea scris )

Vreau sa am minimul de cheltuilei posibile pana debutez...pana gasesc clienti si incep sa produc profit.

Eu sunt angajat undeva in prezent si as vrea sa stiu in ce cadru as putea lucra aici 8ore p zi si sa ma ocup si de srl-d .

imi pot tine singur contabilitatea, daca da cum , ca si angajat cu norma minima sau colaborare ?!

Multumesc!

Edited by crazy_mouse_87, 25 July 2015 - 18:20.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ca absolvent de studii economice superioare poti tine contabilitatea fiind angajat la acea entitate, nu conteaza nr. de ore. In varianta colaborarii prin prestare de servicii trebuia sa fii avizat de CECCAR contabil expert/autorizat dar nu e cazul.

Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2015 - 19:00.


#16
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014
daca o multinationala la care am lucrat mi-a dat mai demult 10 actiuni pe care ulterior le-am vandut, mai pot face srld? in lege zice ca sa nu fi fost actionar. ma verifica cei de la RC inainte de a-mi da acceptul?sper ca da pt ca nu vreau sa am probleme. totusi vreau sa fac si firma si ar fi aiurea ca pt 10 actiuni sa nu pot face srld, in conditiile in care acele actiuni nu reprezinta nici 0.001 din acea companie, deci fara putere de decizie sau implicare directa in managementul ei, ci doar bonus pt munca depusa.

Edited by daady, 28 July 2015 - 20:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate