Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Afacere mica pentru tineri

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdanybyby, on 25 mai 2014 - 13:27, said:

Banuiesc ca o sa avem probleme cu autoritatile, daca lucram fara firma.. stiu ca in mediul online cel putin la noi nu e ca in alta parte, dar o sa trezeasca suspiciuni faptul ca noi o sa dezmembram masini pe proprietatea noastra si vindem piese nu?
O sa testam piata si pe dezmembrari curand
Am citit ca e nevoie de o gramada de autorizatii, deci ca sa mergi legal pe asa ceva e destul de dificil, dureaza mult timp si costa ceva banuti

Chiar de aceea iti sugeram sa faci dezmembrarile in alta parte(tara daca poti) si sa aduci aici doar piesele ce se cauta. In felul asta scapi de o gramada de investitie si controale.Ca daca dezmembrezi in tara,o sa ai nevoie de platforma betonata, rezervoare pentru fiecare dintre fluide,autorizatii de mediu.......

#20
danybyby

danybyby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.05.2014
Si cu o firma se pot accesa ceva fonduri europene ?

#21
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Nu.

#22
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View Postdanybyby, on 24 mai 2014 - 20:08, said:

Salut, impreuna cu un coleg vreau sa deschidem un parc auto.Suntem tineri, si fara un buget mare..
Localitatea unde vrem sa il deschidem nu are concurenta, este un oras mic spre mediu ca populatie ( Oltenita- Jud Calarasi) si singurul parc(daca poate fi numit asa) e amplasat la intrarea in Calarasi.. deci la 80 km distanta.
Presupunem ca avem un teren in interiorul orasului, aproape de centru o suprafata mica-medie unde putem incepe afacerea.
Vreau sa intreb daca merita si daca putem incerca prima noastra afacere, nu vreau sa calcam cu stangul rau de tot din prima.
Putere de cumparare ar putea exista, dar nu cu masini enorm de scumpe.Referitor la buget,credeti ca am putea accesa si niste fonduri?
Astept pareri/idei .. care ne-ar putea ajuta. Posted Image
Multumesc!
Cine crezi ca ar cumpara?
Am vazut ca in Oltenita e plin de masini inmatriculate in Oltenita.
Aveti sau nu terenul?
Daca da ,pe ce strada?

#23
s0mekind

s0mekind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 28.11.2012

View Postdanybyby, on 24 mai 2014 - 20:08, said:

Salut, impreuna cu un coleg vreau sa deschidem un parc auto.Suntem tineri, si fara un buget mare..
Localitatea unde vrem sa il deschidem nu are concurenta, este un oras mic spre mediu ca populatie ( Oltenita- Jud Calarasi) si singurul parc(daca poate fi numit asa) e amplasat la intrarea in Calarasi.. deci la 80 km distanta.
Presupunem ca avem un teren in interiorul orasului, aproape de centru o suprafata mica-medie unde putem incepe afacerea.
Vreau sa intreb daca merita si daca putem incerca prima noastra afacere, nu vreau sa calcam cu stangul rau de tot din prima.
Putere de cumparare ar putea exista, dar nu cu masini enorm de scumpe.Referitor la buget,credeti ca am putea accesa si niste fonduri?
Astept pareri/idei .. care ne-ar putea ajuta. Posted Image
Multumesc!

Daca merita sau nu, nu pot sa-ti spun eu asta. Nici macar nu am citit intreg thread-ul, pot doar sa-ti sugerez ceva (nu stiu daca s-a mai spus).
Daca ai un teren "mic" in CENTRUL orasului, de ce nu-l vinzi si-ti cumperi unul mai "mare" la marginea orasului?
Toate parcurile auto cunoscute de mine sunt la iesirea din oras, nu in centrul lor.

#24
DJ37KLA

DJ37KLA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.05.2011
Cu dezmembrarile inca mai merge bine, dar numai daca esti om serios ai preturi acceptabile si cunosti putina mecanica (adica sa cunosti piesele). Dezavantajul acestei "afaceri" este acela ca ramai cu banii blocati daca nu sti ce sa cumperi sau in cazul nefericit in care cumperi "prost" nu iti scoti banii sau scoti mai putin decat ai dat. Ca sa ocolesti autoritatile poti cumpara un teren in afara orasului unde sa dezmembrezi masini "cu usa inchisa", adica sa nu vinzi. Pentru vanzare poti sa iti faci un magazin in oras cu ceva loc pentru depozitare a pieselor, eu nu cred ca te intreaba cineva de unde ai piesele.

#25
sudcraiova

sudcraiova

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.10.2015
A incercat cineva cu dezmembrari ?

#26
tedcrew2k2

tedcrew2k2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2022

View Postsudcraiova, on 18 octombrie 2015 - 18:43, said:

A incercat cineva cu dezmembrari ?
o sa mearga mereu, ai program rabla, piese de schimb, fier si catalizatoare, o afacere buna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate