Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Windows XP updates - solutie pana in 2019!

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 29.09.2010
Perfect normal de altfel.
Hai ca pentru cei nostalgici mai merge sa tii pe un hardware vechi dar sa forteze unde este cazul institutiile mai sensibile catre solutii mai recente.
Inteleg ca sunt compatibilitati bune cu anumite instrumente de lucru, aparatura medicala, bancomate si alte dispozitive dar asta nu lasa decat loc de brese de securitate.
Acum 7-le este privit ca "noul XP" si inca este stabil.

#74
lucian_florea

lucian_florea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2008

View PostAdm, on 24 mai 2014 - 19:21, said:

Dupa cum probabil stiti, de curand Microsoft a incetat sa ofere suport pentru XP, dar exista o varianta de XP, pentru POS-uri, care mai are inca multa vreme suport!

Cu ajutorul unei schimbari minore de registry, puteti avea in continuare acces la Windows Updates.

Detalii aici, iar fisierul reg e atasat.
Salvati-l, dezarhivati si dati dublu click pe el!

Dupa Patch
Attachment 2.jpg

Interesant si doar pentru statistica mentionez ca daca in 2014 "Caretaker" avea 4 updates la XP (prin declararea in registri ca POS) azi, adica chiar acum, eu am avut 128 updates obligatorii (la XP-SP3 cumparat oficial cu CD-ROM si actualizat pana la deces / 2014) si pana la 137 cu updates optionale. Procesul imi cerea sute MB cu 57minute dwnld, care s-au si implementat OK. Deci nu doar ca "schema cu declaratia merge si azi" dar au fost enorm de multe update-uri la XP dupa EOS/End of service!
Recomand tuturor XP-istilor "alive" sa mearga (dupa dezipare si dublu click pe registrul atasat in mesajul citat & jos recopiat) la Windows Update din Security Center/Control Panel /XP care invoca direct IE8 (obligatoriu si poate ca nu il mai aveti).Posted Image

Attached Files


Edited by lucian_florea, 06 December 2018 - 18:46.


#75
lucian_florea

lucian_florea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2008
Salutare

Nush daca ati avut & rezolvat problema asta sau daca-i topicul bun, dar incerc: Posted Image
- Folosind ca webbrowser in XP, MozillaFirefox 52.9ESR (ultimul cu update pe 32b) mi se intrerupe imaginea la fiecare schimbare de reclama cand citesc Emailul ( al meu e tip HTTP -webmail / Outlook, adica un hotmail.
CE e de facut , fara update la win 7-10, ? Paote un add-on, sau altceva ?Posted Image

#76
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Blocheaza reclama aia. Probabil e incompatibila cu browserul - e si el iesit din suport de peste un an.

Vezi de un add-on uBlock Origin.

#77
MustHAVEOl

MustHAVEOl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2018

View Postlucian_florea, on 08 martie 2019 - 16:00, said:

Salutare

Nush daca ati avut & rezolvat problema asta sau daca-i topicul bun, dar incerc: Posted Image
- Folosind ca webbrowser in XP, MozillaFirefox 52.9ESR (ultimul cu update pe 32b) mi se intrerupe imaginea la fiecare schimbare de reclama cand citesc Emailul ( al meu e tip HTTP -webmail / Outlook, adica un hotmail.
CE e de facut , fara update la win 7-10, ? Paote un add-on, sau altceva ?Posted Image

folosesti chrome 49 sau yandex browser (daca functioneaza) care e chrome 57
nicio versiune de Firefox pt xp nu are la fel de multa compatibilitate cu site-uri noi

#78
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Teoretic are - ei au mai updatat browserul inca 2 ani dupa ce Chrome-ul a abandonat XP-ul.

Din cate stiu mai e un browser mai putin cunoscut care inca ofera suport - a postat cineva pe forum acum ceva timp dar chiar nu-mi aduc aminte cum se cheama.

#79
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt doua motoare mari si late de beowser: Webkit si Gecko.


Daca acestea aua bandonat suportul de XP, atunci orice browser construiesti in jurul lor, nu va mai merge cu XP.

Vedeti aici: Pale Monn/ New Moon

http://rtfreesoft.bl...h/label/browser

#80
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Am gasit pana la urma care e browserul care mai ofera suport - Pale Moon. Ultima versiune e de acum cateva saptamani.
Totusi si el e bazat pe Firefox,.

#81
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Incearca si K Meleon si s-ar putea sa mearga si SeaMonkey versiunea 38 si cred ca si versiunea 39 pe 32 bits. Mi-a scapat mie totusi ce fel de platforma folosesti la XP este pe 32 de bits si este SSE 2.0 sau doar SSE?

#82
lucian_florea

lucian_florea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2008

View PostMustHAVEOl, on 08 martie 2019 - 21:44, said:

folosesti chrome 49 sau yandex browser (daca functioneaza) care e chrome 57.nicio versiune de Firefox pt xp nu are la fel de multa compatibilitate cu site-uri noi

View Posteiffel, on 11 martie 2019 - 10:42, said:

Teoretic are - ei au mai updatat browserul inca 2 ani dupa ce Chrome-ul a abandonat XP-ul.
Din cate stiu mai e un browser mai putin cunoscut care inca ofera suport - a postat cineva pe forum acum ceva timp dar chiar nu-mi aduc aminte cum se cheama.

View PostAdm, on 11 martie 2019 - 11:19, said:

Sunt doua motoare mari si late de beowser: Webkit si Gecko.
Daca acestea auabandonat suportul de XP, atunci orice browser construiesti in jurul lor, nu va mai merge cu XP.
Vedeti aici: Pale Monn/ New Moon
http://rtfreesoft.bl...h/label/browser

View Posteiffel, on 11 martie 2019 - 11:49, said:

Am gasit pana la urma care e browserul care mai ofera suport - Pale Moon. Ultima versiune e de acum cateva saptamani.Totusi si el e bazat pe Firefox,.

Salutare voua tuturor , connaiseurs ,
Un mare multumesc pentru ajutor; am rezolvat cu browserul Maxthorn ( merge ft. bine pe XP -SP3-32b) dar din a 2 incercare ( re-bootare ) .
Prima data nu a afisat pagina de"web.outlook-hotmail"corect.Cine stie de ce?Nu conteaza acum.

Si Opera , de asemeni a mers binishor, aproape perfect , doar ca avea intarzieri mai mari la afisarea initala a continutului casutei si la comanda "create new.email".Dar macar nu mai fluctua displayul de loc.

PS: Add-on "U Blocker" sau cum a propus cineva,  nu a mers ca pe Mozilla52.6Esr.
O sa incerc si Pale Monn, it's a promise!
O zi buna,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate