Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Honda Civic 1.8 i-vtec

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#181
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,723
  • Înscris: 06.08.2004
1.5 CVT Sport, ziceau ca iese din fabrica in Septembrie (uk?).

#182
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 Cris007, on 01 iulie 2017 - 07:14, said:

1.5 CVT Sport, ziceau ca iese din fabrica in Septembrie (uk?).
Daca e hatchback, fix aceeasi configuratie ca mine Posted Image Si parca Sport e decat pe hatch.

Edited by tatalor51, 01 July 2017 - 07:23.


#183
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 29.06.2013

 Cris007, on 30 iunie 2017 - 20:12, said:

Si eu am m-am gandit la Mazda dar am dat comanda de Civic. Doamne-ajuta, ce sa zic..
Orice alegere ai fi facut n-ai fi gresit cu nimc,in opinia mea...Cred ca daca treiarul Mazdei avea un turbo benzinar as alege Mazda.Dar asa probabil voi alege din nou Civicul.Ar fi a 4-a oara...Daca nu cumva se va schimba sistemul de impozitare al motorizarilor de peste 2l,in sensul dorit de toti si atunci voi alege treiarul cu 2,2l diesel.Rosu evident
Scuze de off-topic

Edited by tanakka, 02 July 2017 - 19:20.


#184
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007
Tocmai ce m-am intors din concediu, 3200 km prin Serbia, Muntenegru si Croatia. Masina s-a comportat impecabil, am ajuns la 198 kkm. In conditii de mers non stop cu clima (ziua 34-37 de grade), mers pe drumuri de munte si pe autostrada (la intoarcere, prin Ungaria) un de a vazut si 160 portiuni lungi, a iesit 6.8%. Eu zic ca e bine.
In alta ordine de idei, am ramas impresionat de Croatia, au o infrastructura de top....prin comparatie, nici nu vreau sa ma gandesc unde ne-au dus si cat au furat nenorocitii astia de ne-au condus dupa 89. Am fi putut fi atat de departe...

#185
julianvava

julianvava

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2017
flaviuf, salut!
am urmarit cu interes topicul si sunt foarte bucuros sa aflu caci esti atat de multumit de masina ta. eu am reusit sa imi cumpar una acum 10 zile, 1.8 I-vtec 2008 cutie robotizata. dar am o intrebare despre o problema care ma sacaie si pentru care nu ma pot bucura cu trebuie despre posibilitatile masinii. in afara faptului ca atunci cand este rece masina ea pleaca de pe loc cu cateva salturi(ca si cand nu se alimenteaza cum trebuie) mai este inca o problema care ma deranjeaza, anume, atunci cand incerc sa dau in marsarier are acelasi mod de a se comporta... tu ce zici, masina ta pe care o cunosti atat de bine dupa atatia km parcursi cu ea are aceleasi  simptome, sau e momentul sa incep ca sa imi fac griji mai mari in privinta asta? in rest totul este perfect la masina, are la bord 130kk de km deci o simt ca si pe una noua!
iti multumesc anticipat!

Edited by julianvava, 19 August 2017 - 18:25.


#186
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007
@julianvava: din ce m-am documentat, asta e un comportament care se intalneste la majoritatea cutiilor I-Shift. Se manifesta la rece, la primele schimbari atat in viteza intai cat si la marche arriere. La mine a disparut odata cu schimbarea kitului de ambreiaj (in jur de 188kkm daca imi aduc aminte bine), e posibil sa apara cand ambreiajul e putin uzat. La mine singurul necaz major a fost defectarea actuatorului (odata cu caderea discului de ambreiaj), dar am gasit o rezolvare decenta ca pret. In rest, nimic notabil :).

#187
julianvava

julianvava

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2017

 flaviuf, on 20 august 2017 - 19:53, said:

@julianvava: din ce m-am documentat, asta e un comportament care se intalneste la majoritatea cutiilor I-Shift. Se manifesta la rece, la primele schimbari atat in viteza intai cat si la marche arriere. La mine a disparut odata cu schimbarea kitului de ambreiaj (in jur de 188kkm daca imi aduc aminte bine), e posibil sa apara cand ambreiajul e putin uzat. La mine singurul necaz major a fost defectarea actuatorului (odata cu caderea discului de ambreiaj), dar am gasit o rezolvare decenta ca pret. In rest, nimic notabil Posted Image.

a mea are aproape 130kk si e ca noua.eu stau in UK si aici am si cumparat-o.daca nu mi-ai fi raspuns la intrebare pana maine, as fi mers cu ea la Honda pentru un test, o am 3 luni in garantie de la diler.
iti multumesc pentru ca m-ai linistit, acum stiu ca nu am avut ghinion...

#188
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007

 julianvava, on 19 august 2017 - 18:22, said:

eu am reusit sa imi cumpar una acum 10 zile, 1.8 I-vtec 2008 cutie robotizata. dar am o intrebare despre o problema care ma sacaie si pentru care nu ma pot bucura cu trebuie despre posibilitatile masinii. in afara faptului ca atunci cand este rece masina ea pleaca de pe loc cu cateva salturi(ca si cand nu se alimenteaza cum trebuie) mai este inca o problema care ma deranjeaza, anume, atunci cand incerc sa dau in marsarier are acelasi mod de a se comporta... tu ce zici, masina ta pe care o cunosti atat de bine dupa atatia km parcursi cu ea are aceleasi  simptome, sau e momentul sa incep ca sa imi fac griji mai mari in privinta asta? in rest totul este perfect la masina, are la bord 130kk de km deci o simt ca si pe una noua!
iti multumesc anticipat!
Confirm. Asa face un ambreiaj uzat la i-shift. Da in nas la plecarea de pe loc. Singura consolare este ca nu e asa scump (fiind practic un ambreiaj normal ca la o cutie manuala). Daca problema persista sau se agraveaza iti recomand sa il inlocuiesti.

#189
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
O cunostinta are un Civic la fel, din 2008 sau 2009. Zicea ca ii schimba relativ des ambreiajul (50k km sau mai putin, nu-mi amintesc exact) si ca ar fi vreo 1500 de RON.

#190
julianvava

julianvava

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.08.2017
azi de dimineata am fost cu masina la un service Honda aici in Londra, le-am spus ca sa imi faca un test caci are probleme la cutie. au spus ca ma costa 108 lire si sa vin mai tarziu dupa masina. cand m-am intors, mi-au spus ca masina merge perfect, asa sunt cutiile astea secventiale si ca ele de fapt sunt manuale dar urmarite de doua calculatoare, etc... chestia care m-a frapat a fost ca mi-au facut si alte teste la masina: lumini, frane, suspensii dar la sfarsit mi-au spus caci nu ma costa nimic, nu mi-au luat nici macar o lira. asa ca am plecat fericit pentru ca masina este in regula si pentru ca am ramas cu banii in buzunar!

#191
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 29.06.2013
Nu m-am putut abtine...Al 4-lea Civic adus personal din Braiunschweig,adica 4k km dus intors....
    Nu stiu cum se pun poze aici.Daca sti,spune-mi te rog si voi posta.Daca nu iti spun culoarea:aurie..Si sunt din nou 2 civicuri la noi in oras pt ca de cand l-am vandut eu pe ultimul(acum 4 ani) nimeni nu a mai cumparat...

#192
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 29.06.2013
Din pacate acest civic mi-a produs o noua dezamagire,ca si al 2 lea.Se pare ca numerele pare sunt cu ghinion aici.Probleme majore incepand de la motor(surpriza imensa...) suspensii,directie.Asa-i cand entuziasmul este prea mare,cand increderea in marca este prea mare(uiti ca nu este decat o bucata de fier si-o galeata de suruburi..).Am trait cu impresia ca Honda produce masini indestructibile dar este clar ca nu-i asa...Aici cu certitudine se termina dragostea dintre mine si honda.Aceasta masina a pus punctul intre noi definitiv.

#193
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Ar fi interesant daca ai da mai multe detalii...

L.E: am vazut pe celalalt topic despre Civic din sectiunea asta. Pacat ca ai luat-o deja omorata, evident ca nimic nu este indestructibil si daca te chinui suficient "dai in cap" la orice masina, oricat de buna ar fi. Nu mi-e clar de ce ai luat-o cand omul a zis ca a neglijat mentenanta uzuala.

Edited by closchkutza, 10 October 2017 - 12:33.


#194
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Probabil ca nu a zis dar a banuit el, totusi ai dreptate, de ce sa cumperi ceva ce nu iti pare ok.
Probabil erai obosit si/sau nu ai vrut sa vii cu mana goala, altfel nu inteleg nici eu.

#195
bubu2310

bubu2310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.09.2010

 tanakka, on 10 octombrie 2017 - 11:10, said:

Din pacate acest civic mi-a produs o noua dezamagire,ca si al 2 lea.Se pare ca numerele pare sunt cu ghinion aici.Probleme majore incepand de la motor(surpriza imensa...) suspensii,directie.Asa-i cand entuziasmul este prea mare,cand increderea in marca este prea mare(uiti ca nu este decat o bucata de fier si-o galeata de suruburi..).Am trait cu impresia ca Honda produce masini indestructibile dar este clar ca nu-i asa...Aici cu certitudine se termina dragostea dintre mine si honda.Aceasta masina a pus punctul intre noi definitiv.

Suspensiile si directia le-am schimbat si eu , pentru ca trebuie sa ai un tanc sa mergi pe drumurile de la noi , nu producatorii sunt vinovati

#196
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 29.06.2013

 closchkutza, on 10 octombrie 2017 - 12:29, said:

Ar fi interesant daca ai da mai multe detalii...

L.E: am vazut pe celalalt topic despre Civic din sectiunea asta. Pacat ca ai luat-o deja omorata, evident ca nimic nu este indestructibil si daca te chinui suficient "dai in cap" la orice masina, oricat de buna ar fi. Nu mi-e clar de ce ai luat-o cand omul a zis ca a neglijat mentenanta uzuala.
   Am cumparat-o pt ca n-am vrut sa vin acasa cu mana goala...Mai vazusem una la Augsburg la un geambas turc care vizual ea jalnica.De fapt dupa aia mersesem doar ca turcu pusese o masina in anunt si alta era in realitate.Cand am vazut asa ceva am renuntat rapid si-am plecat spre Braunschveig.Aici vanzatorul a fost privat si de aceea am mers cu mai multa incredere.Detaliile referitoare la intretinerea masinii le-am aflat ulterior telefonic din Romania,cand i-am reprosat omului deficientele masinii.Singurul defect evident al masinii atunci a fost ca bateria era slaba.Problemei de la motor ii gasisem alta cauza,o pusesem pe seama nepriceperii proprietarilui...
   Este evident ca orice masina o pui pe butuci daca insisti....Cu toate ca eram constient de asta dragostea fata de marca m-a facut sa cumpar masina.Si in acelasi timp increderea in model m-a facut sa nu-i fac o verificare temeinica.N-am fost la reprezentanta s-o verifice.Am crezut ca daca iau masina de la privat nu poate fi prapadita si aranjata ca una de la un dealer.Am ajuns la om acasa la 11 noaptea si dimineata m-am grabit sa-i facem actele sw plec inapoi.Erau 2000 km totusi.Asta a fost....

 fotbal5, on 10 octombrie 2017 - 16:21, said:

Probabil ca nu a zis dar a banuit el, totusi ai dreptate, de ce sa cumperi ceva ce nu iti pare ok.
Probabil erai obosit si/sau nu ai vrut sa vii cu mana goala, altfel nu inteleg nici eu.
Asa este am banuit,dar nu-mi venea sa cred ca ar putea fi adevarat.Tot timpul m-am gandit ca proprietarul e un habarnist in ale mecanicii.Asa a si fost dar n-am crezut ca cineva isi poate bate joc de-o masina in asa hal..

#197
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007
...si am ajuns la 200k km...

Attached Files



#198
byty_08

byty_08

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.03.2016
Salut Flaviu,

Acum ca a venit iarna presupun ca ti-ai incaltat-o corespunzator cu cauciucuri de iarna si as vrea sa te intreb ce marca de anvelope folosesti si daca recomanzi ceva.
Eu am ceva de iarna pe masina,nu arata rau profilele la gume adica nu sunt uzate, insa pe drumurile ude,sau partial inghetate imi fuge spatele rau de tot,si nici cu directia nu stau prea bine pe fata.
Acuma ma tot uit si nu stiu ce marca sa imi iau la cauciucuri.Ma gandesc la variantele Pirelli,Continental sau Hankook,cam astea sunt pe stoc la Sigemo
Ai avut probleme cu ea pe iarna?tu ce ai pe masina?Ms

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate