Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Legalitate montare sistem de supraveghere video proprietate privatã

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

Vizualizare mesajNero-d, pe 06 noiembrie 2016 - 09:01, a scris:

n-ai inteles absolut nimic din nimic!
4, stai jos!
Bine dom profesore!

#38
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Caz concret subsemnatul. Am pus o camera de luat vederi care filma de la mine de la balcon locul de parcare.
Montata de mine ,achizitionata de mine . O infractoare cu un cutit imi inteapa in lateral 2 cauciucuri.
Evenimentul este surprins in direct de camera. Au existat si martori filmati si ei (unul dintre ei furnizand cutitul "buclucas"infractoarei)
care au recunoscut la Politie ca intr-adevar infractoarea este aceea persoana.
Identificarea infractoarei in imaginea de pe camera realizata.
Transpus de pe HDD pe DVD filmarea. Mers cu ea la Politie facut reclamatie scrisa.
Infractoarea chemata la politie identificata ,pozata ,intocmit dosar .
Subsemnatul am fost intrebat de politie daca doresc sa merg mai departe iar daca nu ce pretentii am.
Am acceptat sa fiu despagubit cu pretul cauciucurilor si a manoperei aferente. Am retras plangerea.

Mentionez ca Politia a folosit inregistrarea furnizata.

Edited by goguboeru, 26 December 2016 - 01:18.


#39
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Am inteles de mai sus ca este ok sa filmezi atata timp cat afisezi avertizarea si ai acordul vecinilor in caz ca bate camera si pe portiuni din proprietatea lor.Ok.
Ce facem in situatia in care camera bate si pe portiune din drumul public?
Ce

#40
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 22.02.2010
Ce spune legea in cazul instalarii unui sistem de monitorizare video la un imobil utilizat in alte scopuri decat cel personal? Pot sa-mi instalez singur sistemul, ca proprietar al acelui imobil? E vreo diferenta daca datele sunt stocate sau doar vizualizate live?

#41
neluttp

neluttp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2004

Vizualizare mesajNero-d, pe 13 septembrie 2016 - 21:32, a scris:

CAPITOLUL II
Respectul datorat fiinţei umane şi drepturilor ei inerente

SECŢIUNEA a 3-a
Respectul vieţii private şi al demnităţii persoanei umane
Art. 74
Sub rezerva aplicării dispoziţiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vieţii private:
c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia;

ba mai mult decat atat... adica mai mult decat prevederile din codul civil, in codul penal gasim:

Art. 226
Violarea vieţii private
(1) Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinta sau încăpere ori dependinţă ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
(2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
Dacă citiți cu atenție, atât în codul civil cât și în codul penal, este vorba de viața privată a unei persoane în spațiul ei privat și nu în spațiul meu privat.
In spațiul meu privat eu am dreptul la viață privată nu musafirii mei și nu trebuie să le atrag atenția că sunt înregistrați.

#42
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

Vizualizare mesajneluttp, pe 08 iunie 2018 - 12:01, a scris:

Dacă citiți cu atenție, atât în codul civil cât și în codul penal, este vorba de viața privată a unei persoane în spațiul ei privat și nu în spațiul meu privat.
In spațiul meu privat eu am dreptul la viață privată nu musafirii mei și nu trebuie să le atrag atenția că sunt înregistrați.
deci la mine in casa/prprietate pot avea camere si chiar daca nu am afis mare pe poarta sau la usa de intrare, pot inregistra orice musafir fara probleme?
Asa ar fi normal dar nu stiu sigur.
Poti fi dat in judecata de un musafir de exemplu ca l-ai inregistrat fara acordul lui, aflandu-se pe proprietatea ta?

#43
neluttp

neluttp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2004
Păi de unde să știe că tu posezi înregistrări cu musafirii? Nu trebuie să te lauzi sau să-i șantajezi.
Dacă nu ai acordul lor nu poți să le faci publice ci doar să le dai Poliției sau Procuraturii dacă este cazul.
Vezi și postare lui "goguboeru" de la #38.
Și eu mi-am montat cameră video pe balcon după ce mi-a fost vandalizată mașina de mai multe ori.
De atunci nu mai am probleme cu mașina în parcare.

Edited by neluttp, 11 June 2018 - 15:06.


#44
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

Vizualizare mesajneluttp, pe 11 iunie 2018 - 14:59, a scris:

Păi de unde să știe că tu posezi înregistrări cu musafirii? Nu trebuie să te lauzi sau să-i șantajezi.
Dacă nu ai acordul lor nu poți să le faci publice ci doar să le dai Poliției sau Procuraturii dacă este cazul.
Vezi și postare lui "goguboeru" de la #38.
Și eu mi-am montat cameră video pe balcon după ce mi-a fost vandalizată mașina de mai multe ori.
De atunci nu mai am probleme cu mașina în parcare.

nu e vorba de stiut sau nu nici de acord.Cu atat mai mult nu e vorba de lauda sau santaj...
Pur si simplu camerele inregistreaza non stop si inevitabil intra si musafiri in casa.Ar putea sa fie deranjati de prezenta camerelor(care sunt la vedere)?Adica s-ar putea trezi de exemplu femeia de la curatenie ca ea nu vrea sa fie inregistrata?

postul 38 de refera la o speta diferita--filmare pe domeniul public. Eu  vorbesc de spatiul privat personal.

Edited by flp014, 11 June 2018 - 15:15.


#45
neluttp

neluttp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2004
Dacă nu vrei să pricepi, eu nu am cum să te ajut. Spațiul privat este al tău nu al femeii de la curățenie și nu trebuie să-i dai explicații, eventual spui că e cameră falsă ca să descurajezi hoții. Numai că acele înregistrări nu le poți folosi decât la poliție sau procuratură și ți-am dat exemplu concret de folosire a înregistrărilor.

#46
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
ok, got it!

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,434
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajdexterash, pe 21 mai 2014 - 01:53, a scris:

unt filmati/inregistrati si sa oferi acces la inregistrari, inclusiv acces pentru a putea fi sterse
Daca aplicatia este publica, trebuie sa faci foarte bine cunoscut acest lucru si sa nu faci publice inregistrarile, daca ar putea aduce prejudicii de imagine/identificare/etc. De asemenea, esti obligat sa oferi acces la inregistrari si la posibilitatea de a fi sterse.
Stiu un caz in care la mall s-a furat dintr-un magazin, iar administratorii mall ului nu au dat acces nici macar la seful magazinului care functioneaza in acel spatiu.  Doar politia te poate obliga sa pui imaginile la dispozitie..

Vizualizare mesajgoguboeru, pe 26 decembrie 2016 - 01:17, a scris:

Caz concret subsemnatul. Am pus o camera de luat vederi care filma de la mine de la balcon locul de parcare.
Montata de mine ,achizitionata de mine . O infractoare cu un cutit imi inteapa in lateral 2 cauciucuri.
Evenimentul este surprins in direct de camera. Au existat si martori filmati si ei (unul dintre ei furnizand cutitul "buclucas"infractoarei)
care au recunoscut la Politie ca intr-adevar infractoarea este aceea persoana.
Identificarea infractoarei in imaginea de pe camera realizata.
Transpus de pe HDD pe DVD filmarea. Mers cu ea la Politie facut reclamatie scrisa.
Infractoarea chemata la politie identificata ,pozata ,intocmit dosar .
Subsemnatul am fost intrebat de politie daca doresc sa merg mai departe iar daca nu ce pretentii am.
Am acceptat sa fiu despagubit cu pretul cauciucurilor si a manoperei aferente. Am retras plangerea.

Mentionez ca Politia a folosit inregistrarea furnizata.
era interesant daca ne spuneai si motivul  "infractoarei".

#48
laurwh

laurwh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 04.02.2015
salutare tuturor.
doresc sa insalez 2 camere video pe palierul blocului unde locuiesc.
pentru asta, stiu ca am nevoie de semnaturile tuturor proprietarilor de apartamente, de pe palier.
a facut cineva treaba asta? aveti vreun model de formular..conform GDPR?

#49
Sky83

Sky83

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.06.2020
Salutare tuturor!

Vreau sa mentionez ca inainte de a activa un topic destul de vechi, am folosit functia "search" si am citit absolut fiecare post privind intrebarea mea, dar din pacate nu am gasit niciun raspuns concret.
Doresc sa montez in curtea mea, proprietate privata, cateva camere video. Motivul este destul de intemeiat, am fost "vizitati" de tot felul de boschetari care au furat diverse chestii din curte, intrand in curte chiar si cu noi in casa, alti boschetari care ne-au mazgalit gardul cu o imitatie de grafiti, aruncat gunoi in curte...si multe alte probleme de genul acesta.
As dori sa instalez 2 camere in curte si 2 camere pe 2 stalpi rentagulari pe care doresc sa ii sudez pe inaltime, in continuarea stalpilor laterali ai gardului meu.
Planul l-am facut, am gasit si cine sa mi le monteze (o pers fizica care se ocupa cu asa ceva, dar nu are firma), intrebarea mea este privind legalitatea.
Am inteles ca in interiorul curtii mele pot filma cat vreau.
Intrebarea mea: cele 2 camere de pe stalpi, vreau sa bata pe straduta din fata portii mele, in locul unde ne parcam cele 2 masini personale(care si ele la randul lor au destule urme de la soferii "priceputi" care trec pe strada) si pe toata lungimea gardului. Mentionez ca nu le voi indrepta spre curtile vecinilor, cu toate ca nu ar avea nicio problema deoarece si ei doresc sa isi monteze camere.
Pana la urma, am voie sa montez acele camere care bat in strada sau imi trebuie nu stiu ce aprobare de la politie sau montaj doar cu o firma autorizata?
Tin sa precizez ca am trimis si un email la politie si unul la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, dar momentan nu am primit niciun raspuns.

Multumesc anticipat!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate