Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Legalitate montare sistem de supraveghere video proprietate privatã

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

View Postandreic, on 21 mai 2014 - 13:36, said:

Alea respecta legislatia. Dupa cum a aratat si maramicuip important e ce faci cu imaginile/cum le folsoesti; ca filmezi, e legal.
Care legislatie frate, care?
Nu e legal nimic. Si nu e fix nici o diferenta intre ce se intampla pe strada (loc public) si situatia descrisa de initiator (chiar daca e spatiu privat).
E dreptul meu sa ma opun atat filmarii cat si fotografierii, si chiar sa cer stergerea acestor imagini.

#20
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006

View Postcolombo2003, on 22 mai 2014 - 11:12, said:

Care legislatie frate, care?
Nu e legal nimic. Si nu e fix nici o diferenta intre ce se intampla pe strada (loc public) si situatia descrisa de initiator (chiar daca e spatiu privat).
E dreptul meu sa ma opun atat filmarii cat si fotografierii, si chiar sa cer stergerea acestor imagini.
Tu poti linistit sa te opui filmarii si sa soliciti ștergerea,  asta nu înseamnã ca se va si intampla asa.

#21
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
Cred ca am uitat sa specific , datele obtinute in urma filmarii vor ramane strict confidentiale . Mi-am pus camera pentru ca am fost vizitati de " vârcoaurolaci " si am nevoie de o dovada pentru a fi mai usor politiei sa-l gaseasca pe vinovat sau mie , sa-l pot aduce pe calea cea dreapta ( si nu ma refer la o targă , cred .. ) . Vad totusi ca parerile sunt foarte impartite .. o sa ma interesez direct la politie , sa vedem despre ce este vorba si o sa anunt aici. Oricum..multumesc pentru raspunsuri !

#22
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

View Postdexterash, on 21 mai 2014 - 01:53, said:

Daca aplicatia/sistemul este privata (strict), nu vei avea probleme. De asemenea, ar trebui sa anunti toti vizitatorii tai ca sunt filmati/inregistrati si sa oferi acces la inregistrari, inclusiv acces pentru a putea fi sterse.
Daca aplicatia este publica, trebuie sa faci foarte bine cunoscut acest lucru si sa nu faci publice inregistrarile, daca ar putea aduce prejudicii de imagine/identificare/etc. De asemenea, esti obligat sa oferi acces la inregistrari si la posibilitatea de a fi sterse.

Da, esti obligat sa pui la dispozitia organelor de ancheta care iti prezinta un mandat, nu oricui ii se pare ca l-ai filmat cand s-a intins sa-ti fure cirese din copac.


De cand trebuie sa dai explicatii daca filmezi pe spatiu public sau in spatiul tau privat?

View Postcolombo2003, on 22 mai 2014 - 11:12, said:

Care legislatie frate, care?
Nu e legal nimic. Si nu e fix nici o diferenta intre ce se intampla pe strada (loc public) si situatia descrisa de initiator (chiar daca e spatiu privat).
E dreptul meu sa ma opun atat filmarii cat si fotografierii, si chiar sa cer stergerea acestor imagini.

Mirlau miorlau, vin intr-o zi pe strada, te caut si te filmez pana intrii in scara blocului si da, ai dreptul sa te opui filmarii, adica sa fugi, sa sari in boscheti, sa te sui intr-un taxiu, dar nu pui mana pe camera mea in veci si pururi si nici nu ma poate obliga cineva sa sterg filmarea. Nici un judecator.

Edited by keeekeeess, 24 May 2014 - 18:50.


#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postkeeekeeess, on 24 mai 2014 - 18:46, said:

Da, esti obligat sa pui la dispozitia organelor de ancheta care iti prezinta un mandat, nu oricui ii se pare ca l-ai filmat cand s-a intins sa-ti fure cirese din copac.

De cand trebuie sa dai explicatii daca filmezi pe spatiu public sau in spatiul tau privat?

Mirlau miorlau, vin intr-o zi pe strada, te caut si te filmez pana intrii in scara blocului si da, ai dreptul sa te opui filmarii, adica sa fugi, sa sari in boscheti, sa te sui intr-un taxiu, dar nu pui mana pe camera mea in veci si pururi si nici nu ma poate obliga cineva sa sterg filmarea. Nici un judecator.
http://www.dataprote...Document?id=784

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmandrku, on 21 mai 2014 - 22:38, said:

Pe proprietatea privata nu esti obligat sa anunti pe nimeni. Nici chiar vecinii sau vizitatorii.
Dacă în raza camerelor intră și porțiuni din proprietatea vecinilor e de preferat să li se spună și să li se ceară acordul în scris pentru monitorizarea acelor părți din proprietate. Reclamația pentru supraveghere fără consimțământ e singura problemă legală pe care o pot avea cei care își montează astfel de sisteme. Nu e interzis să se instaleze și o poate face oricine dacă se pricepe, nu trebuie să fie firmă autorizată.

#25
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
interesant.. s-a "trezit" subiectul dupa 2 ani.

View Postdexterash, on 24 mai 2014 - 20:46, said:

citat din link:
(2) Prevederile prezentei decizii nu se aplică prelucrărilor de date cu caracter personal, prin mijloace de supraveghere video, efectuate de persoanele fizice exclusiv pentru uzul lor personal, dacă datele în cauză nu sunt destinate a fi dezvăluite.

asadar keeekeeess avea dreptate...

#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
S-a înființat aria asta, de-aia l-am dezgropat :) Poate fi de folos.

View Postshmu, on 12 septembrie 2016 - 13:35, said:

asadar keeekeeess avea dreptate...

Și hai-hui avea:

View Posthai_hui, on 21 mai 2014 - 15:15, said:

În concluzie, o persoană fizică îşi poate instala liniştită orice sistem de supraveghere, fără nici o licenţă şi fără nici un aviz. Da, firma care îi instalează sistemul (dacă apelează la o astfel de firmă) trebuie să aibă licenţă, însă chiar şi în situaţia în care acea firmă nu are licenţă, nu e problema beneficiarului.
Obligaţiile pe care le are posesorul unui astfel de sistem sînt două: să păstreze confidenţialitatea informaţiilor şi să pună la dispoziţia poliţiei înregistrările, atunci cînd i se solicită sau cînd sînt surprinse fapte penale pe înregistrare.


Eu am completat doar cu amănuntul privind acordul vecinilor pentru cazurile în care sunt filmate și porțiuni din proprietățile lor.

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
CAPITOLUL II
Respectul datorat fiinţei umane şi drepturilor ei inerente

SECŢIUNEA a 3-a
Respectul vieţii private şi al demnităţii persoanei umane
Art. 74
Sub rezerva aplicării dispoziţiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vieţii private:
c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia;

ba mai mult decat atat... adica mai mult decat prevederile din codul civil, in codul penal gasim:

Art. 226
Violarea vieţii private
(1) Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinta sau încăpere ori dependinţă ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
(2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Edited by Nero-d, 13 September 2016 - 21:35.


#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
nero-d, te referi la musafiri? Că ar fi altă discuție.
Aici toți vecinii proprietari sunt de acord cu montarea camerelor pentru supravegherea exterioară.

#29
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
legea nu face referire la musafiri ci la persoane!

nici nu vreau sa pomenesc de eficienta zero!!!

mai mult te apara un abțibild de la o firma de paza decat cel mai sofisticat sistem de supraveghere sau de alarma!
odata prejudiciul creat, sansele de recuperare sunt nule spre zero!

legal, fara acordul protagonistilor, poti doar monitoriza live... nu si inregistra!

o instalatie de supraveghere fara unitate de stocare e perfect legala...
acordul vecinilor pentru instalare e una, acordul musafirilor e alta!!!... daca ti-ai filmat musafirul fara acordul lui esti penal!
acordul explicit pentru folosirea imaginilor e altceva... tine de legea drepturilor de autor!
iar stocarea/prelucrarea datelor cu caracter personal se poate face de catre persoana fizica, dar numai cu acordul celui in cauza!

Quote

asadar keeekeeess avea dreptate...
nup!, n-avea!

Edited by Nero-d, 14 September 2016 - 05:08.


#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Le amesteci că fără țâșpe minute de cheltuit nu se poate răspunde la toate. Și hai că dacă ai vrea să discuți ar merita dar așa, cu păreri bătute în cuie, chiar nu văd rostul.
E forum, fiecare își poate spune părerea. Eu mi-am zis-o pe a mea.

#31
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
legea e batuta in cuie!...
unde-i lege, nu-i loc de pareri!!!... nu ne tocmim pe marginea ei!

tu-ti exprimi o parere care contravine legilor in vigoare... atat!
ai dreptul la parere? desigur! este ea pertinenta? nu!
orice parere e bine venita daca n-ar fi legi care sa sustina contrariul!
intre tine si lege... cine crezi ca are "dreptate"?!?

general vorbind, impresia ca poti face ce vrei la tine in casa, pe proprietatea ta, e falsa!

si nu le amestec deloc... totul e foarte clar dar contine mai multe aspecte!

Edited by Nero-d, 14 September 2016 - 07:55.


#32
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Un element esential al acestei probleme este LOCUL. savarsirii faptei.

#33
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
la ce fapta te referi?

#34
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Locul unde se efectueaza captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane, fotografierea, sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane.

#35
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Pentru cei care au citit pana aici si n-au inteles nimic :
Raspuns la intrebarea acestui subiect : Este legal sa-ti montez tu personal pe proprietatea ta un sistem de supraveghere video ; ESTE
Pentru cunoscatorii legii 333/2003  va reamintesc ea a fost modificata de legea 187 /2012 si la articolul 137 spune clar ca este pedepsit scopul comercial , nu cel privat / personal

Legea 187 /2012
Art. 137
Legea nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor, publicata Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 525 din 22 iulie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:
1. Art. 58 va avea urmatorul cuprins:
Art. 58
Desfasurarea in scop comercial de activitati de paza sau protectie, de proiectare, producere, instalare si intretinere a sistemelor de alarma impotriva efractiei sau a componentelor acestora fara atestat ori fara licenta de functionare prevazuta de lege constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.

Edited by proagro, 06 November 2016 - 00:13.


#36
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-ai inteles absolut nimic din nimic!
4, stai jos!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate