Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre Osho

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
annnna13

annnna13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 20.05.2014
Buna...ce parere aveti despre Osho...citeam din el zilele trecute si mi se pare ca se contrazice....prima data zice despre iubire ca e totul..solutia la toate problemele etc :
  • Rejoice that the god of love is your judge. That is the greatest hope for man. Otherwise man commits so many errors: if God is only a cold judge then there is no hope. God is in passionate love with his existence, hence immense forgiveness goes on flowing from him. He comes like a flood and takes all your sins and errors and mistakes away. The moment he starts pouring on you, showering on you, you are cleansed of all dirt, of all dust.It is not a calculation, it is not arithmetic. Life is love, and living a life of love is the only religious life, the only life of prayer, peace, the only life of gratitude, grandeur, splendor.
  • Apoi tot el vine si zice ca nu e de ajuns numai iubirea:
  • And I am not against love; it is just one step lower than freedom, and it is beautiful to have love as a fragrance around you. Let freedom be your center and love be your circumference. Let love be the circumference and freedom the center, and you will have a total being, a whole being.Freedom is the ultimate desire of man. Man comes to flowering only in freedom. Meditation will bring freedom
  • Apoi despre relatii, zice ca relatiile distrug iubirea:
  • Relationship is a structure, and love is unstructured. So love relates, certainly, but never becomes a relationship
    Become alert! Relationship destroys love, destroys the very possibility of its birth.

  • Apoi ca sunt bune:

  • The deeper you live, the deeper you know yourself, in relationship, in aloneness. The deeper you move in relationship, in love, the deeper you know.

  • Cine sa mai inteleaga..mi se pare ca se contrazice...


#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Osho? Un ți- brazilian destept care a vazut ca-s multi prosti in jur care doresc sa fie prostiti. Asa ca a inceput sa o arda cu ce vreau prostii sa auda cu bla bla spiritualitate etc. Dar omu' avea vreo 100 de rolls royce-uri. Un fel de John Lennon, acest "imagine all the people" we dont money just love bla, desi in realitate avea cadillac tunat de 2 milioane de lire, isi batea nevasta si nici un parinte prea bun nu era :)). Dar mna.

#3
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@annna13: Doar "pare" ca se contrazice, dar nu se contrazice deloc.

Edited by SOCRATE_MMXII, 20 May 2014 - 17:36.


#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postannnna13, on 20 mai 2014 - 17:23, said:

Cine sa mai inteleaga..mi se pare ca se contrazice...

Aici ai perfecta dreptate ti se pare ca se contrazice... Posted Image  Eventual citeste-l deja tradus itri va fi ceva mai usor sa intelegi ce blatereaza.

a blatera = a spune lucruri cu rost si fara rost, separat sau amestecate, adesea mai mult fara rost (ca sa evitam incomprehensibile) Posted Image

#5
annnna13

annnna13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 20.05.2014

View Postpoadol, on 20 mai 2014 - 17:53, said:

Aici ai perfecta dreptate ti se pare ca se contrazice... Posted Image  Eventual citeste-l deja tradus itri va fi ceva mai usor sa intelegi ce blatereaza.

a blatera = a spune lucruri cu rost si fara rost, separat sau amestecate, adesea mai mult fara rost (ca sa evitam incomprehensibile) Posted Image

pai, tu esti de acord cu el sau nu?

#6
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Multi "sfatuitori"planeta asta are.

#7
annnna13

annnna13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 20.05.2014
da...cred ca pana la urma ar fi cel mai bine sa avem incredere in noi, nu in ce zice unul si altul...bine ca suna asa frumos ce spune el, dar dupa aia nu mai inteleg, ori sunt eu obosita :))

#8
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
"No matter how many holy words you read, if you don't live by them." - Buddha

Edited by SOCRATE_MMXII, 20 May 2014 - 18:23.


#9
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
Nu stiu ce sa zic, sunt 1 mie ca el. Oameni cu un sistem de credinte, cu niste idei. El a devenit faimos pentru ca oamenii l-au promovat, au vrut sa aibe un "guru" pe care sa il asculte.
Majoritatea oamenilor de pe lumea asta sunt nefericiti, si daca apare cineva care sa iti spuna ca el stie calea ca sa iesi din nefericire, foarte multi il vor asculta. De asta are in fond succes religia.

Asta nu inseamna neaparat ca ceea ce zice el e de valoare, nici ca e vreo prostie.

Dar ce vreau sa spun si ce e de fapt important in treaba asta: Valoarea lui a fost data de oameni, 100 de milioane de oameni l-or fi ascultat. EI bine, daca invatatura lui era asa de valoroasa si profunda, crezi ca ar fi inteles-o 100 de milioane de oameni?.
Osho vinde promisiunea, nu finalul.Crezi ca ideea lui au inteles-o 100 de milioane de oameni si au mai si aplicat-o ca sa poata sa spuna daca e adevarat ce zice el sau nu.

Si chiar daca cineva incearca invataturile lui si nu reuseste nimic, poti oricand sa spui ca e invatacelul de vina nu invatatorul.

#10
Jo-Malbun

Jo-Malbun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 27.03.2014

View Postannnna13, on 20 mai 2014 - 17:23, said:

Buna...ce parere aveti despre Osho...


Cine sa mai inteleaga..mi se pare ca se contrazice...
Pentru un dement dezaxat se „mișca” bine... Posted Image
Satanism rafinat, asta făcea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s7gzSsqMgCk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
Eu am citit o carte "Namaste" al unui roman care s-a dus in india la un loc de invatatura al lu Osho. Chiar mi s-a parut f interesanta. Urla acolo ca sa se elibereze de ce tin in ei

#12
Plotin

Plotin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.02.2012

View Postannnna13, on 20 mai 2014 - 17:23, said:

Buna...ce parere aveti despre Osho...citeam din el zilele trecute si mi se pare ca se contrazice....prima data zice despre iubire ca e totul..solutia la toate problemele etc :
Cine sa mai inteleaga..mi se pare ca se contrazice...

El nu a descoperit nici măcar-apa caldă.A exprimat învățătura în care fusese crescut...http://ro.wikipedia.org/wiki/Jainism
Dacă vrei să înțelegi...trebuie să citești,să citești și iar să citești.Acolo lucrurile se leagă,se complectează,sunt integrate într'un tot. Aici,dacă cunoști un domeniu,e suficient...acolo ești abia un învățăcel care vrea să cunoască

#13
annnna13

annnna13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 20.05.2014

View Poststefy, on 20 mai 2014 - 21:28, said:

Nu stiu ce sa zic, sunt 1 mie ca el. Oameni cu un sistem de credinte, cu niste idei. El a devenit faimos pentru ca oamenii l-au promovat, au vrut sa aibe un "guru" pe care sa il asculte.
Majoritatea oamenilor de pe lumea asta sunt nefericiti, si daca apare cineva care sa iti spuna ca el stie calea ca sa iesi din nefericire, foarte multi il vor asculta. De asta are in fond succes religia.

Asta nu inseamna neaparat ca ceea ce zice el e de valoare, nici ca e vreo prostie.

Dar ce vreau sa spun si ce e de fapt important in treaba asta: Valoarea lui a fost data de oameni, 100 de milioane de oameni l-or fi ascultat. EI bine, daca invatatura lui era asa de valoroasa si profunda, crezi ca ar fi inteles-o 100 de milioane de oameni?.
Osho vinde promisiunea, nu finalul.Crezi ca ideea lui au inteles-o 100 de milioane de oameni si au mai si aplicat-o ca sa poata sa spuna daca e adevarat ce zice el sau nu.

Si chiar daca cineva incearca invataturile lui si nu reuseste nimic, poti oricand sa spui ca e invatacelul de vina nu invatatorul.

That's really smart...

#14
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Poststefy, on 20 mai 2014 - 22:25, said:

Eu am citit o carte "Namaste" al unui roman care s-a dus in india la un loc de invatatura al lu Osho. Chiar mi s-a parut f interesanta. Urla acolo ca sa se elibereze de ce tin in ei

Contra cost.
Stii cate Rolls-uri are Osho?

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
De unde ati aparut astia contra lui Osho aka Shree Rajneesh ?! Cat v-am cautat :) Este fabulos cum s-a dezvoltat fenomenul "intelectual" dupa moartea escrocului, probabil se castiga bine din re-brandingul unui lider de secta.

View Postdark, on 11 iulie 2014 - 12:00, said:


Contra cost.
Stii cate Rolls-uri are Osho?

Stiu eu stiu eu Posted Image 40. Dar a murit omul, cre' ca s-a integrat in absolut.

#16
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postpoadol, on 20 mai 2014 - 17:53, said:



Aici ai perfecta dreptate ti se pare ca se contrazice... Posted Image  Eventual citeste-l deja tradus itri va fi ceva mai usor sa intelegi ce blatereaza.

a blatera = a spune lucruri cu rost si fara rost, separat sau amestecate, adesea mai mult fara rost (ca sa evitam incomprehensibile) Posted Image
Multi citesc dar foarte putini il inteleg. Intradevar se contrazice, daca privesti dintro perspectiva mai ingusta, insa daca ajungi la capacitatea necesara sa intelegi mai profund, vei realiza, ca tot ce a spus el sau altii ca el este fara greseala (absolut daca vrei)

Edited by AHDUB, 12 July 2014 - 23:03.


#17
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAHDUB, on 12 iulie 2014 - 23:02, said:

Multi citesc dar foarte putini il inteleg.

Si daca l-ai inteles, cu ce te ajuta?

#18
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Intrebare :Daca il citim pe Osho fara sa ne gandim la Rolls si alte lucruri lumesti merita ? Eu am auzit doar de acest Osho, si sunt curios daca merita citit, fara prejudecati, ca are Rolls si alte masini de 2 mil de euro.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate