Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Viața în Epoca Ceaușescu: lumini și umbre

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31473 replies to this topic

#21709
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostSidorin, on 05 noiembrie 2018 - 10:24, said:

@djl
Am fost invitați la un grătar cu nașii din București la o rudă bogată.Toată casa cu mobilă de la SH, foarte pricepuți în restaurare. Nu mi-a venit să cred cât bun gust poate să fie în aranjarea unor vechituri într-o cameră. Cel puțin camerele decorate „popular”, rustic, m-au lăsat „mască”.
Lipsa kitsch-ului, părerea mea, atât cât mă pricep.
CRT-uri în camere (atunci m-am gândit la prietenul de pe SP).

CRT-uri alb negru cu carcasa mobila? Nu de alta dar daca nu sunt alb-negru nu au nici un farmec…..

#21710
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Cred că erau color...
O grindă de stejar care care era ”inima” casei, 12 metri lungime, chiar am studiat-o.

#21711
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,559
  • Înscris: 13.06.2004
Mai devreme mă gândeam la filme și televizoare... și uite peste ce dau pe facebook... multe televizoare la Magazinul "Omnia" din Ploiești (et. 4, anul 1974). Cineva are un pliant din acel an... Un tv color din anii '80.
Eu am făcut rost de peliculă de 16 m.m. și acum caut proiector.

Attached File  Omnia Ploiesti Et. 4 1974 45351651_2232943826937712_1183062124801294336_n.jpg   81.6K   30 downloads


Și jucării (în nu știu ce an). În anii '80 am avut jucării Chinezești și îmi pare rău că nu le mai am (mai am o parte din jucăriile din copilărie). Ce vremuri   :(

Attached File  Magazin Omnia Ploiesti 45494934_2232939033604858_8159864952417419264_n.jpg   89.98K   30 downloads

#21712
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postdjl, on 05 noiembrie 2018 - 20:04, said:

Mai devreme mă gândeam la filme și televizoare... și uite peste ce dau pe facebook... multe televizoare la Magazinul "Omnia" din Ploiești (et. 4, anul 1974). Cineva are un pliant din acel an... Un tv color din anii '80.
Eu am făcut rost de peliculă de 16 m.m. și acum caut proiector.

Attachment Omnia Ploiesti Et. 4 1974 45351651_2232943826937712_1183062124801294336_n.jpg


Și jucării (în nu știu ce an). În anii '80 am avut jucării Chinezești și îmi pare rău că nu le mai am (mai am o parte din jucăriile din copilărie). Ce vremuri   Posted Image

Attachment Magazin Omnia Ploiesti 45494934_2232939033604858_8159864952417419264_n.jpg

Magazinul radio-tv (dupa modelele hibride de TV pe lampi si forma aparatelor de radio Pacific e sigur din anii 70, cu probabilitate mare 1975-1978.

Magazinul de jucarii este plin cu jucarii romanesti (papusi Aradeanca, biciclete romanesti etc.). In localitatea mea, cam asa aratau magazinele de jucarii chiar pana in 1980-1985.

Nu neg ca ai fi putut avea jucarii chinezesti in anii 80, pentru ca esti din Bucuresti, unde chinezariile ar fi avut sanse sa stea totusi un interval mai mic de timp si pe raft. La mine in localitate insa, asa cum am mai spus, nu am mai vazut vreo chinezarie din 1980.

#21713
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,559
  • Înscris: 13.06.2004
Da, cred că e trecut greşit anul 1974. Pentru cei care au facebook, pliantul complet: https://www.facebook...hc_location=ufi
Am avut rude cu P.C.R. (Pile,...) şi poate aşa le-au găsit. Dar posibil să le fi luat din magazin. Am avut şi basculanta aia mare   :(

#21714
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
In primii ani 80 la magazinul Dema (depozit magazin) de pe Bulevardul Timisoara, cam pe unde e targul de vechituri, un magazin in care luai marfa, in general papaterie, direct dintrun fel de container metalic se gaseau si trenulete Piko pe langa jucarii chinezesti.

#21715
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,559
  • Înscris: 13.06.2004
În Bucureşti aveam "Romarta Copiilor".
Reclama asta o fi din anii '80 sau e imediat de după 1989?   :huh:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2vE1d4q2DSE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nişte fotografii care arată patea necosmetizată a vremurilor trecute: http://www.ap-arte.r...n/170/7147.html

#21716
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postdjl, on 05 noiembrie 2018 - 21:12, said:

În Bucureşti aveam "Romarta Copiilor".
Reclama asta o fi din anii '80 sau e imediat de după 1989?   Posted Image



Nişte fotografii care arată patea necosmetizată a vremurilor trecute: http://www.ap-arte.r...n/170/7147.html

"Fotografiile necosmetizate" sunt IMHO de pana prin 1979. (Imi dau seama dupa cum aratau daciile, incepand de prin 1980 incep sa fie dotate la spate si cu semnalizatoare mici de marcharier).

#21717
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt din anul 1975, aşa scrie în descriere.
Componente pentru trenuleţele Piko se găseau în magazinele Bucur Obor, Victoria, Cocor - atunci când se găseau. Erau foarte scumpe. Un vagon era 154 lei (dacă mai ţin bine minte), iar o bucată scurtă de şină pe 16 mm, 16 lei (1 leu milimetrul, probabil). O dioramă cred că te costa zeci de mii de lei, poate chiar sute de mii - ultima ediţie a TIB-ului, în 1988, avea expusă una, dar avea şi elemente rutiere funcţionale, inclusiv tramvaie şi troleibuze, nu numai trenuleţe (autoturismele erau doar de decor). Suprafaţa ocupată de dioramă era imensă, mi-a luat 15 minute să înconjor diorama, iar oraşul era conceput după modelul Braşovului: jumătate pe teren plan, jumătate pe munte. Pe munte funcţiona şi o telecabină. Era superbă. Pentru troleibuze se făcuse un mic artificiu: vehiculele aveau o micuţă şină pe mijloc, ca să circule pe sub reţeaua de contact.
Pentru anul acela - 1988 - în care se demola masiv, în care se stătea la coadă şi pentru raţiile lunare şi în care nu se răzbea fără cineva bine plasat, diorama expusă la TIB era atât o ofensă adusă copiilor români, cât şi o realizare genială.
O altă dioramă feroviară am văzut, cu vreo 5 ani în urmă, la unul dintre magazinele de electronice de pe str. Maica Domnului. Magazinul nu vindea nimic referitor la trenuleţe, probabil că era pasiunea patronului.
Ca jocuri, cel mai mult mi-au plăcut Mecano şi Pionierul Constructor 1 şi 2. Am impresia că după 1989 apăruse o versiune nouă de Mecano, pentru scurt timp.

Edited by PSC, 06 November 2018 - 12:27.


#21718
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,559
  • Înscris: 13.06.2004
Dioarama aia am văzut-o şi eu. Cred că era la scala N (mai mică decât TT). Eu am avut pe T.T. ... şinele s-au corodat - alea de "PIKO" aveau cred că şi Nickel şi nu corodează (cel puţin nu în halul ăla); dar am impresia că nu mai e diorama  :(   . Şi trebuie să bag reparaţie capitală la 2 locomotive. Acum m-aş exitnde pe H0 sistemul "Märklin", dar nu am nici bani şi nici loc de aşa ceva (ce am luat am luat că era la preţ mic).
Trenuleţele în general nu-s ieftine nici acuma. De aia oamenii preferă să le ia alte lucruri copiilor. Şi nici electronica, altă bucurie în anii ăia negri nu e ieftină, dar e mai ieftină decât pe atunci dacă îţi doreşti unele aparate.
Jocuri 'Mecano' şi 'Pionerul constructor' au existat şi în ţări capitaliste - la origine firma "Meccano" a produs aşa ceva: https://en.wikipedia.org/wiki/Meccano
Frank Hornby a început şi producerea de trenuleţe în Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord.
Îmi permit un off-topic cu asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ryokI-gS9mM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21719
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,559
  • Înscris: 13.06.2004
Am văzut la cineva nişte role cu peliculă de 16 m.m. pe care scria "Jurnal animat". Existau asemenea jurnale pe vremea lui Ceauşescu?   :huh:
Un coleg a postat asta şi în sfârşit am aflat cum se numea serialul ăsta pe care l-am văzut în anii '90... deja era Dâmboviţa betonată şi eu îmi doream să o văd nebetonată, că eram curios cum arăta pe vremea când era nebetonată.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9WzNCOzElag?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Prima mea bicicletă, o 'Pegas' am luat-o prin 1987-1988 de la un magazin care se afla pe Str. Aviator Radu Beller, la parterul unuia dintre blocurile alea noi de 4 etaje. Ştiu că am scos şi banii din puşculiţă (au trecut ani, aşa că nu mai ţin minte cât am scos). Era din aia cu roţi ajutătoare. Am ţinut-o pe balconul din faţă până în anii '90, când am dat-o unor rude de la ţară. Eu mă gândeam s-o folosesc că pe atunci nu avem bani de alta. Pe balconul din spate era una din aia cu şa lungă, care a fost a mamei mele - aia era mai potritivă pentru unul de 13-14 ani, dar nu ştiu de ce nu a vrut mama mea s-o reparăm că să mă pot da şi eu cu bicicleta   :(
Filme şi seriale cu liceenii au fost făcute, dar în afară de "Toamna bobocilor" a fost făcut vreunul cu studenţi?   :huh:
Ce nebunie era la cinematografele din centru când intra şi ieşea lumea. Şi alea aparţin acum unei alte epoci   :(

#21720
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,559
  • Înscris: 13.06.2004
:samui:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JC4v9FV28f4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Eh6_gzY1W7k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21721
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007
Magazinul București a fost demolat

#21722
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Da, am lucrat acolo 5 ani, pictor decorator...

Attached Files



#21723
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am intrat mulţi ani în magazin, atât în copilărie, cât şi în ultimii lui ani de funcţionare. Atunci când nu se mai găseau uniforme şi rechizite la Victoria (foarte des), ultima speranţă din zonă era Bucureşti. Îmi plăceau lifturile foarte mult, mi se păreau foarte mari şi, spre deosebire de cele de la Victoria, păreau mai încăpătoare.
Am, însă, un dubiu în ceea ce priveşte faţada: eu nu o văd reconstruită nicidecum. Va apărea o clădire de birouri, însă cu faţadă modernă. N-am nimic împotriva faţadelor moderne, le prefer în locul celor clasice, însă parcă nu-şi are locul acolo. Mai avem o clădire în centrul vechi, un turnuleţ din sticlă şi metal, total inoportun printre faţadele vechi.
Asta este una dintre bolile noastre: pe fondul complexului uniformizării şi al standardizării din epoca ceauşistă, unde cu toţii trebuia să ne îmbrăcăm, încălţăm şi să ne purtăm identic, a apărut nevoia disperată de diversificare, însă prost aplicată în 95% din cazuri.
Bucureştiului i s-a luat orice şansă privind dezvoltarea, din toate punctele de vedere, încă din anii 70, de la demolarea caselor şi construirea de blocuri. În nicio situaţie, o clădire P sau P+1 nu va da bine lângă una P+4 sau P+10. Între ele trebuie să existe zone-tampon, de preferat verdeaţă sau mini-parc.
Singura şansă pentru ca Bucureştiul să poată arăta bine în actualul trend al clădirilor office, este demolarea totală a clădirilor vechi. O idee ce pare absurdă la prima vedere, dar perfect realizabilă, după cum putem vedea. Amestecul de vechi şi nou nu este bun nici pentru clădirile vechi, nici pentru cele noi. Nu poţi asigura o infrastructură pentru ambele, decât prin extinderi - evident, în defavoarea clădirilor vechi.
În plus, dacă luăm în considerare şi faptul că Bucureştiul are risc seismic ridicat, nu putem vedea clădirile vechi cu ochi buni; sunt deja încercate de solicitări, în unele cazuri consolidarea costând mai mult decât reconstrucţia şi implicând modificarea aspectului original al clădirii.

#21724
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Era o vechitura...la modul cel mai concret, imputita...
Ce avea frumos erau vitrinele, chiar cochete...

Acolo nu are rost sa construiesti mai nimic...nu ai locuri de parcare...poate cite o circiuma pe etaj...

#21725
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postdjl, on 11 noiembrie 2018 - 13:52, said:

Am văzut la cineva nişte role cu peliculă de 16 m.m. pe care scria "Jurnal animat". Existau asemenea jurnale pe vremea lui Ceauşescu?   Posted Image
Au existat pana pe la mijlocul deceniului 70, imi amintesc vag de ele, erau alb-negru si erau ca "Telejurnal" de la TVR. Rulau la cinematografe la inceputul proiectiei, apoi urma o pauza scurta de 1 minut, apoi incepea filmul. Ulterior au fost inlocuite cu "completari", filme documentare produse de "Sahia Film", unele dintre ele mai interesante, altele mai putin.

Quote

Un coleg a postat asta şi în sfârşit am aflat cum se numea serialul ăsta pe care l-am văzut în anii '90... deja era Dâmboviţa betonată şi eu îmi doream să o văd nebetonată, că eram curios cum arăta pe vremea când era nebetonată.
Uita-te la documentarul asta din 1980; mie mi-a placut foarte mult atunci, aveam 13 ani.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nGgRF8Z7krA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Filme şi seriale cu liceenii au fost făcute, dar în afară de "Toamna bobocilor" a fost făcut vreunul cu studenţi?   Posted Image
De exemplu, "Buletin de Bucuresti" (1983)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kDKLbzEB37U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21726
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,559
  • Înscris: 13.06.2004
Între timp am văzut cum arăta nebetonată     Posted Image      Păcat că era împuţită Posted Image
Am luat nişte nişte peliculă de 16 m.m. cu chestii din perioada Ceauşescu şi sper că cât de curând am să iau şi un proiector pentru ele (derulator, aparat de lipit mai greu).
În Magazinul "Bucureşti" am intrat doar o dată undeva în jurul anului 2000. Prin "Bucur Obor", "Uniea", "Titan" mă plimbam mai mult şi am prins cât aveau încă parţial vechiul aspect. Dar "Unirea" avea scară rulantă pe atunci?   Posted Image
Pe "Bucureşti" au rămas şi după 2000 reclamele luminoase vechi, chiar dacă nu mai erau funcţionale de ani. Le-au dat jos acum cel puţin 6 ani şi păcat că mai mult ca sigur au fost distruse   Posted Image
Pe Maica Domnului azi sunt magazin de componente electronice. Cam ce magazine erau acolo pe vremuri?   Posted Image
Vă aduceţi aminte de "Dioda"   Posted Image

Maşini, nu v-aţi săturat de maşini?!!
Trenul cu care merg la început cei 2 escroci vine cumva dinspre Sighişoara spre Braşov?   Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lBVCvALWgxA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 16 November 2018 - 14:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate