Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Viața în Epoca Ceaușescu: lumini și umbre

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31473 replies to this topic

#17857
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Pentru nostalgicii comunisti!
Pe vremea lui ceașcă ați fost informatori ai securității?
Ați turnat pe cineva sau doar ați semnat adeziunea de informator al securității?
Dar la miliție ați turnat vreun vecin?
Dar pe voi v-a turnat cineva?

#17858
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Eu nu am fost informator al securităţii, nu am „turnat” pe cineva şi nu mi s-a cerut vreodată să semnez o adeziune de informator, nu am „turnat” pe nimeni la miliţie, miliţia economică a fost de două ori în curte la noi când tatei i-a fost adus ilegal nisip şi pietriş necesar pentru construcţie. În anii ,70 tata, luptător la Stalingrad a primit 1 000 lei amendă pentru că a înjurat „comunismul” (Puteam să te închidem i-a spus maiorul T de faţă cu noi, dar ne este milă de ei...), când avea salariul de aprox. 1200 lei şi era singurul aducător de venit în casă.

Nu vreau să ştiu dacă m-a „turnat” cineva, probabil m-aş încărca de ură fără rost, oricum tot „ei” conduc şi urinează din ţări exotice pe noi, amărâţii care ne facem (sau ne-am făcut datoria) faţă de această ţară.

#17859
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 Sidorin, on 20 februarie 2018 - 16:24, said:

....

Nu vreau să ştiu dacă m-a „turnat” cineva, probabil m-aş încărca de ură fără rost, oricum tot „ei” conduc şi urinează din ţări exotice pe noi, amărâţii care ne facem (sau ne-am făcut datoria) faţă de această ţară.

miorotic cu adevarat .... nu vrei sa stii daca si cine te-a turnat .... dar te mira faptul ca la putere ajung tot felul de hahalere ...



"datoria" catre tara necesita in primul rand responsabilitate ... sa nu-ti doresti demascarea jigodiilor nu are prea mult de-a face cu responsabilitatea

#17860
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

 owl1960, on 20 februarie 2018 - 15:53, said:

Pentru nostalgicii comunisti!
Pe vremea lui ceașcă ați fost informatori ai securității?
Ați turnat pe cineva sau doar ați semnat adeziunea de informator al securității?
Dar la miliție ați turnat vreun vecin?
Dar pe voi v-a turnat cineva?
Ai auzit pe cineva sa recunoasca ca a turnat?Posted Image

#17861
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Păi nu trebuie să recunoască că a făcut el personal dar măcar să nu mai fie nostalgic după o epocă când la conducerea țării era un regim criminal.

#17862
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Normal că am avut parte de o mică percheziție domiciliară când am început să plâng la răsfoirea caietelor mele de școlar pe clasa a-2-a. Ce-o fi simțit mama când i-au fost răsturnate borcanele cu untură, cârnaț și carne în căutarea pistolului deținut de „dușmanul poporului”?
Un patent, o bridă telefonică, un fier adus de mine „de pe rampă”, asta au găsit, au zâmbit până și procurorii comuniști privind „dovezile” percheziției unui milițian moldovean (la noi, zonă cu unguri ei erau preponderenți).
Am crezut că aici sunt „lumini și umbre”, o să încerc să mă abțin de la postări, „doua ore de televiziune”, așa să rămână în memoria celor care ne vor urma!

Attached Files



#17863
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 owl1960, on 20 februarie 2018 - 15:53, said:

Pentru nostalgicii comunisti!
Pe vremea lui ceașcă ați fost informatori ai securității?
Ați turnat pe cineva sau doar ați semnat adeziunea de informator al securității?
Dar la miliție ați turnat vreun vecin?
Dar pe voi v-a turnat cineva?

pe mine, probabil, da, pentru ca eram capos si tot ceream documentatia produsului pe care il asamblam si cum aceasta era la "secret" .. foarte posibil.
in sectia aia, toti erau "ai cuiva" ... a' lu seful de la cantina, a' lu presedintele de sindicat, a' lu secretarul de partid .. dar faptul asta nu impiedica respectivele persoane sa "traga la saiba" sa le sara ochii din cap, era plan de facut si cine lasa stacheta jos era atentionat cu "oi fi tu a' lu" dar si la prese bachelita sunt locuri de munca (sectia aia era UN INFERN). eram vizitati periodic de "securistul fabricii" si de catre cei de la documente secrete, care verificau existenta documentelor - desene tehnice si scheme de asamblare -
si le "recuperau spre improspatare pe cele puternic deteriorate.
erau si "de umplutura", oameni fara "spate" care faceau in general treburile mai grele-mizerabile, sa nu se murdareasca "doamnele" de la asamblare, dar astia erau meseriasi vechi din fabrica, oameni la care veneau ingineri si tehnicieni sa discute/dezbata probleme aparute in procesul de "asimilare in productie" ;) a ceeace faceam ..

#17864
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 r_murphy, on 21 februarie 2018 - 08:56, said:



Cândva odată eram foarte supărat și într-un post am zis:țară de căcat oameni de căcat.
Tu mi-ai răspuns:dacă țara și oamenii sunt de căcat eu cumva sunt profiterol.
Sigur nu m-am supărat și de-atunci nu am mai zis așa dar mie unul îmi e greu să nu spun lucrurilor pe nume.
Dacă libertate nu e nimic nu e și dacă accepți compromisul deja ești în căcat și căcatul nu e profiterol oricât ar plânge unii după vremurile alea.
Cu respect domnule!
Ps:bagă te rog frumos o bucată de înmormântare ce îți place ție mai mult!!!


#17865
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PpksxP-eN8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QwHWFBxR7eU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dOwCs5UjyLE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


chiar profiterol nu suntem, dar inghetzata de 3 lei suntem unii dintre noi ;)

Edited by r_murphy, 21 February 2018 - 12:23.


#17866
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 r_murphy, on 21 februarie 2018 - 12:22, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dOwCs5UjyLE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cândva odată în vremea de tristă amintire eram tânăr și aveam  doi copii mici din care unul sugar.
Lipsuri mari inclusiv de lapte praf că femeia a rămas fără lapte la purtator.
Se scoală sugarul și începe să urle de foame.
Nevasta dă să-i fiarbă laptele praf cumpărat de la farmacie.
Ghinion cutia goală.
Nevasta îl întreabă pe ăla mare:bă ai mâncat tu laptele din cutie?
Ăla mare recunoaște.
Alt lapte praf numai aveam pentru sugari.
Ce să faca nevasta.
Ia niște lapte din sticlă îl fierbe și îi adaugă niște zeamil(era un praf cu care se faceau niște budinci la cofetrie dar se gasea si de vânzare la cofetrie) ca să se și sature urlătorul.
Toate astea au durat urlătorul urla și eu îl țineam în brațe îl legănam și îi cântăm melodia postată de tine.
Când a fost gata laptele cu zeamil în biberon urlătorul dormea dus.  
Până atunci nu am știut ce bine cânt.

#17867
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
cunoastem, zeamil si fosfarin .. cunoastem .. in legatura cu melodia, sa stii ca nu ti-am scanat memoria, dar ma bucur daca ti-am zgindarit o neplacuta amintire placuta ;)

#17868
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 r_murphy, on 20 februarie 2018 - 08:15, said:

sugestie - rugaminte, este relevanta virsta la care s-a intimplat relatarea, dar (si aici fac rugamintea catre toti cei care au bunavointa sa-si povesteasca trairile) zi si anul in care se intimplau Posted Image este foarte relevant.
Sunt născut în 1974. Promit că voi scrie şi anul de acum înainte.

#17869
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Vesti bune, pardon, proaste pentru neocomunistii de la putere:

Quote

Anii de capitalism au lăsat România mai săracă cu 2 milioane de locuri de muncă şi peste 6.000 companii dispărute, a declarat Cristina Chiriac, ambasadoarea antreprenoriatului feminin în România şi preşedinte al Federaţiei Patronatelor Femeilor Antreprenor (FPTR) într-un comunicat de presă remis AGERPRES.
Doar fraierii mai cred ca Romania era saraca pe vremea lui Ceausescu. Posted Image

#17870
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 owl1960, on 21 februarie 2018 - 12:07, said:

Cândva odată eram foarte supărat și într-un post am zis:țară de căcat oameni de căcat.
Tu mi-ai răspuns:dacă țara și oamenii sunt de căcat eu cumva sunt profiterol.
Sigur nu m-am supărat și de-atunci nu am mai zis așa dar mie unul îmi e greu să nu spun lucrurilor pe nume.
Dacă libertate nu e nimic nu e și dacă accepți compromisul deja ești în căcat și căcatul nu e profiterol oricât ar plânge unii după vremurile alea.
Cu respect domnule!
Ps:bagă te rog frumos o bucată de înmormântare ce îți place ție mai mult!!!
Draguta, oameni si tara nu sint de cacat! Nici maca cei de-ai ca tine nu pot fi numiti asa!

 poadol, on 21 februarie 2018 - 15:30, said:

Vesti bune, pardon, proaste pentru neocomunistii de la putere:
Doar fraierii mai cred ca Romania era saraca pe vremea lui Ceausescu. Posted Image
Romania nu era saraca, romanii da!

P.S. Fraier e ala care te-a spalat pe ochi de dimineata! Cum iti permiti asemenea afirmatii?

#17871
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 tytysor, on 21 februarie 2018 - 16:36, said:

Draguta, oameni si tara nu sint de cacat! Nici maca cei de-ai ca tine nu pot fi numiti asa!
Draguta in viata sunt lucruri care se spun si lucruri care nu se spun!
Spre exemplu eu sunt fan tytysor pentru ca tu m-ai intrecut la toate capitolele in a spune verde in fata oricui ce merita.
Banuiesc ca nu ai timp si probabil nu merita ca sa pui la punct toti prostii.
Ca sa revenim la oile noastre imi asum si mai spun o data traim intr-o tara de cacat cu oameni de cacat.
Stii si tu o recunosti dar nu ai curajul sa afirimi raspicat ca asa e.
Cu stima domnule!

#17872
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 tytysor, on 21 februarie 2018 - 16:36, said:

.....Romania nu era saraca, romanii da!
N-am sesizat saracie in vremurile trecute . la ce te referi ?

#17873
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu sunt curios cât de mult i-a întunecat judecata cutremurul din 1977. Demolările au fost accelerate din cauza cutremurului, dar oare visa la mai multe ajutoare străine?

#17874
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 owl1960, on 21 februarie 2018 - 18:10, said:

Ca sa revenim la oile noastre imi asum si mai spun o data traim intr-o tara de cacat cu MULTI, FOARTE MULTI oameni de cacat, DAR MAI SUNT SI EXCEPTII
nu ar fi mai corect asa cum am editat?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

Malus_Dacus

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate