Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viața în Epoca Ceaușescu: lumini și umbre

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31473 replies to this topic

#14815
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Sistemul „pe disc” e mult mai periculos, taie carnea până la os în caz de cădere, se pare că tot sistemul clasic cu o „foarfecă” pe raf e mai bun!

#14816
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
"În 2009, PIB este 165 de miliarde de dolari adică triplu.

Structura economiei în 1989: 14,5% agricultură, 46% industrie, 5,5% construcţii, restul comerţ şi servicii. După 20 de ani: 6,5% agricultură, 23,5% industrie, 10% construcţii, 60% comerţ şi servicii.

8,3 milioane de salariaţi primeau o leafă medie de 3500 de lei brut, adică 3000 de lei net. La cursul oficial, asta însemna 200 de dolari. Pe piaţă, însemna un pachet de Kent pe zi.
În 2009, salariul mediu net a ajuns la 460 de dolari, adică cinci pachete de Kent pe zi. Număr de joburi: 4,4 milioane." Cum arăta economia românească în 1989

Cati dintre voi mai folosesc (subliniat mai jos):

Firma din Cluj a avut un avantaj evident de pe urma asocierii cu numele prof. dr. Ana Aslan, care a decis in 1967 ca Farmec sa produca marca Gerovital H3 - si azi una din cele mai cunoscute marci de produse contra imbatranirii, foarte populara in SUA sau Japonia. La ora actuala, numai doua companii - Farmec si Gerovital Cosmetics - au dreptul de a pune in vanzare cosmetice Gerovital.

"Alaturi de forta marcii Gerovital, producatorul clujean de cosmetice a exploatat fidelitatea romanului pentru inca trei marci: Doina (lapte demachiant), Tarr (lotiune dupa ras) si Triumf (solutie de curatat aragazuri)." Ce branduri romanesti au rezistat celor 15 ani de capitalism? (6 februarie 2006)

Edited by poadol, 23 June 2017 - 15:02.


#14817
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Şi acum ce putem să facem?  Eu am fost plătit într-o fabrică „specială” cu 5 300 lei/lună.

În vremea lui Ceauşescu, dar nu toată lumea a fost plătită la acest nivel!

Dacă nu ne punem „pe treabă”, praful se va alege de această ţară, sunt destul de batrân, ar trebui să nu-mi pese dar nu este aşa!

#14818
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View PostSidorin, on 23 iunie 2017 - 15:02, said:


Dacă nu ne punem „pe treabă”,


daaaa, pe treaba, pe treaba mareeeeee, pentru ca, domnu' gidea, domnu' cristoiu, fabrici .. unitatu de productie, nu prea mai este, in plus de asta, ce sa mai producem, cund piata este invadata de meidin china ?!?!?!

#14819
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostSidorin, on 23 iunie 2017 - 15:02, said:

Dacă nu ne punem „pe treabă”, praful se va alege de această ţară, sunt destul de batrân, ar trebui să nu-mi pese dar nu este aşa!
Majoritatea se gandesc din pacate doar la ziua de azi, viitorul "Sa-l ia naiba".

Edited by poadol, 23 June 2017 - 15:17.


#14820
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010

View Postr_murphy, on 23 iunie 2017 - 15:12, said:

daaaa, pe treaba, pe treaba mareeeeee, pentru ca, domnu' gidea, domnu' cristoiu, fabrici .. unitatu de productie, nu prea mai este, in plus de asta, ce sa mai producem, cund piata este invadata de meidin china ?!?!?!

La îngrăşăminte azotoase  nu am prea văzut „Made in China”. Când ţările arabe au rupt relaţiile economice cu România, statul de lângă noi a preluat exporturile României. Eram elev şi producţia de 1 000 to/zi care mergea în Orientul Mijlociu era catalogată „Made in Yougoslavie”. Câteva fraze sârbeşti, Pancevo, kombinat, bla, bla, bla! Probabil nici ăia nu erau atât de proşti ca să înghită că: „Kalkamonnsalpeterul” 53% e produs de sârbi!  

Nitrocalcarul şi praful de cretă erau aduse cu greutate din Dobrogea, măcinate şi puse pe flux.

Plus sutele de ingrediente (mai ales amine grase) aduse pe valută forte de la BASF Germany. Bine ca nu se „prindeau” arabii, în funcţie de „primitor” dozam compuşii!

Edited by Sidorin, 23 June 2017 - 17:37.


#14821
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Pentru Mauritania, Mali, Senegal, chiar Tunisia, puneam antiaglomerant condens de la calorifere. La Israel se schimba foaia, aia aveau proproiul laborator de control. Era greu să exporţi şi în RFG, ei controlau inclusiv liniile de producţie.

#14822
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Faţă de indieni, ştiu că am fost cei mai corecţi, ei ne trimiteau saci de iută: „Bombay, Madras, Calcutta”  şi noi îi umpleam cu azotat de amoniu 53%.

#14823
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Să nu uităm de vasele emailate produse la Mediaş   :rolleyes:

#14824
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
adjl, ca a distrus vieti si chiar generatii, ce zici?

Edited by Ayami, 23 June 2017 - 23:43.


#14825
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Pentru cunoscători pun primele două versuri și aștept  continuarea!
Direcțiaaa sala cu mese cu cântec înainte maaarș!!!
Cântă soldat pe drumuri și cărări
Cântă soldat din depărtate zari
Să...

Edited by owl1960, 23 June 2017 - 23:51.


#14826
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
http://casajurnalist...c-comunismului/

#14827
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postpoadol, on 23 iunie 2017 - 14:46, said:

1. "[...] adică 3000 de lei net.[...]Pe piaţă, însemna un pachet de Kent pe zi.
2. [...] Doina (lapte demachiant), Tarr (lotiune dupa ras) si Triumf (solutie de curatat aragazuri)."[...]

1. Sau vreo 30 pachete Carpati fara filtrupe zi, de 1000 de ori mai bune calitativ decit "Kent" de azi, care numai a kent nu miroase.
Pina si "Carpati fara" pe vremea aia avea mirosul sau specific. Acum TOATE tigarile noastre miros la fel de aiurea.
Asta ca sa comparam nu neaparat cu kent pe sub mina. Azi Kent nu mai are nici o valoare...
In plus, sa nu uitam ca 100 dolari [1989} > 100 dolari [2017].
Si sa nu uitam tehnologia. Azi faci kent pe banda rulanta tehnologizat, adica la pret de nimic fata de 1989. Si, culmea, e infinit mai prost.
2. Mai gasesti?
De "lapte Doina" nu comentez, era ok.
Tarr, da, parca era aiurea fata de un ..sa spunem, Denim, aroma "Original", ala inconfundabil atunci.
Daca iau acelasi Denim "Original" de azi, parca prefer Tarr-ul de atunci.
Deci, despre ce vorbim? Mere=pere?

#14828
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpoadol, on 23 iunie 2017 - 14:46, said:

Doina (lapte demachiant), Tarr (lotiune dupa ras) si Triumf (solutie de curatat aragazuri)." Ce branduri romanesti au rezistat celor 15 ani de capitalism? (6 februarie 2006)

View Postdiaconuliviu, on 26 iunie 2017 - 15:12, said:

De "lapte Doina" nu comentez, era ok.
Tarr, da, parca era aiurea fata de un ..sa spunem, Denim, aroma "Original", ala inconfundabil atunci.
Daca iau acelasi Denim "Original" de azi, parca prefer Tarr-ul de atunci.
Deci, despre ce vorbim? Mere=pere?

Cat costa si u8n pensat pe vremuri fetelor? Manechiura, pedichiura?

:lol:

#14829
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Industria Românească nu era o grămadă de fiare vechi, dar am o obsesie: România nu a avut nici un produs industrial care să fie apreciat de colecţionari sau pasionaţi, aşa precum au avut Est-Germanii, Polonezii, Cechii, Ungurii, Sovieticii.

#14830
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Şi dacă ar fi avut aşa ceva? Ar fi fost azi nivelul de trai mai mare? Ar fi fost mai puține războaie în lume?
Care e relevanța postării tale?


#14831
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Făceam o comparaţie actuală şi trecută cu alte ţări.
Da, dacă produsele noastre ar fi fost mai mult apreciate d.p.d.v. calitativ (mobila încă e), am fi dus-o mai bine.

#14832
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdjl, on 27 iunie 2017 - 02:34, said:

Făceam o comparaţie actuală şi trecută cu alte ţări.
Da, dacă produsele noastre ar fi fost mai mult apreciate d.p.d.v. calitativ (mobila încă e), am fi dus-o mai bine.

Mai omule, lasa-ma ma cu mobila.
E apreciata pentru ca e lemn masiv si e ieftina pentru ca e furata.
Si in vest se fac dar pretul e de 10 ori mai mare.

Apoi, la noi ingineria este zero.
D-aia si prefer de la IKEA.
Stiu ca e testata ca are sens si ca tine.
Nu-mi trebuie mai mult.

Apoi ce produse de calitate sa faca tara asta cand prosta dracului era seful cercetarii?
Habar nu aveau ce e aia proprietate fizica a materialului.
Schimba otelul de calitate si pune fier beton
La fel si cu aluminiu, scoate din aliaj ca nu se cunoaste, tot argintiu este.
Si promovau prosti pe linie politica sa-ti fie manager

Romanul NU PUTEA sa scoata calitate.
Pentru ca el FURA. Cand ceva merge bine, il strica pentru ca vrea sa castige mai mult furand
Am si in familie care se gandea sa deschida o cofetarie pentru ca acolo se poate fura usor, pui altceva in loc de unt, altceva in loc de lapte etc.
Cate cofetarii bune stii in Bucuresti?
A luat Aro, Mobra, MAN, Dacia, Oltcitul si nici n-au fost in stare sa le menitna calitatea, si tu visezi la un brand?

Uite-te cumse face turismul!
Se investeste in reclama si-n minciuni. Vine strainul aici si pleaca pacalit si furat.
Visator mai esti

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate