Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop CS 2

AirGPU (cloud gaming)

KAZA Univisa

Reciclare hard disk-uri defecte v...
 Vacanta 7-10 zile auto

Procedura inmatriculare auto din UE

Pot pune faianta noua peste adezi...

Probleme martorii de bord Opel Me...
 Opel Astra K sau Skoda Octavia 3?...

Completare formular Detalii Tehni...

Investitie intro firma

Buget de vis: ce caravana sa aleg...
 Caut un VPN gratuit si un Antivir...

ajutor VPN

Sfaturi montaj folie antivapori l...

Sistem audio recomandat

Vreau sa invat programare!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

dgn998

dgn998

New Member

• Grup: Members
Salutare Softpedia!Am 16 ani si sunt elev in clasa a IX-a la un liceu cu profil filologic.Pe langa literatura,mai am o pasiune.Programarea.Ideea este ca as dori sa invat un limbaj de programare foarte bine pana termin liceul,si m-am gandit la JAVA.Acum urmeaza intrebarile mele:
1) Pot invata sa programez singur,acasa?
2) Recomanda-ti-mi va rog un site de unde pot lua o documentatie cat mai clara si concisa
3) Ce sanse am sa intru la o facultate cu profil informatic?

yonut_a

yonut_a

Trala la la la

• Grup: Senior Members
Pai si daca esti asa pasionat de informatica de ce esti la filologie ?
1. Orice se poate cu vointa si munca
2. Ce stii despre programare inainte sa te arunci direct in Java ?
3. De intrat intri, important e sa faci faci , mai ales la matematica

dgn998

dgn998

New Member

Sunt la filo pentru ca astea imi sunt posibilitatile financiare.Despre proramare,nu stiu mare lucru,atat doar stiu ceva HTML, CSS si un pic de tot JAVA.Asa mi s-a recomandat,sa invat JAVA,la momentul actual despre programare stiu ca JAVA e un limbaj de programare orientat pe obiecte si  ca "Java is everywhere" :) De aceea am venit aici,sa fiu indrumat si de voi,imi place sa am cat mai multe perspective inainte de a ma apuca sa fac un lucru si vi-as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta si pe mine :)

Lon_don

Lon_don

Member

View Postdgn998, on 20 mai 2014 - 16:13, said:

Sunt la filo pentru ca astea imi sunt posibilitatile financiare

Nu inteleg care este legatura .

Mai sunt 4-5 saptamani de scoala , de la anul nu te poti transfera la un profil mate-info , mate-info intensiv info ?

dgn998

dgn998

New Member

Legatura este una simpla:locuiesc la sat ==>ca sa fac un liceu cu profil real trebuie sa ma mut la oras,iar parintii mei nu ar avea bani sa ma intretina.

Lon_don

Lon_don

Member

Stai sa inteleg . La tine in sat este un liceu care are doar profil uman ??? Cum este posibil ?

vyctoras1985

vyctoras1985

Guru Member

• Grup: Validating
baiatu n-a avut nota de informatica aia e treaba ...poate ii e frica de matematica poate nu vrea sa se faca de ras...cine stie poate are o prietena pe acolo, poate niste colegi mai rautaciosi, poate pana acum nu si-a afcut asa un proces sa isi dea seama ce ii place si a ales ce ise pare mai simplu si comod pana iese din situatie

ammazon

ammazon

Active Member from Bucharest

Mai oameni buni, ce va mai place sa fiti carcotasi si sa gasiti mereu defectul celorlalti. Daca puteti sa-l ajutati, bine, daca nu, va rog frumos sa nu mai intoxicati topicul aiurea. Omul are bunavointa, asa cum, poate ca multi dintre voi nu aveti.
@initiator: cauta pe internet tot ce tine de limbajul asta de programare. Sunt convins ca vei gasi informatii pretioase. Daca iti place acest lucru, esti dispus sa muncesti, avand in vedere ca esti la un liceu cu profil uman, sunt convins ca vei reusi pana la urma.
Mult succes!

vyctoras1985

vyctoras1985

Guru Member

• Grup: Validating
daca tot e deschis subiectul si eu sunt in aceeasi situatie : am fost la uman la liceu dupa aiam-am mai interesat de informatica. de fapt de prin liceu imi petreceam timpul pe la sala de jocuri. in fine poate niciodata nu mi-am facut un proces sa stiu exact ce vreau sa fac. dar o sa il fac si pe ala. pentru asta am nevoie sa nu pierd timpul si sa invat ceva chestiuni. de aia as avea o rugaminte la voi: care doriti puteti sa imi trimiteti si mie o pagina doua facuta in Notepad despre calculatoare. despre limbajele de programare , de spre hardware si caracteristicile la fiecare in parte , despre internet retele etc. atat cat va lasa pe voi inima sa imi trimiteti ma multumesc si cu 20 de randuri scrise
mersi

potae

potae

Sorosist frumos si liber

View Postdgn998, on 20 mai 2014 - 15:59, said:

Salutare Softpedia!Am 16 ani si sunt elev in clasa a IX-a la un liceu cu profil filologic.Pe langa literatura,mai am o pasiune.Programarea.Ideea este ca as dori sa invat un limbaj de programare foarte bine pana termin liceul,si m-am gandit la JAVA.Acum urmeaza intrebarile mele:
Da.

2) Recomanda-ti-mi va rog un site de unde pot lua o documentatie cat mai clara si concisa
Nu exista. In functie de ce anume cauti vei gasi surse mai mult sau mai putin complete sau pe intelesul tau.

Zero la cele care presupun examen de admitere. Insa te poti duce la una pe dosarel.

Incearca sa inveti C mai intai. Nu are prea multe chestii facute de-a gata prin el si vei intelege mult mai bine lucrurile. Java posibil sa fie un picut cam 'overwhelming' la inceput plus ca iti ascunde anumite chestii pe care ar trebui sa le stii deja cand te apuci de java sau alte limbaje de genul.

Later edit: dar de unde stii ca ai pasiune programarea daca nu stii nici un limbaj pana acum? O.o

Edited by potae, 20 May 2014 - 16:47.

ialex2000

ialex2000

Junior Member

eu zic prima data sa incepi cu Pascal ,ca si suport, iti recomand sa incepi cu manualele scolare de informatica in ordinea fireasca, clasa a 9-a, a 10-a... de preferat neintensiv pentru cel de a 9-a, pentru a beneficia de o introducere mai ampla in algoritmi ,dupaia C++ pentru inceput eu zic ca e destul

uite si un link dai la tehnic si gasesti mai multe https://www.worldit.info/

P.s:trebuie sa stii si ceva matematica

Edited by ialex2000, 20 May 2014 - 17:30.

dani.user

dani.user

Guru Member

http://forum.softped...72-programming/

pufandrei

pufandrei

New Member

Incearca aici http://www.scs.ubbcl...ri0089/articole

RpgBoy

RpgBoy

Member

2) Code Academy, TheNewBoston, w3school
Daca inveti bine mate si fizica, te duci la Politehnica, daca nu, ASE Cibernetica.

Eu am invatat acasa HTML, CSS, PHP, Javascript, GML, MySQL (desi, azi puneam o intrebare penibila pe forum despre CSS...) Inveti destul de bine de acasa daca esti pasionat. Cu Java, un prieten a plecat la facultate in Scotia, in 3 luni de munca la Mc si-a luat masina ^.^
Eu, m-am lasat de facultate, cu niste cunostinte medii de programare pentru ca ma pricep la marketing si sunt foarte inventiv. Daca esti un om inventiv, in recomand partea de marketing, SEO, etc. M-am apucat de afaceri pe la 12 ani, acum am 19 si castig destul de bine, programarea o stiu cam degeaba.
Ce vreau sa zic, e ca trebuie sa fii sigur ca o sa-ti placa, altfel iti pierzi mult timp cu ea. Nu e deloc usor si abia dupa ce cunosti limbajul o sa fie distractiv. Daca nu esti genul care sa invete mult, o sa-ti fie  greu...

dgn998

dgn998

New Member

De curiozitate,ce afaceri faceai la 12 ani?

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Mergi la biblioteca, gasesti carti acolo destule, nu vei intelege tot acum, revii altadata, intrebi pe oricine poti unde nu intelegi etc. Fara munca nu se poate. Plus netul, e o resursa inepuizabila dar trebuie scotocit. Invata limba engleza, ca fara ea in IT nu faci/intelegi nimic. Si nu astepta "cartea cartilor", nu exista asa ceva. Apoi nu cred ca Java e cel mai bun limbaj initial (nu ca nu ar fi posibil).

Edited by neagu_laurentiu, 20 May 2014 - 23:14.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate