Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pantofi ce pot incarca telefoane mobile

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
O fi discul de 10TB, dar cam cat de util poate fi la o rata de transfer de 3 MB/s

#20
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postf300, on 21 mai 2014 - 07:58, said:



Ai vazut vreun sistem de frinare regenerativa "pentru oameni" care sa poata obtine vreo energie cu adevarat folosibila? Faptul ca te gindesti ca e relativ usor, niste pirghii un dinam si mai stiu eu ce nu inseamna ca esti si posibil din punct de vedere practic. Asa sint multe variante teoretice: poti sa arzi benzina in telefon pentru energie (eventual tuica). Ba chiar mai tare poti sa arzi exact ce arzi si tu ca sa te misti, iti pui o celula care foloseste exact substantele din singe si scoate energie - nici nu mai trebuie sa te misti, incarci telefonul direct cu un Big Mac!

Si dupa ce rezolvi toate problemele astea trebuie de fapt sa concurezi cu tehnologia actuala. Pentru a da un exemplu unde sintem toate telefoanele de aici in afara de unul pot video peste 10 ore cu bateria inclusa (unul poate chiar aproape 20h): http://blog.gsmarena...5-battery-test/ . Vorbim de o baterie de ordinul a 20-40g. Poti sa faci chiar si in vise un sistem de-asta de frinare regenerativa, cu tot cu fire&crap care sa aibe 20-40g? Ma indoiesc profund. Si chiar daca faci dupa aia trebuie sa te plimbi cine stie cit ca sa-l incarci.

E un motiv pentru care oamenii au trecut de la forta muschilor (lor, ai cailor, etc) la alte chestii. Un mijloc de transport ce foloseste iarba poate sa aibe vreo relevanta in vreun scenariu SF dar momentan atita vreme cit ai tensiune in priza si benzina in pompa calul e doar de placere (excluzind anumite tari subdezvoltate, gen Romania). Si daca se duce naibii civilizatia si curentul din priza ma indoiesc ca retelele telefonice o sa supravietuiasca bine mersi sa ai la ce te conecta cu telefonul incarcat cu forta muschilor.
Pai chiar: de ce nu ne-am alimenta telefoanele cu zahar care da energia? Parca se incercau si astfel de baterii

View Postmaharet, on 27 august 2014 - 18:33, said:

Se pot face si telefoane cu baterie care sa tina zece ani, se pot face si hdd-uri de sute de tb  - vezi hyper cd-ul inventat de un roman, problema e ca nimeni nu le produce in serie fiindca n-au chef sa-si compromita vanzarile, e mai frumos sa cumperi un hdd de 3 tb garantat doi ani si sa il vezi cum se duce dupa 10 luni, nu? De-ale producatorilor...
Daia eu cateodata ca un pasionat de hi tech urasc capitalismul

View Postmaharet, on 28 august 2014 - 13:51, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V2zP96vqr2w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ăsta tot hoax e? Dacă trăieşti 5000 de ani, poate ne spui şi şi nouă cât e de durabil, pe mine mă interesează capacitatea de stocare. Da, există, a fost prezentat şi la TVR. Mai zi ceva acum.




Nu ar conta, preţul tot ar fi mare. Dacă ar avea curaj, să îl lanseze la producţie în masă, atunci preţul poate fi cât de cât accesibil, oricum cu mult peste cât ar costa un HDD obişnuit, îţi dai seama.
Pai si producatorul ala home made o fi prost sa tina preturile mari ca sa intre in concurenta cu firmele in loc sa stabileasca un pret fix pentru x materie prima x cumparatori si x adaos comercial. Asa daca tin pretul mare ca vreau sa vand si sa ma imbogatesc no sa fac niciodata nimic. E suficient sa produc exact cat imi trebuie pentru 100 cumparatori si pret cat sa imi scot productia tot la 100. Restul tine de advertising,publicitate etc. E adevarat produci mai putin decat producatorul care vinde ieftin si prost dar eu am solutia ca intr-o zi vom avea imprimante 3d si nu vom mai depinde de fabrici. Practic toti vom trai bine doar patronii firmelor nu vor mai exista

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAMETHIST, on 22 septembrie 2014 - 08:27, said:

O fi discul de 10TB, dar cam cat de util poate fi la o rata de transfer de 3 MB/s

Da, aia e buba, viteza ... faptul ca produsul nu exista, e doar o poveste pentru eventuali investitori nu e o problema, nu, nicidecum.

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View PostAMETHIST, on 22 septembrie 2014 - 08:27, said:

O fi discul de 10TB, dar cam cat de util poate fi la o rata de transfer de 3 MB/s
Dvd-urile nu-s mult mai rapide de atât. La arhivare şi 1MB/s poate fi suficient.

Problema e de cost/beneficiu şi aici cu siguranţă dă chix.

#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dupa cum am zis problema e ca produsul nu exista decit ca o teapa.

Aia era viteza hard discurilor de acum 15-20 ani, au incercat sa faca niste demo-uri pe la un tirg de tehnologie care de fapt avea un hard disc (clasic) inauntru dar ei ziceau ca e de capacitate enorma. Capacitatea era atit de mare incit pare mare si in ziua de azi, viteza insa nu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate