Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Setari internet Digi Mobil Optim Nelimitat

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#109
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.10.2009

 lucian7791, on 28 octombrie 2014 - 14:28, said:

spunetimi si mie unde gresesc la setari internet de nu merge
Name DIGI.Mobil
APN type   default
APN    internet
USERNAME  not set
Password not set
Authentication type  not set
Proxy not set
Port   not set
MMSC   not set
MMS  proxy  not set
MMS port   not set
Completeaza la authentication type PAP. Incearca asa.

#110
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009

 DIGI_Helper, on 28 octombrie 2014 - 14:35, said:

Ce telefon folosesti?
Incearca tutorialele de pe site: http://www.rcs-rds.r...-internet-mobil
Acer s100   http://www.gsmarena....quid_e-3156.php

trebuie neaparat semnal digi,momentan sunt in roaming.

a luato dupa restart,multumesc

#111
matz

matz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.08.2005
Salutare
Pentru Digi helper as avea si eu doua intrebari:
1. Un mesaj cu setarile automate ale apn-ului nu putem obtine si noi din reteaua digi? Ceva de genul: trimiti mesaj gol la 6381 si primesti mesaj cu setarile automate pentru internetul cosmote.
2. Serviciul de retea pentru actualizarea automata a datei si orei nu se poate activa?
Multumesc

#112
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 16.04.2014
Salut,

Atat APN cat si setarea orei sunt setari ce trebuiesc introduse manual de catre utilizator.
Pentru setarea APN-ului avem pe site tutoriale pentru mai multe dispozitive: http://www.rcs-rds.r...-internet-mobil

#113
Milanezull

Milanezull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2011
Salut, posed acest tip de telefon: http://www.gsmarena....ia_n97-2615.php

Nu reusesc sa activez internetul la un abonament digi optim nelimitat in nici un fel, ma poate ajuta careva?

#114
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 16.04.2014

 Milanezull, on 03 noiembrie 2014 - 13:23, said:

Salut, posed acest tip de telefon: http://www.gsmarena....ia_n97-2615.php

Nu reusesc sa activez internetul la un abonament digi optim nelimitat in nici un fel, ma poate ajuta careva?

Te rog sa incerci urmatoarele setari:

Menu – Settings – Connectivity – Destinations – Acces point – Options – New access point

Automatically check for available access points – No
Select access point – Packet data
Packet data access point name: Diginet
Select destination – Internet

Menu – Settings – Connectivity – Destinations – Internet – Diginet

Connection name: Diginet
Data bearer: Packet data
Access point name: internet
User name: None
Prompt password: No
Password: ****
Authentication: Normal
Homepage: None
Use access point: After confirmation/ Automatically

Menu – Internet/Web – Web – Options – Settings – General – Access point – Ask when needed/Internet (Options – Select access point – Diginet)

#115
Milanezull

Milanezull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2011

 DIGI_Helper, on 03 noiembrie 2014 - 13:31, said:


Te rog sa incerci urmatoarele setari:

Menu – Settings – Connectivity – Destinations – Acces point – Options – New access point

Automatically check for available access points – No
Select access point – Packet data
Packet data access point name: Diginet
Select destination – Internet

Menu – Settings – Connectivity – Destinations – Internet – Diginet

Connection name: Diginet
Data bearer: Packet data
Access point name: internet
User name: None
Prompt password: No
Password: ****
Authentication: Normal
Homepage: None
Use access point: After confirmation/ Automatically

Menu – Internet/Web – Web – Options – Settings – General – Access point – Ask when needed/Internet (Options – Select access point – Diginet)


Am facut tot ce ai zis, dar tot nu merge, imi zice "conexiune indisponibila", nu stiu ce sa mai fac....

#116
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 16.04.2014
Te rog sa iti plasezi o sesizare din DigiCare pe tema aceasta sau sa apelezi Relatii Clienti Digi Mobil.
In urma indicatiilor de mai sus trebuia sa functioneze.

Ai incercat sa introduci SIM-ul in alt dispozitiv pentru a verifica daca functioneaza partea de internet?
Daca imi comunici in PM codul de client sau numarul de telefon RDS as putea verifica daca este activ internetul pe acel SIM.

#117
Milanezull

Milanezull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2011

 DIGI_Helper, on 03 noiembrie 2014 - 14:05, said:

Te rog sa iti plasezi o sesizare din DigiCare pe tema aceasta sau sa apelezi Relatii Clienti Digi Mobil.
In urma indicatiilor de mai sus trebuia sa functioneze.

Ai incercat sa introduci SIM-ul in alt dispozitiv pentru a verifica daca functioneaza partea de internet?
Daca imi comunici in PM codul de client sau numarul de telefon RDS as putea verifica daca este activ internetul pe acel SIM.

Ti-am trimis un pm cu nr de telefon.

#118
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Eu am un samsung note2 si la fel nu reusesc sa-l activez.... Am intrat pe linkul ala de la Digi in care iti explica pentru cateva telefoane setarile si l-am configurat exact ca la note3 ca sunt la fel setarile si cu toate astea nu merge...
Ceva idei??

#119
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Cu cartela SIM bagata in alt telefon ai acces la Internet?
Daca numarul e nou, portat sau proaspat incheiat abonamentul e posibil sa nu fie activat Internetul pe cartela respectiva, de aceea recomand sa incerci in alt telefon.
Teoretic trebuie sa setezi, pentru abonament doar APN-ul: "internet" si atat, restul campurilor nu trebuiesc modificate.
In telefoanele cu Android pasii sunt aproximativ urmatorii, acestia pot diferi usor de la un producator la altul sau de la un model la altul:
- Settings
- Wireless & Networks -> More
- Mobile networks
- Access Point Names
- New access point
+- Name: orice denumire dorita de utilizator
+- APN: internet
- Save
- Revenit la fereastra cu Access Point Names se selecteaza pe access point-ul definit anterior.
Atat.

Uneori e necesar sa dai restart la telefon.

Edited by Ciubex, 05 November 2014 - 12:07.


#120
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 16.04.2014

 george_eu25, on 05 noiembrie 2014 - 11:53, said:

Eu am un samsung note2 si la fel nu reusesc sa-l activez.... Am intrat pe linkul ala de la Digi in care iti explica pentru cateva telefoane setarile si l-am configurat exact ca la note3 ca sunt la fel setarile si cu toate astea nu merge...
Ceva idei??

Te rog sa imi spui in PM numarul de telefon sau codul client sa ma asigur ca partea de date este activa pe SIM-ul respectiv.

#121
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Ce setări trebuie sa fac pentru telefonul Samsung gt c3322?

Edited by cristinel07, 05 November 2014 - 23:46.


#122
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 16.04.2014

 cristinel07, on 05 noiembrie 2014 - 23:42, said:

Ce setări trebuie sa fac pentru telefonul Samsung gt c3322?

Pentru un model apropiat de acela (Samsung C3590) setarile ar fi urmatoarele:

Menu – Settings – Network – Use Pachet Data – Activat
Menu – Settings – Network – Connections – Create

1. Set name: Diginet
2. Access name: internet
3. Auth. type: None/ PAP/ CHAP
4. User ID:
5. Password:
6. Protocol: HTTP
7. Home URL: http://www.google.ro
8. Proxy address:
9. Linger Time: 150/300
10. Advanced Settings: nu se completeaza

Menu – Settings – Network – Application profiles – Internet – Diginet – Select

Te rog sa ne comunici daca ai reusit sa accesezi internetul de pe dispozitivul tau.

#123
Milanezull

Milanezull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2011
Cat dureaza sa se rezolve o sesizare la Digi? De marti am apelurile si internetul restrictionate si nu pot sa fac nimic, sun la relatii cu clientii si imi zici ca fac sesizare, iar cand ma duc la sediu, don'soarele de acolo imi zic acelasi lucru, astazi se face o saptamana de cand am facut abonamentul si practic nu l-am putut folosi decat pana luni (de marti nema).Ei zic ca e contractul neprocesat, adica apare neinregistrat, intreb si eu acum, cine se ocupa de procesarea contractelor si de aceste sesizari facute? Astazi sunt decis sa ma duc peste ei unde am facut contractul si sa-mi anuleze tot, ori sa-mi dea alt numar (SIM), e bataie de joc, stai 2 ore la coada ca mai apoi sa se faca alea pe acolo ca trag o hartie la xerox si sa-ti zica ca au facut o sesizare mai departe.

#124
pleteab

pleteab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 18.06.2003

 Milanezull, on 07 noiembrie 2014 - 13:18, said:

Cat dureaza sa se rezolve o sesizare la Digi? De marti am apelurile si internetul restrictionate si nu pot sa fac nimic, sun la relatii cu clientii si imi zici ca fac sesizare, iar cand ma duc la sediu, don'soarele de acolo imi zic acelasi lucru, astazi se face o saptamana de cand am facut abonamentul si practic nu l-am putut folosi decat pana luni (de marti nema).Ei zic ca e contractul neprocesat, adica apare neinregistrat, intreb si eu acum, cine se ocupa de procesarea contractelor si de aceste sesizari facute? Astazi sunt decis sa ma duc peste ei unde am facut contractul si sa-mi anuleze tot, ori sa-mi dea alt numar (SIM), e bataie de joc, stai 2 ore la coada ca mai apoi sa se faca alea pe acolo ca trag o hartie la xerox si sa-ti zica ca au facut o sesizare mai departe.
Anpc fa o sesizare online , mint si isi bat joc de clientii ,nu ii intereseaza decat banii abonatilor ,nu au pic de respect fata de abonatii

#125
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 16.04.2014

 Milanezull, on 07 noiembrie 2014 - 13:18, said:

Cat dureaza sa se rezolve o sesizare la Digi? De marti am apelurile si internetul restrictionate si nu pot sa fac nimic, sun la relatii cu clientii si imi zici ca fac sesizare, iar cand ma duc la sediu, don'soarele de acolo imi zic acelasi lucru, astazi se face o saptamana de cand am facut abonamentul si practic nu l-am putut folosi decat pana luni (de marti nema).Ei zic ca e contractul neprocesat, adica apare neinregistrat, intreb si eu acum, cine se ocupa de procesarea contractelor si de aceste sesizari facute? Astazi sunt decis sa ma duc peste ei unde am facut contractul si sa-mi anuleze tot, ori sa-mi dea alt numar (SIM), e bataie de joc, stai 2 ore la coada ca mai apoi sa se faca alea pe acolo ca trag o hartie la xerox si sa-ti zica ca au facut o sesizare mai departe.

Te rog sa imi spui in PM codul de client pentru a verifica aceasta situatie.

#126
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,436
  • Înscris: 08.06.2005

 pleteab, on 07 noiembrie 2014 - 13:31, said:

Anpc fa o sesizare online , mint si isi bat joc de clientii ,nu ii intereseaza decat banii abonatilor ,nu au pic de respect fata de abonatii
Nu ai pic de respect pentru limba noastra. Rusine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate