Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Ambitii coloniale romanesti 1330-1990

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#127
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,565
  • Înscris: 13.06.2004
Mda, ce să zic, Dobrogea, provincie secătuită. Litoralul turistic din ordinul cui aia a mă-sii s-a făcut? A Clujului?
Şi ce să zic, "sugacii" de la Bucureşti au extins combinatele de la Reşiţa, Hunedoara, Călan, care nu se află deloc în Sud.
Iar în perioada comunistă, alături de Bucureşti şi Prahova, cele mai telefonizate judeţe ale României erau Constanţa (deci judeţ din Dobrogea) şi Cluj (deci judeţ din Transilvania)
Aşa că mai lăsaţi-o mai moale cu gargara asta idioată!

Edited by djl, 22 December 2015 - 02:39.


#128
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostSucreBolivar88, on 31 iulie 2015 - 19:24, said:

Sa analizam un pic istoria statului roman modern din perspectiva colonialismului avem cateva exemple
1 Sudul Moldovei retrocedat temporar, aici timpul nu a permis colonizari masive

2 Cazul Dobrogei, este un exemplu clasic, in 1877 inca turcii si tatarii sunt majoritari, iar pe la 1900 avem deja o majoritate romaneasca , sau facut colonizarii masive, teritoriu avand un statut special, excendentul de populatie ( avem un bumm demografic la inceput de secol XX ) ia drumul Dobrogei. Este o romanizare a provinciei ca la carte

3 Basarabia, provincie de margine , a fost considerat un debuseu , acolo erau trimisi toti neispravitii

4 Transilvania, colonialismul romanesc a facut ravagii prin Transilvania, provincie balcanizata in aproape 100 de ani, sau facut colonizari masive in zona granitei romano- maghare, pe atunci compact maghiare , Oradea era inca la inceputul aniilor 60 oras maghiar, Salonta si Marghita sunt si acuma .
5 Baraganul , colonie interna, pana in secolul 19 era mai mult pasune apoi dupa  1829 culturiile agricole predomina

Atitudinea Bucurestiului fata de teritoriu se aseamana cu atitudinea unei metropole fata de coloniile sale, interesele economice ale provinciilor sunt total subordonate intereselor din centru

Procesele au fost putin diferite, de exemplu industrializarea galopanta a jucat un rol central in crearea de noi orase si miscarea si cresterea demografica a unor populatii, de exemplu in Ardeal la noi nu aveai de unde sa mai aduci sau sa stimulezi ungurii sa se inmulteasca dupa 1918, dar gaseai de la Nistru pan la Tisa români cati doreai doar trebuiau instruiti pe nise specifice.

Dupa 1945 situatia s-a acutizat si prin faptul ca multi unguri au inceput sa migreze masiv spre secuime pentru a nu pierde majoritatea in acea regiune, cunosc si eu cazuri, asa ca tot majoritarii au contribuit si mai masiv la dezvoltarea Ardealului.

Este foarte interesant cum orasul meu Baia-Mare era un sat miner in perioada interbelica, capitala regiunii fiind mutata ba la Sighet, ba la Satu-Mare, ba la Dej, ba impartita pe plase la oraselele regionale.

Dupa 1945 Baia-Mare urca devine oras, iar astazi este aproape cat cele trei orase mai sus mentionate la un loc.

2.) Românii erau majoritari relativ in Dobrogea ocupand valea Dunarii, adica cca. 1/4 din suprafata totala, cam la fel tot intr-o majoritate relativa sunt românii din Transnistria cu cca. 36-42% din total si ocupand zona central-rasariteana a acestei regiuni.



PS: Mie imi par mai interesante coloniile românilor din Moravia si Beskizi respectiv Vistula superioara, Transnistria, Kazahstan, Tara de Foc, Istria, Pind-Grecia, ... megleno-românii musulmani mutati in Anatolia, samd

Colonialismul nostru incepe cu celtii limesului si culmineaza cu cruciatii si domnii moldoveni (dinastia Stefan si Duca Voda).

#129
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Imi pare extrem de straniu cum se pune problema in istoria noastra.

Eu am descoperit ca limba română are cele mai mari afinităti cu grupul romanic oriental unde intra in special siciliana, pugliana, sarda si corsicana, limba mediteraneana franca sabir, ladino, venetiana, ...

Cum sa interpretez luptele dintre Anju si vlahi decat fratricide, dar de altfel feudalii se masacrau intre ei, Casa de Anjou a ajuns sa lupte chiar cu sefii cruciati ai pretoratelor din Panonia si Carpati, care aveau aceeasi nationalitate ca si ei (in general sicilieni).


Apropierea dintre română si aceste limbi implică o coexistentă in comun până tarziu după perioada bizantină, poate chiar pana la anul 1300 pe Dunăre, Sava si Drava intre Albania-Bosnia, Morava-Banat, si chiar pana spre 1500 prin coloniile genoveze (Calafat, San Giorgio, Calada, Constanza, ...Buceag-Crimeea.

#130
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

View Postdjl, on 22 decembrie 2015 - 02:34, said:

Mda, ce să zic, Dobrogea, provincie secătuită. Litoralul turistic din ordinul cui aia a mă-sii s-a făcut? A Clujului?
Şi ce să zic, "sugacii" de la Bucureşti au extins combinatele de la Reşiţa, Hunedoara, Călan, care nu se află deloc în Sud.
Iar în perioada comunistă, alături de Bucureşti şi Prahova, cele mai telefonizate judeţe ale României erau Constanţa (deci judeţ din Dobrogea) şi Cluj (deci judeţ din Transilvania)
Aşa că mai lăsaţi-o mai moale cu gargara asta idioată!
pai atunci de ce nu este trecut portul in administratia orasului ? Provinciile Romaniei sunt secatuite in modul cel mai barbar,  toate veniturile sunt concentrate la centru, care le reimparte ( dupa ce si a luat tainul ) cum vrea ea. Desigur pentru a face asa ceva netulburati au lansat o gramada de fumigene gen, vin ungurii si ne iau Transilvania, vin rusii peste noi, vor sa ne destrame si chestii aberante de genul asta.

#131
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,565
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru că portul face parte dintr-un asamblu al transporturilor. Aşa ar trebui să se întrebe şi bucureştenii de ce Metrorex nu este în administraţia P.M.B... într-un fel mă bucur că nu este, că la ce înghit bucureştenii cu R.A.T.B.-ul. Sincer, la ce prmări are Constanţa, nu cred că portul ar fi într-o stare bună.
Unii cu vin ungurii, alţii cu bucureştenii sunt nu ştiu cum (deşi unii dintre bucureşteni imigraţi aici şi unii dintre ei au rude care înjură Bucureştiul), alţii cu nu mai ştiu ce şi uite aşa ne dezbină politicenii pentru interesele lor meschine. Că îi pasă U.D.M.R.-ului de unguri aşa cum îi păsă P.R.M.-ului de români...

#132
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
un theard dragut , vechi dar interesant .
stiu ca suna  ciudat , imperiu colonial romanesc ,
dar oare atitudinea centrului de astazi nu seamana cu practicile
metropolelor fata de colonii ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate