Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Antena 1 trece la 16:9&Antena HD - probabil cândva prin era noastră.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
193 replies to this topic

#1
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,392
  • Înscris: 04.08.2010

Antena 1, strategie în războiul cu PRO TV: trecerea la HD și 16:9


[ https://i.imgur.com/VYKFTiU.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Intact Media Group se pregătește intens pentru asaltul de toamnă asupra PRO TV. După ce a luat vedete de la postul concurent, echipe întregi de producție, în frunte cu Mona Segall, Antena 1 pregătește noi emisiuni, dar și noutăți tehnice așteptate de ani de zile.

Un element des reclamat de telespectatori – transmisiunea învechită, 4:3, a Antenei 1 – este pe cale să se schimbe în acest an. Antena 1 va trece la formatul 16:9 (ecran lat) în jurul datei de 1 octombrie, potrivit surselor noastre din Intact, cam în același timp cu lansarea grilei de toamnă.

Principalul concurent al Antenei 1, PRO TV, a adoptat de ani buni acest format, mult mai potrivit pentru 90% dintre aparatele tv aflate în vânzare pe piață. Și TVR transmite în formatul 16:9, dar și televiziunea de știri B1 TV. Și Antena 1 a încercat formatul 16:9 la meciurile naționalei de fotbal și la cele transmise din campionatul intern.

În paralel, Intact face teste pentru lansarea unui nou canal – Antena HD. Potrivit surselor noastre, mai mulți cabliști au primit deja o informare în acest sens, iar Intact ar fi început distribuția de cartele pentru provideri.

Antena HD ar urma să fie un canal independent, cu program diferit de Antena 1, dar care va prelua o mare parte a emisiunilor acestui post.

„Emisiunea-vedetă” a Antena HD va fi „Romanian Idol”, producție pe care o pregătește pentru Antena 1 Mona Segall și care îl va avea ca vedetă, printre alții, pe Ștefan Bănică Jr. Adoptarea formatului HD până la lansarea acestui show este parte a înțelegerii dintre Intact și Mona Segall făcută la momentul transferului fostei producătoare de la PRO TV.

PRO TV și TVR au de ani buni canale HD. PRO TV HD are același program cu PRO TV SD însă TVR HD are un program diferit de TVR 1.

Sursa: Reporter Virtual

PS: Îmi cer scuze pentru postarea subiectului aici, am vrut să-l pun la zvonuri, dar am încurcat ferestrele.

#2
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 05.09.2011

Quote

Intact Media Group se pregătește intens pentru asaltul de toamnă asupra PRO TV. După ce a luat vedete de la postul concurent, echipe întregi de producție, în frunte cu Mona Segall, Antena 1 pregătește noi emisiuni, dar și noutăți tehnice așteptate de ani de zile.

Cu siguranță vor reuși în viziunea Varanului să învingă PRO TV-ul în audiențe cu asaltul lor.

Dacă n-au marketing puternic, degeaba. Posted Image

Edited by alin632, 19 May 2014 - 11:41.


#3
CS11

CS11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.09.2012
Antena 1 ar trebui sa isi schimbe numele in CopyTV, ei copiaza tot ce vad in jur in special de la PRO TV, MediaPro a deschis un post de sport(TV Sport, acum sport.ro) au deschis si cei de la intact GSP Tv, (care intretimp s-a inchis), MediaPro a deschis platforma Voyo a deschis si Intact antenaplay, sa nu mai vorbesc de emisiuni, dupa Vocea Romaniei a aparut si XFactor, dupa Masterchef a aprut si Topchef, dupa nora pentru mama a aparut mireasa pentru fiul meu si mai sunt cateva dar nu mi le amintesc acum.

Deci unde este strategia de razboi imptriva PRO TV? Mai copiaza ceva de la ei?

Anul asta sau anul trecut Finala XFactor a avut o audienta mai mica decat PRO TV, PRO TV difuzand un film Posted Image)
Sezonul trecut s-a intamplat sa pice in aceasi zi TopChef si MasterChef in aceasi zi, Masterchfe a avut o audienta de aproape 4ori mai mare...


Carcaotasii (emisiunea tv) au spus ca orice face PRO TV-ul bine trebuie sa faca si Antena 1 dar prost.

Edited by CS11, 19 May 2014 - 12:02.


#4
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007
In primul rand antenele nu mai sunt receptionate de abonatii dgi dth si focussat .
Nu sunt foarte multi  , Posted Image  cca 1.000.000 abonati la care daca adaugam membrii familiilor , cifra este cu mult mai mare .
Asa ca , pentru a creste audienta intact-ul ar  trebui sa revina pe tv-urile respectivilor abonati .
Restul e..can-can !

Edited by bog4u, 19 May 2014 - 12:16.


#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Cam tarziu se face trecerea pe HD. Alte canale au deja 2 ani de cand transmit.

Edited by Daian95, 19 May 2014 - 12:16.


#6
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Ma bucur pentru Antena 1.Pro TV incet incet o sa ramana doar cu 30 de minute de stiri,doua-trei pastile si in rest filme pe toata linia.Nu stiu cum o sa mai ramana lider in aceste conditii...

#7
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Greu, greu de tot se misca. Ce tot asteapta televiziunile sa treaca pe noul format? Asteapta sa-si cumpere toti romanii televizoare noi? N-ai sa vezi asa ceva. Unii inca mai au televizoare alb-negru.

#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Ar trebui facut altceva, sa se transmita si 4:3 si 16:9, astfel incat cei cu tv vechi sa nu vada lungit si cei nu tv modern sa nu vada turtit. Sunt multi oameni saraci, pensionari care nu isi permit un tv nou, si au tv-uri de cand bunica fata mare. Si pe mine ma enerveaza ca majoritatea sunt 4:3.

ps: Daca ar fi dupa mine, as da o lege ca toti romanii sa se reintoarca la tv alb negru pe lampi si sa numai facem atatea figuri ca nu avem hd si etc :)

Edited by gerbil, 19 May 2014 - 12:29.


#9
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
As felicita trecerea la HD cum am facut-o intotdeauna la orice canal romanesc, dar la antena 1 de 1 an tot trec la HD. Deci pana nu vad nu cred.

#10
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005

 bog4u, on 19 mai 2014 - 12:16, said:

In primul rand antenele nu mai sunt receptionate de abonatii dgi dth si focussat .
Nu sunt foarte multi  , Posted Image  cca 1.000.000 abonati la care daca adaugam membrii familiilor , cifra este cu mult mai mare .
Asa ca , pentru a creste audienta intact-ul ar  trebui sa revina pe tv-urile respectivilor abonati .
Restul e..can-can !

Cand antenele au iesit de pe Digi DTH nu s-a observat nici o modificare in audiente ba chiar au crescut unpic, foarte putin deci nu stiu ce sa mai zic la capitolul audiente avem o mare problema.

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Mie nu îmi place 16:9, chiar dacă am şi televizoare la care merge să selectez acel format.
Cât despre întrecerea cu Pro(stie) Tv, degeaba bagă HaşDe şi 16:9, dacă programele sunt cum este.

#12
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,311
  • Înscris: 01.09.2012

 necolae, on 19 mai 2014 - 12:17, said:

Ma bucur pentru Antena 1.Pro TV incet incet o sa ramana doar cu 30 de minute de stiri,doua-trei pastile si in rest filme pe toata linia.Nu stiu cum o sa mai ramana lider in aceste conditii...

Lucrezi in MP si nu stim noi. Esti chiar atat de sigur ca nu o sa mai aiba nimic ?

#13
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Pai astia de la antene cred ca erau printre ultimii care emiteau in formatul 4:3 (ma refer la posturile importante).


 alexandrubold, on 19 mai 2014 - 12:52, said:

Lucrezi in MP si nu stim noi. Esti chiar atat de sigur ca nu o sa mai aiba nimic ?
Fara bani ce sa mai aiba?!

Edited by Mocebon, 19 May 2014 - 12:54.


#14
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Deci vor face un canal HD gen Antena International unde o sa preia emisiunile de pe celelalte Antene. Super razboi ce sa zic. Cand o sa lanseze si ei macar 3 posturi HD cum are Media Pro atunci sa zica ca fac concurenta. De emisiuni sau filme (vechi de tot) nici nu poate fi vorba, slabe si realizate la nivel de amator. Doar pentru ca ei trec pe 16:9 nu inseamna absolut nimic. Am vazut posturi regionale sau chiar locale in alte tari care emit in 16:9 (unele HD).

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

 Cipry7, on 19 mai 2014 - 11:34, said:

Antena 1, strategie în războiul cu PRO TV: trecerea la HD și 16:9


Trebuie si sunet dolby digital, ca asa e protv-ul hd Posted Image Ala probabil e mai greu, il fac la anu...

#16
JohnnyZet

JohnnyZet

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 965
  • Înscris: 02.11.2008

 danielavram, on 19 mai 2014 - 12:35, said:

Cand antenele au iesit de pe Digi DTH nu s-a observat nici o modificare in audiente ba chiar au crescut unpic, foarte putin deci nu stiu ce sa mai zic la capitolul audiente avem o mare problema.

Tu chiar crezi ca e real ce/cum masoara Kantar?

#17
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Si daca trec la HD ce se intampla, le creste audienta, sau cum? Nu cred ca vor filma tot in full HD ar fi prea scump. Adica nu cred ca Dan Negru o sa faca emisie in 16/9. Poate doar Mona Segall (o fi cerut asta la negocieri) sa faca in 16/9. Ei au doar cateva camere 16/9, dar procesarea tot 4/3 se face. Apoi ei le "turtesc". Am vazut la Obositor ca aratau imagini dintr-o regie de emisie si aia filmau un 16/9 alungit.

BTW, tu ai facut poza Cipy?

Edited by miki07, 19 May 2014 - 14:18.


#18
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005

 JohnnyZet, on 19 mai 2014 - 13:55, said:


Tu chiar crezi ca e real ce/cum masoara Kantar?

Nu cred dar alte cifre nu avem deci nu avem la ce ne raporta.

In rest despre trecerea la HD a antenelor ce sa zic sa se faca mai repede ca asta e deja jenant sa vrei sa te bati cu cel de pe locul 1 dar tu sa nu ai imagine macar 16:9.

E de apreciat ca cineva la negocieri a CERUT imagine mai calitativa a postului asta arata ca mai sunt oameni in televiziuni care se gandesc si la ce le ofera telespectatorilor din punct de vedere tehnic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate