Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Noua Teorie a relativitatii.

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Nunu, intre 1-3 luni. Depinzand cum decurg chestiile.

#56
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Pai stim noi daca mai apucam? Daca murim ne...?

#57
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eh... n-o sa aflam niciodata
ca doar n-o sa mai vii pe forum cu o "teorie" demontata si ridicola... nu? :P

#58
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009

View Poste_bulu, on 20 mai 2014 - 23:21, said:

Pai stim noi daca mai apucam? Daca murim ne...?
Individual vorbind, atunci ghinion :))
Daca vine vreun meteorit gigant peste noi atunci tot ghinion :P dar pentru termenul alocat, putin probabil.

#59
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

View PostIonu201x, on 20 mai 2014 - 20:47, said:

Nunu, intre 1-3 luni. Depinzand cum decurg chestiile.
Nici o sansa.
Vorbim la toamna.
Vorbim adica noi astia de am intrebat de teorie.
Tu o sa zici ca ceasu rau pisica neagra, ce sa vezi industria petroliera si teroristii (sau astia-s ceilalti ?), totu' la sertar si hai pa natafletilor.

Cum am zis. Vorbim la toamna :)

#60
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostIonu201x, on 19 mai 2014 - 20:48, said:

mdionis,
1) Nu suntem intr-o lume in care totul e corect si gresit, trebuie vazuta ca un intreg, conteaza acceptanta ideii de catre ascultator/ascultatori. Cum s-a mai precizat in posturile precedente deja s-au dat o multime de premii Nobel pentru descoperiri facute in care nu este precizat un CUM fuctioneaza, iar cand dai un rezultat fara ecuatie completa si nu stii ce se intampla ca atare incepe un cerc vicios de experimente total gresite si denumiri incorecte. Acestea deja fiind intr-o anumita masura bazele eforturilor puse de cate cercetatori care sunt mai greu schimbate si nu "tzoc poc" de catre un "necunoscut", chiar daca ar putea avea dreptate.
2) Nu este niciun mit faptul ca talentul defineste succesul si nu educatia. La fel cum nu toti elevii unei clase au aceleasi note, nu au acelas succes, diferenta fiind inteligenta si abilitatile psihice pe langa care educatia este mic copil.

TheMisuser, ai rabdare Posted Image pana nu imi asigur calitatea de initiator al teoriei prin toate mijloacele predictibile nu pot sa sar.

F300, blogurile si mai ales facebook-ul nu au siguranta destula si nici macar atata influenta.

Am pentru moment 2 strategii pe care vreau sa le pun in practica:
1) Sa reusesc sa aranjez o intalnire cu un Conducator al uinui departament de stiinta, punand pe masa de la bun inceput conditiile si ca voi inregista intrega convorbire.
2) Aceasta fiind prima strategie pe care o voi incerca, sa particip la un seminar unde in momentul in care se ajunge la faza intrebarilor din public voi debuta cu intrebari la care doar teoria mea are respunsul. Prima pe care ma axez va fi cea tinuta de catre renumitul Peter Higgs despre particula sa "magica" aici in Oxford, in curand. Publicul tanar fiind cel mai sigur martor.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UQASFYUJnDk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

View PostIonu201x, on 20 mai 2014 - 20:47, said:

Nunu, intre 1-3 luni. Depinzand cum decurg chestiile.
Au trecut cele 3 luni prevazute.
Cam cati ani mai dureaza ? :)

#62
Abc2020ro

Abc2020ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 25.06.2014

View PostIonu201x, on 17 mai 2014 - 20:02, said:

Doresc sa fac publica teoria, dar cum? Incat sa nu mi se poata fura idea.

Stai linistit, ca eu am publicat o carte revolutionara aici pe forum si pe alte forumuri. Si nimeni nu mi-a furat nimic. Stii de ce ? Pentru ca nimeni nu intelege nimic. Ca sa furi o idee, trebuie mai intai sa o intelegi. Ca in caz ca o publici ca a ta, o sa fii luat la intrebari, si daca nu o intelegi, n-o sa stii sa raspunzi. Plus de asta, oamenii sunt in general indoctrinati. Si se tem ca daca ar fura vreo idee neconventioala, ar fi luati ei insisi la misto. lol

Edited by Abc2020ro, 30 August 2014 - 23:09.


#63
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007

View PostAbc2020ro, on 30 august 2014 - 23:04, said:

Stai linistit, ca eu am publicat o carte revolutionara aici pe forum si pe alte forumuri. Si nimeni nu mi-a furat nimic. Stii de ce ? Pentru ca nimeni nu intelege nimic. Ca sa furi o idee, trebuie mai intai sa o intelegi. Ca in caz ca o publici ca a ta, o sa fii luat la intrebari, si daca nu o intelegi, n-o sa stii sa raspunzi. Plus de asta, oamenii sunt in general indoctrinati. Si se tem ca daca ar fura vreo idee neconventioala, ar fi luati ei insisi la misto. lol

Ce am citit eu din cartea ta, adica partea cu cuantica, am inteles-o. Mai precis am inteles ca n-ai nicio treaba cu cuantica.
Cred ca intre timp ai mai citit cate ceva, bravo tie, dar ce-ai scris acolo reflecta valoarea intregii tale carti.
Nu ma bag in chestiuni filozofice care nu prea ma intereseaza inca, dar nu iti acord incredere pentru restul cartii pe care nu am citit-o.

Am citit insa o versiune mai veche (postata de o versiune mai veche de-a userului tau) si mi s-a parut ceva simplist (de fapt sunt sigur), fara a avea pretentia ca cunosc exact conceptele pe care le aminteai tu pe-acolo.

Sa fii sanatos!

#64
Abc2020ro

Abc2020ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 25.06.2014

View Postmaccip, on 31 august 2014 - 00:53, said:

Ce am citit eu din cartea ta, adica partea cu cuantica, am inteles-o.

N-ai inteles nimic, stai calm. Posted Image

Vezi Ionu201x ? Fix ce ziceam. Astia nu inteleg nimic. Posted Image

Teoria ta e in siguranta aici. Posted Image

Edited by Abc2020ro, 31 August 2014 - 01:54.


#65
mircea-teodor

mircea-teodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 19.04.2007
Vad ca colegul nostru nu a mai intrat din 9 august!!Oare o mai fi cu noi??

Eram totusi curios de ideiile sale! :)

#66
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Timpul trece repede :)

Like & Share >> https://m.facebook.c...86721501429414/

#67
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View PostIonu201x, on 20 mai 2014 - 20:47, said:

Nunu, intre 1-3 luni. Depinzand cum decurg chestiile.

View PostIonu201x, on 01 aprilie 2016 - 02:16, said:

Timpul trece repede Posted Image

Like & Share >> https://m.facebook.c...86721501429414/

Hai ca au trecut 2 ani si ai reusit sa faci o pagina de Facebook cu cateva poze care par sa denote mai mult eveniment de club decat ceva stiinta.

Bravo, tine-o tot asa. Ne auzim in 2018 cand o sa-ti faci un website cu "Coming soon...".

#68
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Se schimba Teoria Relativitati? Nashpa.....eu nici pe cea veche nu o stiam.....

#69
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostClovis, on 05 aprilie 2016 - 18:31, said:

Se schimba Teoria Relativitati? Nashpa.....eu nici pe cea veche nu o stiam.....

teoria relativitatii avea valabiliatea intr-un cerc restrans !
daca se doreste vreo schimbare, se poate schimba ...cercul !

#70
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Nu se schimba nicio teorie.

Este doar un baiat fara cunostinte de specialitate care si-a imaginat ceva si care de vreo 2 ani nu a formulat nicio idee, nu a formulat nicio predictie, ci doar spune "o sa vedeti voi".

@initiator - gresesti profund cand spui ca nu este nevoie sa ai notiuni teoretice.

Ma refer aici la:

View PostIonu201x, on 19 mai 2014 - 02:33, said:

Vocabularul terminologiilor fizice nu este unul simplu, normal ca nu il cunosc, dar asta nu inseamna nici pe departe ca nu am cunostintele necesare. Totul este facut din intelegerea fenomenului si nu din cuvinte, cuvintele sunt doar fatada. Fapt dovedit in orice domeniu, cuvintele indiferent cat de "speciale" sunt, duc la interpretari deviate cu duiumul.
Cum pe un artist nu scoala il face foarte bun, ci calitatile aparte.

Tu ai impresia ca lumea aduce in discutie notiunile teoretice in sensul de "de la care legi stabilite deja ai plecat cu teoria ta", iar tu spui "nu am plecat de la nicio lege", ceea ce in principiu ar fi ok, este in regula sa construiesti o teorie de la zero.

Numai ca lumea nu te intreaba in acel sens. Lumea te intreaba ce notiuni teoretice ai ca sa determine cat de riguros ti-ai construit si verificat teoria.

Vezi ca diferenta intre domeniul artistic si domeniul stiintific este enorma. Un pictor, spre exemplu, poate sa traiasca toata viata in jungla si poate sa fie agramat sau chiar complet analfabet, si tot sa fie in stare sa produca o capodopera. Stii de ce? Pentru ca ala da cu pensula si ce iese, iese. Iti place ori ba. Nu trebuie sa-l verifice nimeni, nu trebuie sa dovedeasca tehnica, nu trebuie sa poata sa reproduca creatia. O face, iese cumva, si gata.

In domeniul stiintific iti vine o idee, si apoi te pui pe verificat toate hibele din punct de vedere logic (gen aia sau ailalta se pot intampla daca teoria mea e valabila?). Pana aici nu iti trebuie cunostinte de specialitate. Iti poti imagina conceptul respectiv si poti sa incerci sa explici alte fenomene in baza acelui concept, din punct de vedere logic. Fara cunostinte de specialitate. Cam ceea ce faci tu in momentul asta.

DAR

Apoi, pui mana si te documentezi daca nu cumva si altii au avut ideea asta. Vezi ce probleme au intampinat ei, vezi daca tu ai gandit corect unde ei poate ca au gresit, si asa mai departe.

Numai ca pentru etapa asta iti trebuie cunostinte de specialitate. Aici nu mai merge cu idei fanteziste si verificare prin metoda logica. Aici trebuie sa intelegi concret cum se traduce stiintific ideea ta si ce implicatii stiintifice are teoria ta. Ceea ce tu nu poti face.

De fapt, ca sa simplificam, asta e parcursul multor topicuri de pe aria asta.

- vine initiatorul si zice ca are o super idee;
- vine un forumist oarecare, de obicei cineva cu oarecare notiuni teoretice, dar mai mult hobby-ist, cu niste intrebari punctuale;
- vine initiatorul si zice ca nu poate sa explice, dar ca oricum nu se poate demonstra ca el nu are dreptate;
- vine mdionis si explica cu argumente de specialitate de ce initiatorul se inseala profund;
- vine initiatorul si zice ca nu se aplica contraargumentele, pentru ca se intemeiaza pe niste legi gresite (in opinia initiatorului);
- vine hobby-istul si zice "ok, hai sa admitem ca legile deja consacrate si ras-verificate sunt gresite. Ia si explica teoria, cum merge, fa o predictie, construieste un model, fa un experiment";
- vine initiatorul si spune ca nu poate sa explice, dar ca ideea este solida si nu poate fi contrazisa de legile deja consacrate si ras-verificate pentru ca aceste legi sunt gresite.

Eu sunt hobby-istul si mi se pare ca suntem cam pe la penultima liniuta.

Asa ca iti zic - admit ca Einstein a fost disperat cand a formulat teoriile si ca acestea sunt o mare vrajeala.

Nu ne spune teoria ta, ca inteleg ca ti-o fura baietii. Fa o predictie. Zi ca lumina trecand la mai mult de 3 parseci de o stea nu mai masiva de 15 mase solare incetineste pana la 0.97c.

Pana atunci, "teoria" ta ramane "stiu ceva si nu va spun" + trei poze de pe deviantart.

#71
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Off... Am si uitat de topicul asta. Bine totusi ca am fost clarvazator prevazator si am presupus ca o sa uit de acest topic pana revine initiatorul :D
Daca nu ma uitam sa vad despre ce teorie e vorba si sa-mi vad textele pe acolo nu-mi mai aminteam veci de el.

Amu ca mi-am amintit constat ca oricum n-am ce sa retin din el deci probabil ca-mi va parasi memoria iar cu viteza :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate