Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Noua Teorie a relativitatii.

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postsailor62, on 19 mai 2014 - 18:14, said:

Daca nu astea , atunci ce?

Stiinta nu se (mai) face in secret de cateva sute de ani incoace: fundamentala pentru certificarea oricarei noutati in stiinta este verificabilitatea independenta a acesteia, ceea ce inseamna ca embargoul de a pune in practica sau de a verifica o descoperire a altcuiva este sinonim cu inexistenta principiala a statutului de stiinta pentru acea descoperire. Protectia se aplica in mod natural pe procedeele tehnologice si pe aplicatiile practice aducatoare de $$$.

Avand in vedere insa ca teoria presupusa a initiatorului topicului ar trebui sa fie o contributie in stiinta fundamentala, banuiesc ca acesta a avut in vedere nu problemele de copyright ci recunoasterea prioritatii ideii sale, buna sau rea, in stiinta ca atare.

#38
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007

View Postsailor62, on 19 mai 2014 - 18:14, said:

Daca nu astea , atunci ce?
Da mama cu biciu'n mine,  dah  gutza?
Ezact. ORDA ie cu manele si d-astea. Nu conteaza ce spui, important e cum spui.
OSIM-ul ar putea proteja o aplicatie pe baza teoriei lui (adica inventie) da' teoria in sine nu stiu daca priveste OSIM-ul.

Cre' ca asa cum zicea @mdionis, ceva revista de specialitate poate. Daca nu te fura translatorul, peer-reviewer-ul, tipograful etc :)

#39
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsailor62, on 19 mai 2014 - 18:14, said:

Da mama cu biciu'n mine,  dah  gutza?

Da, de exemplu. Dupa cum am spus, chestiile astea legate de proprietate imaginara sint MULT mai complicate, stufoase, ilogice decit isi poate imagina cineva care nu s-a obisnuit deja cu asta.

Edited by f300, 19 May 2014 - 18:58.


#40
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
mdionis,
1) Nu suntem intr-o lume in care totul e corect si gresit, trebuie vazuta ca un intreg, conteaza acceptanta ideii de catre ascultator/ascultatori. Cum s-a mai precizat in posturile precedente deja s-au dat o multime de premii Nobel pentru descoperiri facute in care nu este precizat un CUM fuctioneaza, iar cand dai un rezultat fara ecuatie completa si nu stii ce se intampla ca atare incepe un cerc vicios de experimente total gresite si denumiri incorecte. Acestea deja fiind intr-o anumita masura bazele eforturilor puse de cate cercetatori care sunt mai greu schimbate si nu "tzoc poc" de catre un "necunoscut", chiar daca ar putea avea dreptate.
2) Nu este niciun mit faptul ca talentul defineste succesul si nu educatia. La fel cum nu toti elevii unei clase au aceleasi note, nu au acelas succes, diferenta fiind inteligenta si abilitatile psihice pe langa care educatia este mic copil.

TheMisuser, ai rabdare :D pana nu imi asigur calitatea de initiator al teoriei prin toate mijloacele predictibile nu pot sa sar.

F300, blogurile si mai ales facebook-ul nu au siguranta destula si nici macar atata influenta.

Am pentru moment 2 strategii pe care vreau sa le pun in practica:
1) Sa reusesc sa aranjez o intalnire cu un Conducator al uinui departament de stiinta, punand pe masa de la bun inceput conditiile si ca voi inregista intrega convorbire.
2) Aceasta fiind prima strategie pe care o voi incerca, sa particip la un seminar unde in momentul in care se ajunge la faza intrebarilor din public voi debuta cu intrebari la care doar teoria mea are respunsul. Prima pe care ma axez va fi cea tinuta de catre renumitul Peter Higgs despre particula sa "magica" aici in Oxford, in curand. Publicul tanar fiind cel mai sigur martor.

Edited by Ionu201x, 19 May 2014 - 20:50.


#41
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostIonu201x, on 19 mai 2014 - 20:48, said:

1) Nu suntem intr-o lume in care totul e corect si gresit

Riscul major al dumitale nu este ca vei face greseli ci ca vei debita aiureli incoerente, in cel mai bun caz fara legatura cu subiectul discutat.

Quote

2) Nu este niciun mit faptul ca talentul defineste succesul si nu educatia.

Studiile sistematice au demonstrat ca atat dotarea innascuta cat si calitatea parcursului educativ sunt elemente complementare si esentiale ale excelentei profesionale. Daca dumneata vrei sa te contrazici in continuare cu datele de fapt, ai dreptul inalienabil sa o faci (sa nu te astepti totusi la prea multi adepti).

Quote

2) Aceasta fiind prima strategie pe care o voi incerca, sa particip la un seminar unde in momentul in care se ajunge la faza intrebarilor din public voi debuta cu intrebari la care doar teoria mea are respunsul. Prima pe care ma axez va fi cea tinuta de catre renumitul Peter Higgs despre particula sa "magica" aici in Oxford, in curand. Publicul tanar fiind cel mai sigur martor.

Posted Image
Daca as fi in locul dumitale, nu as incerca asa ceva. Serios.

Sa nu care cumva sa sustii dupa aceea ca nu ti-am spus.

#42
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
mdionis,
Lasa sa imi fac eu griji pentru cele precizate, iar statisticile ieftine nu sunt cele mai recomandate.

Oricum nu ma mai contrazic cu tine ca aparent avem alta mentalitate, fara sa imi stii bazele teoriei faci presupuneri nesustinute si iti sustii punctul de vedere doar prin cuvinte "sofisticate" si nu suficient de logic. Asta este punctul meu de vedere din cele observate si nu presupuse. Succes si tie!

Edited by Ionu201x, 20 May 2014 - 01:30.


#43
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Singurul lucru pe care o sa-l reusesti e ca o sa se inmulteasca ceramica fisurata in familie.
Daca ajungi la fazele "cu public" la care visezi sa nu uiti sa faci un video pe youtube, s-ar putea sa fie chiar mai amuzant ca multe din video-urile cu pisici. Si are si sansa sa fie protejat de drepturi de autor.

View PostIonu201x, on 15 mai 2013 - 23:10, said:

Sau unchiul meu e inventator ca hobi, a inventat un sistem complet de a intretine o casa 100% free printr-un motor care functioneaza la fuziunea de cald-rece(iarna afara e rece in pamant e cald, vara afara e cald iar in pamant e rece) producand un curent imens, asa dar si gratis. E brevetata inventia sa doar asteapta investitori Posted Image


#44
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009

View Postf300, on 20 mai 2014 - 07:58, said:

Daca ajungi la fazele "cu public" la care visezi sa nu uiti sa faci un video pe youtube, s-ar putea sa fie chiar mai amuzant ca multe din video-urile cu pisici. Si are si sansa sa fie protejat de drepturi de autor.
Daca vii tu sa tii camera de filmat :))

Edited by Ionu201x, 20 May 2014 - 08:06.


#45
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View PostIonu201x, on 20 mai 2014 - 01:00, said:

mdionis,
...
Oricum nu ma mai contrazic cu tine ca aparent avem alta mentalitate, fara sa imi stii bazele teoriei faci presupuneri nesustinute si iti sustii punctul de vedere doar prin cuvinte "sofisticate" si nu suficient de logic. Asta este punctul meu de vedere din cele observate si nu presupuse. Succes si tie!

Ok, ai deschis discutia si din plictiseala (cum afirmi) si m-a ajuns si pe mine plictiseala sa vad subiectul asta (nu, nu trebuie sa afisezi ranchiuna pentru ca am spus-o deoarece este un lucru stabilit stiintific ca plictisitii empatizeaza...deci sigur ma intelegi)

Concluzia Certitudinea este ca nu ai nici o idee (nu mai vorbesc de teorie) care sa puna in discutie (nici vorba de indoiala) teoria relativitatii.

Cuvintele sofisticate folosite de distinsul nostru coleg mdionis sunt limbajul normal in mediile acelora care trebuie sa certifice ca o persoana are o idee care pune in pericol (!?) relativitatea.
Numindu-le sofisticate e clar ca nu le stapanesti. Nu le stapanesti deci nu ai nici naturaletea de a lucra cu ele, rezulta ca nu ai constructia argumentationala de a cladi o teorie sustinuta matematic, fizic, etc.
......
In cele din urma eu vad un joculet pueril din curtea scolii in care un copil, care se doreste sugubat, afirma ca are o comoara ascunsa in pumn si vrea sa se distreze pe seama curiozitatii celorlalti.

Altfel si eu am o teorie un diagnostic care pune in pericol teoriile care atenteaza la relativitate dar nu contin nici macar aritmetica. Posted Image

#46
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sunteti cârcotas si rautacios din plictiseala stimate coleg

poate distinsul coleg akademician stapaneste termenii si cunostintele necesare dar in limba engleza... de vreme ce vrea sa-si expuna "teoria" in fata elitei stiintifice britanice
iar la limba romana mai are de lucrat

Edited by Nero-d, 20 May 2014 - 09:22.


#47
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009

View Postcuculili, on 20 mai 2014 - 09:09, said:



Ok, ai deschis discutia si din plictiseala (cum afirmi) si m-a ajuns si pe mine plictiseala sa vad subiectul asta (nu, nu trebuie sa afisezi ranchiuna pentru ca am spus-o deoarece este un lucru stabilit stiintific ca plictisitii empatizeaza...deci sigur ma intelegi)

Concluzia Certitudinea este ca nu ai nici o idee (nu mai vorbesc de teorie) care sa puna in discutie (nici vorba de indoiala) teoria relativitatii.

Cuvintele sofisticate folosite de distinsul nostru coleg mdionis sunt limbajul normal in mediile acelora care trebuie sa certifice ca o persoana are o idee care pune in pericol (!?) relativitatea.
Numindu-le sofisticate e clar ca nu le stapanesti. Nu le stapanesti deci nu ai nici naturaletea de a lucra cu ele, rezulta ca nu ai constructia argumentationala de a cladi o teorie sustinuta matematic, fizic, etc.
......
In cele din urma eu vad un joculet pueril din curtea scolii in care un copil, care se doreste sugubat, afirma ca are o comoara ascunsa in pumn si vrea sa se distreze pe seama curiozitatii celorlalti.

Altfel si eu am o teorie un diagnostic care pune in pericol teoriile care atenteaza la relativitate dar nu contin nici macar aritmetica. Posted Image
N-o sa argumentez prea multe ca e clar ca nu ai inteles ideea, indata ce cercetarea incepe cu presupuneri gresite incat si descoperirea stiintifica are un raspuns incomplet pretioasete tare cuvinte isi pierd valoarea.

#48
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View PostIonu201x, on 20 mai 2014 - 10:24, said:

...indata ce cercetarea incepe cu presupuneri gresite incat si descoperirea stiintifica are un raspuns incomplet pretioasete tare cuvinte isi pierd valoarea.

Ok.
Atunci sa fiu si mai franc.

Din postarile pe care le-ai facut in aceasta discutie se desprinde clar modelul tau uman, educational si psihologic: nu ai nici o sansa sa ajungi la recunoasterea dorita.
...pur si simplu iti lipsesc atuurile pentru recunoastere.

Este o certitudine fara urma de probabilitate.
..............
Mai pastrezi ideea si alti ani sau o faci cunoscuta: este acelasi lucru.
Emotia capatarii Nobelului iti este refuzata in acest Univers.

(uite, iti ofer si sprijin: considera ca Realitatea a conspirat impotriva ta atat de mult incat refuza sa se arate prin tine)

#49
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009

View Postcuculili, on 20 mai 2014 - 11:01, said:



Ok.
Atunci sa fiu si mai franc.

Din postarile pe care le-ai facut in aceasta discutie se desprinde clar modelul tau uman, educational si psihologic: nu ai nici o sansa sa ajungi la recunoasterea dorita.
...pur si simplu iti lipsesc atuurile pentru recunoastere.

Este o certitudine fara urma de probabilitate.
..............
Mai pastrezi ideea si alti ani sau o faci cunoscuta: este acelasi lucru.
Emotia capatarii Nobelului iti este refuzata in acest Univers.

(uite, iti ofer si sprijin: considera ca Realitatea a conspirat impotriva ta atat de mult incat refuza sa se arate prin tine)
Deja sunt confuz, unu' zice ca daca teoria mea e buna, e buna indiferent de circumstante, altu' ca nu e buna indiferent de circumstante :S

De fapt stai, am cerut eu aprobarea cuiva despre o teorie pe care nu am imparasit-o nici macar o particica din ea? Din pacate, pentru tine, nu. Te-ai chinuit atat sa iti explici o parere care chiar daca era studiul in detaliu al teoriei mele sau a nu stiu cate posturi de ale mele pline cu detalii minutioase, nu dadeam nici un ban pe ea, dar pe o parere in vant ce as putea oferi oare?

Edited by Ionu201x, 20 May 2014 - 12:55.


#50
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View PostIonu201x, on 20 mai 2014 - 12:42, said:

... dar pe o parere in vant ce as putea oferi oare?

Posted Image Si noi asemenea.

Vant la vant cu bucurie.

#51
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
Ionu201x - iti urez mult succes in recunoasterea teoriei tale. Sper sa aiba si aplicatii pentru evolutia speciei umane (poate motoare warp ca in star trek sau cine stie ce alte aplicatii ne-banuite). Bravo tie , spor :) Sa ne tii la curent ;) (desi oricum vom afla de la stiri daca e ceva intradevar demn de luat in seama) deci poti sa nu ne tii la curent sau chiar sa nu mai postezi deloc.

#52
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009

View Postuser033, on 20 mai 2014 - 14:59, said:

Ionu201x - iti urez mult succes in recunoasterea teoriei tale. Sper sa aiba si aplicatii pentru evolutia speciei umane (poate motoare warp ca in star trek sau cine stie ce alte aplicatii ne-banuite). Bravo tie , spor :) Sa ne tii la curent ;) (desi oricum vom afla de la stiri daca e ceva intradevar demn de luat in seama) deci poti sa nu ne tii la curent sau chiar sa nu mai postezi deloc.
Mersi! Va voi anunta cand va fi ceva important, dar probabil in alt topic unde voi descrie teoria amanuntit.

#53
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Cand?

#54
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
Peste mult, mult timp.
Ani de zile adica. Pe cand vom fi si uitat ca a existat odata un topic cu o noua teorie a relativitatii.
Si doar cativa biti uitati prin cloud vor mai sti ca a fost odata..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate