Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Textu este afisat cu o ”umbra albastrã”...

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Salutare. Am achizitionat la inceputul lunii martie acest monitor si de la inceput am avut o problema cu afisarea, in sensul ca textul are o umbra rosie si una albastruie, care este vizibila si deranjata. Sincer nu imi dau seama care ar fi cauza problemei, o fi monitorul, o fi cablul HDMI, o fi placa video... La un moment dat am reusit sa rezolv aceasta problema, si umbra disparuse dupa instalarea unei versiuni a driverului placii video (nVidia GTX 660), iar din cauza ca eram foarte entuziasmat ca scapasem de problema, nu mi-am notat ce versiune de driver instalasem, insa am fost nevoit sa reinstalez windows-ul si chiar daca am instalat la rand toate versiunile de driver de pe site-ul nVidia, problema nu s-a rezolvat. Ati mai intampinat cumva problema aceasta, ati gasit vreo rezolvare, daca da care? Astept ceva sfaturi, cum as putea rezolva. Multumesc anticipat.

Attached File  ProFV_0445.JPG   436.79K   26 downloadsAttached File  ProFV_0446.JPG   413.21K   28 downloadsAttached File  ProFV_0448.JPG   425.34K   29 downloadsAttached File  ProFV_0449.JPG   468.73K   26 downloads

Edited by maxx_bgd, 17 May 2014 - 18:53.


#2
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Nu ai cablu DVI sa testezi?

#3
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postmaxx_bgd, on 17 mai 2014 - 18:50, said:

Salutare. Am achizitionat la inceputul lunii martie acest monitor si de la inceput am avut o problema cu afisarea, in sensul ca textul are o umbra rosie si una albastruie, care este vizibila si deranjata. Sincer nu imi dau seama care ar fi cauza problemei, o fi monitorul, o fi cablul HDMI, o fi placa video... La un moment dat am reusit sa rezolv aceasta problema, si umbra disparuse dupa instalarea unei versiuni a driverului placii video (nVidia GTX 660), iar din cauza ca eram foarte entuziasmat ca scapasem de problema, nu mi-am notat ce versiune de driver instalasem, insa am fost nevoit sa reinstalez windows-ul si chiar daca am instalat la rand toate versiunile de driver de pe site-ul nVidia, problema nu s-a rezolvat. Ati mai intampinat cumva problema aceasta, ati gasit vreo rezolvare, daca da care? Astept ceva sfaturi, cum as putea rezolva. Multumesc anticipat.

Attachment ProFV_0445.JPGAttachment ProFV_0446.JPGAttachment ProFV_0448.JPGAttachment ProFV_0449.JPG

Ai probleme din monitor,mai exact,garantie la el,schimba-l.

#4
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008

View Postxxvirusxx, on 17 mai 2014 - 18:53, said:

Nu ai cablu DVI sa testezi?

Monitorul nu are intrare DVI, doar VGA si HDMI.

View Postwhitewizard, on 17 mai 2014 - 19:00, said:

Ai probleme din monitor,mai exact,garantie la el,schimba-l.

Pai cum am zis, la un moment dat, am rezolvat problema.. doar ca nu mi-am notat ce versiune de driver am instalat.Posted Image

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Pare a fi tehnologia ClearType a Windows.
Dezactiveaz-o si vezi apoi.

#6
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
OK. Am dezactivat ClearType si nu se mai vede umbra, in Chrome se vede bine, insa in Windows si CyberFox, chiar daca nu se vede umbra, textul se vede foarte ciudat. Am reactivat ClearType, acum se vede bine in in Chrome si in Windows, insa in Cyberfox se vede la fel ca inainte...
Edit: Am inchis si deschis Cyberfox si totul e ok acum, insa am deschis un document .pdf cu text si problema persista, pe cand acelasi document insa salvat in format .doc (Microsoft Word) se vede bine. Posted Image

Edited by maxx_bgd, 17 May 2014 - 23:41.


#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cauta Cleartype in acel box de cautare din meniul de start.Iti da Cleartype tuner si poti ajusta parametrii manual.Daca vrei sa incerci din driver,mergi in control panel si la global settings alegi custom si pui Antialiasing si anisotropic pe OFF.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate