Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Receptii in banda de aviatie (108 - 137 MHz)

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pare destul de interesanta aceasta banda iar activitatea de receptie/localizare este una foarte relaxanta.
Din primele monitorizari, caci sunt la inceput, observ ca auditia este foarte buna atunci cand avionul este deasupra localitatii de unde se face receptia si cu mult zgomot (auditie spre 2) cand este la peste 100-150km dar depinde si de propagare!
Aparatul cu care fac receptiile este unul foarte simplu dar care isi face bine treaba in aceasta banda... mentionez ca receptiile sunt facute in interior, la geam, cu antena telescopica - sunt convins ca alta va fi situatia cu o antena exterioara montata sus, pe casa.
Cat de curand o sa construiesc un J-POL dimensionat pentru o parte din Airband, cea cu trafic mai mult.

Receptionare Cursa Canjet Airlines

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NT9I0hn9WcY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si vizualizarea ei pe FlightRadar24 imediat dupa receptie

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O9IXWepxSX4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
De curiozitate,e legal ce faci tu?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,619
  • Înscris: 07.02.2003
Da, la scoala de pilotaj ti se recomanda chiar sa faci receptii aviatice :)

#4
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Este foarte legal; se poate asculta si on-line anumite frecvente

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,619
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrz, on 17 mai 2014 - 10:50, said:

Din primele monitorizari, caci sunt la inceput, observ ca auditia este foarte buna atunci cand avionul este deasupra localitatii de unde se face receptia si cu mult zgomot (auditie spre 2) cand este la peste 100-150km dar depinde si de propagare!
Trebuie sa ai antena calumea si receptor bun, cu dubla schimbare frecventa si sensibilitate mare. O sa-i auzi si de la 500km. Oricum antena fixa e baza pentru distante mari. Iar daca ai portabila/scanner bun care stie de frecventele aviatice si modul AM (ca ei asa lucreaza acolo) sa-l dotezi cu o antena desteapta.

Antena speciala de aviatie: http://www.lccom.ro/...products_id=275 sau http://www.lccom.ro/...products_id=274

A doua e interesanta, are si protectii de vreme proasta.
[ http://www.lccom.ro/images/97-1023790456-pic.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.lccom.ro/images/92-1079939810-pic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postseby318, on 17 mai 2014 - 11:02, said:

De curiozitate,e legal ce faci tu?
Receptia da.

#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Exact... este legal!

Andreic, ma gandesc la un J-POL montat pe casa... e mult mai simplu pentru mine si il pot dimensiona cum vreau eu.

O cursa Air France cu localizare langa Sibiu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pbdAB08ReM8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrz, on 17 mai 2014 - 11:49, said:

ma gandesc la un J-POL montat pe casa... e mult mai simplu pentru mine si il pot dimensiona cum vreau eu.
E suficient si un dipol vertical: http://i1205.photobu...rilo/coxial.jpg

Ai nevoie de un receptor in care sa poti seta clar frecventa, tunerul ala antic pe condensator variabil nu e optim azi nici pentru un radio FM !

View PostMotanul007, on 17 mai 2014 - 11:51, said:

Poti sa transmiti si tu, sa te bagi peste conversatiile alora?
Asta e ilegal fara autorizatie ori asa ceva nu obtii ca persoana fizica oarecare.

Edited by neagu_laurentiu, 17 May 2014 - 11:56.


#9
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View PostMotanul007, on 17 mai 2014 - 11:51, said:

Poti sa transmiti si tu, sa te bagi peste conversatiile alora?

Doar daca nu iubesti prea mult libertatea si vrei sa faci parnaie. Imagineaza-ti ca te joci cu un emitator si bruiezi comunicatia unui avion comercial cu vreo 200 si ceva de persoane la bord...poti fi acuzat de tentativa la omor Posted Image  una e sa receptionezi sau cum s-ar zice sa participi " de pe margine" ca spectator/receptor si alta e sa te bagi in treaba altora si sa incurci.

Edited by BlueSoon, 17 May 2014 - 11:57.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Puscaria. Sigur ca te pot prinde daca emiti suficient timp pt. a te localiza.

Edited by neagu_laurentiu, 17 May 2014 - 12:00.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,619
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrz, on 17 mai 2014 - 11:49, said:

Andreic, ma gandesc la un J-POL montat pe casa... e mult mai simplu pentru mine si il pot dimensiona cum vreau eu.
La aviatie se prefera dipol sau lambda/4 pentru ca trebuie sa ia si la unghiuri mai mari fata de orizont. Ar merge si jpole dar e greu de tunat in conditii de amator si poate ave abanda prea ingusta in fucntie de diametrul teviilor, oricum trebuie aparatura. Ala daca nu e tunat nu rezoneaza asa bine nici la receptie, asa un lambda/4 industrial este stas.
Asa grosier vorbind orice antena de pirat rafio fm e buna, eventual mai tai 5cm din elemente si gata e buna de aviatie.

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View Postneagu_laurentiu, on 17 mai 2014 - 11:52, said:

E suficient si un dipol vertical: http://i1205.photobu...rilo/coxial.jpg

Ai nevoie de un receptor in care sa poti seta clar frecventa, tunerul ala antic pe condensator variabil nu e optim azi nici pentru un radio FM !

E doar inceputul... o sa aloc un buget mai mare prin toamna/iarna
Pe receptorul din imagine am dat doar 130 lei (luat de pe olx)... are aproape toate benzile mai putin UIF si UL
Cand o sa am timp mai mult, o sa ma ocup si de antena

View Postandreic, on 17 mai 2014 - 12:04, said:

La aviatie se prefera dipol sau lambda/4 pentru ca trebuie sa ia si la unghiuri mai mari fata de orizont. Ar merge si jpole dar e greu de tunat in conditii de amator si poate ave abanda prea ingusta in fucntie de diametrul teviilor, oricum trebuie aparatura. Ala daca nu e tunat nu rezoneaza asa bine nici la receptie, asa un lambda/4 industrial este stas.
Asa grosier vorbind orice antena de pirat rafio fm e buna, eventual mai tai 5cm din elemente si gata e buna de aviatie.

Ok... am retinut !
Chiar sunt in perioada de documentare deci orice sfat este binevenit!

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Uite hartile de navigatie, ai si frecventele sectoarelor sau aeroporturilor:
http://www.aisro.ro/..._ENR_6_2_en.pdf
http://www.aisro.ro/..._ENR_6_1_en.pdf

#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Mersi de link-uri... am revenit la aceasta banda (desi nu am timp de teste) cu o jucarie noua - stie multe dar, din pacate, este cam surda la DX!
Este vorba despre cunoscutul stick DVB-T-DAB-FM (al meu este bazat pe Rafael Micro R820T avand gama de frecv. 24-1700Mhz) care stick se poate conecta atat la PC/Laptop cat si la Tableta/Smartphone... eu il voi utiliza deocamdata la un telefon cu Android asta pentru o portabilitate maxima.
Antena inca nu am facut/cumparat dar vad ca merge destul de bine clasica telescopica, de camera, iar ca suport am folosit un trepied din gama foto!
O sa pun poze cu echipamentul si sper ca in curand sa fac si primele inregistrari in banda de aviatie... de auzit se aude bine dar, asa cum am mai spus, nu se poate face DX cu el (pana in 100 de km e totusi ok)

Attached Files



#15
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006

View PostMotanul007, on 17 mai 2014 - 11:57, said:

Pai ce, te pot prinde? Ce se poate intampla daca te tii de farse, a la Buzdugan?

ai glume in program  a la Buzdugan
nu cred ca  ai vrea sti/vedea cu ochii tai  ce fac baietii cu ochi albastri  de la cooperativa ochiul si urechea  din Tancabesti sau Peris Posted Image Posted Image

uni emit in eter iar altii asculta,fac poze,inregistreaza

#16
emil83

emil83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.05.2011
RZ imi spui te rog de unde ai gasit de cumparat Rafael Micro R820T si la ce pret ...

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, eu unul sunt nitel cam necredincios. Ma gadesc daca nu cumva cineva vrea sa inregistreze "aoleu, mi-a explodat motorul, ardem" si apoi sa vanda inregistrarea la anumite televiziuni de rahat, pardon de evenimente..
Altfel, sa auzi doar "sunt avionul YP-ABC, neata turnule", "sunt turnul, neata YP-ABC, venit pe directia, pastrati altitudinea...picioare,  aveti din vest, cu viteza..", ce sa zic e ceva foarte palpitant si nu, deloc repetitiv.
Corect, in loc de ABC apare CBA..
Asa, absolut intamplator, ma uitam prin http://www.ancom.org...RADIOAMATOR.pdf unde la pag 6 scrie
"Art. 23 – (1) Interceptarea intenţionată a mesajelor transmise de staţii aparţinând altor servicii decât cel de radioamator este interzisă." ..
Pt mine nu prea rezulta ca ai avea voie...A, ca in tara asta nu te controleaza, asta e..
Dar asa au zis si beckakalul, si nastasy 4 case, si felix turnatorul..

Despre emisia in benzile aero.
Sincer, sper sa fi dta intr-un avion in momentul aterizarii, cand pilotul in loc sa auda "aveti pista nr, si vant lateral din vest, cu viteza atatea noduri"  si altceva ce le mai trebuie, aude vocea unui pirat, "ba, pilotilor, va dau eu o bere..".
Si sper din suflet ca cei cu ochi albastri sa aprecieze "gluma" matale, atunci cand vor intra prin usa..
Corect, ei vor avea si un mandat legal, cu toate semnaturile..Sper ca la proces dta sa ai un avocat cat mai bun. Mda unul bun co$$$$$$$$$$ta. Dar iti micsoreza noptile de acolo, cand baietii veseli si primitori...
Cum era faza aia draguta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oIkps1kSc8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ?

Poate ca am fost prea rau. Dar poate ca si dta in loc sa te ocupi de prosti/oare, te faci radioamator in sensul adevarat al acestui cuvant.
Da examen, sau macar cere un indicativ de receptior. Si in benzile legale, "da-i carbuni," taticule.
Chiar, nici pt CB nu e nevoie de examen. Iar ce reusesc unii in canalul 40 e de admirat, chiar si de invidiat, oricum de repetat si de depasit..
Daca o sa cauti prin acest forum o sa vezi ce zic unii, altii, ca au facut acolo..Si ei sunt oameni pasionati de radio, care Isi fac si damblaua, dar respecta si legea..Asa ca jos palaria in fata lor..

Despre examemen. In toamna se redeschide sesiunea de examene. Asa ca pana atunci ai tot timpul ca sa inveti si sa capeti un indicativ, macar a III-a R. Oare de ce am pus aici Regulamentul?
BAFTA maxima si "cea mai buna antena indoita"...
PS. Nu ti-am urat la misto. In engleza, urarea mea e o formula clasica a radioamatorilor..Ca si "vulpea maronie cea rapida sare peste catelul cel lenes"....ask gogu @wiki sa vezi ce insemana "The quick brown fox jumps over the lazy dog"

Edited by Prien, 12 August 2014 - 16:07.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPrien, on 12 august 2014 - 15:58, said:

A, ca in tara asta nu te controleaza, asta e..
Si cum s-ar pune in practica treaba asta ? Ar trebui sa pun in statia de amplificare receptia, sa auda vecinii ca sa obtina cineva un mandat de la judecator !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate