Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Rockrider 520

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
ALPINAs

ALPINAs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.11.2015
Mi-au spus să revin dacă mai face, zicând că vor comanda alt tip de butuc.Inainte făcea uniform, mai tot timpul, la o anumită frecventă, când dădeam la pedale.Acum zgomotul s-a mărit si începe să se audă când dau mai tare la pedale.

#38
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016
Pai ai 2 ani garantie la componente (exceptand uzura, nu cred ca e cazul la tine daca e noua bicicleta).
Mergi sa-ti schimbe butucul pedalier daca asta tot zici ca scoate zgomote .. etc. In mod normal nu ar trebui sa se auda nimic , sa nu simti vibratii sau alte zgmote in timpul pedalarii.

De pe pagina lor :  "Garanţie pe viaţă pentru furcă, pipă şi cadru. 2 ani garanţie piese -în afara pieselor de uzură."

#39
ALPINAs

ALPINAs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.11.2015
Salutare ! Am rezolvat problema.Mi-au inlocuit butucul pedalier cu altul diferit.
[ https://s31.postimg.org/s5q0a8g53/IMG_20160720_174115.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
A aparut un review la RR520:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jMS64fPMWJ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Tot despre Rockrider 520 s-au purtat discuții începând cu postarea #200 de pe această pagină!

#42
ALPINAs

ALPINAs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.11.2015
Întrebare : dacă se strânge mizerie acolo la butuc, este vreo problema ? Poate pătrunde în interior ? Eu sunt multumit de ea, acum si de schimbatorul de foi, mi-a fost reglat în sfârșit ca la carte odata cu înlocuirea butucului.

#43
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016
Teoretic nu are cum sa ajunga in butuc deci n-ai de ce sa-ti faci griji.

#44
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
totusi nu o baga in apa mare, apa tot va intra la monobloc si butuci..

In ce priveste bucharest trafic, cum naiba de merge asa repede pe mtb Posted Image
Mereu am fost uimit ce viteza are pe biciclete... chiar ieftine si grele.

#45
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
Una e sa-i dai sprituri cu 35-40 in Bucuresti intre doua semafoare, si alta e sa mergi cu o medie de 35 la drum lung.

#46
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016

View Postsirgoofy, on 22 iulie 2016 - 18:45, said:

totusi nu o baga in apa mare, apa tot va intra la monobloc si butuci..

In ce priveste bucharest trafic, cum naiba de merge asa repede pe mtb Posted Image
Mereu am fost uimit ce viteza are pe biciclete... chiar ieftine si grele.

Asa e , nu il baga prin apa ca poate totusi sa iti intre in butuc. La mizerie , eu stiu pamant , frunze etc nu-i problema ca oricum e strans dar daca treci cu bicicleta prin apa ... risti sa speli vaselina de acolo. La butucii rotilor e usor sa ii servisezi dar la butucul pedalier e mult mai greu.

#47
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View Postjustice22, on 22 iulie 2016 - 15:53, said:

ok. Chiar daca sunt pe dfoai mare si primele 3-4 pinioane de la mic in sus, tot se aude putin de tot parca. In fine, cred ca e normal.
Mai am o chestie.
Am coborat pe saflat cu vreo 35 km/h si am franat cu ambele si fata si spate iar pe fata se aude ca atinge ceva de ceva, de cand am luat-o si cresc viteza atinge. Cred ca e placuta de frana pe disc. Sa o las asa sa se mai toceasca? Dupa ce am coborat si am franat destul de mult, se auzea rau, dar apoi s-a estompat sunetul si se aude cand pedalez mai tare, cand dau viteza.
Tot am observat ca atunci cand schimb pe foaia mare si apas mai mult de schimbator se duce lantul in exterior, sare. Sa mai ma joc cu reglajele sau doar sa am grija cand schimb pe foaia mare?

View Postsirgoofy, on 22 iulie 2016 - 19:08, said:

sunt 2 motive din care atinge discul:
- etrierul nu e chiar pe mijloc, e usor intr-o parte
sau
- discul nu e perfect drept
Se regleaza usor la un service.
In ce priveste saritul lantului de pe foaia mare, mai trebuie strans surubul H de pe deraiorul frontal, asta tot la service.

Concluzia: cei care-și vor cumpăra Rockrider 520 nu se vor plictisi absolut niciodată!...

#48
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
@123321, acid ca-ntotdeauna Posted Image
Mecanica e cam aceeasi la toate bicicletele. (Evident, pentru un carcotas ca tine, trebuie sa spun ca nu si pentru Di2 sau alte grupuri eletronice)
Tin sa spun ca aceleasi lucruri mi s-au intamplat si mie la 29er de >4000lei in sus. A da, saptamana trecuta, cand am dat sa schimb pinioanele, mi s-a rupt maneta Deore, lucru ce nu mi s-a intamplat la niciuna dintre bicicletele existente, unele mai scumpe, altele mai slabe. (Aveam 7 biciclete la un moment dat)  

Evident, trebuie sa amintesc tot pentru carcotasul din tine, ca se simte cand mergi pe o bicicleta care are componente mai scumpe (e.g.  nu se deregleaza la luna schimbatoarele si multe alte lucruri pe care le observi, nu la 10 km parcursi pe zi, ci la turele lungi).

Spor,

Edited by pg-soare, 23 July 2016 - 09:35.


#49
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 30.07.2009
Cica mini review la 520
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jMS64fPMWJ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View Postpg-soare, on 23 iulie 2016 - 09:26, said:

Tin sa spun ca aceleasi lucruri mi s-au intamplat si mie la 29er de >4000lei in sus.
Mai exact, la care model anume faci referire?
Eu unul, în loc de șapte biciclete modeste, prefer doar două impecabile:

View Postpg-soare, on 23 iulie 2016 - 09:26, said:

Aveam 7 biciclete la un moment dat

WarpS, oare din ce motive ți-a scăpat postarea #40?...

#51
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
@123321, scott std 29er, echipa cu deore si deore xt la schimbatorul din spate.

Avand in vedere ca merg in 3 localitati din Romania, vreau sa am peste tot cate o bicicleta, fie ea si modesta. (Pentru turele lungi, nici nu ma gandesc sa mai merg cu bicicletele ieftinache)

Edited by pg-soare, 23 July 2016 - 15:48.


#52
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View Postpg-soare, on 23 iulie 2016 - 15:45, said:

scott std 29er
Ai cumva un link la îndemână?

#53
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View Postdanutz_rdc, on 28 iulie 2016 - 21:46, said:

Prima impresie: cauciuc fata ovalizat, baiatul de la Decathlon mi-a spus ca asa vin toate - oarecum ciudat, dar pe asflat si la viteza mare dai cam mult din cap - oarecum sacaitor.
La foaie mica, pinon mare - totul merge perfect (silentios), foaia 2 (jumatate) si pinion mic - se aude un zgomot ca si cum atinge ceva (ceva in genul bicicletelor DHS de acum 8 ani), deja cand urc foaia mare cu pinon mic e un zgomot de bicicleta veche - parca simt si o vibratie in pedale.
Sa ma duc sa o inlocuiesc?
In rest imi place :D

View Postdanutz_rdc, on 28 iulie 2016 - 21:59, said:

Multa lume se plange de butucul pedalier, chiar si cei de la service mi-au spus ca exista posibilitatea sa ma intorc din cauza aceastei probleme (mai devreme sau mai tarziu) (7/10 biciclete cu aceasta problema).

http://forum.softped...maxim-1299-lei/

#54
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Ca sa nu deschid un alt topic.
Este cadrul marimea M prea mic pentru 1.79 - 1.80m?
Nu vad nicaieri dimensiunea in inch sau centimetri a cadrului la rockrider 520.

Edited by Paranoir, 15 May 2017 - 00:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate