Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Rockrider 520

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
tza_crow

tza_crow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2007
Salut,

Dupa vreo 15 ani m-am hotarat sa redevin biciclist. Asta presupune achizitia unei noi biciclete, cea veche nu mai face fata (reconditionarea costa ceva + nu arata bine:D). Ma gandeam la un Rockrider520 http://www.decathlon...ider-520-1.html Mentionez faptul ca o voi folosi sa fac naveta ocazional la servici cam 15 Km asfalt plus iesiri de weekend pe dealurile din jurul Ploiestiului, ocazional poate se iveste si un traseu montan.

Ce spuneti? Merita aceasta bicicleta banii?

Multumesc.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
E usor incomoda la sa, dar merita.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 06.01.2008
Are foarte mare dreptate Quantum.
Va trebui sa-ti cumperi o sa mai comoda daca vrei sa mergi cu bicicleta pe munte, fiindca modelul respectiv te rupe in doua si atunci cand pedalezi pe sosea.

#4
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Modelul ala de sa nu are nimic, e foarte bun.

E normal sa te doara curul daca nu esti antrenat mai ales dupa o pauza de niste multe luni.

Daca te dai cu bicicleta de 2 ori pe saptamana nu te mai doare nimic.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,004
  • Înscris: 06.09.2008
Daca mergi 30km/zi pe asfalt ia Fit 300.
Te lasi repede daca "impingi" un mtb cu cauciucuri groase si frane hidraulice pe asfalt ;)

#6
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu am inteles ca merge 15km pe zi. Si poate sa isi cumpere inca un set de roti pentru mers la serviciu cu cauciucuri subtiri de asfalt.

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,004
  • Înscris: 06.09.2008
Posibil, n-am inteles daca 15km e dus + intors sau nu.

Daca in total sunt 15km merge si cu roti subtiri pe Mtb.
Nu stiu cum e cu discurile de frana, cat de simplu e sa schimbe rotile...

Edited by sirgoofy, 16 May 2014 - 08:10.


#8
tza_crow

tza_crow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2007
Multumesc pentru raspunsuri.
Problema nu este distanta parcursa. O sa vad eu daca ma tin picioarele pentru naveta. Eu eram curios daca se merita diferenta de la un rockrider de 7-8 mil la aceasta.

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,004
  • Înscris: 06.09.2008
Distanta poate fi o problema, una e sa faci distanta pe o bicicleta de asfalt si alta e pe mtb.
Adica diferenta se simte in picioare Posted Image

Quote

...eram curios daca se merita diferenta de la un rockrider de 7-8 mil la aceasta.
imo nu, avand in vedere la ce va fi folosita.
Rockrider la 800lei are jante simple.
La acei bani am zis aici ce as lua,.
Daca le zici probabil iti schimba cauciucurile cu ceva mai de oras..

Edited by sirgoofy, 16 May 2014 - 12:20.


#10
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

View Postizometric, on 16 mai 2014 - 07:45, said:

Modelul ala de sa nu are nimic, e foarte bun.

E normal sa te doara curul daca nu esti antrenat mai ales dupa o pauza de niste multe luni.

Daca te dai cu bicicleta de 2 ori pe saptamana nu te mai doare nimic.


Nu e vorba de durere la cocis, intradevar daca nu te dai cu bicla o perioada, timp de o saptamana vei avea senzatia ca ai fost violat, insa dupa aceea trece. M-am dat si eu cu un Rockrider, problema e la oo, recomand alta șa.


View Postsirgoofy, on 16 mai 2014 - 07:55, said:

Daca mergi 30km/zi pe asfalt ia Fit 300.
Te lasi repede daca "impingi" un mtb cu cauciucuri groase si frane hidraulice pe asfalt ;)

Chiar daca e pentru asflat, niste suspensii pe fata tot sunt necesare, borduri prost facute, gropi, evitare fortata a obstacolelor, etc.

Edited by MeT4L, 16 May 2014 - 13:36.


#11
Scimini

Scimini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 19.11.2010
Salut, nu sunt foarte mare cunoscator in materie dar fereste-te de decathlon. Partea cu serviceul lasa de dorit foarte tare. Sunt patit... Am un rockrider 5.1, bicicleta e decenta, dar trebuie sa schimbi una alta daca vrei sa te tina o perioada, daca as avea bani as schimba rotile cu ceva cu janta dubla, shifterele le-as pune pe trigger, si tot angrenajul ,poate si deraiorul fata.

Oricun, daca ai sta sa te gandesti putin, rockrider 5.2 va fi la fel de prost, ba chiar poate putin mai grav, poate te orbesc toate bling blingurile dar considera ca nu stii cat de bune sunt acele frane pe disc ;). Si ori sunt usor ondulate si iti vor bate in etriere macar o data pe rotatie, ori ca nu poti sa le reglezi sa atinga sabotii simultan si unul va freca mai mult altul mai putin.. Mai e de mentionat si cadrul, care este foarte flexibil, si atunci cand franezi vei vedea usoare ondulatii in bascula sau furca... Plus ca nu stiu cat de rezistente sunt furcile alea entry level pe fata sa absoarba toata forta din franare (eu unul franez pe fata si dupa usor pe spate).

#12
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Daca vrei si sosea si munte cauta ceva cu roti de 28" si suspensie blocabila pe fata. Cauciucurile sa fie ceva intre 700x38c pana la 42c. Cauta piata SH - poti gasi biciclete de firme mult mai respectate decat btwin la pret foarte bun si putin folosite.

Edited by John_Biggun, 18 May 2014 - 18:39.


#13
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Între un Cross (Grip 124 sau GRX), Cube Aim Disc şi acest Rockrider, ce recomandaţi?

#14
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
GRX care, că-s mai multe. De fapt ia dă tu link-uri, că e mai simplu, vedem clar şi preţuri şi dotări.

#15
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
http://www.bikexpert...5788_30168.aspx
http://www.bikexpert...5788_30075.aspx
Mai este şi asta, dar de 27.5: http://www.crossbike...ot-R101541.html

#16
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Niciuna. Au transmisie slabă toate (maxim Acera) şi furci slabe (XCT). Dacă vrei neapărat să alegi una dintre ele... Cross Grip de 26" să zicem că e mai echilibrată (furcă XCM şi transmisie Acera). Rockrider 520 are furcă excelentă dar transmisie Altus (sub Acera).

Care e bugetul maxim? Şi pentru ce vrei s-o foloseşti?

#17
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Bugetul e de 2000-2200 lei (eventual să mai rămână şi pentru accesorii).
Vreau s-o folosesc offroad cât îmi permite timpul, în rest prin oraş.

#18
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Întreb pentru că dacă n-o s-o foloseşti preponderent ca MTB şi la justa valoare, nu prea are rost să iei un MTB... Pentru ieşiri ocazionale pe un drum forestier sau drum de ţară nu e nevoie de MTB.

Presupunând că vrei MTB, eu m-aş orienta spre Devron Riddle H2 (preferabil) sau H1. Par să fie amândouă modelele la reducere sub 2000 acum. Google it, e în multe magazine. Sau, dacă vrei să dai 2300-2350, modelele Devron Zerga D2 şi D3 (preferabil) merită banii (în aceleaşi magazine).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate