Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Firme recrutare UK

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
am primit urmatorul e-mail (la telefon am vorbit cu o ora mai devreme, cu o romanca de la o firma de recrutare de la noi si mi-a zis ca o sa ma sune ziua urmatoare un coleg, tot roman, din anglia si imi va testa engleza la telefon) plus mesaj pe telefon sa dau reply la email cat mai curand(de la un numar cu +44):

Dear (..),
I have just spoken with (..) from (...) regarding employment here in the UK. Can you confirm whether you are a (..).
Can you also reply to the below disclaimer. This is only to make sure that we have your permission to pass on your details to our client here in the UK.
We give you notice that, by introducing you to a potential recruiter or employer, you agree to the following terms.
In relation to any potential employment, you confirm that (...) Consulting Ltd are hereby authorised to retain and forward to any third party your curriculum vitae (CV) and any personal information about you in relation to your potential employment.  Furthermore, you confirm that you will include us on any communication between you and any third party that we introduce you until otherwise notified. Furthermore, you also confirm that you will not seek to communicate directly with any party that we introduce you to with the objective of seeking out direct employment.  Finally, if any attempt is made by any third party that we have introduced to you, or any affiliated company, to offer you any role, you will inform us within 24 hours of said offer.
By emailing us back with the response, "I confirm that I agree with the terms as set out below", you confirm that you agree to the covenant as contained in this email.  Once we have received said confirmation, we can continue your recruitment procedure.

Your prompt reply is greatly appreciated.

Kind regards
(..)
HR Director

suna legal, ok? firma de aici a zis ca nu se cere comision si ca voi semna contract si cu ei dar si acolo in anglia.

si ce nu prea inteleg, cum eu daca ma duc sa muncesc in uk imi trebuie mai intai NIN ca sa ma pot angaja, iar aceste firme te angajeaza fara sa ai acel NIN, obtinandu-l dupa aceea probabil.

Edited by 41ex, 01 July 2014 - 21:48.


#20
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Post41ex, on 01 iulie 2014 - 21:27, said:

am primit urmatorul e-mail (la telefon am vorbit cu o ora mai devreme, cu o romanca de la o firma de recrutare de la noi si mi-a zis ca o sa ma sune ziua urmatoare un coleg, tot roman, din anglia si imi va testa engleza la telefon) plus mesaj pe telefon sa dau reply la email cat mai curand(de la un numar cu +44):

Dear (..),
I have just spoken with (..) from (...) regarding employment here in the UK. Can you confirm whether you are a (..).
Can you also reply to the below disclaimer. This is only to make sure that we have your permission to pass on your details to our client here in the UK.
We give you notice that, by introducing you to a potential recruiter or employer, you agree to the following terms.
In relation to any potential employment, you confirm that (...) Consulting Ltd are hereby authorised to retain and forward to any third party your curriculum vitae (CV) and any personal information about you in relation to your potential employment.  Furthermore, you confirm that you will include us on any communication between you and any third party that we introduce you until otherwise notified. Furthermore, you also confirm that you will not seek to communicate directly with any party that we introduce you to with the objective of seeking out direct employment.  Finally, if any attempt is made by any third party that we have introduced to you, or any affiliated company, to offer you any role, you will inform us within 24 hours of said offer.
By emailing us back with the response, "I confirm that I agree with the terms as set out below", you confirm that you agree to the covenant as contained in this email.  Once we have received said confirmation, we can continue your recruitment procedure.

Your prompt reply is greatly appreciated.

Kind regards
(..)
HR Director

suna legal, ok? firma de aici a zis ca nu se cere comision si ca voi semna contract si cu ei dar si acolo in anglia.

si ce nu prea inteleg, cum eu daca ma duc sa muncesc in uk imi trebuie mai intai NIN ca sa ma pot angaja, iar aceste firme te angajeaza fara sa ai acel NIN, obtinandu-l dupa aceea probabil.

1. Din ce spui pare legal. Ca fapt divers În UK e ilegal să ceri bani de la viitorul angajat.
2. Da, poți începe munca și apoi să obții NIN, eu de exemplu așa am făcut.

#21
Protoss

Protoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 22.05.2007
de firma recruitmentuk se stie ceva?
Am depus CV acum o luna, pentru un job la un depozit al celor de la amazon in uk, si m-au sunat ieri spunandu-mi ca am fost selectat pentru un interviu, dar in principiu nu ar trebui sa am probleme daca stiu engleza (ma descurc, o folosesc zilnic).
Nu stiu ce sa fac, i-am intrebat de comision si mi-au zis ca percep asa ceva pentru ca sunt firma de recrutare, am mai fost plecat in grecia cu icep, tot cu tampenii destea de comisioane si atunci am dat o groaza de bani.

#22
Toward-the-unknown

Toward-the-unknown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmufa, on 01 iulie 2014 - 21:55, said:

1. Din ce spui pare legal. Ca fapt divers În UK e ilegal să ceri bani de la viitorul angajat.
2. Da, poți începe munca și apoi să obții NIN, eu de exemplu așa am făcut.
Domnu mufa, "matali" cu ce firma ati fost in UK? Posted Image

#23
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostToward-the-unknown, on 16 iulie 2014 - 14:51, said:

Domnu mufa, "matali" cu ce firma ati fost in UK? Posted Image
Depinde, de regula cu BA, dar citeodata si cu Tarom-ul.

#24
madabz

madabz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.11.2011

View Posttoporas666, on 27 iunie 2014 - 13:24, said:

Acum am primit de la Ysiiea din Cluj o oferta pentru cules de capsuni in UK.
Imi cer 140 lirela semnarea contractului.
Inainte de asta trebuie sa le trimit actele pentru a le  depune la angajatorul din UK.
A auzit cineva de firma asta?
Pe net nu gasesc nimic despre ei.Nici de bine nici de rau.

Eu pot sa iti spun ca firma  exista. Nu e teapa. Cat de bine sau rau e daca pleci cu ei , nu stiu.

#25
Nicoletaz123

Nicoletaz123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.09.2014
Eu cunosc mai multe persoane care au plecat cu ei. Mai jos aveti si un articol despre aceasta agentie care s-ar putea sa va intereseze:

https://ro.stiri.yah...-103015426.html

#26
andreimarian88

andreimarian88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.11.2014

View Posttoporas666, on 27 iunie 2014 - 13:24, said:

Acum am primit de la Ysiiea din Cluj o oferta pentru cules de capsuni in UK.
Imi cer 140 lirela semnarea contractului.
Inainte de asta trebuie sa le trimit actele pentru a le  depune la angajatorul din UK.
A auzit cineva de firma asta?
Pe net nu gasesc nimic despre ei.Nici de bine nici de rau.

sal am primit si eu aceasta oferta de la ysiiea din cluj e serioasa?

#27
Nicusor_33

Nicusor_33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2015
A auzit cineva de Plasarea Fortelor de Munca S.R.L.? Bucuresti

Am verificat la ITM Bucuresti nu este inscrisa,la telefon raspunde o doamna care face multe promisiuni.Mare atentie pt cine cauta un job prin ei.Astept pareri de la voi daca cineva ii cunoaste.Multumesc

#28
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Site.. uri  din RO   pt joburi strainatate...

http://www.jobsalert.ro/

http://www.tjobs.ro/


In UK site  Nr  1 search   joburi...

http://www.reed.co.uk/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate