Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Roaming-ul la granita

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
1.Orange Prepay este facut public ca singurul serviciu preplatit din Roamnia cu roaming, asa ca pp ca au activata optiunea de international

2. Daca stai intr-o zona de granita si ai activat internationalul si roamingul  si nu ai setat reteau manual te poti trezi ca ai vorbit international cu Romania (prin roaming).

------------------------------------
Nu ma luati in seama eu doar aberez sa string posturi... am auzit ca se dau premii :D

#2
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
taka: la ce distanta fata de granita?

#3
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
Uite la la chestia asta nu m-am gandit niciodata... Chiar interesanta faza...
Si ce e mai nashpa e ca e si FOARTE POSIBILA.....

THX FOR THE WARNING!!!!

#4
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
Nu stiu exact ca nu sint chiar in domeniu, cred ca sub 5Km.
Speedo ne-ar putea zice, el stie cit poate bate o antena, si e evident ca antena din tara vecina nu e pusa exact pe granita.

Eu am auzit intr-o discutie la Orange, si ii vizeaza in special pe cei din punctele de trecere a frontierei, satele/ orasele din zona limitrofa granitei si pe cei in tranzit.

#5
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Eu stau in Oradea destul de aproape de granita. E o chestiune interesanta si mai ales o tzeapa clara daca se intampla asa. Asteptam confirmarea.

#6
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Un BTS pe 900MHz "bate" teoretic pana la 30Km.

Daca telefonul dumneavoastra este setat pe cautare automata de retea, cum multi moron-i isi pun intelegang prin asta ca o sa gaseasca reteaua mai repede, este posibil ca din neatentie sa vorbiti in roaming aflati inca pe teritoriul RO.

Sa vedem acum ce-i cu cautarea manuala/automata.
Aceasta functie este destinata celor care sunt in roaming si doresc sa-si poata alege reteaua pe care sa fie la un moment dat prin perspectiva ca o anumita retea are preturi mai bune decat alta si nu doriti sa platiti mai mult din greseala.

- Astfel cand cautarea este pe manual atunci cand pierdeti semnalul de la reteaua pe care erati telefonul nu incearca sa se inregistreze pe alta existenta si va afisa pe ecran disponibilitatea unei alte retele dar va astepta acceptul dumneavoastra pentru registering.
- Daca comutarea pe alta retea este automata atunci semnalul cel mai bun din acea zona va fi preferat de telefon si acesta va face registering pe noua retea fara avertizarea utilizatorului, totusi sigla de pe ecran se schimba cu a noului operator.

Mai este un mic meniu in telefoane care va lasa sa alegeti retelele preferate pentru cand sunteti pe drum in afara tarii, si acolo le puneti in ordine pe cele pe care doriti sa fiti logat, cea mai ieftina pe prima pozitie, respectiv cea mai scumpa pe ultima.
Atentie, asta nu inseamna ca telefonul nu se va inregistra pe alta retea decat cea din lista daca nici una din ele nu este prezenta in acea zona.

Pentru cei de la granita telefonul trebuie sa fie setat pe cautare manuala si nu este nici un fel de problema apoi.

Daca intrati in roaming va apare pe ecran numele operatorului pe care sunteti inregistrat, asa ca daca sunteti atenti cand faceti apeluri nu puteti lua teapa, mai rau este cand va suna cineva ca nu mai aveti cum vedea daca erati pe home-network sau nu.

Greets,
Speedo

#7
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by zmith
Eu stau in Oradea destul de aproape de granita. E o chestiune interesanta si mai ales o tzeapa clara daca se intampla asa. Asteptam confirmarea.

Inca de cind intri in Bors nu prea mai ai semnal pe o retea din Hu. Iar in Oradea (in centru, unde stau) nu poti prinde nici o retea din Hu, chestie verificata de mine... Deci nu e nici un pericol.

Iar daca ai o cartela la un anumit operator, acea cartela e blocata pe acel operator in tara de unde e operatorul! Nu te poti conecta cu o cartela dialog pe connex...

#8
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Si mai e un hint. In roaming apare pe majoritatea tel. un icon ca e in roaming si nu in reteaua proprie

#9
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Am patit-o de citeva ori in Drobeta Turnu Severin ... YU Mobtel ...

#10
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
bibicu: Pai e ceva normal ca o cartela Orange sa nu se poate autentifice pe reteaua Connex.

#11
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by morogan
Si mai e un hint. In roaming apare pe majoritatea tel. un icon ca e in roaming si nu in reteaua proprie

Inca  nu am vazut telefon cu asa ceva... Nu e ceva ce tine de operatorul de origine?

#12
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Motorola, pentru exemplu, are un triunghi care apare pe ecran doar cand se afla in roaming.

In ziua de azi la telefoanele noi practic nu mai exista acel simbol.

Greets,
Speedo

#13
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
pai de ce nu mai au ?
sigur nu mai sunt mobile care sa-ti semneleze intr-un mod sau in altul ??
ce rost ar avea sa scoata acest "Semn" ?

#14
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Speedo
..............Daca intrati in roaming va apare pe ecran numele operatorului pe care sunteti inregistrat, asa ca daca sunteti atenti cand faceti apeluri nu puteti lua teapa, mai rau este cand va suna cineva ca nu mai aveti cum vedea daca erati pe home-network sau nu...........

Trebuie sa citesti tot thread-ul cu atentie ca sa intelegi de ce.

O explicatie mai pe larg este aceea ca la inceputurile GSM-ului telefoanele afisau retelele sub forma ce CC:XXX-NC:XX, adica Country Code si Network Code, exemplu Orange este 226-10, Connex este 226-01, Cosmorom 226-03.
Va dati seama ca atunci cand erati aproape in roaming si vedeati doar cifre nu stiati pe ce retea va aflati decat daca aveati o memorie de elefant sau era prezent triunghiul acela.

Greets,
Speedo

#15
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
deci pt asta era triungiul pe philips fizz care acum nu il mai am pe nokia si alcatel.

MAi am un simbol care nu l-am vazut niciodata aprins:
ceva de genul o sageata curbata dela stinga la dreapta pe directia V S E si in dreapta este un punct spre care arata sageata

Este cumva pentru redirectari?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate