Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ATM-uri care elibereazã euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ddp

ddp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.05.2007
Stie cineva daca exista in Bucuresti vre-un ATM care elibereaza euro? Am un card deschis in state si as avea nevoie sa retrag euro, nu lei.

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Alea de la ING.

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
La ghiseu la BRD iti da Euro.

#4
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Ing are asa ceva, nu stiu sigur daca la orice selfbank, dar la cateva am vazut care elibereaza doar euro

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La ING scoti euro la bancomat doar daca ai card la ei, la ghiseu la alta banca iti elibereaza doar din contul tau euro.

N-ai cum sa scoti euro de pe card din state in Romania.

Edited by don_dannielo, 14 May 2014 - 06:02.


#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Era acum cativa ani un bancomat la coada calului, cred ca era al bcr.

#7
baghera2

baghera2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.03.2010
corect - trebuie sa ai card si cont de Euro pt a putea scoate Euro de la ATM-urile ING

Edited by baghera2, 14 May 2014 - 07:13.


#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postaltuser09, on 14 mai 2014 - 07:12, said:

Era acum cativa ani un bancomat la coada calului, cred ca era al bcr.
Poate l-ai confundat cu un automat de schimb valutar de la bcr, unde bagi euro.

#9
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Nu cred ca ai vre-o sansa.

De obicei mergi la o banca, care include printre parteneri si banca ta unde ai contul, unde prezinti cardul si ce suma vrei sa retragi.
Vei primi echivalentul in lei.
Daca doresti dolari cred ca ar putea sa-ti dea din casa de schimb valutar insa nu te astepta sa fie gratis.
Cursul de schimb e unul interbancar si exista comisioane de transfer si eliberare numerar. Mai bine intrebi.
Fratele meu a retras dolari din cont American Express la o filiala C..p.tica si avrut echivalentul in lei pt ca oricum lei avea nevoie.

O alta varianta pe care am vazut-o live a fost un sas la un atm V..ksb.nk care a scos lei de pe un card de la aceeasi banca din Germania. Dar cursul de schimb nu a fost prea avantajos deoarece includea si comisionul.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca te duci la ghiseu clar o sa fie costuri suplimentare, mai mult sau mai putin mascate.
La automat chiar daca gasesti unul sa mearga sansele sint enorme sa aibe niste conversii multiple dezavantajoase, comisioane mascate, etc de sa-ti iasa parul prin caciula. Comisioanele in general nu sint fantastice in Romania chiar pentru produsele de baza unde exista concurenta literalmente la fiecare colt de strada in orasele mari si citeodata 5 filiale de banci pe care le poti vedea dintr-un singur punct.
Recomand sa retragi normal lei de la o banca ce nu-i foarte recunoscuta pentru politici naspa (si ai grija ca multe acum te intreaba daca vrei sa iti ia banii in lei sau valuta ta; aparent varianta in valuta ai putea crede ca-i mai rentabila, doar ca aia este de fapt teapa - la banca ta ajunge direct ca ai ridicat o suma oarecare in valuta care comparata cu cash-ul lei scos e prea mare). Dupa care schimbi la casa unde gasesti curs mai bun.
Daca ai nevoie de euro pentru o excursie intr-o tara cu euro bineinteles e mai rentabil sa scoti direct acolo.

#11
ddp

ddp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.05.2007
Da anul trecut am scos din Grecia de la un ATM euro fara probleme.
Nu vroiam la ghiseu, presupun ca asta implica comisioane mult mai mari daca scot direct RON de la ATM si cumpar EUR de la un exchange.

View Postf300, on 14 mai 2014 - 10:08, said:

Daca te duci la ghiseu clar o sa fie costuri suplimentare, mai mult sau mai putin mascate.
La automat chiar daca gasesti unul sa mearga sansele sint enorme sa aibe niste conversii multiple dezavantajoase, comisioane mascate, etc de sa-ti iasa parul prin caciula. Comisioanele in general nu sint fantastice in Romania chiar pentru produsele de baza unde exista concurenta literalmente la fiecare colt de strada in orasele mari si citeodata 5 filiale de banci pe care le poti vedea dintr-un singur punct.
Recomand sa retragi normal lei de la o banca ce nu-i foarte recunoscuta pentru politici naspa (si ai grija ca multe acum te intreaba daca vrei sa iti ia banii in lei sau valuta ta; aparent varianta in valuta ai putea crede ca-i mai rentabila, doar ca aia este de fapt teapa - la banca ta ajunge direct ca ai ridicat o suma oarecare in valuta care comparata cu cash-ul lei scos e prea mare). Dupa care schimbi la casa unde gasesti curs mai bun.
Daca ai nevoie de euro pentru o excursie intr-o tara cu euro bineinteles e mai rentabil sa scoti direct acolo.


#12
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Grecia are moneda Euro. Noi avem lei.
De aceea cumparam paine cu lei nu euro.
La ghiseu poti sa intrebi ce si cum. La ATM (daca exista vreunul care da valuta) vezi pe extrasul de cont.

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postddp, on 14 mai 2014 - 16:35, said:

Da anul trecut am scos din Grecia de la un ATM euro fara probleme.
Nu vroiam la ghiseu, presupun ca asta implica comisioane mult mai mari daca scot direct RON de la ATM si cumpar EUR de la un exchange.
Si ce vroiai sa scoti ca si bani fizici de la bancomat , in Grecia? Lei? Lire sterline? Normal ca ai scos Euro, este moneda oficiala a Greciei

#14
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Hehe, si eu mi-as dori un astfel de bancomat sa scoata euro dar nu exista in Romania, asa ca scot lei si daca am nevoie de euro i schimb in euro.
Am doua carduri straine in euro, unul imi scoate la cursul BNR ceea ce este superb, iar celalalt imi scoate la un curs mai naspa, la 750 de euro in lei scosi imi opreste cam 80 de lei.
Speram sa treaca ungurii mai repede la euro ca de la mine din Arad nu e departe dar se pare ca alora nu le place euro...

Edited by bogdan_popescu, 14 May 2014 - 19:09.


#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postradurus, on 14 mai 2014 - 18:27, said:

Grecia are moneda Euro. Noi avem lei.
De aceea cumparam paine cu lei nu euro.

Acum daca gasesti si un motiv pentru care avem preturile la convorbiri telefonice, masini (incluzind Logan, pe prima pagina a site-ului dacia.ro, de la 5200 euro - NOTA - asa ceva nu se intimpla nici macar pe dacia.bg !!!), accize, rovinieta si cine stie cite altele in euro chiar iti dau un like!

#16
ddp

ddp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.05.2007

View Postcuculea, on 14 mai 2014 - 18:57, said:

Si ce vroiai sa scoti ca si bani fizici de la bancomat , in Grecia? Lei? Lire sterline? Normal ca ai scos Euro, este moneda oficiala a Greciei

Chiar? nu stiam.

Exista la citibank (acum raiffeisen) in baneasa un astfel de ATM care elibera EUR.  de asta am deschis acest topic.
Rog un admin sa inchida acest topic pentru a evita ironiile unora.

Edited by ddp, 14 May 2014 - 21:51.


#17
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Ce sa faci cu euro in Romania? tot trebuie sa-i schimbi in lei!

#18
davidbr

davidbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.09.2012
Stiu ca ultimul post e din 2014 ...dar am si eu aceeasi pb acum, este vorba de un card din ue . Exista posibilitatea sa scod direct euro de undeva? sau trebuie sa scot lei si sa ii schimb?

va multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate