Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Sony a6000

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
4! pt. primele 2. Dar nu le pune aici pe toate, doar cu verisoara, sa analizam si niste portrete.

Edited by crokodilu, 16 November 2017 - 17:18.


#74
andkart90

andkart90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.11.2017
Pai vezi... deja pot mai mult ca obiectivul:)))) trebuie unul profi

#75
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nu o sa ai decat frustrari, ca dupa ce iei o sa vrei altul si mai bun, dar nu va exista unul mai bun si vei spune ca nu poti atinge nirvana fotografica ca n-ai scula potrivita. Chalengiul e sa scoti poze misto din obiective naspa, invers oricine poate, aici e spilul. Dar sa revenim la portretul cu verisoara.

Edited by crokodilu, 16 November 2017 - 17:22.


#76
andkart90

andkart90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.11.2017
Da da da... uite ca vin si astea mult asteptate, sper sa nu se supere

Aaaaaaa trebuiau rotite

Attached Files



#77
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nu-s chiar portrete, mai curand poze de facebook.

Eu zic sa lasi problema obiectivelor si sa faci poze, e ok, scapi de un stres, ramai si cu banii in buzunar.

#78
andkart90

andkart90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.11.2017
Portretele sunt fix... trebuie astistice. Alea sunt chalenge pentru mine

#79
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postandkart90, on 16 noiembrie 2017 - 17:54, said:

.. Alea sunt chalenge pentru mine
Pe asta m-as concentra.  Nu zic ca e rau sa ai obiective bune. DAR sunt scumpe, sunt grele, sunt mai mari, compara putin si imagineaza-ti ca mergi zilnic cu el de gat: 300g vs. 1200g, 10cm vs. 30cm, 0 lei vs. 4000 lei, obiectivul nu inlocuieste fotograful oricat ai cadea tu in mirajul/capcana f2., f1.8, zoom, obiective pro, etc.

Edited by crokodilu, 16 November 2017 - 18:03.


#80
andkart90

andkart90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.11.2017
Nu cred ca ma deranjeaza sa fie un kg pentru ca eu nu fotografiez 8 ore pe zi! Cand ies in parc imi mai iau camera cu mine si fac poze la frunze... nimic mai mult

#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandkart90, on 16 noiembrie 2017 - 09:06, said:

Salutarr colegi! De curand am cumparat si eu vestitul a6000, fiind primul meu aparat sa nu va asteptati sa il critic cu ceva pentru ca nu pot decat sa il compar cu telefonul. Alt aparat nu am tinut in mana. Mi'a placut designe'ul la el ca e micut, si ca la toate nuntile la care am fost am vazut doar nikon si canon, iar eu trebuie tot timpu sa fiu diferit... Asa ca acum il am... si vreau sa va cer un sfat, dar nu stiu cum sa incep... dupa cum am citit pe aici nu sunt chiar atat de prost, adica mi'am dat seama ca imi trebuie alt obiectiv
În general, fotografia se realizează cu obiective cu distanţă focală fixă (prime-uri). Focala de 50 mm este recomandată atât portretelor, cât şi peisajelor. De aici în jos sunt focalele wide (35, 25 mm etc.) iar de aici în sus sunt cele tele (85 mm, 90 mm, 150 mm, 300 mm etc.).
Singurele situaţii în care un obiectiv cu zoom este indispensabil sunt: fotografia wildlife (unde nu te poţi apropia de urs, de exemplu), cea sportivă (nu poţi intra pe teren) şi peisajele foarte îndepărtate (o prăpastie sau un lac care te separă de cabana de pe masivul de vizavi).
În rest, cele mai bune imagini se obţin cu obiectivele fixe.
Ia în calcul achiziţia unui obiectiv fix, atunci când te vei hotărî la un domeniu anume al fotografiei.
Şi nu uita factorul de crop (1,5).
Sunt de acord că obiectivul de kit al lui A6000 (acelaşi ca şi la A6300 şi A6500) este unul dintre cele mai slabe de pe piaţă, acesta fiind unul dintre criteriile pentru care m-am orientat la A7II (dar nici obiectivul de kit al lui nu e cine ştie ce, însă măcar e FF).

Cât priveşte criteriul de comparaţie telefon-aparat foto - este ca şi cum ai compara Trabantul cu Ford-ul, să zicem.
Iar faptul că tu ai luat Sony doar fiindcă pe mulţi i-ai văzut cu Canon şi Nikon, mă pune pe gânduri.
Da, ştiu, este un marketing agresiv pe Nikon mai ales, dar asta nu-nseamnă că, dacă 80% au/are Nikon, tu trebuie să ai Sony. De ce n-ai luat Olympus, dacă e pe aşa? Sau Panasonic?

#82
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostPSC, on 22 noiembrie 2017 - 23:53, said:

În general, fotografia se realizează cu obiective cu distanţă focală fixă (prime-uri). ..
In general da, dar in particular nu prea :)

#83
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostPSC, on 22 noiembrie 2017 - 23:53, said:

În general, fotografia se realizează cu obiective cu distanţă focală fixă (prime-uri). Focala de 50 mm este recomandată atât portretelor, cât şi peisajelor. De aici în jos sunt focalele wide (35, 25 mm etc.) iar de aici în sus sunt cele tele (85 mm, 90 mm, 150 mm, 300 mm etc.).
Daca vorbesti de A6000, 50mm este focala tele (nu neaparat, ca tele e o referire la constructia obiectivului). Focala normala se raporteaza la diagonala senzorului.

View PostPSC, on 22 noiembrie 2017 - 23:53, said:

Singurele situaţii în care un obiectiv cu zoom este indispensabil sunt: fotografia wildlife (unde nu te poţi apropia de urs, de exemplu), cea sportivă (nu poţi intra pe teren) şi peisajele foarte îndepărtate (o prăpastie sau un lac care te separă de cabana de pe masivul de vizavi).
18-35mm este obiectiv cu zoom, dar nu as vrea sa fac poze la urs cu el in salbaticie,ca voi ajunge pranz. As prefera un 500mm f4 care e al naibi de fix :).

View PostPSC, on 22 noiembrie 2017 - 23:53, said:

În rest, cele mai bune imagini se obţin cu obiectivele fixe.
Neah. Cele mai bune imagini se obtin cu trepiedul :P

#84
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostPSC, on 22 noiembrie 2017 - 23:53, said:

În general, fotografia se realizează cu...
in general ar fi indicat să te rezumi la sfaturi izvorâte din propria experiență. altfel riști să induci începătorii în eroare și să te faci de râs față de ceilalți mai puțin începători. ceea ce ai comis deja. cam multe dude per paragraf de text. știu, e boală grea asta cu datu' de sfaturi...

View PostStefanSC, on 23 noiembrie 2017 - 00:21, said:

...
Neah. Cele mai bune imagini se obtin cu trepiedul :P
acuma depinde. la ce trepiede cumpără lumea... vezi aria de trepiede.
:)

Edited by calexe, 23 November 2017 - 00:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate