Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sony a6000

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View PostPSC, on 22 august 2017 - 11:23, said:

Eu nu-l am nici pe A6000, iar bugetul nu-mi permite nici măcar să mă gândesc la A6500... deşi mă atrage.
Nu cred că m-aş descurca, însă, cu touchscreen-ul. Dar na, dacă publicul a cerut, i s-a dat...

Merita sa dai dublu pe un A6300? Daca diferenta era de cateva sute de lei, poate. Dar dublu? Corpul e 1999lei fata de 4490lei! Si obtii in plus 4k,vizor mai bun  un sistem de focus ceva mai bun, ceva mai mult magneziu. Daca nu ai nevoie de 4k mi se pare greu de justificat diferenta de pret.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deocamdată am bugetul limitat la 2500 lei, de aceea m-am oprit la A6000.
Însă diferenţele dintre A6000 şi A6300 nu sunt numai la video 4k, aspect care, repet, nu mă interesează. Cu actualul bridge, pe care-l am din 2012, nu ştiu dacă am filmat vreodată.
Însă vizorul este mult mai bun, sistemul de focus este mai bun, corpul este protejat la praf şi umezeală - eu zic că sunt aspecte care contează.
Într-adevăr, diferenţa de preţ este mult prea mare între cele două, însă na, marketingul forjează pe 4K.
Eu personal nu cunosc fotografi care să fi filmat vreodată cu aparatul foto la vreun eveniment, în loc de camera video.

#21
andkart90

andkart90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.11.2017
Salutarr colegi! De curand am cumparat si eu vestitul a6000, fiind primul meu aparat sa nu va asteptati sa il critic cu ceva pentru ca nu pot decat sa il compar cu telefonul. Alt aparat nu am tinut in mana. Mi'a placut designe'ul la el ca e micut, si ca la toate nuntile la care am fost am vazut doar nikon si canon, iar eu trebuie tot timpu sa fiu diferit... Asa ca acum il am... si vreau sa va cer un sfat, dar nu stiu cum sa incep... dupa cum am citit pe aici nu sunt chiar atat de prost, adica mi'am dat seama ca imi trebuie alt obiectiv si cum imi trebuie unul cu zoom reglabil m'am uitat la sony fe 24-70 doar ca pretul este exagerat de mare avand in vedere faptul ca nu fac bani din chestia asta, eu fiind sofer de tir. Asa ca acum m'am lovit de problema cu obiectivele si chiar nu stiu ce sa cumpar, imi place foarte mult sa fac poze macro deci imi trebuie si un f mic. Aaa si app inca o intrebare, lentilele cu fisheye sunt obiective separate sau doar se monteaza pe obiectivul care il ai deja?

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

adica mi'am dat seama ca imi trebuie alt obiectiv
Cum ti-ai dat seama?

Quote

lentilele cu fisheye sunt obiective separate sau doar se monteaza pe obiectivul care il ai deja?
Depinde, sunt si lentile care se pun in fata dar si obiective.

Edited by crokodilu, 16 November 2017 - 10:34.


#23
andkart90

andkart90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.11.2017
Vad multe poze mai macro decat macro'ul meu, focusul se face de la 30 cm si daca e un picur de apa deja nu se mai vede cum trebuie, sau cel putin asa miam dat seama, poate ca nu stiu eu sa il reglez... abia ce am aflat ce face acel f si timpul.... si vad multe poze, nu stiu cum sa explic chestia aia, cred ca sunt ceva efecte si eu nu am:(

#24
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012
Daca vrei macro, mai bine iti iei un obiectiv vechi cu adaptor, pt ca la macro oricum trebuie sa focalizezi manual (ceea ce e usor la Sony mirrorless). Obiective macro de la Sony sunt pe 30mm (cam scurt dupa parerea mea), 50mm si 90mm (care e cam scump). Nu recomand oricum 24-70 pentru A6000 - daca ai nevoie de un inlocuitor pt obiectivul de kit, mai bine 16-70 sau 18-105.

#25
andkart90

andkart90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.11.2017
Sa imi iau alt obiectiv doar pentru macro... nu as vrea sa umblu cu ruxacu dupa mine sincer sa fiu. Mi'ar placea unul care sa le aiba pe toate! Iar cele 16-70 sau 18-105 au f4. Nu e mare f pentru macro? Eu am 3.5 si nu sunt multumit. Totusi acel 24-70 are f2,8. Nu stiu doar intreb!!!!! Si app de ce nu recomanzi 24-70 pt a6000?

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pt. macro daca nu vrei un alt obiectiv incearca asa ceva, e o lentila ce se monteaza in fata obiectivului actual, e ieftin si bun:
http://www.f64.ro/ra...universala.html

Acum ce obiectiv ai si dece nu esti multumit de el?

Quote

Eu am 3.5 si nu sunt multumit. .. Nu stiu doar intreb!!!!!
Ceva te racaie pe tine, dar ce anume? Posted Image

Edited by crokodilu, 16 November 2017 - 12:12.


#27
andkart90

andkart90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.11.2017
Am acel basic 16-50 cu f3,5-5,6. Intr'un fel imi place ca e si micut obiectivul nu e ca altele dar cred ca tine si de psihic. Daca miam pus in gand ca trebuie ceva mai bun atunci trebuie sa o schimb. Imi place si ideea cu inel sau cum ii zice la chestia aia si am inteles ca mai pot sa cumpar si tub macro. E un distantier ce se pune intre corp si obiectiv

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Poti sa cumperi si inel (lentila macro) si tub macro, tubul se pune intre camera si obiectiv, iar lentila se pune in fata. Diferenta este ca lentila o pui/scoti rapid, dar pt. tub trebuie sa scoti obiectivul, iar in functie de tub mai poti pierde anumite functii, ca de ex autofocusul.

Succes la cumparaturi! Posted Image

Edited by crokodilu, 16 November 2017 - 12:51.


#29
andkart90

andkart90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.11.2017
Bun dar cu obiectivul tot nu mam lamurit... decare sa imi iau unu ieftin si bun? Si ce mai pot cumpara pentru efecte? Acum am descoperit telephoto gratie tie crokodilu

#30
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cel mai ieftin si mai bun e obiectivul pe care il ai. Cate poze ai facut cu el?

Ca sa discutam de un alt obiectiv mai bun, trebuie sa vedem:
- ce inseamna pt. tine bun
- ce buget ai
- ce vrei sa pozezi
- dece ob. actual nu este bun la ce vrei tu sa pozezi

Quote

Si ce mai pot cumpara pentru efecte
Ce efecte?

Edited by crokodilu, 16 November 2017 - 12:57.


#31
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

decare sa imi iau unu ieftin si bun?
Sigma 19mm, 30mm si 60mm f2.8 sunt printre putinele obiective pt Sony care se pot numi ieftine si bune.

#32
andkart90

andkart90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.11.2017
Ma pot lauda cu foarte putine poze facute... cred ca sub 500. Dar mi se pare ca il cunosc prea bine si vreau altul mai sofisticat. Si pozele macro nu sunt chiar macro... adica nu destul.

#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Bani sa ai ca obiective sunt destule, dar ai grija ca nu exista ieftin si bun, si nici tot ce vrei intr-un singur obiectiv care sa fie si ieftin si bun. Mai ales daca ti-ai dat seama ca ob. de kit e slab, deci ai standarde inalte.

#34
andkart90

andkart90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.11.2017
http://m.f64.ro/sony...atibil-ff-.html
Asta ma ajuta cumva ?
Merita sa platesc atata? Daca il pun pe camera se vede vreo diferenta?

#35
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postandkart90, on 16 noiembrie 2017 - 13:17, said:

..
Merita sa platesc atata?..
Stiu ca e febra BF, dar parerea mea e sa stai putin calm, sa tragi aer in piept...si sa te mai gandesti. Vor fi sanse mari sa nu iti placa nici obiectul asta, daca cel de kit nu ti-a placut. Iar daca stii sigur ca o sa iti placa acel 24-70 f2.8 atunci ia-l.

Sau mai bine iei aparatul si testezi obiectivele, la f64 sau unde poti, judeci dupa daca iti place sau nu.

Edited by crokodilu, 16 November 2017 - 13:21.


#36
andkart90

andkart90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.11.2017
Pai tocmai ca nu stiu nimic, doar imi surade ideea ca are f mai mic, dar din cate am vazut acum asta se rezolva cu acele inele... nu cred ca este nici un magazin care sa ma lase sa incerc prima data obiectivele si dupa aceea sa il cumpar care imi place... ar fi prea frumos
Si ce pot sa iau la obiectivul care il am acum sa il tunez? Are diametru de 40,5

Edited by andkart90, 16 November 2017 - 13:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate